Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere suita light

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Salut.
Mi-am luat recent un netbook slabut, un Mini Hp cu procesor single core n270 si 2GB ram (maximul acceptat), pe care am instalat windows 7 32bit (oricum, procesorul nu stie decat maxim 32 bit).
Momentan am instalat Avast free si stau cu Windows Defender.
As schimba WD cu Comodo Firewall, dar, imi e teama ca il voi "ingenunchea" mai rau fiind un single core.

V-as ruga sa-mi recomandati si mie un alt antivirus free bun (mai bun si mai light daca exista) si un alt firewall free (la fel, mai bun si mai light decat actualul).
Credeti ca l-ar omori prea rau (pe procesor), daca as instala si Malwarebytes Anti-Malware suplimentar, pe langa un antivirus si un firewall?
Va multumesc.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Windows Defender nu e firewall - e pur si simplu un fel de antivirus.
Parerea mea este ca Firewall-ul din windows este destul, precum si un antivirus free - oricare ar fi el.
Nu vad rostu sa instalezi atatea antivirusuri ssi firewall-uri pentru ca daca tot ii sa iei virusi tot iei . Eu cel putin asa am patit.

Edited by eug3n92, 12 December 2012 - 22:07.


#3
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Da, scuze, am incurcat borcanele.
De Windows Firewall era vorba.

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. Merita sa-i pui un SSD (daca nu are).
2. Recomand Norton AV. A reiesit la ultimele teste Chip ca fiind cel mai low @ resurse, mai ales de cand l-au rescris de la 0 in urma furtului codului sursa in 2005.
3. Pune doar AV, lasa dracu prostiile de suite de securitate sau Firewall...

Hakeru vegheaza... dar are merit sa vegheze la tine?

#5
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
1. Un SSD i-as pune, dar va fi mai scump decat netbook-ul per total.
Oricum, se doresc costuri minime, netbookul e ieftin, va fi pentru nevoi de urgenta.
2. O fi bun, dar eu vreau free, gen Avast (pe care-l am instalat momentan).
Ideea era, daca exista alt antivirus free, mai bun si mai light decat cel existent.
3. I-as pune orice, sa ma fereasca de carcalaci, dar trebuie sa fie free si sa nu mi-l omoare pe micul single core, mai rau decat e acum.

Poate sa vegheze linistit, ca inafara de sistem de operare si cateva programe nu are ce sa gaseasca.
Netbook-ul e gol, momentan, e la ineput de drum (la mine).

#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Nu exista minuni!

Daca e de urgenta si vrei sa mearga bine, pune un Linux decent si o sa fii fericit.

#7
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Ce am cerut eu:

View Postxew, on 12 decembrie 2012 - 21:56, said:

... Momentan am instalat Avast free si stau cu Windows Defender. ... V-as ruga sa-mi recomandati si mie un alt antivirus free bun (mai bun si mai light daca exista) si un alt firewall free (la fel, mai bun si mai light decat actualul). ...

View Postxew, on 12 decembrie 2012 - 22:39, said:

Da, scuze, am incurcat borcanele.
De Windows Firewall era vorba.
Si ce raspuns mi-ai dat tu:

View PostHorsie, on 13 decembrie 2012 - 01:40, said:

Nu exista minuni! ...

Multumesc frumos pentru ajutor, dar, nu prea m-ai ajutat mai deloc.
Eu am spus ce am momentan si am intrebat daca exista ceva free, mai bun si mai light.

View PostHorsie, on 13 decembrie 2012 - 01:40, said:

... Daca e de urgenta si vrei sa mearga bine, pune un Linux decent si o sa fii fericit.
Am in dual-boot LM 14 xfce, dar despre asta voi discuta dincolo, in sectiunea Linux.

#8
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Postxew, on 12 decembrie 2012 - 23:31, said:

1. Un SSD i-as pune, dar va fi mai scump decat netbook-ul per total.
Oricum, se doresc costuri minime, netbookul e ieftin, va fi pentru nevoi de urgenta.
2. O fi bun, dar eu vreau free, gen Avast (pe care-l am instalat momentan).
Ideea era, daca exista alt antivirus free, mai bun si mai light decat cel existent.
3. I-as pune orice, sa ma fereasca de carcalaci, dar trebuie sa fie free si sa nu mi-l omoare pe micul single core, mai rau decat e acum.

Poate sa vegheze linistit, ca inafara de sistem de operare si cateva programe nu are ce sa gaseasca.
Netbook-ul e gol, momentan, e la ineput de drum (la mine).
Avast chiar si versiunea Free este destul de bun. Stai linistit cu Avast Free + Windows Firewall + malwarebytes` fara protectie activa.
Chiar daca e single core , tot Notebook single core am si eu ( HP Compaq CQ10-500)  si am Win 7 Ultimate x86 , si nu am decat 1Gb/ram, se misca chiar neasteptat de bine. De ce zici tu ca ti-l omoara ?  " mai rau decat e acum" - sa nu fie ceva probleme din alta parte , mai ales ca zici ca " inafara de sistem de operare si cateva programe nu are ce sa gaseasca.
Netbook-ul e gol, momentan, e la ineput de drum ".  Ti-am zis eu am numai 1 gb / ram deocamata , dar "zburda" , nu are lag , merge impecabil.

Edited by ursu_florin2002, 13 December 2012 - 13:07.


#9
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Pe desktop am Avast free + Comodo Firewall + Malwarebytes si ruleaza ok, fara lag, fara probleme pe un G630 si 6GB ram.
Pe netbook am single core si doar 2GB ram. Momentan, am instalat Avast free si Windows Firewall.
Intrebam daca exista ceva mai bun, mai light si free decat am acum, pentru ca nu pot spune ca zburda netbook-ul, se mai intepeneste din cand in cand. La urma-urmei, e doar un single core.

#10
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Postxew, on 13 decembrie 2012 - 13:48, said:

fara probleme pe un G630 si 6GB ram.

Apoi, daca faci comparatia cu 6Gb/ram e ceva normal.

#11
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Eu am spus doar ce procesor si memorie am pe desktop si ce folosesc pentru securitate.
Sunt multumit de acel trio, l-as fi instalat si pe netbook, dar cred ca se va misca in reluare si va aparea lag.
Nu imi e frica de cei 2GB am, pentru ca sunt alte netbook-uri care ruleaza windows7 pe numai 1GB ram, mie imi e frica de procesor.
Daca aveam un dual core, cat de slab si doar 2GB ram, nici nu mai ceream sfaturi si bagam direct Avast free + Comodo Firewall + Malwarebytes, dar in situatia asta, voi testa pe pielea mea (a netbook-ului, de fapt) si voi vedea cum merge.
Iar daca e prea mult, raman la ce am acum si anume Avast free + Windows Firewall.

Incep probele acum.

#12
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011
eu nu inteleg de ce atatea griji in privinta antivirusului/firewall etc

doar nu lucrezi la NASA :) nu vad cine ar dorii sa intre la tine pe computer... si daca ar vrea sa zicem fi tu sigur ca intra si daca folosesti Avast Free si Kaspersky Premium etc

#13
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Sa inteleg ca va deranjeaza ca doresc sa-mi instalez un antivirus si un firewall?
Chiar trebuie sa lucrez la NASA, daca vreau sa stau linistit instalandu-mi ceva sisteme care sa ma fereasca de probleme?
De unde paranoia asta? Chiar trebuie sa justific, cu ce ma ocup si de ce doresc securitate minima-maxima sporita?
Nu am nevoie de astfel de sfaturi, tineti-le pentru voi.
Stati voi fara antivirus, ca la voi vor fi carcalacii, voi vreti sa aveti probleme, nu eu.

In final, am facut proba si Avast free + Comodo Firewall + Malwarebytes, ruleaza ok procesorul ca si inainte cu mai putine sisteme de securitate instalate, deci, nu-l omoara, diferenta fiind minora.
Ma declar multumit de rularea netbook-ului, ruleaza ok, nu sacadeaza, nu are lag.

In acest thread discutia de la care s-a plecat, incepe sa devieze de la subiect.
Se poate inchide.

#14
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011

View Postxew, on 13 decembrie 2012 - 19:46, said:

Sa inteleg ca va deranjeaza ca doresc sa-mi instalez un antivirus si un firewall?
Chiar trebuie sa lucrez la NASA, daca vreau sa stau linistit instalandu-mi ceva sisteme care sa ma fereasca de probleme?
De unde paranoia asta? Chiar trebuie sa justific, cu ce ma ocup si de ce doresc securitate minima-maxima sporita?
Nu am nevoie de astfel de sfaturi, tineti-le pentru voi.
Stati voi fara antivirus, ca la voi vor fi carcalacii, voi vreti sa aveti probleme, nu eu.

In final, am facut proba si Avast free + Comodo Firewall + Malwarebytes, ruleaza ok procesorul ca si inainte cu mai putine sisteme de securitate instalate, deci, nu-l omoara, diferenta fiind minora.
Ma declar multumit de rularea netbook-ului, ruleaza ok, nu sacadeaza, nu are lag.

In acest thread discutia de la care s-a plecat, incepe sa devieze de la subiect.
Se poate inchide.

pai tu intrebi ti se raspunde si tot tu esti suparat ?

daca tot zici ca ai probat si ai gasit solutia nu era mai simplu sa faci asta de la inceput ??  daca nu ai nevoie de alte opinii de ce ai mai intrebat ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate