Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#541
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ok, hai sa revenim la...iluminat!...ca acus, acus ne cearta...Boss!!!

#542
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 19:15, said:

in vremuri imemoriale cumparam transistori IPRS de la tuciurii de pe Academiei, daca aveai noroc, gaseai intre 'rebuturi' chiar si transistori cu performante superioare celor din catalog...
O tempora! "Amintirile ma napadeste/amintirile ma chinuieste". Cand dadeam bursa pe un set TV (pentru a-l transforma din lampi in integrate) si nimeream cale comuna cu circuit integrat digital, in loc de analogic. Mari pezevenghi descurcaretii astia!

#543
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 17:29, said:

Hapy, pot sa confirm si eu ca germinarea semintelor sub leduri e...slabutza!...bine ca nu am desfacut tuburile...
:)
Din cauza ca lumina emisa de tuburi "poarta" mai multa caldura. Dar eu am rezolvat problema si in acelasi timp am rezolvat si cresterea exoticelor la comun cu restul plantelor.
De mult cochetam cu un Heat Mat dar unul pentru suprafata de care aveam eu nevoie sare de 250 ron. Si cum sant zgarcit B) am venit cu o solutie home made. O lada de picnic uzata, un incalzitor pentru acvarii cu termostat, o pompa de recirculare pentru acvarii si 3m teava de cupru. Pentru cine nu si-a facut o idee despre ce e vorba revin cu foto. Dar cred ca pe "semanatul..." ca aici nu e tocmai locul potrivit.

Edited by Hapygarden, 07 January 2015 - 19:59.


#544
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005

View Postsubway_guru, on 06 ianuarie 2015 - 14:06, said:

Cel mai ieftin iesi cu niste neoane...parerea mea!
Posted Image
Miki, cu 25USD cumperi 500 leduri la 1W...si capeti de zece ori mai multa lumina decat cu proiectorul...

da-mi si mie un link spre vanzator sa vad poate fac vreo experienta cu 25 dolari (multam anticipat)

#545
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Linkul ti-l pun pe PM, dar mai trebuie si alte 'maruntisuri', aici avea dreptate prietenul Miki...

#546
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 12:45, said:

Am gasit o instalatie care spune ca are o eficienta de 136 lm/w,
http://www.alibaba.c...474150.html?s=p
dar in aceleasi specificatii scrie ca livreaza un total de 45,000 lm la o putere de 900w
Ok. Am impartit 45000 la 900w si rezulta o eficienta de 50 lm/w.
La o putere de 900w si eficienta de 136lm/w ar trebui ca instalatia sa livreze un total de 122,400 lm si nu doar 45,000
Ceva nu este in regula. Ori nu vad eu niste lucruri?

In primul rand ai gresit. Asa cum a vazut qwertysecret, puterea totala consumata e de 400W (nu stiu daca e vorba  de aceeasi lampa)...dar nu a explicat nici el de ce.
Asta pentru ca desi lampile sunt facute din LED-uri cu puteri nominale (sa zicem de 3W), puterea e calculata pentru un LED cu lumina alba.
In schimb, un LED rosu se aprinde la o tensinue de 2,2V, unul albastru la 3,6V samd. Cum p=u*i iar  u este mai mica la alte culori, o sa obtinem o putere consumata mai mica..
In afara de asta, plantele primesc exact ce lungimi de unda au nevoie, nimic mai mult. Cand aprinzi un bec sau un neon ai facut deja risipa de 30-50% pe ceva total nefolositor, spre exemplu verde.
Matematic, eficienta la o lampa LED nu ai cum sa o egalezi.

Megane....in al 2*lea rand, lampile alea sunt o generatie antica.

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 15:53, said:

Miki, am vazut in prospectele alea de reflectoare pentru gazon niste date interesante privind nivelurile de iluminare in micromoli/m2/s...poti sa ne dai mai multe detalii?
Nu stiu exact ce ai vazut, mai degraba cred ca te referi la "light compensation point" .....nu sunt informatii directe despre proiectoare.
http://en.wikipedia....pensation_point

#547
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Multam miki, am mai invatat ceva!
:)

#548
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mai miki tata, daca tot stii cate ceva de ce nu ne.aloci tu 10 minute sa ne spui care e treaba, semistiintific daca vrei sa formulam asa.
  Ai scris "cat mine" doar ca sa spui ca nu mai scrii, p'orma iar ai scris ca lampa.cumparata e buna si convenabila financiar daca socotesti bine, p'orma...
Zi.frate in.10 vorbe cum sta treaba in opinia ta ca sa.existe un punct de.plecarr si sa.scutim.toti si timp.si.nervi si redescoperirea rotii in materie...


#549
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pot accepta ca nu m-am uitat bine si am gresit la calcule, dar hai sa o luam piece by piece ca sa vedem unde si cum?

http://www.alibaba.c...474150.html?s=p

900w Mars-II-Agricultural Led Grow

Color Temperature(CCT): Cool White

Draw Power: 450Watt
Max Power: 900w
Lamp Power(W): 1200

Lamp Luminous Flux(lm): 45000
Lamp Luminous Efficiency(lm/w): 136

Intrebari:

- de unde a rezultat eficienta de 136 lm/w?
- ce power includem in calcul? Draw, Max, Lamp?

Edited by meganedoi, 08 January 2015 - 09:40.


#550
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
ce-i de acceptat/asumat aici e gradul de acuratete al informatiei prezentate pe un site chinezesc .. sau tu ai vreo varianta cu happy end la "un nebun arunca o piatra in rau & 10 destepti incearca s-o gaseasca/scoata"? :)

#551
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Incerc sa 'descifrez':
900W e puterea insumata a ledurilor 12x15x5W
450W e puterea efectiv consumata
1200W e probabil puterea redresorului

45000lm/180led=250lm/led in medie, ceea ce e credibil pt leduri de 5W
135lm/W e probabil eficienta teoretica a celui mai bun led din combinatie 'tunat' la maxim

#552
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
asta e tare
Eficienta celui mai tare licurici
:)))

#553
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ce ar fi asa de ciudat?
Daca bine am citit descrierea 'Martianului LG', e o combinatie de leduri rosii, albastre, albe...cu performante diferite in termeni de lumeni...
Si tot LG a anuntat cu mandrie ca are in fabricatie un led performant de 135lm/W...de ce nu ar folosi reclama???
Dar...iar ne intoarcem la lumeni?...ce, suntem la cinematografie???
:)
Micromolii conteaza!
:)

#554
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 22:01, said:

Linkul ti-l pun pe PM, dar mai trebuie si alte 'maruntisuri', aici avea dreptate prietenul Miki...

da am vazut mersi fain , e clar mai e  cate ceva de cumparat si apoi si de lucru

#555
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsubway_guru, on 08 ianuarie 2015 - 14:03, said:

Ce ar fi asa de ciudat?
Daca bine am citit descrierea 'Martianului LG', e o combinatie de leduri rosii, albastre, albe...cu performante diferite in termeni de lumeni...
Si tot LG a anuntat cu mandrie ca are in fabricatie un led performant de 135lm/W...de ce nu ar folosi reclama???
Dar...iar ne intoarcem la lumeni?...ce, suntem la cinematografie???
Posted Image
Micromolii conteaza!
Posted Image

Am inteles perfect treaba cu micromolii, dar in link-ul meu se vorbeste despre lumina Cool White.
Oricum, asa cum sugera si qwerty, sunt nebune rau descrierile chinezilor

#556
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
O mai fi la mijloc si faza cu 'doi in unu', doua circuite, unul pentru vegetatie, altul pentru inflorire/fructificare???
Oricum, mie-mi ajunge doar cu o faza...faza scurta!
:)

Gasisem pe net niste texani parca, ce lucrau pentru legumicultori nu pentru crescatorii de ierburi, era chiar misto, le dadeai toate datele si proiectau ei totul, modular si aveau si niste sisteme destepte de imbinare/sustinere...dar un corp de iluminat de 1m lungime iesea undeva la 250USD...iarasi depasea orice buget 'romanesc'!
:)
Dar era tailor made, costum Armani pe comanda si pe masura!
:)
Plug&Play!

Edited by subway_guru, 08 January 2015 - 17:08.


#557
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ce e de remarcat la jucaria aia LG e protectia fiecarui led cu o dioda Zener, pocneste ledu', no problem...restul functioneaza ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
:)

#558
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Nu stiu ce sa ma fac cu plantele astea. Pe "sistem" NEprofesinal sau NEsemiprofesional ele se incapataneaza. Probabil pentru ca sa fie bine....sa nu fie rau.......care este.
Si pentru ca lumeni si micromoli Posted Image)))))) si nu uita Megane - te inseli! Ai crescut rasaduri grozave pana acum in ignoranta ta de needucat Posted Image))). Ce im plac glumele mele.

Incepem:
Tomate - 3 zile de la germinare
Salata - 6 zile de la germinare
Busuioc - 2 zile
Levantica - aia "care este"
Fundalul "sepia" e de la Led asa ca nu va grabiti la dat cu parul ca am uitat protectia pe obiectiv.
T "diurna" - 15-18 grade
T "nocturna" - 12-14 grade.
Am zis deja ca la mine ziua e noapte si vitavercea de unde si ghilimelele.

Attached Files


Edited by Hapygarden, 08 January 2015 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate