Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Probleme cu numerele portate in Digi? Exemple...

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#55
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
pe abonament am portat, scrie interval de portare de pe 18 pana pe 20.02 dar cand am intrebat si la casierie si la relatii cu clientii au zis ca este posibil sa dureze mai mult si ca nu stiu nici ei cand se face portarea, si ca voi fi notificat prin sms , de asta am intrebat daca este un termen maxim sau pot sa astept pana expira abonamentul:))

#56
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Probabil portarea a fost refuzata daca ai depasit termenul stabilit prin lege, trebuia sa se fi incheiat.
Suna la relatii clienti si afla motivul prelungirii, cred ca va trebui sa faci un nou drum in casierie pt. o noua cerere de portare.

#57
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
am fost si la ei si am si sunat si au zis sa astept ca la ei apare "in asteptare",am intrebat daca trebuie sa fac alta cerere si au zis ca nu,sa astept mesaj cu rezultatul portarii, de asta am intrebat daca stie cineva de perioada maxima cat pot astepta

#58
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
sunat din nou la *777 si am aflat ca portarea a fost refuzata, nu stia motivul cucoana de la rds

#59
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Acum ca problema a fost rezolvata (problema oricum nu era in curtea RCS-RDS, ci la Google) ar trebui scos acest topic de la importante.

#60
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu cred c-a stat mai mult de 2-3 zile sticky....Am putea considera un record de rapiditate in rezolvarea problemei anuntate, din momentul in care a fost facut sticky si pana la rezolvare :D

Sunt intru totul de acord cu Catalin ca acest topic si-a atins scopul, deci poate fi scos din topicurile sticky, nemaifiind de actualitate.

#61
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Norocoșilor!!! Nu știu ce să zic... eu tot NU primesc SMS din Google Account. Am aruncat din nou un ochi pe aici și  am zis să mai încerc încă o dată.... Ghinion... nici de data asta n-a mers. Am introdus SIM-ul și într-un alt telefon dar tot degeaba că am zis că o fi ceva cu telefonul deși primesc pe el câteva mesaje zilnic. Am un număr cu 07294*****

Attached Files



#62
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Sfatul meu e sa incerci sa schimbi numarul de digi cu altul din alta retea, neportat, si sa te-nregistrezi cu el.
Apoi faci din nou schimbarea de tel, de aceasta data cu-n numar portat. S-ar putea sa mearga.

#63
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Problema nu este la Rds, este la google sau de la cine nu va vine sms-ul. Am instalat azi Telegram, a venit instant codul de confirmare. La Viber sau whatsapp veneau cu intarziere si pe rds si in alte retele, cateodata trebuie sa incerc de 2-3 ori pana sa vina.

#64
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

View PostIP-XCENTRIC, on 27 februarie 2014 - 18:40, said:

Sfatul meu e sa incerci sa schimbi numarul de digi cu altul din alta retea, neportat, si sa te-nregistrezi cu el.
Apoi faci din nou schimbarea de tel, de aceasta data cu-n numar portat. S-ar putea sa mearga.

Am încercat și asta; înainte aveam pt. recuperarea contului un număr de Orange pe care primeam SMS din Google cam într-o secundă. L-am schimbat cu ăsta de Voda portat în Digi și situația e cum am zis în postările anterioare.

View PostGB1337, on 27 februarie 2014 - 22:45, said:

Problema nu este la Rds, este la google sau de la cine nu va vine sms-ul. Am instalat azi Telegram, a venit instant codul de confirmare. La Viber sau whatsapp veneau cu intarziere si pe rds si in alte retele, cateodata trebuie sa incerc de 2-3 ori pana sa vina.

Problema se manifestă exact la fel și la mine: pt. activarea Viber pe numărul portat din Voda în Digi a trebuit să-i dau să-mi trimită de vreo trei ori SMS și abia a treia oară am primit SMS-ul de activare. La Whatsapp SMS-ul de activare sosește aproape instantaneu.
Și eu tind să cred că e o problemă legata de centrul de SMS-uri pe care îl folosește Google și în special de modul în care sunt redirecționate SMS-urile internaționale. E posibil să fie ceva de felul următor: centrul de SMS Google să nu știe că respectivul număr e portat în Digi și SMS-ul să fie trimis la centrul de SMS-uri al Vodafone și de acolo... pauză nu cred că se mai obosește nimeni (deliberat sau nu) să redirecționeze SMS-ul spre centrul de SMS al Digi. (ceea ce am zis aici e o pura speculație pt. că nu am idee exact cum funcționează protocoalele de transmisie SMS.)

#65
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
În concluzie, Google îs oarecum mai de căcat ca Digi, la Digi poți discuta cu cineva, la google nu.

#66
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Nu functioneaza primirea SMS-urilor pentru autentificarea in doi pasi la conturile de e-mail Yahoo! Am sesizat acest neajuns la un numar portat din Orange. Primirea codului Yahoo! prin apel vocal pe numarul portat este posibila, insa dureaza circa trei minute de cand se solicita comanda on line, pana cand suna celularul. Poate ca cei de la RDS vor face demersuri si pentru remedierea acestei situatii.

#67
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu e greu sa ia 3 sim-uri si sa testeze serviciile sms de la cele mai importante servicii gen google, yahoo, viber sau whatsapp si care o mai fi in play, doar se adreseaza clientilor tineri, care chiar le folosesc....

Edited by IP-XCENTRIC, 01 March 2014 - 23:16.


#68
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Am si eu o intrebare... Daca portez un nr in Digi au si nanosimuri ?

#69
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
da, au si microSIMuri si nanoSIMuri !

#70
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006

View PostModemuri3G, on 04 martie 2014 - 13:02, said:

da, au si microSIMuri si nanoSIMuri !

Multumesc..

#71
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Dar uneori trebui3 să aştepţi. Eu nu am mai aşteptat şi l-am ţipat în cleştele de nano.

#72
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Nu a fost nevoie sa astept. Mi-au dat nanosim. Vad ca a mers destul de repede cu portarea. Au intarziat doar o zi. Am facut contractul, am introdus cartela in tel si a mers instantaneu, inclusiv netul, fara sa mai fac nici o setare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate