Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum e mai bine in cazul meu?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari, am 20 de ani, am 1.83m inaltime, fac sala de 2 luni si cand am inceput aveam 85kg, apoi slabisem la 84kg, iar acum am ajuns la 86.5(m-am speriat putin cand m-am cantarit). Am o constructie a corpului ceva mai solida. In 2 luni chiar se vad progresele, in special la piept, spate si brate si sunt foarte motivat sa continui cel putin 2 ani.

La recumandarea unui baiat care e rugbyst si face sala din cand in cand am luat pastile cu creatina(de 2 saptamani) Mi-a zis ca ajuta foarte mult la putere, sa citez"poti trage ca un animal" Posted Image. Adevarul e ca am simtit din prima zi mai multa putere de a trage si cum ziceam, am acum 86kg si mi-e teama sa nu ma ingras pt ca simt ca am mai pus putina grasime in zona soldurilor(mereu am avut ceva mai multa grasime aici si la abdomen), dar simt si se vede ca am pus masa musculara(piept, brate, spate) in ultima perioada. Ceea ce vreau sa zic e ca am pus mult mai repede masa musculara in ultimele 2 saptamani decat in restul saptamanilor de cand m-am apucat de sala.

Nu iau proteine sau alte suplimente, pur si simplu dupa sala mananc de obicei 2 banane, iar acasa mai mananc 1-2 oua sau carne de peste/pui si putin unt de arahide. As cam vrea sa pun acum masa musculara pana prin februarie-martie, apoi sa trec pe definire. Dar mi-e teama sa nu ingras prea tare pana atunci.

Am auzit tot pareri si pareri, dar ce mi-ati recomanda? asa pentru un tip putin mai solid ce nu a fost prea slab niciodata Posted Image.

Edited by Katta92, 05 December 2012 - 18:03.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pai daca vrei sa pui pe tine si sa faci o definire pe la inceputul primaverii , e inevitabil sa nu pui si pe burta . Eu iti recomand oricum sa ai grija la ce mananci . Cel mai mult ai crescut de la faptul ca esti la inceput , unde progresul este exploziv si de la creatina , care adauga apa muschilor facandu-i sa para mai mari . In locul tau mi-as alege un obiectiv : fie sa pun pe mine fibra ( cu ceva grasime si apa cu tot ) fie definitie sa se vada venele sub piele . Cum vrei , dar eu te sfatuiesc sa mergi pe definitie daca zici ca nu esti slab . Te-ar avantaja mai mult decat un brat de 45 "parizer" .

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostKatta92, on 05 decembrie 2012 - 18:02, said:

Am auzit tot pareri si pareri, dar ce mi-ati recomanda? asa pentru un tip putin mai solid ce nu a fost prea slab niciodata Posted Image.

Tu ar trebui sa fii cel care sa sti ce-ti doresti, definire sau masa.Referitor la ce ai zis tu, ca ti se pare ca te-ai ingrasat la solduri, nu prea cred ca este posibil pentru ca faci miscare, si e putin probabil sa fi pus grasime la solduri, mai degraba ai pus masa peste tot decat grasime si te-ai dezvoltat si din acest motiv ai senzatia ca ai pus grasime.Care este obiectivul tau ? Sa faci masa sau definire ? Indiferent ce-ai face, mare grija la alimentatie si la odihna, sunt cele mai importante 2 lucruri care trebuiesc puse la punct atunci cand faci sala.

#4
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

View Postjeffy86able, on 05 decembrie 2012 - 18:15, said:

Pai daca vrei sa pui pe tine si sa faci o definire pe la inceputul primaverii , e inevitabil sa nu pui si pe burta . Eu iti recomand oricum sa ai grija la ce mananci . Cel mai mult ai crescut de la faptul ca esti la inceput , unde progresul este exploziv si de la creatina , care adauga apa muschilor facandu-i sa para mai mari . In locul tau mi-as alege un obiectiv : fie sa pun pe mine fibra ( cu ceva grasime si apa cu tot ) fie definitie sa se vada venele sub piele . Cum vrei , dar eu te sfatuiesc sa mergi pe definitie daca zici ca nu esti slab . Te-ar avantaja mai mult decat un brat de 45 "parizer" .

Aha, interesant, ai zis bine, din pacate asta e, nu am cum sa slabesc in timp ce pun masa. Ideea e ca nici gras nu sunt, am putina grasime pe abdomen si pe solduri dar ma gandesc sa nu devin gras daca o sa pun masa pana in februarie. Personal mai mult prefer sa pun masa acum, dupa care sa fac definire si sa raman cu muschii mai mari si definiti decat sa fac acum definire si dupa aceea sa pun masa si sa ma ingras din nou. Posted Image


View Postcatalinuptm, on 05 decembrie 2012 - 18:37, said:

Tu ar trebui sa fii cel care sa sti ce-ti doresti, definire sau masa.Referitor la ce ai zis tu, ca ti se pare ca te-ai ingrasat la solduri, nu prea cred ca este posibil pentru ca faci miscare, si e putin probabil sa fi pus grasime la solduri, mai degraba ai pus masa peste tot decat grasime si te-ai dezvoltat si din acest motiv ai senzatia ca ai pus grasime.Care este obiectivul tau ? Sa faci masa sau definire ? Indiferent ce-ai face, mare grija la alimentatie si la odihna, sunt cele mai importante 2 lucruri care trebuiesc puse la punct atunci cand faci sala.
Da, poate chiar mi se pare, masa chiar am pus, simt la piept, brate si spate, stau tot mai stranse hainele pe mine. :) Cum am raspuns si la colegul de mai sus, mai mult prefer sa pun acum masa si dupa aceea sa fac definire, decat invers.

In legatura cu somnul, chiar daca nu as vrea, seara devreme tot se simte oboseala si adorm devreme. Asa dorm multe ore si mult mai bine de cand fac sala.

#5
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostKatta92, on 05 decembrie 2012 - 18:44, said:

Da, poate chiar mi se pare, masa chiar am pus, simt la piept, brate si spate, stau tot mai stranse hainele pe mine. Posted Image Cum am raspuns si la colegul de mai sus, mai mult prefer sa pun acum masa si dupa aceea sa fac definire, decat invers.

In legatura cu somnul, chiar daca nu as vrea, seara devreme tot se simte oboseala si adorm devreme. Asa dorm multe ore si mult mai bine de cand fac sala.


E normal ca dormi bine seara, pentru ca poate nu realizezi dar te relaxezi si pui toti muschii in miscare la sala, iar dupa ce pleci de acolo ai si o stare de bine, datorita diverselor substante care sunt produse de organism, din acest motiv dormi mai bine noaptea Posted Image.In mod normal asa se si face, faci masa apoi definire, apoi iar masa apoi iar definire si tot asa, dar orice ai face trebuie sa ai mare grija la alimentatie si mai putin alcool daca se poate, am uitat sa specific si acest lucru.In primele luni de sala o sa vezi cresteri mari, pentru ca muschiu intra in contact cu fiarele si incepe sa se dezvolte, apoi o perioada nu o sa mai cresti, dar nu trebuie sa te descurajezi, este bine la o perioada de 4-6 luni sa faci si o mica pauza de o saptamana (pentru revenire si relaxare, nu uita muschiul nu creste cand tragi, el creste cand te odihnesti, fibrele musculare se regenereaza in pauza si asa se dezolvta si muschiu si implicit masa musculara) sau daca nu vrei neaparat sa faci pauza, poti face deloading, adica faci cu 50% din capacitatea ta maxima, pentru a te odihni, eu personal prefer ca la 4-6 luni sa iau pauza o saptamana iar cand ma intorc, am foarte mult chef si sunt foarte motivat.Dupa o perioada mai mare de sala, atunci cand faci pauza si te reintorci ai sa vezi ca iar o sa observi cresteri, asta pentru ca muschiu are memorie, si atunci cand incepi iar sa tragi el incepe iar sa se dezvolte.Cu creatina nu e cine stie ce, poti lua in 7-10 zile pana la 2-4 kile (de apa bineinteles) asta depinde in functie de fiecare in parte, altii iau mai mult altii mai putin, iar daca nu te mai duce apa din muschi se duce imediat si imediat scazi, te-as sfatui sa tragu pe curat fara creatina sau alte chestii macar in primele 6-8 luni, de ce ? Pentru ca este foarte riscant sa tragi tare in primele luni, poti pati foarte mult chestii nasoale, rupturi de muschi, accidentari s.a.m.d, asa ca mare grija.

Edited by catalinuptm, 05 December 2012 - 18:54.


#6
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
Eventual pune 2-3 poze cu tine(fara cap) si-ti zic baietii ce si cum. Culturist scot ăștia din tine.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Oricum cred ca vei fi "obligat" sa iei o pauza in perioada ce urmeaza. Din cate am inteles si sala mea o sa se inchida un timp la sarbatori. Faci pauza, acumulezi ceva (inevitabil sezonul asta) si apoi reintors proaspat la sala. Succes!

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postvlad29marko, on 05 decembrie 2012 - 19:32, said:

Oricum cred ca vei fi "obligat" sa iei o pauza in perioada ce urmeaza. Din cate am inteles si sala mea o sa se inchida un timp la sarbatori. Faci pauza, acumulezi ceva (inevitabil sezonul asta) si apoi reintors proaspat la sala. Succes!

Buna idee . Mai bine sa stea acasa si sa bage sarmale la televizor pana nu-si mai vede cucu' de burta . Bravo !

Edited by jeffy86able, 05 December 2012 - 21:34.


#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postjeffy86able, on 05 decembrie 2012 - 21:33, said:

Buna idee . Mai bine sa stea acasa si sa bage sarmale la televizor pana nu-si mai vede cucu' de burta . Bravo !

:)) Eu n-am zis ca e un lucru pozitiv asta, am subliniat doar faptul ca asa se intampla de obicei, de-aia am si pus in paranteza explicatia suplimentara. Evident ca nu e bine, dar majoritatea nu au incotro si cu acest prilej faci si pauza.

#10
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

View Postcatalinuptm, on 05 decembrie 2012 - 18:49, said:

E normal ca dormi bine seara, pentru ca poate nu realizezi dar te relaxezi si pui toti muschii in miscare la sala, iar dupa ce pleci de acolo ai si o stare de bine, datorita diverselor substante care sunt produse de organism, din acest motiv dormi mai bine noaptea Posted Image.In mod normal asa se si face, faci masa apoi definire, apoi iar masa apoi iar definire si tot asa, dar orice ai face trebuie sa ai mare grija la alimentatie si mai putin alcool daca se poate, am uitat sa specific si acest lucru.In primele luni de sala o sa vezi cresteri mari, pentru ca muschiu intra in contact cu fiarele si incepe sa se dezvolte, apoi o perioada nu o sa mai cresti, dar nu trebuie sa te descurajezi, este bine la o perioada de 4-6 luni sa faci si o mica pauza de o saptamana (pentru revenire si relaxare, nu uita muschiul nu creste cand tragi, el creste cand te odihnesti, fibrele musculare se regenereaza in pauza si asa se dezolvta si muschiu si implicit masa musculara) sau daca nu vrei neaparat sa faci pauza, poti face deloading, adica faci cu 50% din capacitatea ta maxima, pentru a te odihni, eu personal prefer ca la 4-6 luni sa iau pauza o saptamana iar cand ma intorc, am foarte mult chef si sunt foarte motivat.Dupa o perioada mai mare de sala, atunci cand faci pauza si te reintorci ai sa vezi ca iar o sa observi cresteri, asta pentru ca muschiu are memorie, si atunci cand incepi iar sa tragi el incepe iar sa se dezvolte.Cu creatina nu e cine stie ce, poti lua in 7-10 zile pana la 2-4 kile (de apa bineinteles) asta depinde in functie de fiecare in parte, altii iau mai mult altii mai putin, iar daca nu te mai duce apa din muschi se duce imediat si imediat scazi, te-as sfatui sa tragu pe curat fara creatina sau alte chestii macar in primele 6-8 luni, de ce ? Pentru ca este foarte riscant sa tragi tare in primele luni, poti pati foarte mult chestii nasoale, rupturi de muschi, accidentari s.a.m.d, asa ca mare grija.
Merci de sfaturi, multe lucruri utile ai zis. Intr-adevar cand fac sport ma simt mult mai bine atat fizic cat si moral. Faceam mult sport si inainte sa ma apuc de sala, adica alergam mult. Cand eram mai mic eram grasut, apoi de pe la 16 ani m-am automotivat sa incep sa alerg si asa am inceput sa slabesc, sa ma simt foarte bine. Am continuat cu joggingul pana la 19 ani cand am inceput facultatea, iar cu programul incarcat nu am mai prea ajuns la sport. Tot numai pe scaun la facultate si evident ca m-am ingrasat anul trecut si nu mi-a placut deloc ca ma si simteam fara pic de viata in mine. Dar de anul asta mi-am propus sa fac sport ca ma simt bine atat fizic cat si moral. :)

Si da, cam urasc weekendurile pentru ca nu ma pot duce la sala. Mai nou, o zi fara sport mi se pare o zi naspa. Pentru mine e ca un drog, dar sanatos. :D. Iar pe langa programul ce il fac la sala, imi place mult sa si alerg pe banda. Cam tot la 2-3 zile alerg 30 de min.

View Postvlad29marko, on 05 decembrie 2012 - 19:32, said:

Oricum cred ca vei fi "obligat" sa iei o pauza in perioada ce urmeaza. Din cate am inteles si sala mea o sa se inchida un timp la sarbatori. Faci pauza, acumulezi ceva (inevitabil sezonul asta) si apoi reintors proaspat la sala. Succes!
Am intrebat la mine la sala si in preajma craciunului si a revelionului o sa fie inchis 6 zile in total. Nu e asa grav ca in cazul asta o sa continui acasa chiar daca nu am greutati grele. Macar sa ma mentin in forma :). Am banca de abdomene acasa si gantere si tot fac ceva. :)

#11
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostKatta92, on 07 decembrie 2012 - 19:01, said:

Pentru mine e ca un drog, dar sanatos. Posted Image. Iar pe langa programul ce il fac la sala, imi place mult sa si alerg pe banda. Cam tot la 2-3 zile alerg 30 de min.

Asa e si pentru mine, ma simt lipsit de viata daca nu am duc la sala cateva zile, e nasol fara miscare, mai ales pentru cineva care a facut sport din frageda-i pruncie. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate