Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Oblivion (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Deadontime

Deadontime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.01.2007

View Postlucifer76, on 30 iulie 2013 - 10:57, said:

Faci o mica confuzie, SF inseamna stiintifico-fantastic.

Acum ceva vreme l-am prins pe un televizor pe Cristian Tudor Popescu propunând termenul de "ficțiune speculativă" în locul celui clasic de "științifico-fantastic". Zic și eu că pare mai interesantă abordarea din punctul ăsta de vedere, rigoarea științifică putând fi eludată în cazul ăsta, lăsând imaginația autorului să se desfășoare.
Off-topic, știu, dar la filmul ăsta cred că sunt mai interesante discuțiile off-topic, no offence. Posted Image

#56
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Nu stiu ce s-a mai scris la acest topic dar asta e interpretarea mea.

Un film cu aluzii ecologiste la baștanii care distrug planeta. Mesajul: diavolii nu sunt cei de jos, oamenii strazii, invinsii, ci invingatorii pe care-i invidiem toti, cei cu cravata si sacou, cu masini scumpe, care stau la birouri la ultimul etaj! Sau chiar in casa poporului, ori in catedrala neamului...!

Edited by Oneiros, 03 August 2013 - 22:50.


#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDeadontime, on 03 august 2013 - 19:58, said:

rigoarea științifică putând fi eludată în cazul ăsta, lăsând imaginația autorului să se desfășoare.
ASta e diferenta dintre un scenariu gandit, si unul cu Fat Frumos :).

#58
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostM0n0, on 29 iulie 2013 - 15:18, said:

E exact ca un S.F. din trecut la care nu te uitai neaparat pentru poveste ci pentru atmosfera, actori si efectele speciale. E corny pe alocuri dar parca simti ca nu se ia suficient de in serios ca sa fie comentat in serios...
I couldn't have said it better myself. :)

Pe mine m-a destins vizionarea filmului, un S.F. bun.

View PostDany noob, on 29 iulie 2013 - 19:23, said:

vezi lucrurile dintr-un singur punct de vedere
Iote cine vorbește de puncte de vedere fixiste...noroc că ipocrizia nu doare! :lol:

#59
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_kJg8PwS6qE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostTinkerbelle, on 07 octombrie 2013 - 22:29, said:

Pe mine m-a destins vizionarea filmului, un S.F. bun.

Si pe mine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D_a2WmEepI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by the_engineer, 22 January 2014 - 03:16.


#61
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am fost la cineva in vizita si m-a servit cu o salata cu piept de pui, o limonada si vizionarea filmului Oblivion (2013) pe dvd la un TV cu diagonala de 100 si ceva cm.
Nu mi-a lasat un gust amar, dar nici nu ma face sa sar la gatu' cuiva care denigreaza filmul.
Mai mult de 6 poate 6.5/10 (si tras de par) nu merita filmul !


Oblivion (2013) este un film ce are multe carente d.p.d.v. al realitatii;
altii combat acest fapt cu "relaxare" si "destindere" in fata micului/marelui ecran
OK, e un film ce destinde si relaxeaza d.p.d.v. vizual spectatorul, dar daca mai continua mult, devenea un basm din ala gretos;
daca nu o poveste de dragoste dintre o femeie si.......o clona.
Orisicum, subiectul filmului se invarte in jurul expresiei filozofice "Cum poate muri mai bine un om, decat infrutand sanse înspăimântătoare" a poetului roman Quintus Horatius Flaccus in care se regasesc soldatii americani (si nu doar ei !)


Am vazut ca @Dany noob si @M0n0 s-au contrat foarte mult vizavi de anumite scene si consistenta filmului.
Mai ales la scena cand Jack Harper trage cu arma si doboara drona ! acest lucru m-a fracut sa caut scena cu pricina.

Haideti sa va spun eu cum s-a petrecut scena:
drona aia vine din lateral si se pozitioneaza perpendicular cu ei si apoi egaleaza viteza de inaintare cu naveta lor.
In timp ce drona se apropie periculos de naveta, Jack Harper scoate pistolul si fixeaza tinta pe ochiul dronei si trage.

Glontul atinge tinta din cauza ca drona avea aceeasi viteza de inaintare cu naveta in care se aflau cei doi iar distanta dintre naveta si drona nu era foarte mare.

Drona nu doar ca inaintat drept dar si pe lateral s-a apropiat de naveta pentru a o fixa cu armele.
Astfel, distanta dintre naveta si drona s-a micsorat atat de mult incat glontul a putut sa atinga tinta, nu a ramas in urma din cauza viteze de inaintare foarte mare a navetei si a dronei deoarece viteza gloantelor armei lu' Jack Harper era mult mai mare fata de viteza gloantelor armelor conventionale.

Asadar, este plauzibila scena aia !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate