Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

orsova-caransebes-timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
mgrigoriu

mgrigoriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2006
Rog pe cei care s-au deplasat recent pe acest drum sa faca o actualizare a starii lui. Eu, si probabil multi altii, vor pleca la ski in strainatate pe acolo, cu iesirea din tara pe la Cenad. Multumiri anticipate

#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
e okay, am trecut pe acolo pe 16 noiembrie.
sfatul meu, nu iesi pe la cenad. mergi pe autostrada timisoara - arad si iesi la vest de arad pe strada arad - nadlac, sosea super, apoi, parca vo 17km in ungaria si esti pe autostrada lor. e mult mai rapid decat sa treci prin timisoara si sa mergi la cenad. n-am fost pe drumul ala dar pe unde-ti explicai io e parfum.

#3
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Eu prefer sa ies prin Cenad, fiind vama de max 7.5t nu gasesti tiruri pe acolo si drumul e bunisor, cam valurit si cu destule localitati. Daca vii dinspre Lugoj intradevar, poate e mai usor pe la Nadlac pentru ca poti face dreapta spre autostrada inainte de a intra in Timisoara dar eu prefer prin Cenad pentru ca e traficul mai lejer. In rest drumul e bun, nu mai trebuie sa traversezi nici caransebesul si nici lugojul(au dat drumul la centuri) si asfaltul e perfect.

Edited by Esperatul, 03 December 2012 - 01:44.


#4
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Drumul este foarte bun, pana in Tm, daca iesi prin Cenad. Apoi, nu mai este asa.

Recomand insa intrarea pe autostrada A1, dupa Lugoj si vama pe la Nadlac.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostEsperatul, on 03 decembrie 2012 - 01:43, said:

Eu prefer sa ies prin Cenad, fiind vama de max 7.5t nu gasesti tiruri pe acolo si drumul e bunisor, cam valurit si cu destule localitati. Daca vii dinspre Lugoj intradevar, poate e mai usor pe la Nadlac pentru ca poti face dreapta spre autostrada inainte de a intra in Timisoara dar eu prefer prin Cenad pentru ca e traficul mai lejer. In rest drumul e bun, nu mai trebuie sa traversezi nici caransebesul si nici lugojul(au dat drumul la centuri) si asfaltul e perfect.

tu faci ce vrei, eu ies pe acolo pe unde-ti spun de cel putin 5 ori pe an. nu stiu de inseamna trafic mai lejer. pe arad nadlac o poti arde si cu 150. in vama nu mai sunt tiruri, se circula decent, niciodata n-am stat la vama la unguri mai mult de 2-3 minute.
daca se face coada la tiruri, si a fost cazul iarna trecuta, politia segmenteaza traficul in asa fel incat sa nu existe perturbari ale traficului dinspre si spre frontiera.
o sa trec iar pe acolo vineri. acum sunt in hamburg. informatia mea o poti folosi sau nu, nu ma supar.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
+1. Bucata aia de autostrada face minuni in trafic mai ales, dupa ce ai mers sat dupa sat cu 60 km/h mai ales ca baietii cu cashcheta sunt mereu la datorie, ca au si ei nevoie de un ban inainte sau dupa sarbatori. :)

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postfilipxxx, on 03 decembrie 2012 - 12:34, said:

+1. Bucata aia de autostrada face minuni in trafic mai ales, dupa ce ai mers sat dupa sat cu 60 km/h mai ales ca baietii cu cashcheta sunt mereu la datorie, ca au si ei nevoie de un ban inainte sau dupa sarbatori. Posted Image

cateva dintre motivele pentru care am ales bucuresti-craiova-timisoara-arad a fost sa scap de valea oltului, care mi-a devenit plictisitoare si greu de depasit camioane, la fel deva arad si centura aradului sau de cele mai multe ori, trecerea prin arad sa evit centura.
practic de la centura timisoarei, consider ca am iesit din romania..
doar la pecica "o mai las sa traga aer in piept", dupa mako,pericolul devine doar somnul..
oricum bucuria unui drum lung.. o masina suficient de confortabila, ma fac sa fluier de placere, de cel putin 5 ori pe an.

#8
mgrigoriu

mgrigoriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2006
foarte interesante si mai ales utile schimburile de opinii pe care le-a produs intrebarea mea. multumesc tuturor pentru sfaturi. " tsunnami " cred ca a fost cel mai convingator, astept intoarcerea lui in tara ca sa relateze impresii din zona amintita. multumesc inca odata
P.S. : autostrada dintre Timisoara si Arad este gata ?   se poate circula pe ea ?

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
si eu prefer Cenad-ul, e mult mai lejer in vama

La unguri va sfatuiesc sa faceti un mic ocol si sa intrati pe autostrada la Mako .... la giratoriul de dupa vama nu face-ti stanga spre Szeget ci drepata spre Mako .... in cca 10 minute se intra pe autostrada.

ptr mgrigoriu - autostrada Arad - Timisoara e circulabila de prin vara (parca totusi limitata la 100 Km/h) .... daca vii dinstre Lugos intrarea e la cca 5 km inainte de a intra in Timisoara.

Edited by Tarzy, 04 December 2012 - 00:38.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbudrom, on 03 decembrie 2012 - 08:26, said:

Drumul este foarte bun, pana in Tm, daca iesi prin Cenad. Apoi, nu mai este asa.
Si de la Timisoara la Cenad este ok drumul si nici nu e aglomerat nefiind circulat de TIR-uri.

#11
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Si eu intentionez sa o iau pe varianta asta cu A1 la sfarsit, Arad si Nadlac.
Poate cineva sa estimeze un timp de parcurs Orsova Nadlac? Eu cam fac Buc - Orsova in 4, 4.5 ore...

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postalx0, on 04 decembrie 2012 - 16:49, said:

Si eu intentionez sa o iau pe varianta asta cu A1 la sfarsit, Arad si Nadlac.
Poate cineva sa estimeze un timp de parcurs Orsova Nadlac? Eu cam fac Buc - Orsova in 4, 4.5 ore...

cam 3 ore jumate.
asa zice google si parca are dreptate.
http://maps.google.c...&mra=ls&t=m&z=8

am plecat pe la 7:30AM din bucuresti si am ajuns pe la 8:30PM la granita ungaria-austria, deci 13 ore.
am oprit la omv pe autostrada pitesti, cam 15 minute, 2 pipilici pe drum, si la nadlac pentru gaz si vignete (vo 15 minute si acolo). in vama n-am stat decat 10 secunde.

View Postmgrigoriu, on 04 decembrie 2012 - 00:29, said:

foarte interesante si mai ales utile schimburile de opinii pe care le-a produs intrebarea mea. multumesc tuturor pentru sfaturi. " tsunnami " cred ca a fost cel mai convingator, astept intoarcerea lui in tara ca sa relateze impresii din zona amintita. multumesc inca odata
P.S. : autostrada dintre Timisoara si Arad este gata ?   se poate circula pe ea ?

am mers pe ea prima data in aprilie. ploua cats 'n dogs cum zice americanu. am si niste filme pe undeva.

la intoarcere am chef sa merg pe deva, ori ma opresc in arad, ori la sibiu, ori ii dau bataie acasa, dar tot pe la nadlac intru.
maine la 5PM o tai din hamburg, cred ca ma opresc in leipzig. apoi, praga, bratislava, budapesta...
aici acum fulguie, sper sa nu se intreaca cu gluma...

View Postadrian_r5, on 04 decembrie 2012 - 16:21, said:

Si de la Timisoara la Cenad este ok drumul si nici nu e aglomerat nefiind circulat de TIR-uri.

poate faci economie de 2L de motorina dar dupa ce conduc atata pe strada, parc-as vrea ceva autostrada. arad nadlac il stiu ca pe buzunarele mele.
autostrada e oricum mult mai sigura si ei (google-istii) zic ca poti castiga 5-10min. dar autostrada e perfecta, si ce-mi place e ca nu intri nici in timisoara si nici in arad. le fentezi p-amandoua

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostTarzy, on 04 decembrie 2012 - 00:36, said:

si eu prefer Cenad-ul, e mult mai lejer in vama

La unguri va sfatuiesc sa faceti un mic ocol si sa intrati pe autostrada la Mako .... la giratoriul de dupa vama nu face-ti stanga spre Szeget ci drepata spre Mako .... in cca 10 minute se intra pe autostrada.

ptr mgrigoriu - autostrada Arad - Timisoara e circulabila de prin vara (parca totusi limitata la 100 Km/h) .... daca vii dinstre Lugos intrarea e la cca 5 km inainte de a intra in Timisoara.

nu stiu cine mai merge prin mako/szeget. autostrada la unguri e gata de ceva timp, trebuie sa fii atent doar la indicatoare.
am mai spus. ies din tara de cel putin 5 ori pe an pe la nadlac. prin cenad n-am iesit niciodata, dar in nadlac nu-mi amintesc sa stau la punctul de frontiera cu ungurii mai mult de 3 minute, asa ca nu stiu cat de lejer ar fi mai lejer de-atata.

autostrada timisoara - arad, limita e 130km/h.

e foarte neplacut ca mesajele sa apara cu intarziere, probabil dupa validare.....
poate fac ceva moderatorii/administratorii. e pacat sa stricati forumul in felul asta.

#14
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttsunnami, on 05 decembrie 2012 - 07:31, said:

nu stiu cine mai merge prin mako/szeget...
Daca tot dai atatea sfaturi pe aici, poate ne spui si noua pe unde trebuie sa mergem daca iesim pe la Cenad?
Mako (sau Szeged - desi nu are sens) sunt singurele optiuni. Si @Tarzy a descris foarte bine chestia cu giratoriu, nu stiu de ce ai simtit nevoia sa-l contrazici, chiar daca nu ai fost niciodata pe acolo.

Eu, fiind timisorean, o sa continui sa ies pe la Cenad. Altfel, daca as veni dinspre Lugoj, s-ar putea sa prefer varianta cu autostrada pana la Arad.

Iar asa zisa autostrada Tm-Arad pana de curand mai avea limitari si de 80km/h (din motive de valuri si crapaturi), nu are parapeti peste tot, nu are garduri, etc.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
probabil mako si iesi pe autostrada, nu meri prin szeget.

timisoara - arad, am fost pe ea in aprilie si acum. n-am gasit indicatoarele de 80. or fi fost. prefer o limitare de 50m cu 80km/h pe autostrada decat pe sosea cu 2 sensuri. am exolicat. e mai sigur, mai ferit de accidente.

la tarzy n-a fost cu intentie. asa cum a prezentat el parea ca lumea e fericita sa mearga prin sate, desi pe indicatoare se citeste clar, autostrada si budapesta.

probabil ca daca as locui in timisoara, mai ales in vest, sa merg si eu pe cenad. dar, asa, dupa 500km prin tara, nu am nici o ezitare sa merg prin nadlac.

nu caut cearta

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
@tsunnami - ai mers tu pe traseul indicat de mine?

Nu e vorba de mers prin sate .... ci de cativa Km mai putini (cam 20) si mai ales fara risc de aglomeratie in vama

Eu am probat ambele variante .... si o prefer pe aceasta .... cei 60 Km pe DN dintre Timisoara si Cenad sunt nimica toata pe langa cei cateva sute facuti de la Bucuresti Posted Image

Edited by Tarzy, 05 December 2012 - 23:46.


#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostTarzy, on 05 decembrie 2012 - 23:36, said:

@tsunnami - ai mers tu pe traseul indicat de mine?

Nu e vorba de mers prin sate .... ci de cativa Km mai putini (cam 20) si mai ales fara risc de aglomeratie in vama

Eu am probat ambele variante .... si o prefer pe aceasta .... cei 60 Km pe DN dintre Timisoara si Cenad sunt nimica toata pe langa cei cateva sute facuti de la Bucuresti Posted Image

nope, si nici nu ma atrage.
din bucuresti venind, vreau sa ies pe autostrada cat mai repede. evit trecerea prin timisoara si prin sate. de ce as merge prin cenad? n-am intalnit niciodata din 2009 de cand sunt in romania si am mers in vest (de cel putin 4-5 ori pe an, de fiecare data iesind prin nadlac), aglomeratie la vama.
da-mi un motiv pentru care as alege alt traseu.

inca 60km pe drum cu 2 sensuri, trecerea prin timisoara.. nu ma intereseaza. n-am nici un motiv, nici un interes.
de regula primul segment il fac bucuresti-granita austria/ungaria.
fentez si timisoara si aradul. asta e un bonus mare cand astepti sa iesi mai repede din tara si "s-o pui" pe autostrada mako-vienna

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

am scris si la turism auto, dar acolo nu va inghesuiti...
Cum vad eu lucrurile, ca timisorean. De la Bucuresti venind, e de inteles ca te urci pe autostrada inainte de Remetea. Atentie: e limita de 130km/h doar in primii vreo 15 km, pana la bifurcatia de Tm, dupa aia e 100 (lasa pana la 115 pe bord, m-am oprit langa echipaj si am intrebat, fac drumul aproape zilnic). Radar aproape zilnic, aviz amatorilor.
Din Tm, logic e sa mergi pe Cenad, desi drumul e departe de a mai fi cum era pe vremuri, ca si calitate a soselei.
Nu mai intru in detalii, se poate tranzita Tm fara sa intri aproape deloc in ea, de cand cu legatura Aradului-torontalului.
omul intrebase ca sa plece la schi, asa ca zapada buna (doar pe partii) tuturor.
P.s. Indiferent de noroc, Nadlac e mai aglomerat decat Cenad oricum ai lua-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate