Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ender's Game (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
In amalgamul de animatii childish, nesfarsite zombier movie identice si copii din basme care ucid vampiri, am descoperit asta:

[ http://pics.little-stars.info/oeuvre/3332_La_Strateg/enders_game_teaser_by_ryansd-d4iz7y0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.imdb.com/title/tt1731141/


Quote

In the near future, a hostile alien race (called the Formics) have attacked Earth. If not for the legendary heroics of International Fleet Commander, Mazer Rackham (Ben Kingsley), all would have been lost. In preparation for the next attack, the highly esteemed Colonel Graff (Harrison Ford) and the International Military are training only the best young children to find the future Mazer. Ender Wiggin (Asa Butterfield), a shy, but strategically brilliant boy is pulled out of his school to join the elite.
Arriving at Battle School, Ender quickly and easily masters increasingly difficult war games, distinguishing himself and winning respect amongst his peers. Ender is soon ordained by Graff as the military's next great hope, resulting in his promotion to Command School. Once there, he's trained by Mazer Rackham, himself, to lead his fellow soldiers into an epic battle that will determine the future of Earth and save the human race


Nu cred ca are nevoie de prezentare.
O.S.Card participa la scrierea scenariului, deci exista sansa ca filmul sa nu fie o catastrofa.
Please don't fuck this up.

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Pe hartie suna bine, asa ca subscriu la ce ai spus tu

View PostSirius_B, on 16 decembrie 2012 - 13:55, said:

Please don't fuck this up.


#3
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
esti nashpet. M-ai starnit si pe urma am vazut data lansarii: 1 noiembrie 2013!!!! pffuuiiii!!!

#4
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008
Ma indoiesc crunt ca or sa poata sa transmita exact ce trebuie cu acest film.
Cred ca va fi ceva gen Dune, adica, unu' care n-a citit cartea, o sa priceapa fix pix-u'.
Da' speranta moare ultima. :D

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
E prea complex subiectul ca sa poate fi tratat de un film de 2 ore . Ar trebui citita intai cartea , altfel ai slabe sanse sa pricepi vreun substrat din film .

#6
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Poate va avea mai multe parti, ca sa cuprinda toata cartea.

#7
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
O sa fie un singur film, dar chiar sunt interesat. Cartea este o veche preferinta de-a mea, Orson Scott Card este implicat si in scrierea scenariului, dar chiar el a declarat ca putine scene o sa apara in film asa cum sunt in carte. In plus, in stilul Jocurile Foamei, actorii din film sunt clar mai in varsta decat eroii din carte.
Deci, ma inscriu pe trendul general - ar putea sa iasa o varza, dar sper sa nu fie cazul.

Edited by kratima, 17 December 2012 - 14:55.


#8
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

View Postkratima, on 17 decembrie 2012 - 14:49, said:

O sa fie un singur film, dar chiar sunt interesat. Cartea este o veche preferinta de-a mea, Orson Scott Card este implicat si in scrierea scenariului, dar chiar el a declarat ca putine scene o sa apara in film asa cum sunt in carte. In plus, in stilul Jocurile Foamei, actorii din film sunt clar mai in varsta decat eroii din carte.
Deci, ma inscriu pe trendul general - ar putea sa iasa o varza, dar sper sa nu fie cazul.
Si mai ales ca in filme se mai "taie" si se mai "denatureaza" evenimentele ! (Pentru cei ce au citit Jocurile foamei partea I si au si vizionat filmul stiu despre ce diferente este vorba )

#9
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjIzNjExODYwMV5BMl5BanBnXkFtZTcwNzA4MjAzOQ@@._V1._SX640_SY1001_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The big-screen adaptation of Ender's Game isn't scheduled to land in theaters until November, but we're already getting our first glimpse at some footage from the film — and the official teaser trailer is just around the corner. On May 7th, the film's teaser will be unveiled during a live Google+ Hangout, accompanied by a conversation with three of the film's key creative elements: director Gavin Hood, star Asa Butterfield, and producer Bob Orci (whose credits include Alias, Fringe, and Star Trek Into Darkness).

Și un mic preview la teaser-ul despre care era vorba mai sus:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0OHtH_RWnZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-cHTZxv-iM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
2013 un an cu multe  filme S.F.Dupa Elysium , Man of Steel , Pacific Rim , Star Trek Into Darkness , World War Z , Iron Man 3 ,  After Earth , Oblivion , Elysium  etc. a venit randul lui : ENDER'S GAME.
Premiera in Romania 01.11.2013. (Avanpremiera in unele cinematografe astazi  30 si  maine 31.10.2013.)Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X5ev-nOWJH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Mda, am vazut avanpremiera. Sunt cititor de SF de multa vreme, am citit si recitit Jocul lui Ender de multe ori (precum si Umbra lui Ender, care descrie aceleasi evenimente prin ochii altui personaj). Dar filmul... Cam toti cei care au comentat mai sus au avut dreptate - ca sa zic ca a fost deceptia anului ar fi o subestimare a ce am simtit. La cat am asteptat filmul asta, e cat se poate de dezamagitor.
Deci, Orson Scott Card a fost implicat in scrierea scenariului? Probabil cand era la o cura de tranchilizante amestecate cu vodca! Am citit pe undeva ca ar fi o combinatie dintre cele doua carti de mai sus - nici vorba, este 99% Jocul lui Ender, dar asta doar prin faptul ca bifeaza niste scene pe care fanii cartii o sa le recunoasca si atat. Filmul nu reda deloc feelingul si sufletul cartii. Probabil asta este ce numesc efectul Harry Potter - cartea are prea multe scene ca sa fie ingramadita in doar 2 ore de film, deci totul a fost rescris, scurtat, taiat de-a dreptul,schimbat in moduri complet ridicole, dupa care tot ce a ramas este ingramadit ca sa incapa. As avea atatea exemple de schimbari stupid gandite ca e incredibil! Toata drama se duce pe apa sambetei, caracterul lui Ender este pe alocuri de nerecunoscut, caracterele sunt tarate cu viteza luminii prin scene parca lipite cu scotch, si chiar si timpul in care se petrece actiunea este scurtat de la (parca) 5 ani la 1-2 luni! Greu de crezut... Iar scenele de violenta sunt curatate cu Axion, probabil ca sa nu strice ratingul filmului, iar lupta interioara a personajului principal ramane un mister si pe alocuri o gluma proasta.
La puncte pozitive, doar unul - scena luptei de final este mai bine coregrafiata decat in carte, dar e mult prea putin, prea tarziu. Partea vizuala e OK, nimic iesit din comun fata de un SF normal. Mai bine faceau un serial TV decent decat un film de toata jena.

Of, mai bine (re)citeam cartea si asteptam sa vad filmul candva la televizor decat sa dau banii pe bilet. Si sunt chiar curios cum o sa perceapa filmul cineva care n-a citit cartea.

PS: Harrison Ford pare cam obosit si cam plictisit in anumite momente, iar Ben Kingsley, cu toata fata lui vopsita maori, e cam de decor si pentru a-si pune numele pe afis.

Edited by kratima, 01 November 2013 - 20:44.


#13
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
Aş vrea să ştiu dacă filmul este realizat în 3 D şi dacă rulează şi la IMAXuri ???
Că la ce am văzut eu până acum, nu este nici una nici alta.... aici chiar că sunt complet dezamăgit :(

Edited by stavreschi, 06 November 2013 - 02:09.


#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Ca persoana care nu a citit cartea, filmul a fost fix un action movie cu cate o referinta din cand in cand catre un substrat mai psihologic.
Si bineinteles, Ender de la sfarsit a parut foarte diferit fata de cel prezentat de-a lungul filmului.

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postkratima, on 01 noiembrie 2013 - 20:39, said:

Sunt cititor de SF de multa vreme, am citit si recitit Jocul lui Ender de multe ori (precum si Umbra lui Ender, care descrie aceleasi evenimente prin ochii altui personaj).
Macar daca citeai toate cartile din ambele serii. Ca sunt destule :).

View Postkratima, on 01 noiembrie 2013 - 20:39, said:

Filmul nu reda deloc feelingul si sufletul cartii.
Ok, si la cate filme pe care le-ai vizionat ti s-a parut ca se respecta feelingul cartilor? Singurul film care se apropie cat de cat este Hunger Games. Atat. Dune - penibil, asta cu zombi aparut recent, penibil, desi cartea este buna. Flmele americane sunt facute pentru cretini, care nu suporta un gand mai profund, si cad in bot la orice efect special.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poststavreschi, on 06 noiembrie 2013 - 02:09, said:

Salut voios !
Aş vrea să ştiu dacă filmul este realizat în 3 D şi dacă rulează şi la IMAXuri ???
Că la ce am văzut eu până acum, nu este nici una nici alta.... aici chiar că sunt complet dezamăgit Posted Image

La noi e dat in 2D, dar sunetul e 3D. Ma uitam la film si aveam impresia ca au inchis copii prin dulapurile din cinematograf. Horror! :wacko: De unde le vin ideile astea?

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View PostDihorul Razboinic, on 11 noiembrie 2013 - 23:30, said:

La noi e dat in 2D, dar sunetul e 3D. Ma uitam la film si aveam impresia ca au inchis copii prin dulapurile din cinematograf. Horror! Posted Image De unde le vin ideile astea?

Am observat si eu asta :D
Nu mi-am dat seama ce era cu clopoteii din ultimele scene. Se auzeau cumva din jos stanga si nu imi dadeam seama de unde vine sunetul.

#18
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postlucifer76, on 11 noiembrie 2013 - 07:52, said:

Macar daca citeai toate cartile din ambele serii. Ca sunt destule Posted Image.

Ok, si la cate filme pe care le-ai vizionat ti s-a parut ca se respecta feelingul cartilor? Singurul film care se apropie cat de cat este Hunger Games. Atat. Dune - penibil, asta cu zombi aparut recent, penibil, desi cartea este buna. Flmele americane sunt facute pentru cretini, care nu suporta un gand mai profund, si cad in bot la orice efect special.
Hehe, le-am citit pe toate - Vorbitor..., Xenocid, Copiii Mintii, precum si lunga serie Ender's Shadow (mai putin ultima publicata, Shadows in Flight, care nici macar nu mai e ultima ca urmeaza o alta continuare si zau ca parca intinde cam tare pelteaua).
Iar cu publicul american care e tratat ca un copil debil cu probleme de atentie - aici cam ai dreptate! Dune a fost o mizerie (varianta de cinema, ca seriile de pe SciFi Channel au fost bune), iar World War Z nici nu m-am deranjat sa-l vad. Hunger Games a fost neasteptat de bun, dar mi-e frica de continuare, care s-ar putea sa faca o varza din feelingul cartii.

Edited by kratima, 13 November 2013 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate