Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#3619
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ba da. Posibil sa mearga si 6.
Asta e modelul tau? https://www.emag.ro/...1/pd/EG2DDBBBM/

#3620
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
@sailor62 - trebuie sã demontezi tot laptopul ca sã ai acces la HDD. Vezi clipul din link.

Memoriile se schimbã ușor, iar dacã vrei poți monta un Caddy în locul unitãții optice. Din pãcate, știu cã de obicei sunt probleme dacã vrei sã folosești SSD montat în Caddy ca sã bootezi de pe el. Nu prea meritã investiția în acel laptop. Estimez la SH cam 250 lei SSD + RAM, la care mai adaugi 50-80 lei manopera la prieteni.

Dar, într-adevãr, un SSD ar ajuta mult acel laptop.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zukdFwIooJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3621
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Multumesc de raspunsuri, m-au ajutat sa.mi fac o idee. Am hotarat sa i schimb ramii 2x4 gb si un ssd /cady cu ramanerea hardiscului pe loc. Daca nu va functiona (din cauza biosului am inteles) le inversam. L-am dat in lucru si oi vedea. Cand am ceva rezultate revin cu impresii pt cei care au aceleasi dileme.

#3622
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Ce sa aleg pentru un Asus Zephyrus G14 la care am un SSD Samsung de 1TB stock, ca vreau sa iau unul de 2TB si pe asta din laptop sa-l fac extern.

Ma uitam la Samsung 970 Evo Plus sau Kingston KC2500. As vrea pana in 1300lei, M.2 NVME 2280, mai rapid (actualul poate cam pana in 2000MB/s din ce am vazut real, nu specs), de preferat cu DRAM integrat, IOPS mai mare, TWB mai mare, etc. Este (singurul) SSD-ul de sistem + stocare + editare foto (ocazional video) de pe el, asadar trebuie sa fie si "prompt" sa nu aiba delay-uri, am vazut in diferite review-uri la alte SSDuri cum unele din ele desi rapide, se "trezeau" mai greu si dadeau senzatia de mai lent la OS.

Vad ca sunt o groaza de optiuni de la AData, Silicon Power, Kingston, WD, etc, pe langa cele 2 mentionate care par cele mai bune in buget.

Dar sunt curios de opinii, alte variante, alte idei. Posted Image

Edited by d4m4g3, 19 June 2022 - 19:28.


#3623
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
https://www.vexio.ro...3-980-pro-2-tb/

Am luat de multe ori, de la Vexio. Sunt seriosi. ;)

#3624
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Pare un pret bun, dar 1470 fata de 1200 970 EVO Plus, si chiar mai ieftin KC2500...  Avand in vedere ca am PCIe 3.0 pe laptop, tot e mai rapid PRO-ul, clar, par ok si latentele din ce vad intr-un review anandtech, insa sa merite 300lei in plus? Vad si un Gigabyte Aorus pe PCI 4.0 la 1250 , dar nu am citit reviewuri daca e ok sau nu.

Vad ca in anumite situatii mai extreme e mai rapid decat 970 EVO Plus, mai rar atinse de un utilizator normal, aceiasi anduranta folosind TLC. Hmm. Ma mai gandesc la el, mai citesc un pic.

Insa scotand 980Pro-ul din ecuatie, ceva la 1000-1300 precum cele doua amintite de mine? Sau altceva ok?

#3625
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Doar WD Blue/Black.

Desi ai 980 PRO la 1389 lei: https://www.cel.ro/s...-pMis1MzwpNA-l/

#3626
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Despre Gigabyte Aorus am auzit ca se incalzeste destul de tare.

#3627
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@d4m4g3
Eu am mers de regula pe Samsung si nu mi-a parut rau.
La ultimul laptop am pus 980Pro de 2TB. Bine, am suport PCI-E 4.0, ca pret am gasit mai ieftin echivalentul OEM PM9A1 doar ca din ce am citit pe reddit 980PRO are sticker metalic care functioneaza si ca radiator, PM9A1 are de hartie si cam trebuie cooler.
La un laptop e ceva mai greu de pus cooler daca nu e prevazut din start (unele din ele vin cu coolere de cupru si carcasa pe spate are o zona de cupru care se atinge cu un thermal pad de coolerul de la SSD si asta chiar e o solutie ok fata de pad-uri de aluminiu).
Bottom-line, trebuie sa cauti SSD care se incinge cat mai putin daca nu vrei sa ai throttling iar aici am vazut ca si Aorus se incinge cam mult.

In cazul tau as fi in dubiu daca merita 980PRO vs Evo plus, poate doar in ideea ca schimbi laptopul.

Edited by Hansolo, 20 June 2022 - 09:56.


#3628
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Omul a zis ca are buget 1300 de lei. Samsung-ul acela 980 Pro este 1389 de lei, la CEL.
Merita!

#3629
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

 Hansolo, on 20 iunie 2022 - 09:55, said:

@d4m4g3

In cazul tau as fi in dubiu daca merita 980PRO vs Evo plus, poate doar in ideea ca schimbi laptopul.
Laptopul nu-l schimb prea curand, l-am luat in toamna, G14 2021, e ok pentru ce-mi trebuie, cooler/spatiu nu are pentru SSD. Plus, ma bate gandul pe viitor (2-3 ani) sa trec la Macbook Air/PRO, unde n-ar conta.

Am vazut ca 980PRO vine cu ceva avantaje si pe PCIe 3.0 insa doar la munca serioasa, workload unde chiar isi poate arata ce poate. Eu in mare parte fac chestii banale, browsing, office, Netflix, iar cand editez foto/etc, conteaza, dar nu stiu daca se vede diferenta fata de 970 EVO Plus/Kingston KC2500. Ce-i drept, catre 970 EVO Plus tind, pare ca e mai ok la latente decat KC2500, imi place si software-ul de la Samsung, e 1200 la Samsung Plaza sau chiar mai ieftin la Vexio, etc. Desi nu stiu cum de aduc ei atat de ieftin fata de celelalte mari magazine.

 lost_in_a_dream, on 20 iunie 2022 - 10:00, said:

Omul a zis ca are buget 1300 de lei. Samsung-ul acela 980 Pro este 1389 de lei, la CEL.
Merita!
Lasa ca si tu mi-ai dat tot 980 PRO. :lol: Dar da, as prefera un pic mai ieftin, de asta ma uitam la cele doua care totodata par printre cele mai bune in pret, si par mai ok decat cel stock - daca considerati si voi sau aveti alta parere, l-am pus in link in prima postare.

Insa acum eu stiu, daca era diferenta vizibila poate ca as fi plusat un pic, dar nu stiu ce sa zic. E ok si actualul, dar mai am nevoie de spatiu. Daca e si mai rapid, latente mai mici, cu atat mai bine. :)

#3630
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Uita de Kingston daca vrei sa fie si "prompt" sa nu aiba delay-uri. Ia vezi cum gafaie la scriere volume ceva mai mari de date, nu teste de 3 secunde.

Edited by neagu_laurentiu, 20 June 2022 - 16:10.


#3631
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Kingston are serii bune si serii proaste.
Nu se poate generaliza.

#3632
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Seriile bune sunt cele enterprise si costa mai mult ca Samsung. Asa ca n-are haz oricum.

#3633
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Pentru 10% diferenta de pret eu as merge pe 980pro chiar daca diferenta de performanta pe PCI-E nu ar fi vizibila.
Aici cica 980pro ar consuma si mai putin (desi e discutabil) https://ssdsphere.co...vs-980-pro-ssd/
La un laptop managementul termic al SSD e crucial sa nu ai throttling, de aia vezi pe notebookcheck laptop-uri cu SSD performante care se incing.

#3634
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Daca n-ai PciEx 4.0 si nu planuiesti sa faci un upgrade foarte curand, renunta la 980, nu are sens fata de Evo+, deja cand vei face un upgrade cu laptop nou si poate desktop o sa fie PCIEx 5.0 sau mai mult disponibil, inca nu s-au lansat SSD-uri pentru ca nici Z690 nu are 5.0 decat pt. placa video, dar urmeaza sa apara spre sfarsit de an.

Edited by PaulFCB, 08 July 2022 - 08:05.


#3635
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Ma uitam tot la 970 EVO Plus 2TB la Vexio, e 980lei acum. Bun.

Eram curios de unde e produsul, Samsung Romania, din Ungaria, etc, nu au vrut sa spuna. Banuiesc ca e ok si nu cine stie ce...produs. Banuiesc ca nu exista falsuri. Nu stiu, dar mi se pare pretul mic. Garantia cica la service autorizat, probabil Depanero...

Pe langa asta eram curios ca SSD-ul asta are protocol NVME 1.3, pe cand cel stock din laptop NVME 1.4, care aduce ceva in plus, desi nu stiu daca e neaparat vizibil - sa conteze?

#3636
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
E bun.
Eu am dat 1000 de lei pe un 970 Evo Plus, dar de 1TB.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate