Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Invierea a doua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#379
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 08:42, said:

David tot lepra a ramas si la batranete.


... când a stat noaptea, cu cadâna aia în brațe, el moș sclerozat?Posted Image Textul ”inspirat” zice că David nu i-a făcut nimic d-șoarei. Păi nici nu mai putea! :lol:
Cu siguranță, David nu va fi înviat din morți!

#380
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 15 iulie 2022 - 08:49, said:

... când a stat noaptea, cu cadâna aia în brațe, el moș sclerozat?Posted Image Textul ”inspirat” zice că David nu i-a făcut nimic d-șoarei. Păi nici nu mai putea! Posted Image
Cu siguranță, David nu va fi înviat din morți!
Faptul ca fecioara i-a fost adusa spune totul. Iar el isi baga capul intre tzatzele ei.
Vai ce suferinta a avut javreta de David iar penticostalul compatimea pe scarbosenia asta ca vezi dom'le , a scris psalmii mesianici ?
Atunci isus miel de jertfa nu are nici o valoare daca David e pretuit pentru psalmi.
In locul psalmilor  javretei de David am scrisoarea lui Alexandru Vlahuta catre fiica sa Margareta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U6j-o4jFfyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#381
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 08:42, said:

E zero barat ce m-ai facut tu, pentru mine conteaza ce zice Dumnezeu.
Dumnezeu zice că, dacă nu te pocăiești, tu vei merge în Iad iar David în Rai.
E 100% sigur.

#382
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 15 iulie 2022 - 09:21, said:

Dumnezeu zice că, dacă nu te pocăiești, tu vei merge în Iad iar David în Rai.
E 100% sigur.
Dragule, sa retii tu ceva , ca cel ce face amenintari cu iadul e fiul satanei.

Nu poate fi rai acolo unde va fi David. Toti isi vor aduce aminte ce jigodie e .
A avut nenumarate sanse sa nu faca nenorocire care le-a facut, dar deh, daca dumnezeu l-a uns rege inseamna ca ii aproba si actiunile.

#383
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 15 iulie 2022 - 09:21, said:

Dumnezeu zice că, dacă nu te pocăiești, tu vei merge în Iad iar David în Rai.
E 100% sigur.

Nu, nu zice asta niciunde. Morții merg în Iad, toți, dar în Cer, numai cei drepți, după Înviere.

#384
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Daca ii rai ajung indivizi ca David, atunci raiul nu e pentru mine. Eu prefer un loc in care pacea , bunatatea si neprihanirea  sunt lucrarile care se fac.

#385
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,100
  • Înscris: 09.01.2007

 logic1, on 26 iunie 2022 - 13:31, said:

Da, a depins de reacția mai marilor religioși ai națiunii. Dacă îl acceptau ca Mesia când a intrat triumfal în Ierusalim, în loc să-l respingă și să-l dea pe mana națiunilor, necazul se termina cu persecuția de până atunci.

Aham, si cu jertfa pentru pacat cum ramanea ? Tot porumbei si miei ?!

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 11:05, said:

Daca ii rai ajung indivizi ca David, atunci raiul nu e pentru mine. Eu prefer un loc in care pacea , bunatatea si neprihanirea  sunt lucrarile care se fac.

Neprihanirea nu apare ca bobocul la trandafiri, ci trebuie sa isi faca loc printre rautati, asta implica niste conflicte. Desigur, nu in starea finala.

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 09:29, said:

Nu poate fi rai acolo unde va fi David. Toti isi vor aduce aminte ce jigodie e .


Slava Domnului ca sunt calvinist, reformat, monergist. Doar asa inteleg cum o jigodie poate fi rascumparata prin sangele lui Isus. Doar asa inteleg ce valoare si putere are jertfa lui Isus.

Vlahuta vs. David, pe bune ? Daca e bal mascat la alegere, eu votez cu Vin Diesel.

#386
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 overseas, on 15 iulie 2022 - 11:22, said:

Neprihanirea nu apare ca bobocul la trandafiri, ci trebuie sa isi faca loc printre rautati, asta implica niste conflicte. Desigur, nu in starea finala.
In nenumarate randuri chiar dumnezeu era in conflict cu omul. Reciteste VT in care ameninta si ucide sau pune pe altii sa ucida ca vezi dom'le omul e razvratit. In cazul lui David a fosr nu prea tolerant ci pare ca i-a placut faptele de nemernicie . Deci isus zice "ca daca te uiti la o femeie si o poftesti, ai si pacatuit cu ea" , si apoi zice ca cel ce pacatuieste va muri. Ei bine David a trait in descrau si nemernicie din partea lui , crime si inselatorii, si a trait pana la batranezte, si atunci la batranete cica era in mare suferinta, suferea de frig , iar astia nu aveau gaze, nici foc sa incalzeasca niste pitre, sau sa faca ca un semineu, dedesubt sa faca foc si deasupra sa doarma lepra, i-au adus cea mai frumoasa fecioara ca sa se incalzeasca intre tzatzele ei.
Faceti si voi comparatie intre nemerniciile lui David si nemerniciile lui Anania si Safira, cum a sfarsit David, cum au sfarsit cei doi soti ?
Credeam ca pentru pacatul comis moartea trebuie sa fie instanta, ca in cazul lui Anania si Safira. Findca dupa parerea mea, pedeapsa mai aspra trebuie pentru cei care sunt capetenii si care fac nelegiuiri.
Cineva mi-a spus ca David a fost pedepsit, ca i-a fost omorat copilul care s-a nascut din Batsheba . . . .  serios ? Deci Dumnezeu omoara copii  ca sa te pedepseasca ? Pai nu era ca sufletul care pacatuieste, acela va muri ?

 overseas, on 15 iulie 2022 - 11:22, said:

Slava Domnului ca sunt calvinist, reformat, monergist. Doar asa inteleg cum o jigodie poate fi rascumparata prin sangele lui Isus. Doar asa inteleg ce valoare si putere are jertfa lui Isus.
Nu stiu cum rascumpara isus prin sangele sau pe jigodia de David dar pot sa-ti spun ca asta nu e dreptate. Findca sufletele de sub altar cer dreptate in primul rand. Si eu am cerut dreptate in multe situatii. Jigodiile huzuresc si acum, si se bucura de suferinta altora.
Dreptate divina . . . . ma faci sa rad. Pai daca il lauda pe David, si nu vad ca ar lauda pe Anania si Safira. A retinut doar ca l-a mintit. Pai aia erau in fata unui pezevenghi ca Petru, si nu aveau incredere in om.

 overseas, on 15 iulie 2022 - 11:22, said:



Vlahuta vs. David, pe bune ? Daca e bal mascat la alegere, eu votez cu Vin Diesel.
Pai Vlahuta e un suflet neprihanit, pe cand lepra de David nu se mai incapea in piele cand era rege.
Balul mascat o avea niste reguli, banui ca iti plac acele reguli. In schimb nu am gustat niciodata vin Diesel. E cumva motorina ?

#387
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 09:29, said:

Dragule, sa retii tu ceva , ca cel ce face amenintari cu iadul e fiul satanei.

Isus a amenintat cel mai mult cu Iadul, din toate caracterele din Biblie. Ce ai de spus despre asta?

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 09:29, said:

Nu poate fi rai acolo unde va fi David. Toti isi vor aduce aminte ce jigodie e .
Zi-mi te rog, tu te consideri mai bun decat David? Daca da, explica de ce. Daca nu, atunci esti ipocrit ca judeci.

#388
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 kruger, on 15 iulie 2022 - 13:14, said:

Isus a amenintat cel mai mult cu Iadul, din toate caracterele din Biblie. Ce ai de spus despre asta?


Zi-mi te rog, tu te consideri mai bun decat David? Daca da, explica de ce. Daca nu, atunci esti ipocrit ca judeci.
isus a avertizat, nu a amenintat cu chinuirea in iad.
Dar poate  aduci si niste probe care sustin afirmatia ta.
Pentru ca in ioan 3.16 zice ca vor pieri, nu ca vor fi pastrati in iad si chinuiti.


Ma consider sfant in comparatie cu David, si sa-ti spun de ce. Eu am avut parte de saracie crunta, de teroare inca de copil, de batjocura in aproape toate momentele cand faceam binele, si nici macar nu eram rege, nu traiam in lux si rasfat, munca pana la epuizare fizic si cand nu mai aveam energie eram batut crunt. Si totusi nu am ucis pe nimeni, si nici sa-i iau nevasta altuia cand o am pe a mea. Si retine un lucru important, eu nu am fost uns rege de dumnezeu, deci se presupune ca omul stia bine poruncile divine. Doar ca a ales nu sa le ignore ci sa le batjocoreasca pe rand un timp INDELUNGAT.

#389
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 15 iulie 2022 - 13:14, said:

Isus a amenintat cel mai mult cu Iadul, din toate caracterele din Biblie. Ce ai de spus despre asta?

Că ești inexact! Isus a vorbit doar despre Gheenă, care corespunde cu Iazul de foc, în care Iadul își va avea locul de veci!Posted Image

#390
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 11:05, said:

raiul nu e pentru mine.
Stai liniștit că nu-i niciun pericol dinspre partea asta!

Ești safe!

#391
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 15 iulie 2022 - 13:54, said:

Stai liniștit că nu-i niciun pericol dinspre partea asta!

Ești safe!
Sunt in siguranta zici ? De ce anume ? De chinuirea vesnica in iad ? Pai  iad ar fi sa fiu intr-un loc cu David. Sa stiu ca javra aia e in rai cu mine ar fi de fapt iadul.
Singurul rau pe care l-am facut a fost sa trag de urechi un pusti razgaiat pentru care chiar mi-a parut rau. In rest nu stiu sa fi facut rau . Au mai fost cazuri cand reactionam la atac, dar cred ca e un drept sa lovesti cand esti atacat.
Bineinteles ca daca ar fi sa fiu analizat sub lupa lui dumnezeu , sigur mi-ar gasi bube,  dar chiar si in comparatie cu dumnezeu eu sunt sfant. La cate ucideri sunt puse pe seama lui dumnezeu eu chiar sunt sfantul sfintilor. De exemplu cand puteam sa fac binele nu m-am codit. Dumnezeu se codeste tare mult , poate face binele si nu il face. Ori doarme, ori e incapabil, ori nu vrea.

#392
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 14:28, said:

Sunt in siguranta zici ?
Da, nu există nicio umbră de amenințare că ai ajunge în Rai.
Din partea nimănui.

#393
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 15 iulie 2022 - 16:54, said:

Da, nu există nicio umbră de amenințare că ai ajunge în Rai.
Din partea nimănui.
Ma da rai sunteti . . . .  adica ai pastra un loc in rai unei lichele ca David insa (tu) ma asiguri pe mine ca te vei ingriji de acest lucru ?
Oare vei fi pus portar la intrarea in rai ?
Ma tot intreb daca nu ai ales alt rai, acela al leprelor si lichelelor, ca de dreptatea divina ai uitat. Findca in aceasta viata unii sau asigurat sa le faca viata mizerabila altora, si culmea cica daca se pocaieste eu neintelegand ce inseamna in acest caz, ca vor fi fericitii castigatori de bilete de intrare in rai. Deci e musai sa fii lepra ca David, sa ajungi sa-ti bati joc de cat mai multi, si  te "pocaiesti" pe patul de moarte ,ca numai asa ai si garantia 100% ca esti castigator. Bun asa, afla ca eu pot fi si lepra ca David, insa ceva important iti spun, eu nu sunt lepra, si aleg sa nu ma port ca o lepra, dar imi voi rezerva dreptul si libertatea sa numesc pe David  jeg. Ca te supara ? ia cu lamaie sa nu ti se aplece.
Vrea sa-l numeasca dumnezeu om dupa inima sa ? Inseamna ca si dumnezeu e tot un jeg adaca face fratie cu jegurile. Apropo, in domeniul spiritual curatarea se face prin platirea catre victima de trei ori a datoriei. Sa ierti datoria ? Pai cineva trebuie sa o plateasca. Zici ca a platit-o dumnezeu ? Cui a platit, ca mie nu mi-a intrat nimic in cont, adica pare ca dumnezeu trage in sfoara si ii considera fraieri pe neprihaniti, si rasplateste javrele .Posted Image

#394
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008

 overseas, on 15 iulie 2022 - 11:22, said:

Aham, si cu jertfa pentru pacat cum ramanea ? Tot porumbei si miei ?!

Odată ce venea Împărăția și legământul nou, însemna că Israel a fost iertat prin suferința și căința de până atunci și nu mai era nevoie de nicio jertfă.

Evrei 10

16 „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor”,
17 adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”
18 Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.



#395
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 15 iulie 2022 - 18:29, said:

Oare vei fi pus portar la intrarea in rai ?
Nu.
Însă știu din spusele lui Isus cine nu intră acolo.
Iar tu, dacă nu ajungi la naștere din nou, nu ai absolut nicio șansă.

Asta pentru că ziceai că raiul nu e pentru tine.
Poți fi liniștit în această privință! Ești 100% în afara acestui pericol.

#396
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 15 iulie 2022 - 20:34, said:

Asta pentru că ziceai că raiul nu e pentru tine.
Poți fi liniștit în această privință! Ești 100% în afara acestui pericol.
M-ai debusolat cand ai spus ca sunt in afara pericolului. De parca ar fi vorba de asa ceva.
Ceva ma preocupa, ca tu esti cel care imi duci grija.  Isus ar intreba "ce te fute pe tine grija de altul ? vezi-ti tu de barna ta din ochi "  pentru ca eu cer socoteala lui Dumnezeu, nu tie. Sau cumva te-a numit avocat din oficiu ?
Eu trag pe dumnezeu de maneca findca a facut niste promisiuni si se face ca uita. In fond vina e a lui ca se ascunde. Ma tot intreb cum David a ajuns sa faca acele nenorociri cand avea preoti si consilieri care   erau la curent cu toate ce se petrecea ? Cum de a fost lasat de Dumnezeu sa ajunga in groapa cu nemernicii si sa se infrupte din ele ? Din pozitia de rege nu se explica si nici nu se justifica. Eu sunt convins ca David a ajuns ateu si abia pe la sfarsitul vietii cineva l-a zdruncinat teribil si sa-i explice ca faptele nu sunt demne de rege. La fel si fi-su, inteleptul Solomon, fiu din Batsheba, a ajuns sa faca jertfe pentru Moloch care constau in aruncarea de bebelusi pe cupru incins . . . . cum a ajuns sa comita astfel de nenorociri unul care avea sute de femei cu care se desfata ? Eu zic ca unul care se culca cu mai multe femei e curvar, deci Solomon, David, si toti fii acestuia au fost niste curvari, tu o sa vii si o sa spui ca era sfant cand o babardea pe Batsheba. Ba o sa ajungi sa crezi ca David  o babardea pe femeia lui Urie cu multa sfintenie si ca era aprobare divina, ca daca nu  era de acord sigur il oprea.
Parerea mea e ca voi sustineti o religie a leprelor, nu o religie a neprihanirii, si credeti ca dumezeu iarta pacatul. Eu am inteles ca Dumnezeu nu iarta niciodata pacatul ci pe pacatos, doar daca si plateste intreit datoria. Eu astept ca aceasta lepra sa plateasca intreit paguba facuta lui Urie, ca atunci cand i s-a adus la cunostinta de nenorocire intr-o  relatare voalata repede a judecat , ca cel ce a luat o oaie sa dea inapoi 3.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate