Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Invierea a doua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Parte de inviere vor avea toti , insa de moartea a doua vor avea parte multi . Surpriza va fi pentru cei ce vor fi inviati insa nu isi vor da seama in ce barca se vor afla , pentru ca aceasta imparatie va face in asa fel ca lucrurile sa para ca inviatii vor fi in rai .

#38
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 19 ianuarie 2017 - 09:34, said:

Deci învierea a doua cuprinde pe cei nedrepți ?

Cei din învierea a doua nu sunt descriși ca buni sau răi (ca o judecată definitivă). Ci simplu ”morți mari și mici” (nejudecați). Este deschisă cartea vieții și o altă carte după care să fie judecați. Unii dintre aceștia, al căror nume nu va fi găsit în finalul judecății în cartea vieții, vor ajunge în moartea a doua.

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Mesajul acesta cred că aici ar merge și nu la ”off topic de idei religioase”, fiindcă subiectul este deosebit de important.

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 13:27, said:

Eu cred și aștept Învierea morților.
1 Cor 15:42. Asa este si invierea mortilor. Trupul este semanat in putrezire, si invie in neputrezire;
43. este semanat in ocara, si invie in slava; este semanat in neputinta, si invie in putere.
44. Este semanat trup firesc, si invie trup duhovnicesc. Daca este un trup firesc, este si un trup duhovnicesc.
45. De aceea este scris: "Omul dintai, Adam, a fost facut un suflet viu." Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata.
46. Dar intai vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc vine pe urma.
47. Omul dintai este din pamant, pamantesc; Omul al doilea este din cer.
48. Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti.
49. Si, dupa cum am purtat chipul celui pamantesc, tot asa vom purta si chipul Celui ceresc.
50. Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea.
51. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,
52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.
Pricepi? Când va fi Învierea și în ce constă ea? Temă pentru acasă.

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 13:41, said:

stiu ca astepti invierea mortilor pentru ca toti au parte de asa ceva:
Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata. (Ioan.5:29)
ce nu stii tu e ca iesirea din morminte se face in 2 etape: Invierea intaia (a celor din Hristos, inviati impreuna cu El) si invierea a doua (a celorlalti morti, inviati pentru judecata):
fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti. (Col.2:12)
si am in Dumnezeu nadejdea aceasta, pe care o au si ei insisi, ca va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti.
Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El o mie de ani. (Apoc.20:6)

Cum să iasă din morminte, dacă sunt suflete vii alături de Cristos?
Asta nu te întrebi?

#40
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 13:47, said:

Cum să iasă din morminte, dacă sunt suflete vii alături de Cristos?
Asta nu te întrebi?
Ce sa ma intreb? Cum un mort poate sa fie viu din nou? Prin inviere!
Inainte sa iasa din morminte a trebuit sa moara si Hristos impreuna cu ei si apoi impreuna cu ei sa invie! Aceasta e invierea dintai iar subiectul este despre a doua, adica a acelor nedrepti!

Edited by dapix, 09 February 2017 - 13:51.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Ăsta nu este răspunsul la sesizarea mea. Întrebasem, cum poate să iasă mortul din mormânt, dacă el este deja viu în Ceruri, cu Cristos, așa cum învățați voi în religiile voastre ?

#42
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
ce tot balmajesti acolo? Tu intelegi ce intrebi? Daca da, te rog reformuleaza ca nu are nici un sens ce spui!

Edited by dapix, 09 February 2017 - 13:54.


#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 13:53, said:

ce tot balmajesti acolo? Tu intelegi ce intrebi? Daca da, te rog reformuleaza ca nu are nici un sens ce spui!
domnu Dapix, te indepartezi din nou de Ploiesti... :D

#44
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2017 - 13:57, said:

domnu Dapix, te indepartezi din nou de Ploiesti... Posted Image
oho, acum ai aterizat si tu din sala regatului din Ploiesti? :D

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 13:53, said:

ce tot balmajesti acolo? Tu intelegi ce intrebi? Daca da, te rog reformuleaza ca nu are nici un sens ce spui!

Eu zic că mai degrabă voi nu sunteți în stare să vă vedeți starea în care vă aflați, de împotrivitori ai Cuvântului!

Dacă creștinii adormiți în Cristos sunt cu Cristos în Ceruri, așa cum spune profeta voastră Vetuța Hanis, și chiar putem comunica cu morții adormiți în Cristos, de ce mai trebuie să învie? Și cum să iasă din morminte, dacă ei sunt în Ceruri?

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 14:18, said:


Eu zic că mai degrabă voi nu sunteți în stare să vă vedeți starea în care vă aflați, de împotrivitori ai Cuvântului!

Dacă creștinii adormiți în Cristos sunt cu Cristos în Ceruri, așa cum spune profeta voastră Vetuța Hanis, și chiar putem comunica cu morții adormiți în Cristos, de ce mai trebuie să învie? Și cum să iasă din morminte, dacă ei sunt în Ceruri?
[ http://previews.123rf.com/images/cnkyphotography/cnkyphotography1504/cnkyphotography150400480/38937260-dart-board-with-three-darts-in-bullseye-Stock-Photo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 14:18, said:

Eu zic că mai degrabă voi nu sunteți în stare să vă vedeți starea în care vă aflați, de împotrivitori ai Cuvântului!

Dacă creștinii adormiți în Cristos sunt cu Cristos în Ceruri, așa cum spune profeta voastră Vetuța Hanis, și chiar putem comunica cu morții adormiți în Cristos, de ce mai trebuie să învie? Și cum să iasă din morminte, dacă ei sunt în Ceruri?
ideea e ca nu conteaza parerea voastra din moment ce voi spuneti ca nu poate fi vorba de inviere ci de o creatie noua deoarece, dupa voi, necrestinii, omul inceteaza sa existe la moarte, el trecand la moarte in starea de "nonexistenta", situatie similara cu cea de dinainte de a fi nascut. Posted Image
Daca oamenii crestini sunt cu Hristos in Imparatia Lui, ei fiind deja cetateni ai acestei Imparatii impreuna cu El, atunci ei sunt asa pentru ca sunt vii si nu mai traiesc ei insisi ci Hristos care este in ei, traieste.

De ce mai trebuie sa invie? Pai, nu mai trebuie din moment ce au fost inviati impreuna cu El. Intelegi? Cei care au fost inviati impreuna cu El, nu mai trebuie sa invie inca odata pentru ca exista doar o singura inviere dupa care nu mai urmeaza inca o moarte si inca o inviere.

Cum sa iasa din morminte daca sunt in Ceruri? Da' cine spune o asemenea aberatie? Inainte de a iesi din morminte nu au fost in Ceruri ci in morminte. Apoi au fost inviati si au putut iesi din morminte. Cei care au fost inviati impreuna cu Hristos nu stau in morminte. In morminte stau doar cei morti si care asteapta sa fie inviati pentru ca ei nu traiesc. Problema e ca ei inca nu au aflat ca invierea pe care o asteapta e doar judecata faptelor lor rele.

Edited by dapix, 09 February 2017 - 15:15.


#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:13, said:

ideea e ca nu conteaza parerea voastra din moment ce voi spuneti ca nu poate fi vorba de inviere ci de o creatie noua deoarece, dupa voi, necrestinii, omul inceteaza sa existe la moarte, el trecand la moarte in starea de "nonexistenta", situatie similara cu cea de dinainte de a fi nascut. Posted Image

Oh, nu, nu zicem așa ceva. ”duhul” este la Dumnezeu. Atunci când omul va învia, el va păstra memoria și caracteristicile sale prin care va fi recunoscut de ceilalți înviați.

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:13, said:

Cum sa iasa din morminte daca sunt in Ceruri? Da' cine spune o asemenea aberatie? Inainte de a iesi din morminte nu au fost in Ceruri ci in morminte. Apoi au fost inviati si au putut iesi din morminte. Cei care au fost inviati impreuna cu Hristos nu stau in morminte. In morminte stau doar cei morti si care asteapta sa fie inviati pentru ca ei nu traiesc. Problema e ca ei inca nu au aflat ca invierea pe care o asteapta e doar judecata faptelor lor rele.

Acum învierea din morminte...este doar pentru unii, respectiv pentru cei ”nedrepți”?
Păi nu adineaori dumneata ai subliniat că ”toți” din morminte vor învia?!!!!

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:13, said:

Cei care au fost inviati impreuna cu El, nu mai trebuie sa invie inca odata pentru ca exista doar o singura inviere dupa care nu mai urmeaza inca o moarte si inca o inviere.

Învierea asta de care vorbești este în viitor, când va suna ultima trâmbiță.
Conașule, nu te supăra, dar nu cunoști Scripturile deloc.

#49
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 15:16, said:

Oh, nu, nu zicem așa ceva. ”duhul” este la Dumnezeu. Atunci când omul va învia, el va păstra memoria și caracteristicile sale prin care va fi recunoscut de ceilalți înviați.
Serios? Si unde va pastra memoria si caracteristicile sale, intr-un cip sau pe un "hard disc ceresc"? :D

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 15:16, said:

Acum învierea din morminte...este doar pentru unii, respectiv pentru cei ”nedrepți”?
Păi nu adineaori dumneata ai subliniat că ”toți” din morminte vor învia?!!!!
nu am zis asa ceva. Din contra, ce am subliniat a fost faptul ca invierea nu se produce pentru toti in acelasi timp. Unii au fost inviati impreuna cu Hristos pentru ca jertfa Lui este inca valabila si dupa 2000 de ani.

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 15:16, said:

Învierea asta de care vorbești este în viitor, când va suna ultima trâmbiță.
Conașule, nu te supăra, dar nu cunoști Scripturile deloc.
Coana mare, nu te supara, ultima trambita suna pentru altceva nu pentru invierea impreuna cu Hristos!

#50
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:27, said:

, ultima trambita suna pentru altceva nu pentru invierea impreuna cu Hristos!
dupa cum scrie:
"nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia[tocmai pentru ca nu sunt vii - n.r.]nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati." 1Cor.15

bine le zicea Dark ca nu cunosti Scripturile...Posted Image  conasule Dapix.

Edited by Dude_2nd, 09 February 2017 - 16:02.


#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:27, said:

Serios? Si unde va pastra memoria si caracteristicile sale, intr-un cip sau pe un "hard disc ceresc"? Posted Image


Duhul mortului este la Dumnezeu. Cum se păstrează toate acestea, nu știu, mă depășește.

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:27, said:

Coana mare, nu te supara, ultima trambita suna pentru altceva nu pentru invierea impreuna cu Hristos!

Noi discutăm de Învierea din ziua de apoi. Chiar este nevoie să aducem versete biblice ca să înțelegi și tu despre ce discutăm?

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 15:27, said:

Din contra, ce am subliniat a fost faptul ca invierea nu se produce pentru toti in acelasi timp.

Nu are importanță.
Dacă tu care ești un eretic modalist spiritist zici că sufletele drepților sunt în Cer iar sufletele nedrepților în Iad în chinuri, la draci, atunci cine mai iese din morminte...Posted Image

#52
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 16:58, said:

Duhul mortului este la Dumnezeu. Cum se păstrează toate acestea, nu știu, mă depășește.
Stii ce e straniu? Faptul ca explici cu atata siguranta lucruri pe care tu insuti le cataloghezi drept necunoscute!
Oare n-ar fi mai bine sa ramai strict la ce cunosti si gata?

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 16:58, said:

Noi discutăm de Învierea din ziua de apoi. Chiar este nevoie să aducem versete biblice ca să înțelegi și tu despre ce discutăm?
Da? Eu credeam ca vorbiti de invierea celor care sunt in Hristos. Adica de asta:

Adevarat, adevarat va spun ca vine ceasul, si acum a si venit, cand cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si cei ce-l vor asculta vor invia. (Ioan.5:25)

Auzi, Dude? A si venit ceasul acela inca de acum doua milenii.

Acum, daca am murit impreuna cu Hristos, credem ca vom si trai impreuna cu El, (Rom.6:8)
fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti. (Col.2:12)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)
Adevarat este cuvantul acesta: daca am murit impreuna cu El, vom si trai impreuna cu El. (2Tim.2:11)
Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. (Gal.2:20)
Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti). (Efes.2:5)

Observi elementul comun? Toate versetele vorbesc despre niste morti care au fost inviati (adusi la viata) impreuna cu Hristos inca de acum multi ani in urma si care au ajuns sa traiasca din nou si sa marturiseasca despre Adevar. Deci au fost morti in trecut, dar la momentul vorbirii sunt vii pentru ca au fost inviati. Si stii ce se spune despre cei inviati:

Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?" (Ioan.11:26) ?

View Postdark, on 09 februarie 2017 - 16:58, said:

Dacă tu care ești un eretic modalist spiritist zici că sufletele drepților sunt în Cer iar sufletele nedrepților în Iad în chinuri, la draci, atunci cine mai iese din morminte...Posted Image
desi inteleg cuvintele pe care le spui, totusi tre' sa marturisesc ca nu inteleg o iota din ce afirmi.

Edited by dapix, 09 February 2017 - 19:27.


#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdapix, on 09 februarie 2017 - 19:25, said:

Auzi, Dude? A si venit ceasul acela inca de acum doua milenii.
Dapix, trebuie sa si pricepi , nu e suficient doar sa citesti. Posted Image

printre cei habarnisti ai vremii, care au auzit dar nu au priceput, erau si Imeneu si Filet "care s-au abatut de la adevar. Ei zic ca a si venit invierea si rastoarna credinta unora. (2Tim.2:18)" Inca de acum 2 milenii. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 09 February 2017 - 19:34.


#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2017 - 19:33, said:

Dapix, trebuie sa si pricepi , nu e suficient doar sa citesti. Posted Image

printre cei habarnisti ai vremii, care au auzit dar nu au priceput, erau si Imeneu si Filet "care s-au abatut de la adevar. Ei zic ca a si venit invierea si rastoarna credinta unora. (2Tim.2:18)" Inca de acum 2 milenii. Posted Image

Se refereau la convertire ca fiind ”învierea” sau la o înviere ca spirite (nevăzute).

Într-un fel sau altul, biserica a adoptat doctrina lor reducând învierea la mersul sufletelor în rai. Puțini mai știu azi că în crez, undeva foarte la urmă, scrie și despre învierea trupului. Iar când află, se întreabă de ce ar mai fi necesar dacă oamenii sunt oricum în rai...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate