Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

O intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
phanatick

phanatick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005
Eu sunt incepator pe internet si nu stiu multe despre programele antivirus.Eu am kaspersky anti-virus personal pro si vad ca imi apare mai nou o fereastra care imi spune :Your computer has been attacked from 211.137.44.110 Atack - Helkern( sau UDP). The atack has been succesfsfully repulsed.Vrea sa imi spuneti si mie ce inseamna asta...ca de scanat am scanat si virus nu este.Totul arata sa fie bine.Va rog lamuriti-ma si pe mine.

#2
geo_990

geo_990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 19.04.2003

View Postphanatick, on Nov 17 2005, 03:27, said:

The atack has been succesfsfully repulsed.
Ce nu ai inteles ?

#3
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Daca iti spun ca primesc acelasi msg ma crezi? E un idiot care scaneaza o raza de ip-uri, ocazional ajungand si la al tau, iar antivirusul il prinde. Kaspersky daca nu ma insel. Nu e nici cea mai mica pb. Eventual sa bifezi sa nu-ti mai arate toate astea ( e singurul lucru care se poate bifa in fereastra aia) inainte sa dai Ok.

#4
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Marele antivirus s-a comportat ca un fel de firewall, facandu-si insa meseria. Bravo lui, iar tu da-i setarea de mai sus, pentru ca e enervant,  mai ales daca respinge mai multe atacuri.
Si cand ma gandesc ca unii nu-s de acord cu lasarea deschisa a elementului antivirusului care face scanarea real time...

#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
De ce sa mint...si eu am primit mesajul acela , dar nu ma deranjeaza , inseamna ca-si face treba..defapt chiar mai mult :D .

#6
phanatick

phanatick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005
Bine bine dar eu tot nu am inteles ceva:de ce mi se fac atacuri la ip?ce inseamna aceste atackuri ?persoana care face atackul vrea sa imi intre in pc sau...Lamuriti-ma si pe mine plzzz.

#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
De cele mai multe ori este vorba de calculatoare virusate (zombi), nu de persoane rau intentionate. Daca ai firewall stai linistit.  :)

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postphanatick, on Dec 1 2005, 05:55, said:

Bine bine dar eu tot nu am inteles ceva:de ce mi se fac atacuri la ip?ce inseamna aceste atackuri ?persoana care face atackul vrea sa imi intre in pc sau...Lamuriti-ma si pe mine plzzz.

O explicatie ai primit deja, o alta ar fi ca sunt hackeri care pun masina sa atace blocuri de IP, cum ar fi intre 0 si 65000, cu soft specializat.
Nenorociti care au baia ocupata...

#9
phanatick

phanatick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005

View PostAgeamiu, on Dec 1 2005, 13:54, said:

O explicatie ai primit deja, o alta ar fi ca sunt hackeri care pun masina sa atace blocuri de IP, cum ar fi intre 0 si 65000, cu soft specializat.
Nenorociti care au baia ocupata...
Si astia pot sa imi intre in pc? sa imi vada parolele si ceea ce am in calc ? eu am dupa cum am mai zis Kav personal si el ma tot atentioneaza de aceste atackuri.Se poate ca ...nu intotdeauna sa respinga atacurile?ce se poate intampla in acest caz?

#10
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Daca ai aceste ingrijorari, vorbeste-ne de ce firewall ai, cum sugera Night Elf mai sus!
Pentru ca, pana la urma, asta e garda de corp, antivirusul nu face asemenea servicii; exceptia e asta al tau.
Firewall-ul se ocupa cu hackerii si intr-adevar trebuie sa fie bun, sa faca treaba.

#11
phanatick

phanatick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005

View PostAgeamiu, on Dec 1 2005, 14:16, said:

Daca ai aceste ingrijorari, vorbeste-ne de ce firewall ai, cum sugera Night Elf mai sus!
Pentru ca, pana la urma, asta e garda de corp, antivirusul nu face asemenea servicii; exceptia e asta al tau.
Firewall-ul se ocupa cu hackerii si intr-adevar trebuie sa fie bun, sa faca treaba.
Am Kav 5 personal pro iar firewall am de la windows.Ce mi-ati recomanda?Pana acum sunt multumit de ele dar...nu vreau sa am surprize pt ca nu am xperienta in domeniul asta(eu sunt dezamagit de nav si vad ca toata lumea il lauda,mie unu nu mi-a gasit virusi si cand am scanat cu alte progr anti virus ele mi-au gasit virusi).Astept parerile voastre sincere.

#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
look`n`stop. Mananca resurse putine si isi face treaba linistit fara sa te deranjeze toata ziua cu mesaje.  :)

P.S. Interfata grafica e de kko, dar un firewall nu trebuie caracterizat dupa aspect ci dupa ce stie sa faca.

#13
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
nu fac reclama.... din proprie experienta.... zone alarm ala free cu update + antivirxp tot free tot cu update.... si cateva servicii pe disabled.... jur ca mi-e dor de un trojan :(

#14
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
foloseam si eu pana ieri norton internet security 2005, acuma mi,am bagat nod32+ zonealarm sa vad cum merge... ma deranja ca nortonu ocupa aproape 100 de ram

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Va rog frumos nu incepeti cu posturi de genul:"eu folosesc antivir X si firewall y si n-am probleme !!!"

@phanatik: ti s-a explicat ce s-a intamplat probabil ca nu esti o tinta , documenteaza-te , vezi ce se gasesc pe forum destule informatii .

Edited by cods, 03 December 2005 - 19:58.


#16
phanatick

phanatick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005
Mai am inca o problema:eu folosesc msn messenger si de cateva zile cand deschid messengerul primesc tot felul de invitatii pt a da sau nu acceptul acelor persoane sa imi intre in lista mea de membrii.Binenteles ca le tot dau ignore deoarece sunt adrese de mail f ciudate de ex :[email protected] ,[email protected] nu inteleg cum poate sa aiba o persoana asemenea iduri pt msn messneger eu din cate stiu nu sunt acceptate spatiile intr-o adresa de mail iar nony.com nu imi pot da seama cum a putut sa imi faca invitatie ca acest messenger functioneaza doar cu adrese de msn sau hotmail.Va rog lamuriti-ma si pe mine ce inseamna toate astea.

#17
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Acuma, n-o sa dai in paranoia. Da-i in PM (which stands for Private Message)!
Dar, la o adica, e bine sa incercam toate masurile de securitate de care suntem capabili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate