Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

AM NEVOIE DE AJUTOR RAPID!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
norbybmx

norbybmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.12.2012
SALUT cantaresc 56 kg la 17 ani si am 1,68 si sunt in clasa a 11 as vrea sa va rogfoarte frumos  sa ma ajuti sa imi dati 1 sfat sau 2 pentru ca nu .Mananc cat pot de mult dar nu ma pot ingrasa.Am fost si la sala 3 luni zi de zi si tot nu s-a vazut nimic.Acum vreau sa incep acasa sa lucrez numai si numai biceps triceps!!!deoarece vreau deocamdata numai maini mari!Am numai gantere acasa de vreo 6-7 kg si m-am hotarat sa lucrez numai cu ele pentru biceps si triceps! Programul meu ar fi in ziua de  luni  dupa aceea marti pauza  in ziua de  miercuri  dupa aceea ( joi pauza) in ziua de  vineri (sambata duminica pauza) si i deci ar fi 3 zile pe saptamana .   IATA programul la care m-am gandit in in aceste 4 zile: In fiecare dintre aceste 4 zile dimineata 3 serii de flotari a cate 10 15 repetari si cam 1 L de apa.APOI SEARA pentru biceps: stau pe banca cu cotul sprijinit de picior si incep sa fac 1 serie dar numar maxim de repetari pana simt ca numai pot si dupa aceea ma ridic in picioare stau drept si ridic gantera incet pana la umar tot 1 serie dar numar mxim de repetatri pana simt ca numai pot si aici beau cam aproape 2 L de apa si dupa ce termin beau un ou cu o cana de lapte  IAR PENTRU TRICEPS 2 serii ma pun pe spate ridic mainile in sus tin cotul nemiscat si apropii ganterele de frunte foarte incet.TOATE ACESTEA le-as face in fiecare dintre cele 3 zile descriese in timul fiecarui antrenament consumand 2L de apa si dupa ce termin antrenamentul un ou amstecat cu zahar si lapte TEROG FOARTE FRUMOS AJUTA-MA!!!

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
In primul rand trebuie sa treci la 5 mese pe zi compuse din : orez , cartofi , carne de vita , peste,  pui , branza , oua , etc.
In al doilea rand ( crede-ma pe cuvant ) nu vrei brate mari si 2 bete in cur pe post de picioare . Trebuie sa antrenezi tot corpul .
In al treilea rand trebuie sa ai rabdare , ca nu e o chestie care sa se faca peste noapte . In general dureaza luni de zile dezvoltarea . La inceput are loc cea mai mare evolutie , atunci cresti cel mai usor , apoi moderat pana stagnezi . Da' o sa treaca ani pana sa ajungi la stagnare , deci e bine . Rabdare sa ai .

Edited by jeffy86able, 28 December 2012 - 16:18.


#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Ca sa cresti in masa musculara nu se fac repetari pana la epuizare.
Se fac maxim 8-10 repetari cu greuatati cat mai mari.
Trebuie sa ai cam 6 mese zilnic pe zi, din care trebuie sa fie 3 principale - unde mananci ceva mai mult si inca 3 secundare unde ar trebui sa ai ceva gustari.
Nu te apuca de antrenament doar ca sa fii mare in brate. Trebuie sa te antrenezi pentru toate grupele musculare, iti dai seama ca daca o sa faci doar brate o sa arati ciudat fata de restul corpului.
Zici ca ai fost la sala 3 luni, ce anume ai facut la sala in alea 3 luni? Ai intrebat acolo la sala ce anume si cum trebuie sa iti faci antrenamentul?

#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
dc nu vrei sa te dezvolti armonios? o sa fii un scafarog cu maini mari si putza scurta Posted Image ...e bine sa te indrume si sa te supravegheze cineva care se pricepe....recomand sa mergi la o sala unde este si un instructor.

#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Legat de faptul ca bei multa apa, ar fi indicat sa iei cate o gura de apa dupa fiecare serie.

Edited by eug3n92, 28 December 2012 - 16:29.


#6
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Tu vrei la 17 ani sa faci brate puternice cu gantere de 6 kg :-?

#7
norbybmx

norbybmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.12.2012

 eug3n92, on 28 decembrie 2012 - 16:20, said:

Ca sa cresti in masa musculara nu se fac repetari pana la epuizare.
Se fac maxim 8-10 repetari cu greuatati cat mai mari.
Trebuie sa ai cam 6 mese zilnic pe zi, din care trebuie sa fie 3 principale - unde mananci ceva mai mult si inca 3 secundare unde ar trebui sa ai ceva gustari.
Nu te apuca de antrenament doar ca sa fii mare in brate. Trebuie sa te antrenezi pentru toate grupele musculare, iti dai seama ca daca o sa faci doar brate o sa arati ciudat fata de restul corpului.
Zici ca ai fost la sala 3 luni, ce anume ai facut la sala in alea 3 luni? Ai intrebat acolo la sala ce anume si cum trebuie sa iti faci antrenamentul?
Am fost cu un antrenor si am urmat un program strict! de 4 ori pe saptamana neintrerupt timp de 3 luni

 gabi096, on 28 decembrie 2012 - 18:29, said:

Tu vrei la 17 ani sa faci brate puternice cu gantere de 6 kg :-?
prima luna pentru incalzire dupa aceea maresc ganterele treptat!!

 eug3n92, on 28 decembrie 2012 - 16:29, said:

Legat de faptul ca bei multa apa, ar fi indicat sa iei cate o gura de apa dupa fiecare serie.
pai dupa fiecare serie beau!

 knauf75, on 28 decembrie 2012 - 16:21, said:

dc nu vrei sa te dezvolti armonios? o sa fii un scafarog cu maini mari si putza scurta Posted Image ...e bine sa te indrume si sa te supravegheze cineva care se pricepe....recomand sa mergi la o sala unde este si un instructor.
eu  ma dau cu bikeu pot sa spun ca am pus ceva puschi pe mine la spate si la pectorali in legatura cu maini mai mari nu vreau sa am nustiu ce mana dar vreau totusi sa se vada un pic de diferenta

 jeffy86able, on 28 decembrie 2012 - 16:17, said:

In primul rand trebuie sa treci la 5 mese pe zi compuse din : orez , cartofi , carne de vita , peste,  pui , branza , oua , etc.
In al doilea rand ( crede-ma pe cuvant ) nu vrei brate mari si 2 bete in cur pe post de picioare . Trebuie sa antrenezi tot corpul .
In al treilea rand trebuie sa ai rabdare , ca nu e o chestie care sa se faca peste noapte . In general dureaza luni de zile dezvoltarea . La inceput are loc cea mai mare evolutie , atunci cresti cel mai usor , apoi moderat pana stagnezi . Da' o sa treaca ani pana sa ajungi la stagnare , deci e bine . Rabdare sa ai .
am inteles dar vreau sa ma apuc serios de programul care l-am scris mai sus si am vrut sa vad daca este bun pentru biceps si triceps! eu ma dau cu bikeu am facut ceva muschi la spate si pectorali acum as vrea si biceps triceps!

Edited by norbybmx, 28 December 2012 - 22:50.


#8
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna seara.
Ca multi tineri, am ajuns pe la varsta de 15 ani la sala de culturism. Apropierea de un club sportiv m-a facut sa incerc cam tot ce se practica acolo, ca sporturi. Mi-am 'aranjat' articulatiile in mai putin de un an, apoi de la greutati am ajuns strict la extensoare.
Ce va pot spune din proprie experienta:
- nu va ingrijorati ca nu puteti pune greutate pe dvs. la varsta de 17 ani organismul e inca in dezvoltare, si metabolismul nu este acela al unui adult. Mai tarziu va veti aminti cu regret de aceasta perioada.
- nu va grabiti sa faceti eforturi cu ganterele, greutatile, etc. doar din dorinta de a fi cat mai aratos in scurt timp. Muschii accepta excese, incheieturile nu, si veti avea nevoie de ele toata viata. Muschi la 20 de ani si baston la 60 - nu este o varianta deloc buna. Cresterea se incheie abia la 23 - 24 ani, si abia apoi veti putea sa faceti eforturi sustinute fara riscuri. Culturismul impiedica crestea normala in inaltime, daca este practicat necorespunzator.
- incercati sa va dezvoltati armonios corpul in ordinea: intern si apoi extern. Daca nu ati practicat un sport de mic, nu va suprasolicitati organismul pana nu veti dezvolta o capacitate de efort suficienta, din punct de vedere cardiac, pulmonar, etc. Iar acestea se obtin prin miscare zilnica, alergare moderata, inot cat de mult posibil, ciclism, etc.
- alimentati-va corect, fara pic de alcool sau tutun. Pentru o alimentatie corespunzatoare, gasiti multe retete pe net, niste recomandari foarte bune au fost facute in postarile anterioare.
- nu folositi adaosuri-minune, si cu atat mai putin adaosuri gen steroizi - va veti distruge sanatatea. Vitamine, calciu, si maxim un baton cu creatina inainte de antrenament sunt suficiente.
Sarbatori Fericite !

Edited by address, 28 December 2012 - 23:34.


#9
norbybmx

norbybmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.12.2012

 address, on 28 decembrie 2012 - 23:30, said:

Buna seara.
Ca multi tineri, am ajuns pe la varsta de 15 ani la sala de culturism. Apropierea de un club sportiv m-a facut sa incerc cam tot ce se practica acolo, ca sporturi. Mi-am 'aranjat' articulatiile in mai putin de un an, apoi de la greutati am ajuns strict la extensoare.
Ce va pot spune din proprie experienta:
- nu va ingrijorati ca nu puteti pune greutate pe dvs. la varsta de 17 ani organismul e inca in dezvoltare, si metabolismul nu este acela al unui adult. Mai tarziu va veti aminti cu regret de aceasta perioada.
- nu va grabiti sa faceti eforturi cu ganterele, greutatile, etc. doar din dorinta de a fi cat mai aratos in scurt timp. Muschii accepta excese, incheieturile nu, si veti avea nevoie de ele toata viata. Muschi la 20 de ani si baston la 60 - nu este o varianta deloc buna. Cresterea se incheie abia la 23 - 24 ani, si abia apoi veti putea sa faceti eforturi sustinute fara riscuri. Culturismul impiedica crestea normala in inaltime, daca este practicat necorespunzator.
- incercati sa va dezvoltati armonios corpul in ordinea: intern si apoi extern. Daca nu ati practicat un sport de mic, nu va suprasolicitati organismul pana nu veti dezvolta o capacitate de efort suficienta, din punct de vedere cardiac, pulmonar, etc. Iar acestea se obtin prin miscare zilnica, alergare moderata, inot cat de mult posibil, ciclism, etc.
- alimentati-va corect, fara pic de alcool sau tutun. Pentru o alimentatie corespunzatoare, gasiti multe retete pe net, niste recomandari foarte bune au fost facute in postarile anterioare.
- nu folositi adaosuri-minune, si cu atat mai putin adaosuri gen steroizi - va veti distruge sanatatea. Vitamine, calciu, si maxim un baton cu creatina inainte de antrenament sunt suficiente.
Sarbatori Fericite !
mersi de sfat o sa tin cont! sarbatori fericite in continuare!!!

#10
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt multe sfaturi bune aici. Ce pot eu sa mai adauga e odihna. Trebuie sa ai un program regulat de somn, recomandat ar fi 11 pm - 8 am. Cum au spus si ceilalti, mesele is de baza, trebuie sa mananci mult. Problema e ca daca esti genetic slab, va fi foarte greu sa te ingrasi. Ca sa nu mai spun ca vei slabi repede inapoi daca nu stii sa mentii. Trebuie sa fii constiincios, si sa ai rabdare. Succes.

#11
norbybmx

norbybmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.12.2012

 Blue_Ivy, on 29 decembrie 2012 - 00:32, said:

Sunt multe sfaturi bune aici. Ce pot eu sa mai adauga e odihna. Trebuie sa ai un program regulat de somn, recomandat ar fi 11 pm - 8 am. Cum au spus si ceilalti, mesele is de baza, trebuie sa mananci mult. Problema e ca daca esti genetic slab, va fi foarte greu sa te ingrasi. Ca sa nu mai spun ca vei slabi repede inapoi daca nu stii sa mentii. Trebuie sa fii constiincios, si sa ai rabdare. Succes.
mersi o sa incerc!

#12
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
E mai bine sa fii slab.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate