Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Salvarea economiilor in fata prabusirii leului

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Se da urmatorul scenariu: pensionar care are ceva economii in lei la bancile romanesti. E evident deja ca leul se prabuseste, mai ales in ultimele 6 luni, iar in curand va veni dezastrul, deci pastrarea economiilor in lei e o greseala.
Bancile se clatina serios, deci pastrarea banilor la banca poate fi o greseala.
Eu m-am gandit la urmatoarea solutie: retragerea leilor din banci, transformarea in dolari si depozitarea lor sub saltea.
Exclud euro pentru ca este foarte fragil si se poate desfiinta/prabusi oricand.
Nici dolarul nu sta prea bine, SUA e datoare vanduta, tipareste bani cu nemiluita, deci valoarea vezisorului scade, dar macar are temelia mai solida decat euro. Pot exista si alte monede mai avantajoase si mai stabile decat dolarul dar toate depind de dolar si se pune problema valorificarii lor mai tarziu.
Voi ce credeti? Sfaturi, variante?

#2
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Ma gindesc la franc elvetian sau coroana norvegiana ca ar fi mai sigure.Bine, intr-un caz extrem cum ar fi desfiintarea monedei EU, nu mai stii ce valoare vor avea si monedele astea doua.In realitate nimic nu e sigur, de aur nici nu mai zic.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
franci elvetieni

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
1. cel mai important e sa scoti banii din baca
2. transformati in 1/5 euro, 1/5 usd, 1/5 lire, 1/5 yeni, 1/5 aur

Edited by sandu bogdan, 06 December 2012 - 08:27.


#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Vin de calitate buna. Capata si valoare odata cu trecerea timpului.

#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postsorin61, on 06 decembrie 2012 - 09:34, said:

Vin de calitate buna. Capata si valoare odata cu trecerea timpului.

Mda...si daca nu reusesti sa-l vinzi, bei pana crapi si ai rezolvat toate problemele inclusiv cea a economiilor. Buna asta.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Volatilitatea pietei ii face pe oameni sa ia cele mai gresite decizii si evident sa fie tarziu sa regrete. Nu exista nimic sigur 100% in lume dar nu inseamna ca trebuie sa ne asteptam sa pice orice oricand... banii trebuei sa circule, stocarea lor nu are cum sa fie profitabila.

Edited by andreic, 06 December 2012 - 09:49.


#8
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Din pacate toate monedele sunt in pericol.
CHF nu mai e o solutie, tocmai au anuntat depozite cu dobanzi negative la CHF, doar, doar lumea va renunta la aceasta moneda, vazut ca rezerva.

EUR pe termen de 5-10 ani ar putea sa dispara sau sa se transforme.
USD tipareste non-stop.

Aurul e o solutie, dar nu o garantie. Pretul sau in general merge in sus, dar poate merge si in jos.
Depinde pe ce interval ne uitam si ce urmeaza.

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
Inflatia explodeaza peste tot, bancile sunt disperate..toate monezile o  se devalorizeze in urmatoarea perioada. Astazi citbank retail a anuntat ca pleaca din romania si cauta cumparator. Cumpara aur ca se zice ca-i cel mai sigur..sau cumpara conserve care au termen de valabilitate mare, ca la cum merg treburile mancarea o sa fie la mare cautare, iar aurul nu se poate manca :))

#10
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Quote

@meanman
ca la cum merg treburile mancarea o sa fie la mare cautare, iar aurul nu se poate manca :))

Aici cred ca ai mare dreptate, de asta cred ca bula aurului n-o sa mai tina mult.Daca vremurile o sa fie tot mai nasoale - asa cum se tot vorbeste - o sa ne dam seama de valoarea reala a aurului - doar o bucata de metal buna la nimic - nici macar importanta industriala nu are.De asta cred ca viitorii milionari vor veni din agricultura si nu din smecherii gen "imobiliare".

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce gust au dolarii? Ca vad ca unii incearca sa manance aur. Poate au incercat sa manance si dolari sau euro si ne impartasesc senzatia.

Edited by Seb, 06 December 2012 - 11:38.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
iti pui ouale in mai multe cosuri. nimic nu-i sigur pe lumea asta decat moartea...

si nu inteleg termenul "prabusirea" folosit in titlu. orice moneda mai fluctueaza. e oarecum normal ca la nivel inalt sa se doreasca o oarecare devalorizare controlata a leului fiindca descurajeaza importurile si impulsioneaza exporturile, chestie care are efect benefic asupra economiei nationale.

Edited by Fane, 06 December 2012 - 11:52.


#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Problema e ca nu mai avem ce sa exportam si nici nu se doreste sa avem.
Stiu ca toate monedele sunt in pericol, dar am zis ca dolarul de exemplu, desi se va devaloriza, in caz de cele mai sumbre situatii, macar se mai poate face ceva cu el. Toata lumea depinde si va depinde de el macar pe termen scurt si mediu.
Aurul stiu ca e o investitie buna si cum monedele lumii se vor devaloriza, toti vor incerca sa isi gaseasca salvarea financiara in aur, de asta cred ca aurul se va mai scumpi, macar pe termen scurt. Partea proasta e ca se vinde cam greu si valoare practica nu are.
Am vazut pe net in marturiile celor care au trait foametea din '46-'47 si ziceau ca in perioada aia se dadeau bijuterii stranse intr-o viata sau in mai multe generatii pe o galeata de cartofi. De asta cred eu ca cea mai buna investitie sunt chestiile care se pot manca in specila cerealele pentru ca se pot depozita relativ usor si pe perioada lunga de timp. Dar asta nu e o solutie. Omul in cauza sta la bloc.
Cred ca tinerea la slatea sub forma de mai multe monede ar fi cea mai buna solutie pentru el. Clar va pierde, dar macar nu risca sa piarda totul ca in cazul leului mai ales tinut la banca.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Stiu ca banii nu sunt facuti sa fie depozitati/economisiti ci investiti/cheltuiti, dar la varsta pensiei omul nu mai are chef de afaceri, poate nu are nici pregatirea necesara.

#15
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Quote

@Tipiric
De asta cred eu ca cea mai buna investitie sunt chestiile care se pot manca in specila cerealele pentru ca se pot depozita relativ usor si pe perioada lunga de timp.

Eu as face un singur lucru: investiti in terenuri agricole, apoi le-as arenda.O idee mai buna nu exista.Mai ieftine decit sint acum nu cred ca o sa fie, plus ca o sa cistige si ceva bani.

#16
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

View PostIsaak, on 06 decembrie 2012 - 14:42, said:

Eu as face un singur lucru: investiti in terenuri agricole, apoi le-as arenda.O idee mai buna nu exista.Mai ieftine decit sint acum nu cred ca o sa fie, plus ca o sa cistige si ceva bani.
Se vede ca nu cunosti deloc problema. Cateva motive pentru care e o idee proasta:
- terenul romanesc de mai scump decat cel din alte state europene;
- e puternic fragmentat, cu greu comasezi cateva hectare;
- Ponta a anuntat ca va continua si el politica BM inceputa de PDL, de a forta micii proprietari sa vanda, adicatelea impozite din ce in ce mai mai pe terenuri, subventii doar pentru jmecherii latifundiari, etc;
- agricultura e loterie;
- la nevoie, se vinde greu;

Tot aurul (fizic) e sfant, doar ca multi s-au trezit cam tarziu. Cine a luat prin 2008 acum sta fara griji, plus un profit frumusel.

#17
snowly

snowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.06.2006
bancile centrale de obicei au o repartizare algoritmica a rezervelor - x% USD, y% eur, etc.

nu stiu cati bani aveti, nu stiu ce oameni cunoasteti. De ce sunt relevante aceste lucruri:

- poate o ruda(copil?)/cineva ar putea fi ajutat cu niste bani sa faca o afacere? Din care sa aveti cota parte? E o aventura riscanta - n'ar face sa investiti mai mult de 20% din capital. Mai ales ca e greu sa faci afaceri in perioada asta.
Dar... e o modalitate de a asigura si un venit(daca merge, daca nu se da proverbiala teapa, etc);
- aur - n'as investi mai mult de 10% din bani. Nu stiu daca creste sau scade; in general, orizontul meu de speculatie e mult mai scurt decat al dvs. si nu ma intereseaza aurul; deci... chiar nu stiu. Dar comisioanele sunt mari.
Prin comision intelegand costul tranzactiei. Daca il cumperi azi cu 3 lei, cu cati lei il poti vinde tot azi? Si in caz de crah economic(scenariul pt. care va aparati), nu, nu va face o ceapa degerata. Va va da cineva in cap si vi'l va lua(puteti avea doar aur fizic - cel pe hartie face fix cat o hartie igienica).
- valute; f. greu de ales pe termen lung. USD e o optiune; vorbim de cea mai mare armata; cea mai mare armata va face cumva cat tara... sa nu moara de foame.
Dar, ca idee, economia mondiala are 2 monezi - usd(majoritar) si eur. In momentul in care ambele infleaza moneda puternic(si o fac, si o vor face pt. multi ani de aici inainte), restul pot sa stea(si sa'si vada moneda crescand pana la cer si omorandu'le economia), sau sa infleze si ele.
Toata lumea, puteti fi sigur, va opta pt. versiunea doi(si o face deja - deschis - a la elvetia, sau prin varii artificii). De acea nici nu este inflatie, pt. ca nu exista alta moneda in care omul sa se poata refugia(daca ati vazut, la noi, in '90, cand a fost inflatie, s'a facut trecerea, la nivel de populatie, a economiei bazata pe usd - acum... la nivel global, nu exista aceasta moneda de refugiu).
- actiuni(nu romanesti - piata e mult prea primitiva). Dar... trebuie niste cunostiinte pe care nu le aveti. Nu's greu de dobandit, dar... dureaza ani si procesul de invatare costa(pt. ca toata lumea pierde la inceput).
- teren, vaci, oi boi... nu Posted Image Nu stiti, o sa va fure de la arendas la primar.

Cu riscul de a parea cinic(si nu vreau) - ati avea nevoie de niste ani in minus. Directia economica e clara - devalorizare; probabil razboi. Nu prea sunt... lucruri sigure intr'un astfel de univers, in afara de propria persoana si abilitatea de a face ceva util pt. cei din jur, cat sa aiba nevoie de dvs.

Ca sa dau si o varianta practica - 1/3 usd, 1/3 eur, 1/3 ron(nu ma astept sa se prabuseasca - nici neaparat sa'i mearga bine). Bucata in ron eventual in titluri de stat cu maturitati scurte(habar n'am piata de titluri de stat romanesti - n'am mai avut bani in asa ceva de ani de zile - dar macar aveti acolo un ceva dobanda). Sigur, daca statul da default, pierdeti tot. Dar, daca statul da default, deja... pensie nix, jaf pe strazi... Veti avea probleme mai presante; posibilitati de supravietuire mici.

Sau, cumparat proprietate, inchiriat(veti pierde per total, bula inca nu s'a spart, dar... veti avea un mic venit constant - pensiile sunt asa cum sunt). Si veti fi vag protejat de devalorizare(vag).

Edited by snowly, 27 December 2012 - 03:54.


#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Platina e foarte plafonata de mult timp. Mai degraba as cumpara platina decat aur...desi, cel din urma e mai usor convertbil. Nici argintul n-ar fi o idee prea rea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate