Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cultura Fasolei

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#127
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
De acord cu atele, totusi nu ma omor dupa fasolea lata galbena. O mananc si pe aia e drept... fasole lata verde am mai vazut prin piata la tarani dar nu era ok. Probabil s-a chinuit fara apa, sau au fost culese prea tarziu, nu stiu dar nu erau ok. O sa incerc Smeraldo...

#128
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu in ultimii 2 ani am pus Ecaterina. Acu 2 ani cred ca am avut vreo 10 cuiburi ( cate 2-3 fire la cuib ) cu arac de 2 metri. Am facut mancare de vreo 5 ori, a bagat sotia si la congelator. Foarte buna, dar bineanteles trebuie sa ai un pic grija nu merge sa o lasi neculeasa ca pe urma iei numai teci de-alea lemnoase. Noi culegeam la 2-3 zile cam de o mancare si faceam un pachet ptr congelator.
Dar e galbena si nu verde. Aici e o problema pentru ca tu ai spus ca vrei sa fie verde.
Anul trecut din anumite motive legate de clima si de ignoranta mea am pierdut o gramada de rasaduri pentru ca le-am dus prea devreme in gradina. Din vreo 15 fire am ramas cu 3. Si le-am lasat si eu asa si tot au rodit suficient. Nu mai culegeam o data pentru o mancare dar adunam in lada frigiderului si la 10 zile sigur se adunau de una. Unde vreau sa ajung e ca din nu stiu ce motiv un fir din alea 3 a facut fasole verde in loc de galbena. Dar vreau sa zic ca am pus totul la un loc si nu am facut nici o diferenta intre ele. Acu nu stiu daca a fost o greseala a celor de la Agrosel sau a suferit boaba aia cine stie ce mutatie cert e ca plantele semanau izbitor si fasolea a fost foarte buna atat cea galbena cat si cea verde.
Cam asta e povestirea mea din scurta experienta pe care o am si eu cu fasolea asta urcatoare

#129
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

View PostTaxon, on 19 septembrie 2020 - 21:35, said:

Intii te rog ca boabele sa nu fie deja "intepate".
Intr-adevar, probabil nu e evident, dar gargarita e deja intrata de cand era fasolea verde, in general.

@cotzi, Kentuky Wonder e o fasole buna verde. Si eu prefer verzi, alea late, nu rotunde.

#130
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Am avut anul acesta  fiji  https://www.semintep...sica.html  si cu ani in urma  https://depozituldes...uct/musica/   .Am mai avut si odir ,pitica lata care a fost ok. Fiji mi sa parut mai ok decit musica  dar solul,clima pot face diferente .

#131
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc Horia, multumesc Mama_lor, ma intereseaza calitatea nu productia! Nu stiu daca gasesc Kentucky la noi in tara dar nici nu am avut timp sa caut. E bine de stiut despre ambele soiuri!

Edited by cotzi, 30 November 2021 - 20:33.


#132
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Acum doi ani am avut o fasole verde lata foarte buna din samanta nemteasca luata de la Horn dar nu mai stiu cum se numea soiul…

#133
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
A plantat cineva fasole urcatoare Alexia? Ma intereseaza sa nu faca ate la maturitate.

#134
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Exista fasole cara sa nu faca ate la maturitate? Care e aia? Daca e tradare sa stim si noi macar :)))))

#135
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Probabil s-a referit la maturitatea tehnologica, faza in care recoltezi

#136
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022
Salut.Am o problrma la fasolea pitica..cum isi scot capul,cum ii ciuguleste ceva.Imi poate da cineva un sfat ce as putea sa fac?
Attached File  20220518_174134.jpg   410.79K   27 downloads

Attached Files



#137
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Coripisnite, limax, greieri sau ceva de genul…

#138
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Fasolea aia e tocata de furnici

#139
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022
Multumesc pentru raspunsuri.Am comandat de toate sa am in caz ca trebuie(decis,mospilan,vertimec)numai contra furnicilor nimic :-)

#140
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Ce tratamente preventive pot aplica in perioada asta la fasolea urcatoare avand in vedere ca e plina de floare si deja formeaza pastai? Banuiesc ca iese din discutie cuprul...

#141
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Nu trebuie sa te iei dupa mine dar eu am dat cu bordeleza pe fasole in toate fenofazele si nu s-a intamplat nimic. Diferenta ar fi ca foasolea era fideluta oloaga, nu urcatoare, dar nu cred ca asta conteaza
Stiu si eu de recomandarea ca sa nu se utilizeze la tomate in floare dar parca tot am folosit-o acum vreo doi ani si tot nu am observat efecte negative

#142
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Ce vrei sa previi? eu nu tin minte sa fi vazut vreodata vreo boala la fasole.
Lumea e obsedata in ziua de azi sa stropeasca tot si sa ia medicamente.

#143
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
La unele plante e ceva arsura pe frunze. Nu ma pricep la fasole inca, e abia al doilea an in care cultiv, dar am deja vreo 5 cuiburi din 50 pe care le-am pierdut din motive de fusarioza....
Nu sunt obsedat dar nici nu las totul la voia sortii. Ar fi pacat de munca mea. Daca trebuie tratez daca nu, nu!

Edited by cotzi, 28 July 2022 - 18:20.


#144
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Pana acum am udat fasolea prin picurare in fiecare seara. Este mare si plină de flori. Continui cu udarea zilnică sau reduc apa? Cultiv fasolea pt prima data si nu stiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate