Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Star Trek Into Darkness (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGenjurooo, on 18 decembrie 2012 - 22:49, said:

Caprica a fost un super serial.
You lost me right there.

#20
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcaroline_hi, on 19 decembrie 2012 - 00:35, said:

You lost me right there.
Pai hai sa vedem:
Are personaje interesante care si progreseaza, poveste intriganta invaluita in mister si care ridica intrebari existentiale, iar actorii joaca chiar bine rolurile. In BSG toate tampeniile alea religioase nu se potriveau deloc in context (pe langa alte treburi pe care nu vreau sa le discut aici), insa in Caprica se potrivesc perfect.
Singurul serial la fel de reusit dintre Star Trek-uri (in comparatie cu Caprica) pot spune ca e ENT. Doar in DS9 unele personaje mai progreseaza (Gul Dukat, Garak, Quark), dar nu atat de intens ca in ENT.

#21
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Mda. Vezi niste adolescenti in adevaratul sens al cuvantului care iau decizii dupa cum bate vantul, care pe deasupra sunt si teroristi si cei pentru care lucreaza sunt niste jeguri de oameni. E minunat.

Star Trek e o alta lume si asta e chestia: E O ALTA LUME. Apreciezi the big picture, care e o varianta a ceea ce ar putea fi si e frumos.

#22
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcaroline_hi, on 19 decembrie 2012 - 21:55, said:

Mda. Vezi niste adolescenti in adevaratul sens al cuvantului care iau decizii dupa cum bate vantul, care pe deasupra sunt si teroristi si cei pentru care lucreaza sunt niste jeguri de oameni. E minunat.

Star Trek e o alta lume si asta e chestia: E O ALTA LUME. Apreciezi the big picture, care e o varianta a ceea ce ar putea fi si e frumos.
Adolescentii sunt intotdeauna debusolati. Chestia e ca serialul asta ii pune intr-un context credibil, pe cand in Star Trek 2009 ii pune la carma unui crucisator al federatiei. Complet deplasat.
In Caprica se integrau in peisaj. Aici, in Star Trek-u' asta nu se integreaza in peisaj.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca esti singurul de pe aici care ii vede adolescenti! Asa de mult ai imbatranit?

#24
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGenjurooo, on 20 decembrie 2012 - 00:17, said:

Adolescentii sunt intotdeauna debusolati. Chestia e ca serialul asta ii pune intr-un context credibil, pe cand in Star Trek 2009 ii pune la carma unui crucisator al federatiei. Complet deplasat.
In Caprica se integrau in peisaj. Aici, in Star Trek-u' asta nu se integreaza in peisaj.
Orly? Sa inteleg ca intreaga educatie pe care o au aia copiii din Federatie e egal cu 0, ce sa mai zicem de Starfleet. Kirk e fara predecent, fiind cel mai tanar capitan din istoria Starfleet-ului, e legenda in universul Star Trek. Spock are probabil dublul varstei lui Kirk, iar ceilalti sunt proaspeti absolventi e Starfleet, antrenati sa ia decizii dificile si tocmai de aia s-au si descurcat asa bine, mai ales ca erau cei mai bine intre cei mai buni din academie.

In schimb, in Caprica, mie imi venea sa ii dau o mama de bataie fetei aleia ca sa-i vina mintea la cap si sa nu mai faca prostii. Poate a fost credibila, but why would I want to watch that? Sa vad o fata care daca ii spuneai "na, na, na, what a stupid robot" se dadea de gol ca cine e si ce face si asta pentru ca era  truly stupid, fiind cineva care nu are deloc control asupra emotiilor si asupra impulsurilor sale. Chiar asa sunt asolescentii? Ma indoiesc. Mai ales ca ea, in teorie, nu era orice mindless adolescent.

Edited by caroline_hi, 20 December 2012 - 15:08.


#25
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
In Caprica aia se vroiau A FI adolescenti. In schimb, in universul Star Trek nu se vrea si nici nu se potrivesc adolescentii in functii importante. Kirk (ala original) o fi fost el cel mai tanar, dar nu era adolescent si chiar daca era nitel mai sarit, nici nu se comporta ca un adolescent.
Adolescenti in organizatii teroriste, hackeri, genii in anumite domenii, mai vezi. Dar la comanda unui crucisator, doar in jocurile video sau filme care nu au fost gandite bine.

Edited by Genjurooo, 21 December 2012 - 16:29.


#26
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGenjurooo, on 21 decembrie 2012 - 16:10, said:

In Caprica aia se vroiau A FI adolescenti. In schimb, in universul Star Trek nu se vrea si nici nu se potrivesc adolescentii in functii importante. Kirk (ala original) o fi fost el cel mai tanar, dar nu era adolescent si chiar daca era nitel mai sarit, nici nu se comporta ca un adolescent.
FYI
la 20 si ceva de ani nu esti adolescent
Kirk din Original Series e prezentat deja la o varsta mai inaintata, in asta din 2009 ni se arata inceputul carierei sale

#27
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcaroline_hi, on 21 decembrie 2012 - 22:10, said:

FYI
la 20 si ceva de ani nu esti adolescent
Kirk din Original Series e prezentat deja la o varsta mai inaintata, in asta din 2009 ni se arata inceputul carierei sale
Se comporta ca un adolescent. Un actor poate sa aiba si 40 de ani sa se machieze si sa se maimutareasca astfel incat sa portretizeze un adolescent.
Ala din Amazing Spiderman cati ani crezi ca are? Si aia din Caprica avea peste 20 de ani cand au inceput serialul. So...

#28
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Nu vorbesc de actor, evident, ci de Kirk. Kirk are acolo peste 20 de ani, iar Spock ar putea sa aiba chiar 50, sincer nu stiu exact.
Nu termini Starfleet-ul la 16 ani.

#29
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcaroline_hi, on 22 decembrie 2012 - 15:52, said:

Nu vorbesc de actor, evident, ci de Kirk. Kirk are acolo peste 20 de ani, iar Spock ar putea sa aiba chiar 50, sincer nu stiu exact.
Nu termini Starfleet-ul la 16 ani.
Si in cazul asta tot ca un adolescent arata si se comporta.

#30
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostGenjurooo, on 18 decembrie 2012 - 19:23, said:

Parca-mi vine sa pun pariu ca e o reeditare a lui Wrath of Khan.
Posted Image

Clar l-am "spoliat" cand am scris asta.

Cata lipsa de originalitate. Cel mai prost regizor care e promovat agresiv de holywood zilele astea.

Deja mi-e mila de aia care se bucurau ca apare Star Wars nou. Pt. ca:
1. este produs de Disney (aceiasi care au produs oblivion dar care apoi l-au vandut altora) si mai mult decat probabil o sa fie doar o mizerie total fara sens
2. este regizat de clovnul asta

Edited by Genjurooo, 09 May 2013 - 17:04.


#31
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Bun, acum ca l-am vazut si eu, am si eu dreptul la o parere, nu? Posted Image
In primul rand, l-am vazut la IMAX, asa ca probabil mi s-a parut mai bun decat e in realitate - la partea cu 3D-ul le-a iesit bine.

La partea cu povestea - Into the Darkness este clar mult, mult mai bun decat filmul din 2009. Cel din 2009 parea pur si simplu o poveste mediocra, buna de difuzat sub forma de 2 episoade in orice serie Star Trek; plus ca sa ai romulani pe post de uber-tipi rai nu e ceva care sa impresioneze (din cate mai tin minte, romulanii erau un fel de suspecti de serviciu prin seriale, nu evil masters :P). Asta nou are o poveste care este cat de cat rezonabila calitativ (nu extraordinara, dar merge), plus ca personajul negativ este de data asta bine ales.
Parca e vorba ca fac o trilogie, iar daca intrebi 10 fani ce ar vrea pe post de "ala rau" in ultimul film, cel putin 9 din 10 o sa-ti spuna: **** romulans, **** Khan, dati-ne un Borg teapan in primplan, un pic de klingonieni ca aroma si mai terminati cu prostiile!

PS: Trecand de partea cu reboot-ul seriei, intotdeauna m-a distrat un aspect (in filmele, dar si in serialele Star Trek) - orice comandant de ceva din zilele noastre ar face atac de cord instant daca l-ai pune sef peste vreo farfurie de asta zburatoare prin spatiu. Pai se plimba intrusii prin navele astea ceva de speriat; se teleporteaza ca la mama acasa, intra cu naveta in cala si nu ii prinde nimeni, nu ii intreaba nimeni de sanatate, nu tu control acte, nimic.Posted Image

#32
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Abia astept sa-l vad si eu, colegii de la lucru mi-au zis deja ca-i misto. N-am apucat inca ca ne-am cam imbolnavit.

#33
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkratima, on 10 mai 2013 - 20:28, said:

In universul asta reimaginat cei mai puternici inamici o sa fie Iconienii (care se presupune ca au detonat supernova aia in universul alalalt) si probabil dupa ei o sa introduca o rasa noua extragalactica. Borgii o sa joace si ei un rol (la fel ca romulanii si klingonienii) in planurile iconienilor daca continua cu Star Trek-ul asta nou.

#34
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Sunt singura care ar vrea sa vada un serial cu Khan ( dar cu Benedict ) cum distuge intregul univers? :lol:
Actorul asta mi se pare super smecher.

#35
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Inca n-am fost, dar daca-i ca si precedentul, deja stiu ce o sa-mi placa si ce nu. In alta ordine e idei, nu efectele speciale, oricat ar fi de spectaculoase, fac un Star Trek bun.

#36
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
[ https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/p480x480/541396_515295965204573_450550107_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu aveam asteptari sa fie mai grozav  decat primul dar nu credeam nici ca poate sa fie mai prost. Ei, uite ca se poate. Nu-i o totala pierdere de timp, pentru ca sunt o multime de faze penibile la care poti rade, iar daca esti fan Star Trek, trebuie sa-l vezi, ca asa-ti sade bine. Ai putea chiar crede ca e o parodie. JJ Abrams a masacrat Star Trekul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate