Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Oricum Panasonic MD la ....1000$ :)
Eu am gasit GY-DV5000 la 3000 si ceva de euro.

#56
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostGunX, on Jan 31 2006, 12:59, said:

Oricum Panasonic MD la ....1000$ :)
Eu am gasit GY-DV5000 la 3000 si ceva de euro.
Si totusi,nimic despre modelul asta? :confuzzled: De cat sunt ccd-urile?Cum e ,comparativ cu gs400?
Respect! :peacefingers:

#57
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Nimic despre modelul asta md10000,nicaieri pe net la toti dealerii care o au nu exista o lista decenta de specificatii.
Am intrebat pe forum la pana3ccduser.com daca stie cineva cati inchi au ccdurile alea...nimic.Guy Brunner(admin si reviewer la camcorderinfo.com si pana3ccduser) mi-a sugerat sa intreb prin mail pe cei de la magazinele virtuale care o vand,am trimis la b&h si inca unul si nici un raspuns.UN MISTER TOTAL.Eu cred deci ca are niste caracteristici destul de modeste pt cei care vor o camera de umar mai"pro",e defapt o "jucarie profesionala",f buna  pt profesionistii din lumea a3-a.
Eu personal am vazut-o acum 2 luni "pe viu" la NY la unul care filma cu ea groapa de la WTC si mi-a lasat o impresie destul de proasta dupa aparente.O struto-camila formata dintr-o cutie mare stramba de plastic ieftin cu obiectiv si un viewfinder mare.
Deci cred ca e apa de ploaie dar la 1000 de euro pt cei care fimeaza nunti in romania si vor sa impresioneze socru mare e afacere f buna chiar daca nu e peste gs400 ca performanta.

GY-DV5000 la 3000 cred ca e superafacere daca e in stare buna.

#58
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Gy-DV5000 e o camera profesionala (adica chiar de televiziune) de la JVC de 'fo 6000 para noua afara. CCD-uri de 1/2", clasa net superioara VX-ului.
Format de umar, obiectiv interschimbabil, o camera absolut full manuala (nu prea e de nunti sau cei care in afara de AUTO altceva nu au auzit).
Daca va intereseaza camera (da am inteles ca e in stare buna si se poate testa oriunde vrea omul inainte sa o cumpere), vorbim pe PM.

Attached Files



#59
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Ma bag si eu... cineva a intrabat daca poate face o comparatie intre GS400 si MD10000. Inca  nici un raspuns..de ce ...pentru ca nimeni nu cunoaste camera MD 10000 . Corect? Pai atunci de ce ne dam cu presupuneri...ca e mai slaba, ca e mai mare...!  Nimic concret. Inteleg ca fiecare isi lauda camera..e normal asa...dar sa nu faca nimeni comparatie daca nu o cunoaste(ne duce in eroare)..Buna, proasta, ieftina...trebuie sa stim concret, nu cum am crede...dupa pret, marime, culoare...Vreau date concrete..fara suparare.
PS. Nu gasiti nimic despre ea..site-ul firmei Panasonic nu este actualizat...camera a aparut in Nov 2005.
                                                                                    Respect, Vlad

#60
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
http://www.samstores...asp?ProdID=4497  AICI AFLATI DESPRE CARACTERISTICILE CAMEREI MD 10000. Ce parere ?Astept

#61
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
ok...si? Pana nu poti TESTA camera LIVE...dupa specificatii poti sa zici ca e mai slaba ca VX si la fel(mai slaba/mai buna) ca GS400. Cam atat. Nu inteleg de ce trebuie sa ne dam cu parerea. Pt. NUNTI clar e mai buna ca gs400, la o adica numai si prin faptul ca e mai mare. Pt. chestii mai serioase: NU ARE CUM sa bata VX-ul.

#62
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostVlad237, on Jan 31 2006, 23:18, said:

http://www.samstores...asp?ProdID=4497  AICI AFLATI DESPRE CARACTERISTICILE CAMEREI MD 10000. Ce parere ?Astept

Chiar crezusem ca am avut o revelatie.Chiar era sa-l felicit pe vlad237 pt descoperirea facuta si ma entuziasmasem crezand ca exista in sfarsit o camera cu 3ccd-uri de 1/4 inch a ajuns asa ieftina.
Am cercetat si eu netul un pic si concluzia mea este:
   -samstores.com ori e un dealer tepar ori cine a facut pagina aia a facut o eroare mare
   -fotografia si specificatiile acele nu sunt ale lui md10000 ci sunt ale lui AG-DVC60 care nu exista in sua sub 1800de dolari
  Convigeti-va la b&h photo ca vinde ambele modele si comparati si pozele(e adevarat  ca seamana dar totusi...):
http://www.bhphotovi...oughType=search

http://www.bhphotovi...e.x=6&image.y=8
Era prea frumos sa fie adevarat.Cum sa coste o camera ca ai cu 3ccd-uri la1/4" doar atat?Mai e pana acolo.
Secretomania din jurul lui md10000 sunt sigur ca ascunde niste caracteristici destul de slabe ale acestui model.Eu imi permit sa cred ca e cel mult un gs400 intr-un "cal troian" de plastic.Poate sa aiba ceva setari in plus cel mult.

Edited by andjar, 01 February 2006 - 00:10.


#63
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
cu pozele ai dreptate....de fapt arat ca MD9000 numai ca e neagra.:), cat despre specificatii, cand o sa o am, o sa-mi dau cu parerea OBIECTIV. Si apropo, camera pe bune nu o gasesti decat pe la 1500 EURO.

#64
grafit

grafit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.04.2004
Ce shtitzi de Panasonic MD10000??Merita 1400$?

#65
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Am gasit la cineva camera +proiector +acumulator de 7 ore cu 1400 euro, si cred ca o sa fac "greseala" sa cumpar. Eu pentru nunti ma intereseaza, nu cinematografie, filme...Nu contest VX-ul (diferenta de pret insa spune multe) Daca e sa comparam, sa o facem cu una din categoria ei, pe fiecare in parte. Nu putem compara o "dacie" la 1000 euro cu un "Mercedes" la 10.000 euro. Pai si VX-ul e "slab" daca il compar cu o camera profi de 5000 euro...Dar, ce am inteles eu, avand in vedere ca la pret este cam egala MD-ul cu GS-ul, MD-ul are avantajul suportului, ceea ce ii da o mai mare stabilitate, deci ce cred...dintre MD si GS ...merg pe MD, daca ar fii sa compar cu un "mercedes", altceva ..."vulpea daca nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii...e o vorba " :naughty:
                                                                                               Respect profesorilor, Vlad
P.S. Imi dau seama ca nu pierd timpul cum fac in alta parte, aici aflii multe lucruri interesante .Felicitari, si sa o tineti tot asa.Va respect mult, si de aceea scuzati daca mai spun si eu cate o prostioara :)

#66
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
LOOOOOOOOL  
VESTE MARE!!!!!
site-ul panasonic indonezia publica specificatiile lui md10000
http://www.panasonic...detail&p_id=382
SA NU VA VINA SA CREDETI !
Banuiam dar parca n-am vrut sa ma arunc cu afirmatia mai devreme:
PANASONIC MD10000 CONTINE SENZORI DE  1/6"(DA,DA !!!UNU PE SASE INCI)  :lol:  :lol:  :lol: Scrie "cam mic",dar scrie.
ANULATI-VA FRATILOR COMENZILE CA VA TEPUITI PUTERNIC!!!
Cand v-am zis ca e "cel mult un gs intro cutie mare de plastic"  o-ti fi zis ca mananc kk.Era bine sa fie la fel de buna ca un gs400 care are senzori de1/4.7"si lentile cu diafragma de 1/1.6 fata de 1/1.8 cat au lentilele balaurului asta de md10000).Deci este exclus sa se apropie de performanta gs-ului la luminozitate scazuta.
Deci de-aia nu era nicaieri nici pomeneala de vreo dimensiune a ccd-urilor.Am dezlegat in sf misterul :worthy:
Cine mai comanda ceva despre care nu prea stie nimic se arde.Pun pariu ca nici nu se fabrica in japan.

Mai bine va cumparati gs150 si platiti un mester sa-i faca o cutie frumoasa cu forma de vx2100 sau de hvx200 :lol:
Bafta!

Edited by andjar, 06 February 2006 - 01:49.


#67
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Ok...si?  crezi ca la nunti o sa zica cineva ceva?

PS: nu vad ce teapa imi iau, nu ma steptam sa fie VX...:D

Edited by Ankh, 06 February 2006 - 01:37.


#68
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postandjar, on Feb 6 2006, 01:16, said:

Mai bine va cumparati gs150 si platiti un mester sa-i faca o cutie frumoasa cu forma de vx2100 sau de hvx200 :lol:
Bafta!

Cumpara careva o carcasa de Beta?  :coolspeak:

#69
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Multumesc "Andjar". Am spus eu ceva de profesori si am avut dreptate. E , acum parca e alta treaba...CE TEAPA ERA SA IAU ..:) Cred ca o sa merg pe un GS 400 pentru nunti...dar nu stiu ce proiector sa folosesc , pe camera?, ca MD avea :(de 20-30  W ?), Nu vb de cele din incapere. B)
                                     Multumesc , multumesc, multumesc, sunteti tari.
                                                                                           Respect, Vlad
P.S. Am un calc.AMD Athlon 64 3000+ (1800mh), Placa de baza A8N-E FSB 2000, Video 256 (128 biti), 1 G DDR (Geil), 160 HDD SATA)...INTREBARE...E BUN PENTRU PRELUCRARI VIDEO, CE TREBUIE SA SCHIMB, IMBUNATATESC..? :D Am si Pinacle 9.4 si Adobe Premiere Pro 7.(La adobe imi sta mult la comprimare...de ce?)

                                                                                                       Vlad

#70
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Vlad daca vei opta pt gs400 eu te sfatuiesc sa cauti o lampa care sa fie undeva intre 30 si max 50 w,ce e peste 50 de w e destul de deranjant pt subiecti.Eu n-am lampa la gs-ul meu dar din cate am citit cam asta e intervalul optim pt puterea lampilor atasate.Cred ca avem aici oameni cu ceva experienta pe domeniul asta.

Te mai sfatuiesc ,daca vrei sa-i dai gs-ului un aspect mai profesionist,mai respectabil, sa-i montezi un parasolar patrat.Cam greu de gasit la noi ,dar la f64 poti sa iei un kit Cokin p(inel+filter holder+parasolar+o reductie de la 43 la52/55mm).Ceva de genul:  
http://www.f64.ro/de...?id=235&pid=508 (e numai parasolarul si holderul acolo)
  Tot la f64 au si niste lampi :
http://www.f64.ro/catzero.php?id=218
Ar mai da bine si un videomicrofon.Eu cu accesoriile stau cam prost dar imi fac planuri.

Sistemul tau pare destul de puternic.Ce am avea noi de upgradat pt un plus real de perf ar fi proc-ul.Eu sunt multumit cu amd64 3000+,nu e super rapid la rendare dar sunt satisfacut,mult mai tare ca fostul meu athlonXP2200+.Astept sa scada pretul la dual-core-uri,cel putin un an.
Bafta!
Attached File  DSCN1076nc.jpg   29.53K   430 downloads      un dv953(tatal lui gs400) cu sist cokin si videomic

Edited by andjar, 06 February 2006 - 22:30.


#71
skeeboo

skeeboo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2006
gs400 1/4.7 inch CCD x3 (1070k x 3 pixeli, Total) si md10000 1/6” CCD x 3 (540k x 3 pixels, total). Din cate stiu eu rezolutia standard pt formatul pal este de 720 x 576 ceea ce inseamna ca oricum pentru imaginile in miscare nu se folosesc mai mult de 720 x 576 = 415k pixeli de pe un senzor. Un senzor de gs400 e putin mai mare decat cel de md10000 dar are de doua ori si ceva mai multi pixeli pe el de unde reiese ca pixelii sunt mai micuti si ar avea nevoie de mai multa lumina pt o imgine buna. Faptul ca pe gs400 sunt mai multi pixeli ajuta doar la captarea imaginilor fixe. In general cand un senzor e mai mare decat minimul necesar diferenta e folosita pt stabilizarea imaginii si pt modul 16:9. In nici un caz rezolutiile de pe cei 3 senzori nu se aduna, cei trei senzori sunt pentru o mai buna calitate a culorilor, cate unul pt fiecare culoare prmara.
  In concluzie md10000 e facuta numai pt video si dupa calculele mele ar trebui sa aiba o calitate a imaginii ceva mai buna decat gs400. Nici pretul nu e suspect de mic deoarece nu dispune mici amanunte care ar fi facut-o mai scumpa: efecte digitale, memorie externa pt foto, lampa incorpurata, etc.. Dar ii lipsesc si alte chestii mai importante dar nu vitale: senzori de 1/3 si stabilizator optic. Toate acestea, dupa parerea mea, fac din md10000 o camera cat se poate de cinstita.

#72
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

View Postskeeboo, on Feb 18 2006, 14:42, said:

gs400 1/4.7 inch CCD x3 (1070k x 3 pixeli, Total) si md10000 1/6” CCD x 3 (540k x 3 pixels, total). Din cate stiu eu rezolutia standard pt formatul pal este de 720 x 576 ceea ce inseamna ca oricum pentru imaginile in miscare nu se folosesc mai mult de 720 x 576 = 415k pixeli de pe un senzor. Un senzor de gs400 e putin mai mare decat cel de md10000 dar are de doua ori si ceva mai multi pixeli pe el de unde reiese ca pixelii sunt mai micuti si ar avea nevoie de mai multa lumina pt o imgine buna. Faptul ca pe gs400 sunt mai multi pixeli ajuta doar la captarea imaginilor fixe. In general cand un senzor e mai mare decat minimul necesar diferenta e folosita pt stabilizarea imaginii si pt modul 16:9. In nici un caz rezolutiile de pe cei 3 senzori nu se aduna, cei trei senzori sunt pentru o mai buna calitate a culorilor, cate unul pt fiecare culoare prmara.
  In concluzie md10000 e facuta numai pt video si dupa calculele mele ar trebui sa aiba o calitate a imaginii ceva mai buna decat gs400. Nici pretul nu e suspect de mic deoarece nu dispune mici amanunte care ar fi facut-o mai scumpa: efecte digitale, memorie externa pt foto, lampa incorpurata, etc.. Dar ii lipsesc si alte chestii mai importante dar nu vitale: senzori de 1/3 si stabilizator optic. Toate acestea, dupa parerea mea, fac din md10000 o camera cat se poate de cinstita.


sar putea sa ai dreptate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate