Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CONSTRUCTIE CASA IN 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
buna, cum vi se pare pretul de 8200 euro o casa la rosu suprafata de 250 mp (parter,etaj mansarda), acoperis inclus in pret.
astept rasp , merci

#92
laurentiu972

laurentiu972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2006
@monny_ro2001 -- 8200= manopera?

As vrea sa incep si eu constructia unei case anul asta, de lemn, in regie proprie,  dar am ceva retineri privind echipa/firma care sa o construiasca si achizitionarea materialului
O parere despre casa de lemn VS casa de caramida?

Edited by laurentiu972, 05 February 2013 - 17:08.


#93
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013

 monny_ro2001, on 05 februarie 2013 - 11:22, said:

buna, cum vi se pare pretul de 8200 euro o casa la rosu suprafata de 250 mp (parter,etaj mansarda), acoperis inclus in pret.
astept rasp , merci
Pretul este destul de bun pentru tine.Ai grija la calitate.

 laurentiu972, on 05 februarie 2013 - 17:08, said:

@monny_ro2001 -- 8200= manopera?

As vrea sa incep si eu constructia unei case anul asta, de lemn, in regie proprie,  dar am ceva retineri privind echipa/firma care sa o construiasca si achizitionarea materialului
O parere despre casa de lemn VS casa de caramida?
Daca lemnul nu este de calitate si nu este tratat pentru astfel de lucrari nu-ti recomand casa de lemn.Oricum, eu sunt adeptul caselor pe structura de beton cu caramida, mult mai rezistente in timp.

#94
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
8200Euro manopera la rosu este un pret bun ... problema sunt oamenii si ce fac ei. Grija mare la ce iti fac aia acolo pentru ca s-ar putea sa regreti pe urma.

#95
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Eu am gasit pentru o comuna(Feldioara) de langa  Brasov o echipa cu 7500 e ..Exact 250 mp desfasurati.. (P+M)..Deci pe acolo sunt preturile.

Edited by dan_4_you2003, 08 February 2013 - 03:48.


#96
DomCostash

DomCostash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.01.2013
Va salut,
recomandati-mi si mie o echipa mai ieftina,va rog.

#97
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
cam care este pretul real in ziua de azi pentru metrul patrat (materiale si manopera) la ridicat o casa, nu din lemn ci din caramida? se merita sa te apuci de construit o casa, avand un termen de finalizare de 3, 4 ani (evident din lipsa banilor, dar si din faptul ca nu este o urgenta, avem apartament este doar un vis de al nostru), sau este mai bine ca atunci cand te apuci de ea sa o poti duce lunga pana la capat? cam pana la ce stadiu de constructie te pot duce aproximativ 14000 de euro (inca nu exista un proiect de casa, autorizatii si acestea trebuiesc incluse ca si cheltuieli in acei 14000 de euro disponibili initial). exista terenul si utilitatile. terenul detinut este foarte mare - in acest caz, care este varianta cea mai buna de construit? casa cu amprenta mare la sol, avand loc suficient ptr a te desfasura, sau ceva cu etaj? ce avantaje / dezavantaje exista la ambele variante? tinand cont ca terenul nu este o problema, personal as prefera varianta cu o amprenta mai mare la sol si eventual cu o mansarda locuibila. exista diferente de pret intre a ridica o casa cu amprenta mai mare la sol fata de a ridica o casa cu etaj?

va multumesc ptr sfaturi

Edited by The_Mack, 20 February 2013 - 15:59.


#98
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 The_Mack, on 20 februarie 2013 - 15:57, said:

cam care este pretul real in ziua de azi pentru metrul patrat (materiale si manopera) la ridicat o casa, nu din lemn ci din caramida? se merita sa te apuci de construit o casa, avand un termen de finalizare de 3, 4 ani (evident din lipsa banilor, dar si din faptul ca nu este o urgenta, avem apartament este doar un vis de al nostru), sau este mai bine ca atunci cand te apuci de ea sa o poti duce lunga pana la capat?
Complicata treaba, depinde:
- ce suprafata vrei sa construiesti? mai mult=mai scump
- ce proiect alegi: tip=proiect ieftin, arhitectura simpla=ieftin, arhitectura complicata (pereti pe round, iesiri in consola, acoperis in "n" ape...) =scump
- in 3-4 ani la ce suma totala puteti ajunge?
- te implici in negociat materiale, supravegheat Dorei?
Personal as face fundatia toamna si anul imediat urmator ridicata "la rosu" + trotuare perimetrale. Gasesti pe forum exemple in care s-au facut case in 3-4 ani.

Cel mai bine citesti, intrebi, faci calcule si tragi singur concluziile:
Parter: http://forum.softped...4#entry12544028

Etaj:
http://forum.softped...36#entry6609195
http://forum.softped...6#entry11947253

#99
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
o sa ma apuc de citit sa vad in ce ma bag :-)

ca idee, probabil undeva pe la 150 m2 utili as vrea (deci banuiesc ca in jur de 200 m2 construiti) - deja mai mult de atat consider ca ar fi efectiv risipa. legat de proiect nu o sa vreau ceva complicat dar evident ca nu o sa imi fac nici un siloz - nu reusesc sa atasez (cum ridic o poza pe forum?) o schita cu o casa gasita pe internet, model care chiar imi place, iar cu ceva modificari ar fi ce mi-as dori sa construiesc. financiar problema nu ar fi cu ridicat casa la rosu, asta probabil ca intr-un an jumate maxim 2 as avea resurse financiare sa o termin - problema intervine la finisaje, si de aici termenul de finalizare de 4 -5 ani. la materiale de construit nu ar fi problema, din fericire am prieteni care lucreaza in domeniu (inclusiv acoperis) si sigur pot obtine preturi cu discountul maxim posibil, problema intervine la dorei - banuiesc ca si firma daca as lua probleme tot o sa existe.....

cat costa un proiect de casa cu structura, instalatii, etc?

#100
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
In general Sconstruita = Sutila + 20-25%
Proiect tip (sa cum il gasesti pe net) 3-4 eur/mp, putin modificat ~6eur/mp, proiect facut de la zero 10-15 eur/mp (depinde de oras, de arhitect)
Pentru structura as plati DDE (detalii de executie), pentru instalatii (sanitare+electrice) NU, pana la final te vei mai razgandi de cateva ori.

La finisaje este de preferat sa le faci in timp, legandesti mai bine si obtii preturi mai bune, eventual mai faci una alta singur daca iti face placere.
Erau si cateva discutii parter vs etaj insa dupa parerea mea este in primul rand o chestie de gust daca suprafata terenului permite ambele variante

Edited by gabian22, 20 February 2013 - 22:33.


#101
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
neata, proiectul respectiv chiar imi place dupa cum spuneam - nu ar fi nevoie decat de foarte putine modificari ca sa fie adus la ce imi doresc eu, si anume alipirea de corpul casei a unui garaj, la parter adaugarea unui birou pentru mine (fie prin extinderea planului, fie prin maximizarea spatiului alocat prin proiect prin recompartimentare - desi banuiesc ca ar fi varianta mai scumpa ca si proiect as prefera varianta de extindere a planului astfel mai castig ceva suprafata si sus la etaj / mansarda) si eventual o remodelare a terasei exterioare. referitor la mansarda, viziune mea fata de mansarda este (si recunosc acest lucru) una nu foarte buna, bazata si pe lipsa de exemple - am fost cazat la o pensiune acum ceva vreme fix in mansarda si nu am ramas deloc placut impresionat - erau locuri in camere unde efectiv tavanul iti statea in cap - totusi nu doresc astfel de camere - se poate da o inaltime decenta camerelor din mansarda ptr a nu te simti ca si in cavou in acele camere? daca se da inaltime mai mare acelor camere, atunci mai discutam de mansarda sau deja de etaj?

#102
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cand scrii ai in dreapta "mai multe optiuni de raspuns" iar apoi in stanga gasesti "Ataseaza fisiere"

Proiectul trebuie gandit functie de nr. persoanelor care vor locui acolo si de activitatile desfasurate, de ex un birou inseamna o suprafata totala mai mare, costuri de executie mai mari,costuri cu incazirea, curatenia...
Uite aici o discutie ref la mansarda(mai sunt si altele):
http://forum.softped.../#entry11566630

Incearca sa gandesti garajul a.i. sa-l poti executa mai tarziu, personal nu as face garaj dar gusturile nu se discuta :)

Edited by gabian22, 21 February 2013 - 12:31.


#103
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
multumesc ptr link.

din cate am mai citit, se pare ca o solutie mai buna este P+E si pod (evident daca iti permiti costul suplimentar - sunt curios cu cat se ridica pretul?) partea de garaj tine evident de gusturi, eu parca nu as vedea casa fara garaj :-) am reusit sa atasez planurile, mentionez ca imi place cum arata schita pe exterior, de restul lucrurilor gen compartimentare corecta, dimensiuni optime sunt complet paralel, si accept ca un necunoscator sfaturi si ideei de la cei care sau lovit de astfel de lucruri. ca si numar de persoane momentan suntem 3 (2 adulti si un baietel de 3 anisori, cu ganduri de a mai avea un copil in viitorul apropiat, deci iau in calcul casa ptr o familie de 4 persoane) si din acest motiv ma gandesc ca o casa de 150 m2 utili cu 3 dormitoare la etaj ar fi suficienta

Edited by The_Mack, 21 February 2013 - 13:14.


#104
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
150 utili sunt mai mult decat suficienti, pana la urma te muti la casa sa prifiti de curte nu sa stai in casa.

Arata frumos dar este facuta "sa dea bine":
- la etaj ar trebui 2 bai la 4 persoane (parerea mea)
- scara este inghesuita
- lipseste camera tehnica
- bucataria este cam mica
- usile spre terasa pozitionate cam aiurea..
+ lipsesc etajul + garajul :)
Ce supratata/dechidere are terenul? cum este orientat fata de pct cardinale?

#105
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
terenul are cam 2500mp ca si orientare habar nu am si nu stiu fata de ce repere sa fac aceasta orientare - deschiderea la drum este mare, in jur de 100 - 120 de metri terenul practic are 2 iesiri - aceasta care este la un drum, si inca o iesire legata de casa si ternul pe care se afla casa bunicilor - acolo nu stiu exact cat teren este dar si acolo este mult unde sunt deja 2 case construite, plus dependinte etc, dar nu iau in calcul aceasta intrare, ci doar terenul liber in sine

legat de proiectul pus de mine, am si zic ca nu prea ma pricep la compartimentare dar anumite lipsuri le-am sesizat si eu - imi place strict cum poate arata la exterior, si consider ca ar fi un bun punct de plecare ptr un viitor proiect (acum ramane de vazut ca parca tinand cont de noile info aflate, as merge mai repede pe varianta P+1, decat P+M). estimativ vorbind, cat ar duce la rosu (acoperita) o casa P+1, in jur de 150m2 utili? ma incadrez in 30k euro? sa fie mai mult de atat?

Edited by The_Mack, 21 February 2013 - 14:20.


#106
proiectorion

proiectorion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2013

 The_Mack, on 21 februarie 2013 - 14:14, said:

terenul are cam 2500mp ca si orientare habar nu am si nu stiu fata de ce repere sa fac aceasta orientare - deschiderea la drum este mare, in jur de 100 - 120 de metri terenul practic are 2 iesiri - aceasta care este la un drum, si inca o iesire legata de casa si ternul pe care se afla casa bunicilor - acolo nu stiu exact cat teren este dar si acolo este mult unde sunt deja 2 case construite, plus dependinte etc, dar nu iau in calcul aceasta intrare, ci doar terenul liber in sine

legat de proiectul pus de mine, am si zic ca nu prea ma pricep la compartimentare dar anumite lipsuri le-am sesizat si eu - imi place strict cum poate arata la exterior, si consider ca ar fi un bun punct de plecare ptr un viitor proiect (acum ramane de vazut ca parca tinand cont de noile info aflate, as merge mai repede pe varianta P+1, decat P+M). estimativ vorbind, cat ar duce la rosu (acoperita) o casa P+1, in jur de 150m2 utili? ma incadrez in 30k euro? sa fie mai mult de atat?


Poti sa iti faci un clacul avand in vedere un pret in jur de 120euro/mp, la rosu. Aici nu intra pretul documentatie tehnice, pretul avizelor si al autorizatiei de constructie.

#107
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
multam de raspuns. acum sunt la momentul de acumulat informatii si de alcatuit un plan de atac, in speranta ca daca totul decurge ok in acest an (ma refer evident la acumularea de resurse financiare care sa imi permita sa mentin un ritm legat de construit pana la rosu) - sa ma apuc de lucru la anul in primavara. incerc ca timpul pana atunci sa il folosesc pentru a afla cat mai multe informatii si din acest motiv tot ”periez” forumul.

la momentul actual sunt la capitol BCA vs caramida, analizez +/- si imi da cu virgula - in final totul se rezuma la pretul mai mic al BCA vs caramida dar cu mentiunea ca nu stiu exact cat va fi impactul suplimentar ca si cost in ceea ce priveste structura. daca cost BCA + cost suplimentar structura (fata de sa zicem cost normal structura caramida) ar fi egal cu cost caramida + structura, atunci care ar mai fi beneficiile de a alege BCA? ajunge costul ridicarii unei case cu BCA la cost de caramida? inca nu imi este clar.

merci

Edited by The_Mack, 05 March 2013 - 13:54.


#108
alin4fun

alin4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2009

 DomCostash, on 14 februarie 2013 - 04:07, said:

Va salut,
recomandati-mi si mie o echipa mai ieftina,va rog.

Mai bine cautati echipe serioase si buni meseriasi....de 10 ani lucrez mai mult dupa acei meseriasi ieftini pe care ii cauta toata lumea....mie imi convine intr-un fel,pentru ca am de lucru de nu-mi vad capul...dar majoritatea clientilor trebuie sa plateasca de 2 ori pentru a avea un lucru de calitate..(o data pe muncitorii ieftini si a doua oara pe mine sau pe alt meserias).Ar trebuii sa dispara de pe piata acele ieftinituri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate