Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
search_for_me

search_for_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.12.2012
Care este interpretarea/semnificatia titlului prin raportare la film/carte?

Edited by M0n0, 28 December 2012 - 17:46.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca zbori ai o imagine de ansamblu asupra teritoriului pe care il survolezi.
Cuibul de cuci..Prima data nu cred ca dumitale ti-ar convenii sa iti zica cineva ca esti cuc.
Asta inseamna ca esti
1)  cam trilul rilu, adica nitel nebun
2) un individ singuratic, adica asocial..Cucul sta langa pasarica lui, hi, hi, doar o saptamana cat isi face treaba, hi, hi..Apoi se despart...
Cuca, hi, hi, adica femela, isi depune ouatele, hi, hi, in cuibul altor pasari, care il clocesc progenitura..Apoi pleca si nu mai revine...
Si se mai spune ca pui de cuc, ca sa isi  asigure doar pt ei toata pe care o aduc parintii,in al caror cuib au nimerit, ii arunca pe ceilalti "frati" din cuib.
Ce parerea ai de o asemenea comportare? E frumoasa, morala, crestina?
In concluzie, titlul cartii/filmului mi se pare extrem de sugestitv.

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Mottoul era:
"One fly est
one fly west
one fly over the cuco nest"
iar versiunea romaneasca era
"Unul zboara drept
altul zboara sui
Unul zboara peste cuibul cucului."

#4
search_for_me

search_for_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.12.2012

 Prien, on 28 decembrie 2012 - 16:34, said:

Daca zbori ai o imagine de ansamblu asupra teritoriului pe care il survolezi.
Cuibul de cuci..Prima data nu cred ca dumitale ti-ar convenii sa iti zica cineva ca esti cuc.
Asta inseamna ca esti
1)  cam trilul rilu, adica nitel nebun
2) un individ singuratic, adica asocial..Cucul sta langa pasarica lui, hi, hi, doar o saptamana cat isi face treaba, hi, hi..Apoi se despart...
Cuca, hi, hi, adica femela, isi depune ouatele, hi, hi, in cuibul altor pasari, care il clocesc progenitura..Apoi pleca si nu mai revine...
Si se mai spune ca pui de cuc, ca sa isi  asigure doar pt ei toata pe care o aduc parintii,in al caror cuib au nimerit, ii arunca pe ceilalti "frati" din cuib.
Ce parerea ai de o asemenea comportare? E frumoasa, morala, crestina?
In concluzie, titlul cartii/filmului mi se pare extrem de sugestitv.

Aseara am vazut filmul pt prima data. Din ce mi-ai zis.. am inteles ca McMurphy a zburat deasupra cuibului de cuci (venind la sanatoriu si descoperind viata de acolo), iar nebunii prin metaforizare erau puii de cuci.

#5
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Se refera la faptul ca cineva vrea sa faca o expeditie deauspra uni cuib de cuci (care trebuie intai proiectat in laborator) sau a altui obect misterios si este multe calcule si treaba cu lucrurile acestea.

#6
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Ideea filmului era o privire (zborul) asupra societatii inchise, totalitare (spitalul de nebuni din film). Actualmente Coreea de Nord este (sau este pe cale sa renunte la acest statut) un cuib de cuci.

#7
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2WSyJgydTsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.polirom.r...b-de-cuci-2920/

Edited by eddingro, 13 January 2013 - 21:28.


#8
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
O mare pierdere de timp.

#9
rook

rook

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.08.2006
Filmul asta e unul din filmele mele favorite din toate timpurile, cei care zic ca astea film e o porcarie habar nu aveti de filme, imi pare rau.
Titlul dupa mine nu prea are a face cu pasarea cucul, are de a face cu nebunia.
McMurphy (Jack) ajunge la casa de nebuni ca are antecedente si s-a culcat cu o fata de 17 ani si a pledat nebunia sa scape de puscarie, si tot ce vrea sa faca este sa plece de acolo.
Zborul lui este frant, cand afla ca majoritatea de acolo, "the cuckoo`s = nebunii" sunt internati din propria dorinta, si ar putea pleaca oricand.
Intrebarea pusa in film, care imi pare mie ideea filmului, este cine e mai nebun, Jack care a pledat nebunia sa scape de puscarie si vrea sa plece cu orice pret, chiar cu pretul vietii eventual,
sau ceilalti, care stau acolo de buna voie si suporta comportamentul acelei infirmiere sau  "oppressive head nurse" .
Un film care trebuie vazut neaparat dupa parerea mea

#10
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

 search_for_me, on 28 decembrie 2012 - 16:00, said:

Care este interpretarea/semnificatia titlului prin raportare la film/carte?

http://marian-rughin...-viitor_12.html

Recenzie originală la Zbor deasupra unui cuib de cuci

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 rook, on 25 decembrie 2013 - 10:20, said:

Filmul asta e unul din filmele mele favorite din toate timpurile, cei care zic ca astea film e o porcarie habar nu aveti de filme, imi pare rau.
Cartea e scrisa din perspectiva indianului si e scrisa extrem de bine pentru un american. Filmul in schimb da un rol minor indianului si e filmat in asa fel incat taie mult din frumusetea cartii. Oricat as vrea sa laud filmul, nu pot. Da, Jack Nickolson e perfect pentru rolul asta. Trebuia doar sa fi fost un pic roscat. Din cate imi aduc aminte, personajul principal are ceva radacini irlandeze si e mai roscovan, cu pistrui (sau ceva de genul). Prin popor oricum circula ideea ca roscatii sunt mai ciudati.

#12
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 search_for_me, on 28 decembrie 2012 - 16:00, said:

Care este interpretarea/semnificatia titlului prin raportare la film/carte?

in carte e o trimitere la o poezioara pentru copii pe care o stia indianul de la bunica lui. pe de alta parte eu un joc de cuvinte, in engleza "cuckoo" poate insemna si "nebun", iar zborul este o vedere de ansamblu asupra celor ce se petrece acolo. cartea imi pare a avea o oarece influenta gorkiana, filmul, nu :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate