Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cultura Fasolei

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Pai nu am zis ca nu incerc ,ca am cumparat deja.Dar m-a tentat si ceva ...exotic.E drept ca anul trecut am avut Minidor si Maxidor,dar nestiind cum sa cultiv ,am pus o boaba din 30 in 30 cm,ca asa scria pe plic.Si ma cam saturasem de atatea gropicele.Si nici productie nu a fost cine stie ce.Ghinionul incepatorului in ale ...fasolei.
De-asta tot intrebam ce si cum,ca sigur am gresit pe undeva.Poti sa-mi spui ca e banal sa pui fasole,dar crede-ma ca mi-e mai usor  sa fac rasaduri.Dar asta nu inseamna ca nu vreau sa invat

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da' auria de bacau nu e cumva pt.fasole verde (in fine...galbena :) da' pastaie) ca din ce imi aduc aminte e lata pastaia si galbena si fara ate.

am gasit fasolea aia mare in real si am si luat. nu e ca aia pe care am avut-o eu, a mea era lila cu picatele mov, da' oricum se ducea din culoare la fiert. sunt curioasa daca se intampla la fel si cu asta din real.

#39
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Am pus boabe de-alea mari la incoltit .Eram curioasa daca sunt viabile si...sunt.Au incoltit in 4 zile puse in vata umezita si recipientul pe calorifer
Pe pachetul de Aurie de Bacau  arata niste pastai mari,late ,galbene.Sigur Guru de va spune cum sunt.

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Aurie de Bacau e o fasole urcatoare, cu pastai late si grase...cum altfel decat aurii...si fara ate!
Excelenta pt mancarica de fasole 'verde' (pardon, galbena) pastai...e 'za best'!!!

#41
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Pentru fasole boabe(oloaga) a cultivat cineva cu succes vreun soi ce se gaseste acum pe piata?

#42
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Am incercat eu aia de 'boieri cu obraz subtire' Cannellini, da' e chinu' naibii...
:)

#43
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
eu pun dodge merge foarte bine afara si in solar are pastaia lata nu pre i -ti dai seama ca ii oloaga

#44
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Attached File  dodge.jpg   122.9K   170 downloadsAttached File  dodge 1.jpg   115.98K   168 downloads
ii buna si de boabe

Edited by rvd55, 20 January 2015 - 10:50.


#45
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Ma intereseaza un soi care sa se preteze culturii pe suprafete mari. Coacerea trebuie sa fie cat mai uniforma pentru a putea recolta mecanizat(cosit, uscat si apoi bagat in combina).
Am mai intrebat pe un alt topic uitat de lume despre soiurile Domus, Great Northern si Aura....cam astea sunt cele pe care le-am gasit la ora actuala pe cateva site-uri.
Am gasit si Cannellini dar daca zice Guru ca l-a chinuit, ma gandesc sa o sterg de pe lista.

#46
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Fasolea se copileste? Daca da, cum?

#47
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
.Daca-i vorba de fasolea de arac, aurie de bacau, spre exemplu, se cirneste, se rupe virful, cind atinge inaltimea de aproximativ 25cm.De copilit nici vorba, se cirneste astfel tocmai pt a ramifica cit mai mult.

Edited by virg72, 26 March 2015 - 09:46.


#48
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Scuze este vina mea ca nu am fost explicit, de fasolea oloaga vroiam sa intreb. Veau sa increrc anul asta fasolea Doge.

#49
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Nu am auzit de asa ceva, copilirea fasolei oloage. Nu are cum sa se copileasca fasolea oloaga, ea se seamana ori pe rind cu semanatoarea, ori la cuib, se pun 3-4 bobi, cu 50cm intre rinduri si 30-40cm intre cuiburi, pe rind.

#50
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nici eu nu stiam ca se copileste fasolea dar uite ce am gasit despre Capitano, care este tot oloaga.

#51
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Hai, d-le, 'te vad' om serios, crezi chiar tot ce scriu toti nebunii pe internet? O fi ciupit citeva cuiburi acolo, dar de copilit nici vorba, cred ca nici nu stie despre ce-i vorba. Pai ce-ar insemna sa te pui sa ciupesti 10 ari de fasole oloaga, sau mai mult, de la 50 de ari in colo?
Sa fim seriosi!

#52
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Coleg' @pufarin, ma gandesc ca nu vrei sa cumperi seminte de la amatori de pe sunphoto.
Dupa ce am vazut si imaginile....nimic nu m-ar mai convinge sa aleg acest soi. Cred ca de la prea multa "copilire" arata asa "silueta".

#53
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Doge de la morami vreau sa cultiv.

#54
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Aveti o ideie  cat cantareste 5000 de seminte ?

Edited by adriano1978, 28 March 2015 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate