Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cultura Fasolei

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut prieteni.Exista cineva aici care a cultivat fasole boabe?Daca da,as ruga sa impartaseasca aici impresiile despre cultura,potentiale soiuri,productia etc.Va multumesc.

#2
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
eu nu te-as sfatui sa te apuci .. mai bin cultivi soia

#3
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Apucate bre,n-ai vazut cat i kilu de fasole?7-8 lei kg.Baga mare ca te imbogatesti!

#4
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postteapavoua, on 05 ianuarie 2013 - 20:19, said:

Apucate bre,n-ai vazut cat i kilu de fasole?7-8 lei kg.Baga mare ca te imbogatesti!

De imbogatit,nu te imbogatesti,dar eu as zice ca ar merita incercat.

#5
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postvasiuca, on 05 ianuarie 2013 - 20:14, said:

eu nu te-as sfatui sa te apuci .. mai bin cultivi soia

E o idee buna si soia dar in momentul de fata stiu ca nu s-a dat drumul la soia modificata genetic.

#6
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Mai astept pareri. :)

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
La varianta cultivarii intr-un lan de porumb te-ai gandit (ca experiment)?
As recomanda fasolea oloaga, dar poti folosi orice vrei tu....
Nu mai semeni densitate mare (la porumb), max 25.000 fire/ha....dar vei avea si stiuleti,
si masa verde....si fasole.
Pentru ati "face o idee" de rentabilitate trebuie sa inmultesti productia de fasole cu
1,8-2 (si obtii productia probabila in afara lanului de porumb, unde ai umbra si concurenta
pentru plantele de fasole)!
Bafta!

#8
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
In porumb am inteles ca este foarte mult diminuata productia.



Chiar daca reduci densitatea porumbului,cred ca e mai bine doar o cultura.

Edited by zscf, 06 January 2013 - 22:28.


#9
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
De acord! Era o propunere de experiment! Sa nu risti mult!

#10
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postdanutz_2009, on 06 ianuarie 2013 - 22:33, said:

De acord! Era o propunere de experiment! Sa nu risti mult!

Multumesc.Apreciez propunerea ;)

Nu am luat o hotarare cu privire la cultivarea fasolei.Deocamdata ma documentez. :)

#11
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.12.2009
Ai batrani puneau fasole urcatoare prin  tarlaua de porumb si se facea ceva da era cacarea ursului cand trebuiau sa o adune,acum nu se mai practica ca mai toata lumea da cu un erbicid,da mai sunt destui masochisti care regreta ca,, nu mai poti pune domle o tara de fasaica prin cucuruz"Posted Image
Da ne-au  crescut cum au putut nu asta i baiu,daca amesteci porumb cu fasole de care vrei tu pe o suprafata mare=cultura de buruieni,ca nu este erbicid care sa l tolereze amandoua culturile
Poate ne lamuresc fratii polonezi si unguri cum e cu o cultura de fasole profi,ca sa adus de la ei prin en-gros uri muuuuulta si se dadea la 5 lei kg.Oare cu cat o luau coloratii daca o dadeau la pretu asta?Posted Image  I n piata ajungea si la 11,12 lei ca bombaneau toate babele care vreau sa cumpere ca i la pret de carnePosted Image Posted Image

#12
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Foarte multa fasole se aduce si din China.

#13
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am pus acum doi ani 2ha de fasole, am semanat cu maximum ce mi-a permis un SPC8, cam 150mii de boabe la ha cu 200kg complex. Am folosit acest tip de semanat la 70cm deoarece am bagat cultivatorul in ea si aveam si teren. Am erbicidat cu Fusilade ptr. mohor insa am avut si multa palamida si a trebuit sa bag la prasit manual. Am facut 2 tratamente cu fungicid si foliar si inca unul in plus cu insecticid la inflorire. Recoltarea manuala, combina lasa tare mult pe jos asa ca am smuls-o cu oamenii.
Productia a fost cca 1000kg/ha, a fost un moft de-al meu sa o cultiv caci economic am fost in pierdere.

#14
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postkatlin, on 10 ianuarie 2013 - 19:27, said:

Am pus acum doi ani 2ha de fasole, am semanat cu maximum ce mi-a permis un SPC8, cam 150mii de boabe la ha cu 200kg complex. Am folosit acest tip de semanat la 70cm deoarece am bagat cultivatorul in ea si aveam si teren. Am erbicidat cu Fusilade ptr. mohor insa am avut si multa palamida si a trebuit sa bag la prasit manual. Am facut 2 tratamente cu fungicid si foliar si inca unul in plus cu insecticid la inflorire. Recoltarea manuala, combina lasa tare mult pe jos asa ca am smuls-o cu oamenii.
Productia a fost cca 1000kg/ha, a fost un moft de-al meu sa o cultiv caci economic am fost in pierdere.
In primul rand iti multumesc pentru postare.Ce soi ai folosit?Crezi ca se poate mai mult de 1000kg la hectar?Ce parere ai despre aceasta cultura,adica crezi ca poti fi pe profit cu aceasta cultura?

#15
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Am avut si eu 10 ari de fasole cu porumb acum vreo 3 ani , terenul inainte a fost nelucrat ani buni, ce pot sa spun e ca am avut o surpriza placuta, am scos peste 100kg fasole plus porumb vreo 500kg, greseala a fost ca am semanat porumbul f des , era la 15 cm pe rand , noroc cu ploile care m-au ajutat foarte mult.

#16
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postzscf, on 10 ianuarie 2013 - 20:06, said:

In primul rand iti multumesc pentru postare.Ce soi ai folosit?Crezi ca se poate mai mult de 1000kg la hectar?Ce parere ai despre aceasta cultura,adica crezi ca poti fi pe profit cu aceasta cultura?

Soiul nu stiu, l-am luat de la cineva care mi-a spus ca e bun. Am tratat samanta(daca-i pot spune asa) cu un fungicid si daca semanam dublu ca kg\ha cu un SUP si nu aveam buruienile alea sigur scoteam in jur de 2500kg/ha si cu un 5lei/kg ieseai binisor, cam cum iesi cu un 10to/ha de porumb. O fi 7-8leikg in magazin dar n-ai cum o vinde la pretul asta. Alt incovenient e ca trebuiesc desfacute pastaile manual(cu furca) caci cu combina cat m-am chinuit si tot sparge din boabe, trebuie echipata corespunzator.
Am cautat in zadar sa cumpar samanta certificata insa n-am gasit.

#17
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postfrancix89, on 10 ianuarie 2013 - 20:32, said:

Am avut si eu 10 ari de fasole cu porumb acum vreo 3 ani , terenul inainte a fost nelucrat ani buni, ce pot sa spun e ca am avut o surpriza placuta, am scos peste 100kg fasole plus porumb vreo 500kg, greseala a fost ca am semanat porumbul f des , era la 15 cm pe rand , noroc cu ploile care m-au ajutat foarte mult.

Nu ai mai dat cu erbicid.Nu?

#18
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Nu, am sapat manual.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate