Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#721
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Salut muscleman,
Este foarte interesant ce povestesti despre leduri.
Ne poti explica te rog cum traducem informatia urmatoare pe intelesul nostru?
"Cree seria XTE - 5000K ; 1,5A max ; 122lm/1W ; maxim360lm ; 115grd optic, 5W = cam 5-6 lei/buc"
- 5000K este temperatura de culoare, e clar, dar mai departe ne-ar prinde bine un pic de ajutor

Iata cam ce ganduri/ intrebari am
- puterea unui led este de 5W?
- ce inseamna "maxim360lm"? numarul maxim de lumeni per led?
- 122lm/1w e clar; dar daca multiplicam cu 5 (de la 5W) atunci ar trebuie sa avem 610lm/led
- 115grd este ungiul de iluminare?

#722
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmuscleman, on 05 februarie 2015 - 01:23, said:

Un panou cu leduri de 1w/3w ar cam trebui sa acopere urmatoarele lungimi de unda:
55% Red LEDs rated at 660nm
(....)

Total gresit muscleman.
Deep red (650-670nm) se folosete in faza de inflorie la diverse ierburi.
Colegii vor doar sa creasca niste rasaduri (faza vegetativa), n-are nici o legatura.

#723
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Eu am întrebat la Philips sã vãd ce zic... dau mai jos ce am primit, mai ales cã e vorba de deep red

Hi Adrian,

I have been in touch with our philips contact and he has advised the following:

"Please take the Deep Red/Blue/Far Red. You will  need a level of around 200 micromol. So if he gives dimensions, I can look at the quantity/lightplan."

Are you able to supply grow area dimensions, we can help you with a lighting plan.

Thanks

Nick



On 26 Jan 2015, at 17:13, Adrian Ilie


Thanks for the quick response...

Since I'm new to this led lighting thing can I hope to get some advice on choosing the proper light for starting vegetables (tomatoes, peppers, egg plant, etc) Deep Red/Blue vs DR/B/Far Red. I intend to keep the seedlings two weeks under these lights before re potting and moving outside. Please advise...

Waiting for wisdom



#724
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Conform site-lui http://www.cree.com/...XLamp-XTE-White
acel  led suporta maxim 1,5A la o tensiune de 3,4v si la aceste  caracteristici ar putea  genera 456lm(lumeni)pentru cei 5W..a se intelege ca putere maxima, dar...asta in cazul in care nu se depaseste temperatura joctiunii de 85°C, sunt 148 lm/W in cool white (6000 K) sau 114 lm/W in warm white (3000 K), la 350 mA, 85°C. in mod obisnuit  fiind alimentate in curent constant la 350mA au nevoie de 2,85v....deci 122lm/1W ; maxim360lm ; 115grd optic reprezinta niste valori optime de folosire cu  lumeni/watt  si maxim de lumeni iar ultima reprezinta unghiul.
Nu  putem folosi in conditii uzuale ledul la 100% tocmai datorita lipsei unei raciri corespunzatoare a jonctiunii sale care prin incalzire excesiva duce la  micsorarea duratei sale de viata chiar si la un led  de firma care in general  in conditii optime ar trebui sa reziste fara a pierde din caracteristici 50000 ore de functionare, sau chiar la defectare.Uzual ledurile se folosesc la 50% din maximul dat de producator.
Teoretic se poate obtine de la un led  si mai mult  dar asta in conditii de racire activa  gen freon in laborator etc, dar asta tine de alt domeniu.
@miki74 intradevar combinatia aceea de lungimi de unda se foloseste la diverse plante cu flori  gen orhidee, canabis, dar nu neaparat la producerea de flori ci si la dezvoltare din stadiul de planta iesita din seminte respectiv flask/keiki.
... se poate adapta cu mici  modificari, exista insa si varianta cu leduri de 20000k cool white .

Edited by muscleman, 05 February 2015 - 20:16.


#725
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Muschiule, pentru rasaduri ar fi suficient blue/cool white...
Din ce am testat eu, ardeiul e cvasi insensibil, patlagica vanata raspunde excelent la albastru, tomata e undeva intre...

In ce priveste racirea, solutia 'ieftina' depinde foarte mult de temperatura ambianta...
Ca radiator, mi-as dori si eu niste profile U de cupru, dar e marfa rara, asa ca multumesc cu aluminiu...

#726
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Inca ceva acolo la postarea mea  cred ca am dat valorile de alimentare pentru 1/3 din puterea tipica.
Din ce stiu eu folosinteza beneficiaza primordial de culorile rosu si albastru, intre ele verdele este inutil, aia este ce frunzele reflecta...
LEDurile de putere actuale creaza iluzia de alb folosind exact rosu si albastru
apropo  din ce stiu de la un  acvarist ....la acvariu cel putin daca vrei sa creasca plantele lungi pui lumina calda, vrei sa creasca cu foi mari si dese pui lumina recePosted Image

#727
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pai tocmai asta e 'secretul', nu vrem rasaduri 'baschetbalistice', vrem rasaduri scurte si indesate...baga albastru!

#728
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmuscleman, on 05 februarie 2015 - 20:15, said:

acel  led suporta maxim 1,5A la o tensiune de 3,4v si la aceste  caracteristici ar putea  genera 456lm(lumeni)pentru cei 5W..a se intelege ca putere maxima, dar...asta in cazul in care nu se depaseste temperatura joctiunii de 85°C, sunt 148 lm/W in cool white (6000 K) sau 114 lm/W in warm white (3000 K), la 350 mA, 85°C. in mod obisnuit  fiind alimentate in curent constant la 350mA au nevoie de 2,85v....

Mi-ai atras atentia cu raportul acela de 114lm/w, 122lm/w, 148lm/w. Incep sa ma gandesc la faptul ca a venit vremea schimbarii tehnologiei. Posted Image

Cu ce instalatie as putea alimenta "in curent constant la 350mA ... 2,85v" 200 de astfel de leduri?

Multumesc

Edited by meganedoi, 05 February 2015 - 21:11.


#729
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cu o sursa de curent constant, daca gasesti una potrivita...

#730
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
@meganedoi in mod normal daca ai o sursa de curent constant dar...nicidecumlegate in serie pentru ca iti trebuie o valoare destul de mare si atunci poti recurge la mai multe serii de 10/20/30 leduri legate in serie si apoi  fiecare serie de 10/20/30 puse in paralel deci la 200 leduri ...
1. 20 de stringuri/siruri paralele de 10 leduri legate/lipite in serie asta insemnand 2,85vx10=28,5v/dar sursa trebuie sa dea 350mA(0,35A) x20=7A
2. 10 siruri de 20 leduri in serie, ce inseamna 20x2,85v=57V/350mAx10=3,5A
dar in caz de defectare a unui sir riscu e de  a se arde si celelalte datorita amperajului pe care il vor suporta celelalte dar se pot folosi rezistente de egalizare pe fiecare sir
deci in variantele de mai sus iti trebuie fie o sursa din comert dar  mai rar de gasit la valorile astea 25,5v/3,5A si 57v/7A sau una facuta de un  electronist sau de tine daca ai cunostinte de specialitate...un transformator o punte  sau 4 diode redresoare un condesator de filtraj de ordinul miilor de microfarad apoi o sursa de curent constant fie liniara cu lm317 sau cu tranzistori .

Edited by muscleman, 05 February 2015 - 21:42.


#731
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Meg,
200 leduri x3 eur realist inseamna 600 de iepuroi ,fara sursa,alti gologani,radiatoare....
E mult frate, chiar si pentru o iarba,daramite ptr neshte rasaduri pe care le cresti OCAZIONAL,o data pe an,zau asa !
Ori mai tai din leduri...adica max 4bari x 10 pe o bara,ori...cfleuri(aka tuburi) si faci o platforma ptr 4 tavi,asemanatoare cu ce avem noi !
Sau..... vinzi MEGANU.... si tot mai furi din pusculita fetelor !
Sau varianta lui Guru,leduri de buget,dar care o sa vezi ca va face treaba,simt io,in cafea !

Muscle,tu vorbesti de Mertzane,xlm,xpg-uri,adevaraciuni ,dar mult prea scumpe ptr obiectivul nostru,40 zile/max,pe an !
Ai vreo sursa mai ieftina in afara de zexstaru nostru ?
Sau tot china noastra,cea de toate zilele ?!!

#732
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Ledurile de calitate "e scumpe" coane cele de mama china "e ieftine" da si la caracteristici la fel
Cei ce cultiva "ierburi" cu 5 frunze folosesc niste instalatii  de sute mii de E dar la niste biete rasaduri  cred ca merge si china da tot aia e, ca trebuie  sa respecti niste valori date de producator sau nu
LED  1 W
- tensiune alimentare : 3,2 V  ~ 3,6 V C.C.
- culoare : alb rece
- temperatura de culoare : alb rece 6000k-6500k
- putere : 1 W
- curent : 350 mA
- flux luminos : 100-110 LM
Durata de viata este de 50 000 ore functionare.
LED  3 W
- tensiune alimentare : 3,2 V  ~ 3,6 V C.C.
- culoare : alb rece
- temperatura de culoare : alb rece 6000k-6500k
- putere : 3 W
- curent : 700 mA
- flux luminos : 210-220 LM
Durata de viata : peste 50 000 ore functionare.
LED  10 W
- culoare : alb rece
- temperatura de culoare : 6000-6500K
- tensiune alimentare: 9 V-12 V C.C.
- curent nominal: 900 mA
- putere: 10 W
- flux luminos: 900 LM
- dimensiuni de gabarit (mm) : 20 x28 x 4
- dimensiuni "suprafata contact radiator"(mm) : 20 x 20

se gasesc pe okazii la preturi acceptabile sau la cantitati mari  pe alibab.comPosted Image dar daca  vrei sa le folosesti la maxim  trebuie sa  folosesti  radiator de cupru masiv cu aripioare plus racire activa  gen ventilatoare

Edited by muscleman, 05 February 2015 - 22:06.


#733
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
M-am listinit inca odata :)
la banii astia sa mai fac si o gramada de manopera este exclus.
De ce ma aprind eu ca ledul fluorescent?
Sa ma anuntati si pe mine cand 150lm/w costa 1e

Edited by meganedoi, 05 February 2015 - 23:32.


#734
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
HPS sunt mult mai rentabile, atata timp cat ai aerisire buna. Daca cresti cannabis intr-o carcasa de calculator zic si eu ca ai nevoie de leduri, altfel nu vad cum s-ar justifica pretul.

#735
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcorsica, on 03 februarie 2015 - 22:19, said:

Poate intelegi de aici.

Citisem si acolo dar nu intelegeam de ce transformati si in mp (banuiesc ca ati vrut sa vedeti si costul pe mp)  Dar evident se poate calcula costul total fara a face calcul pe mp si iese la fel.

#736
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Asa este, s-a vrut consumul pe mp, ca mai apoi sa inmultim cu suprafata totala.

#737
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Road, un bob zabava si va arat 'produsul' functional, cu ledurile de 1W!...la preturi chinezesti!
:)

#738
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Numa' să nu uiţi a adăuga și multele ore din noapte pe care le-ai folosit muncind la lipit.
Și poate ajungem la concluzia că-s mai ieftine proiectoarele de-a gata decât bricolatu' Posted Image

Poate avem şi pragmatici printre noi, care preferă să citească o carte-n plus, ori altceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate