Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#1
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
Salutare,

Vreau sa aflu parerile voastre despre iluminatul artificial pentru flori.Care ar fi cea mai buna alegere pentru un spatiu de 20 m2.Am nevoie de 20.000 lucsi chiar 25.000. Becuri cu sulf sau neoane...care consuma cel mai putin,care emana mai multa caldura,care este cel mai economic dpdv al consumului si costului economic.Poate ma ajutati si cu sfaturi sau producatori de lampi.

Multumesc anticipat.

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
bogdane, ce fel de flori sunt si ce dimensiuni au ? Spatiul de 20 mp este pentru crestere, e pentru expunere / florarie ? Cat timp pe zi ai nevoie de 25,000 de lucsi ?

#3
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View Postcoroibogdan, on 02 ianuarie 2013 - 19:43, said:

Salutare,

Vreau sa aflu parerile voastre despre iluminatul artificial pentru flori.Care ar fi cea mai buna alegere pentru un spatiu de 20 m2.Am nevoie de 20.000 lucsi chiar 25.000. Becuri cu sulf sau neoane...care consuma cel mai putin,care emana mai multa caldura,care este cel mai economic dpdv al consumului si costului economic.Poate ma ajutati si cu sfaturi sau producatori de lampi.

Multumesc anticipat.


cat?????

damn

Edited by nevena, 02 January 2013 - 19:59.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Nu sint flori dinalea... penale, sper.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Iti dai seama ca la suprafata aia "florile" sunt exact din alea care se fumeaza

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bogdane, vezi ce scrii că ăștia-s lupi bătrâni, trecuți prin multe.
Vino cu ceva precizări să se înțeleagă clar faptul că ai cunoștință că nu-i Cluju' nici în Colorado și nici în Washington...

#7
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Maria Maria :))

#8
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
ehh...nu sunt chiar flori care se fumeaza....este vorba de muscate....vreau sa vad daca in perioada de transplantare din faza de rasad in pahar de 8x8 unde ar trebuii sa le tin o luna si as putea folosii un spatiu tip garaj in care pot controla usor si IEFTIN temperatura dar am nevoie de un minim de 8 ore de lumina artificiala,nu ar fi mai ieftin decat sa le tin in sera incalzita cu centrala pe lemne

#9
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Eu am vazut intr-un film, unde niste man faceau exact ceea ce ne gandim noi, ca iluminau cu o lampa cu halogen! Lumina este extrem de puternica si emana si caldura!

PS: Sa ne anunti cand iti sparge DIICOT-ul sau BCCO-ul usa de la boxa!

Edited by gabi096, 02 January 2013 - 21:07.


#10
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcoroibogdan, on 02 ianuarie 2013 - 19:43, said:

Salutare,

Vreau sa aflu parerile voastre despre iluminatul artificial pentru flori.Care ar fi cea mai buna alegere pentru un spatiu de 20 m2.Am nevoie de 20.000 lucsi chiar 25.000. Becuri cu sulf sau neoane...care consuma cel mai putin,care emana mai multa caldura,care este cel mai economic dpdv al consumului si costului economic.Poate ma ajutati si cu sfaturi sau producatori de lampi.

Multumesc anticipat.

Becurile cu vapori de sodiu sunt cam singurele care pot sustine eficient procesul de fotosinteza.
Dau o lumina de culoare galbena, aproximativ 570 nm, care e cea mai buna pentru plante.
Sunt tone de studii care arata preferinta plantelor pentru culoarea galbena.

Cele cu neon, mercur sau cu incandescenta nu sunt nici pe sfert cat cele cu sodiu care chiar pot suplini lipsa luminii naturale pe intreaga perioada de vegetatie.

Becurile astea, daca nu sunt chinezarii, dau aproximativ 120-125 lucsi/w.


Ce balarii vrei sa cultivi?

#11
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
pfff....trebuia sa zic de la inceput...detin cateva sere de flori...de 2 ani la incalzesc cu centrala pe lemne dar manaca la lemne de nu ii adevarat...plus ca trebuie realimentata tot la 5 sau 6 ore....cateodata sunt diferente de peste 5-8 sau chiar 10 grade de la o ora la alta,lemnele sunt verzi...stiu ca trebuie sa aibe minim un an decand sunt taiate ca sa se usuce...stiu ca era buna o centrala mai mare dar toate astea adunate trec de cateva zeci de mii de ron si atunci poate m-as salva o luna asa,in loc sa incalzesc sera 4 luni incalzesc 3 si credetima este o economie...

Edited by coroibogdan, 02 January 2013 - 21:14.


#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 02 ianuarie 2013 - 21:09, said:

...Ce balarii vrei sa cultivi?

Mușcate zice, ne-am liniștit acu' [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam arde la buzunar prețul, și este făra balast; nu se pot folosi și cele de iluminat stradal fără balonul cu luminofor ?

#13
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
bogdane, cu muscatele pleci de la samanta sau din butasi ? La ce ghivece le vinzi, cate bucati, cand si cu cat ?

#14
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
@jumborom :muscatele din butasi...pretul am sa ti-l zic dupa ce aflu daca pot sa rezolv cumva cu iluminatul Posted Image

Edited by coroibogdan, 02 January 2013 - 21:24.


#15
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postscaiba, on 02 ianuarie 2013 - 21:18, said:

Muşcate zice, ne-am liniştit acu' [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam arde la buzunar preţul, şi este făra balast; nu se pot folosi şi cele de iluminat stradal fără balonul cu luminofor ?


Pai, astea sunt cele folosite la iluminatul stradal si care dau o lumina galben-laptoasa.
Nu, nu sunt scumpe, sunt chiar ieftine daca ne gandim ca da 88.000 de lucsi, consuma doar 600 de vati si tin multe mii de ore.

Cu 2 becuri din astea asiguri iluminatul intr-o camera de 12-15 m2, fara ferestre si incalzita cu un calorifer.

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Aveam impresia că sunt la fel ca şi cele cu vapori de mercur, învelite într-un balon cu luminofor.
În cazul ăsta, cele de la Lohuis pot fi o alegere mai bună.

link

#17
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012

View Posttrestie-de-balta, on 02 ianuarie 2013 - 21:32, said:



Pai, astea sunt cele folosite la iluminatul stradal si care dau o lumina galben-laptoasa.
Nu, nu sunt scumpe, sunt chiar ieftine daca ne gandim ca da 88.000 de lucsi, consuma doar 600 de vati si tin multe mii de ore.

Cu 2 becuri din astea asiguri iluminatul intr-o camera de 12-15 m2, fara ferestre si incalzita cu un calorifer.


Cam la ce distanta trebuie sa fie deasupra plantelor?,cu cat creste inaltimea scade suprafata iluminata.... din cate am vazut la aceste becuri mai am nevoie de ceva echipament...

#18
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Prezint un experiment de laborator care vrea sa arate influenta compozitiei spectrale a luminii asupra intensitatii fotosintezei.
S-au folosit doar culorile spectrului ROGVAIV.

Ce s-a constatat, cititi in primele 2 randuri ale pozei atasate.

Nu ati vazut niciodata solare rosii( ma refer la culoarea foliei)?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate