Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Intrebari religie pt concurs

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
elisandreea

elisandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2012
Salut tuturor,
Uitati, vreau sa particip si eu la un concurs de religie origanizat la mine la biserica si s-au afisat niste intrebari la care va trebui sa raspund in momentul respectivului concurs.
Daca este cineva care a studiat Biblia amanuntit si stie, sunt niste detalii pe care am incercat sa le caut dar nici nu stiu de unde sa incep, eventual daca puteti sa-mi spuneti unde mai exact sa caut sau daca stiti sa-mi spuneti solutiile, as aprecia foarte mult.
Intrebarile suna cam asa:
*Cea mai mica tinta pe care o puteau nimeri cu prastia vitejii din Veniamin
*Singurul zeu care s-a miscat singur fara ajutor omenesc
*Singurul om care a stat pe fundul marii o zi si o noapte
*Primul prizonier de razboi pomenit in Biblie
*Primul om care si-a luat singur viata pomenit in Biblie
*Prima femeie care a primit vizita unui inger.
Va rog foarte mult daca stiti si vreti sa ma ajutati. Si doar pentru cultura mea generala as vrea sa stiu.
Doamne-ajuta :-)

#2
TALPAZAN

TALPAZAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.09.2009
pt cultura ta generala daca ai ajuns si ai stiut sa intrebi aici...normal ar fi sa stii ca poti sa dai un search pe google si nu ai mai fi luat nici la misto de vreun distrat

#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postelisandreea, on 22 decembrie 2012 - 00:37, said:

Salut tuturor,
Uitati, vreau sa particip si eu la un concurs de religie origanizat la mine la biserica si s-au afisat niste intrebari la care va trebui sa raspund in momentul respectivului concurs.
Daca este cineva care a studiat Biblia amanuntit si stie, sunt niste detalii pe care am incercat sa le caut dar nici nu stiu de unde sa incep, eventual daca puteti sa-mi spuneti unde mai exact sa caut sau daca stiti sa-mi spuneti solutiile, as aprecia foarte mult.
Intrebarile suna cam asa:
*Cea mai mica tinta pe care o puteau nimeri cu prastia vitejii din Veniamin
*Singurul zeu care s-a miscat singur fara ajutor omenesc
*Singurul om care a stat pe fundul marii o zi si o noapte
*Primul prizonier de razboi pomenit in Biblie
*Primul om care si-a luat singur viata pomenit in Biblie
*Prima femeie care a primit vizita unui inger.
Va rog foarte mult daca stiti si vreti sa ma ajutati. Si doar pentru cultura mea generala as vrea sa stiu.
Doamne-ajuta :-)

View PostTALPAZAN, on 22 decembrie 2012 - 01:04, said:

pt cultura ta generala daca ai ajuns si ai stiut sa intrebi aici...normal ar fi sa stii ca poti sa dai un search pe google si nu ai mai fi luat nici la misto de vreun distrat


sa trecem la raspunsuri:

1. capacul de bere
2. Spermezeu
3. Jacques Cousteau
4. Sarpele
5. Eva
6. Fecioara Maria
7.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
Offtopic: la ce biserica mergi? Ce premii se dau? M-as baga si eu la un sti si castigi, dar vreau s vad daca se merita premiile, inainte.

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postelisandreea, on 22 decembrie 2012 - 00:37, said:

Salut tuturor,
Uitati, vreau sa particip si eu la un concurs de religie origanizat la mine la biserica si s-au afisat niste intrebari la care va trebui sa raspund in momentul respectivului concurs.
Daca este cineva care a studiat Biblia amanuntit si stie, sunt niste detalii pe care am incercat sa le caut dar nici nu stiu de unde sa incep, eventual daca puteti sa-mi spuneti unde mai exact sa caut sau daca stiti sa-mi spuneti solutiile, as aprecia foarte mult.
Intrebarile suna cam asa:
*Cea mai mica tinta pe care o puteau nimeri cu prastia vitejii din Veniamin
*Singurul zeu care s-a miscat singur fara ajutor omenesc
*Singurul om care a stat pe fundul marii o zi si o noapte
*Primul prizonier de razboi pomenit in Biblie
*Primul om care si-a luat singur viata pomenit in Biblie
*Prima femeie care a primit vizita unui inger.
Va rog foarte mult daca stiti si vreti sa ma ajutati. Si doar pentru cultura mea generala as vrea sa stiu.
Doamne-ajuta :-)
"Elisa", Bunul si Atotputernicul Dumnezeu sa aiba mila de tine, ca eu n-am, daca nu stii sa utilizezi o concordanta biblica, un atlas biblic, pe santo Posted Image  "Google" sau macar nepravoslavnicul site :"biblegateway"...
nu meriti sa primesti raspunsurile pe gratis, necrestina/neimpartasita lui "postmodernism, lejer si flegmatic, inainte de toate" !

Edited by Teophileos, 22 December 2012 - 07:59.


#6
elisandreea

elisandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2012
Da, va multumesc mult, daca as fi gasit pe google n-as mai fi intrebat aici. Nu pot sa ma apuc sa studiez Biblia intreaga ca totusi sunt si eu la scoala si am muulte altele de citit si invatat. Astea erau chiar niste intrebari la care daca vroiati puteati raspudne, daca nu, nu. Nu trebuie sa ma justific eu la toata lumea la ce biserica merg sau alte cele. Multumesc pentru bunavointa. Sunteti niste oameni minunati. Sa va dea Dumnezeu sanatate si minte, ca aveti nevoie. Sarbatori fericite :)

Eu cred ca daca nu poti spune o vorba buna unui om, atunci mai bine taci si iti vezi de treaba. Sunteti mai satisfacuti dupa raspunsurile pe care mi le-ati dat?

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Minte si intelepciune duhovniceasca sa iti daruiasca tie, Prea Bunul si AtotPuternicul Creator, ca mare lipsa ai de evlavie/cucernicie si modestie, mai fato' mai, bre , batate-ar beni ko Posted Image  stea sau vlad y mir pust han  !

Edited by Teophileos, 22 December 2012 - 15:47.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postelisandreea, on 22 decembrie 2012 - 00:37, said:

*Cea mai mica tinta pe care o puteau nimeri cu prastia vitejii din Veniamin

Judecatori 20:16
În tot poporul acesta, erau şapte sute de oameni aleşi cari nu se slujeau de mîna dreaptă; toţi aceştia, aruncînd o piatră cu praştia, puteau să ochească un fir de păr, şi nu dădeau greş.

Quote

*Singurul zeu care s-a miscat singur fara ajutor omenesc
1 Samuel 5
1Filistenii au luat chivotul lui Dumnezeu, şi l-au dus din Eben-Ezer la Asdod
    2După ce au pus mîna pe chivotul lui Dumnezeu, Filistenii l-au dus în casa lui Dagon (Zeul peşte) şi l-au aşezat lîngă Dagon.
    3A doua zi, Asdodenii, cari se sculaseră dis de dimineaţă, au găsit pe Dagon întins cu faţa la pămînt, înaintea chivotului Domnului. Au luat pe Dagon, şi l-au pus înapoi la locul lui.

Quote

*Singurul om care a stat pe fundul marii o zi si o noapte
Intrebare gresita:
Iona 1:17
Domnul a trimes un peşte mare să înghită pe Iona, şi Iona a stat în pîntecele peştelui trei zile şi trei nopţi.

Quote

*Primul prizonier de razboi pomenit in Biblie

Geneza 14:14
Cum a auzit Avram că fratele său fusese luat prins de război, a înarmat treisute optsprezece din cei mai viteji slujitori ai lui, născuţi în casa lui, şi a urmărit pe împăraţii aceia pînă la Dan.

Quote

*Primul om care si-a luat singur viata pomenit in Biblie
1 Samuel 31:4
Saul a zis atunci celui ce -i ducea armele: ,,Scoate-ţi sabia, şi străpunge-mă, ca nu cumva aceşti netăiaţi împrejur să vină să mă străpungă şi să-şi bată joc de mine.`` Cel ce -i ducea armele n'a voit, căci îi era teamă. Şi Saul şi -a luat sabia, şi s'a aruncat în ea.

Quote

*Prima femeie care a primit vizita unui inger.
Judecatori 13:6
Femeia s'a dus şi a spus bărbatului ei: ,,Un om al lui Dumnezeu a venit la mine, şi avea înfăţişarea unui înger al lui Dumnezeu, o înfăţişare înfricoşată. Nu l-am întrebat de unde este, şi nici nu mi -a spus care -i este numele.


Quote

Va rog foarte mult daca stiti si vreti sa ma ajutati. Si doar pentru cultura mea generala as vrea sa stiu.
Doamne-ajuta :-)
Cu placere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate