Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#163
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
E las' ca pe TV nu poti face diferenta daca porti dioptrii de +564.

#164
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
problema e chiar pe tv ,ca se vede diferenta.nu comentez cum filmeaza persoana cu Md10000,fiecare cu stilul lui,insa calitatea camerei lasa mult de dorit chiar si pretul la care se vinde.,probabil singura atractie e marimea ei.

#165
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
La acest subiect este mai mult de vorbit. Detin un Vx2100 si un Md10000. Acum am o intrebare pt voi...ce fel de filmatori sunteti voi care plecati fara lampa pe camera sau pe salon lampi mari; unde mai sunt saloane fara lumina puternica (si la caminul cultural ai lumina puternica).... nu cumva este normal ca cel putin 35w sa aiba lampa de pe camera, chiar daca e vx sau md...
Hai sa va mai spun ceva....md filmeaza mult mai prost ca vx, dar sa nu uitam ca nu facem regie sau film, asta e una la mana, si sincer sa fiu eu n-am vazut persoana care sa faca diferenta intre filmari cu exceptia noastra care filmam si cunoastem domeniul...
Hai sa fim sinceri si sa recunoastem ca multi dintre noi sunt invidiosi pe md-uri ca sunt camere cat de cat bunicele si la un pret mic fata de ce avem noi.
Sper sa nu fi deranjat pe cineva .... o zi buna va doresc


si uite si cum filmeaza un md daca lucrezi putin cu atentie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-iuiEkLq1iQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#166
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
S-a stabilit ca clipurile de la NBC se pun numai aici. Posteaza acolo, te rog, linkul cu referirea ca s-a filmat cu MD. Daca nu mai poti edita tu postul, ti-l voi edita eu dupa.

enjoy,
Mtz

#167
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdemyco79, on Nov 13 2007, 13:56, said:

La acest subiect este mai mult de vorbit. Detin un Vx2100 si un Md10000. Acum am o intrebare pt voi...ce fel de filmatori sunteti voi care plecati fara lampa pe camera sau pe salon lampi mari; unde mai sunt saloane fara lumina puternica (si la caminul cultural ai lumina puternica).... nu cumva este normal ca cel putin 35w sa aiba lampa de pe camera, chiar daca e vx sau md...
Hai sa va mai spun ceva....md filmeaza mult mai prost ca vx, dar sa nu uitam ca nu facem regie sau film, asta e una la mana, si sincer sa fiu eu n-am vazut persoana care sa faca diferenta intre filmari cu exceptia noastra care filmam si cunoastem domeniul...
Hai sa fim sinceri si sa recunoastem ca multi dintre noi sunt invidiosi pe md-uri ca sunt camere cat de cat bunicele si la un pret mic fata de ce avem noi.
Sper sa nu fi deranjat pe cineva .... o zi buna va doresc


si uite si cum filmeaza un md daca lucrezi putin cu atentie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-iuiEkLq1iQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu chiar crezi ca e relevanta calitatea filmarii ,daca e pusa pe you tube ??? :D

#168
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007

View Postiora, on Nov 5 2007, 12:12, said:

Folosesc pd170... .  Ca sa nu fie motiv de dubii chiar am editat,sau cel putin am incercat ,o filmare a cuiva care foloseste MD10000.pun aici niste capturi jpeg pentru lamurire.Bineinteles ca avea lampa montata pe camera si aprinsa insa la distanta mai mare e insuficienta.pe jpeg am aplicat doar un filtru de deintelace. O alta problema care dezavantajeaza Md10000 este filtrul de zgomot setat pe reducere pronuntata,ceea ce face ca imaginile cu zgomot sa piarda foarte mult din detalii si de aici filmarea apare ca in jpeg-ul atasat.
cand o sa am putin mai mult timp(cateva zile cred) o sa postez si eu o filmare destul de frumoasa facuta cu md10000!daca o folosesti pe manual si ai suficienta lumina, iese ceva frumos!din pacate e un generic de nunta, ca de altceva nu e bun md-ul..!

#169
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
nu e de dorit sa se foloseasca lumini puternice,mai ales la o nunta unde deranjeaza mult, ideea e sa fim cat de discreti,bineinteles ca lumina folosim insa nu peste 20w, insa ideea e ca numai in conditii de lumina preacara unde gain-ul urca peste 6 db.iar linkul cu clipul de pe youtube nu e edificator deoarece e foarte comprimata imaginea ca sa mai poti distinge detalii.iar faza ca clientii nu isi dau seama.hmm la noi  sunt multi care compara de la unii , de la altii si dupa aceea decid.

#170
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
hai sa-ti explic ce fel de oameni sunt la mine in oras (Tecuci/Galati)..... "eu vreau un generic sa fie asa, din poze cat mai multe, cu cat mai multe avioane, inimioare, fluturasi etc...". Ei, mori cand auzi asa, pt ca asta-i invata unuii care acum au vazut o camera pt prima oara in viata lor, si pac, s-au si bagat la filmat de nunti, si-l prelucreaza cu renumitul pinnacle cu 70 de mii de tranzitii si uite ca asa a mai renascut un om care habar n-are ce-i frumos. Sunt multe de vb cu cerintele oamenilor ..... putin sunt cei care apreciaza ceea ce fac ..... am filmat o nunta cu 2 camera din 2 unghiuri diferite, le-am prelucrat si finalul a fost OK. Omului ia placut foarte mult, am fost peste ceea ce-am cerut eu rasplatit, si cand, m-am dus sa-i arat unei persoane care ma contactase pentru a-i filma la nunta, aratandu-i filmarea din 2 unghiuri, nici n-a sesizat, nici n-a schitat nimic. "mda, e bine, batem palma" ... il intreb dupa, ati observat ca erau 2 camere ...... sanchi, de unde .....deci asta e cu anumite persoane de la mine din oras....


Sper sa nu fi deranjat pe cineva ...... o zi buna

cat despre lampa, ewu folosesc si 20 si 35w. Trebuie doar sa ai grija sa nu deranjezi subiectul si sa nu arzi filmarea, ca atunci e belea

Edited by Mtz, 14 November 2007 - 02:30.


#171
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostMtz, on Nov 13 2007, 14:30, said:

S-a stabilit ca clipurile de la NBC se pun numai aici. Posteaza acolo, te rog, linkul cu referirea ca s-a filmat cu MD. Daca nu mai poti edita tu postul, ti-l voi edita eu dupa.
Demyco, crezi ca eu postez aici ca sa ma aflu in treaba?
"Te rog" nu ajunge?
Ai primit warn 10% si nu mai poti posta o saptamana de aici incolo.

enjoy,
Mtz

#172
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007

View Postkpki, on Jan 5 2006, 21:51, said:

Doar am auzit de la cineva care ar fi vazut-o. E identica cu MD9000 si performantzele ~ la fel (doar ca e 3CCD, daca iti ridica moralu :D)
ei, aflati ca e mare diferentza. te poti descurca cu ea, daca ai proietorul pe on. md9000 era mult mai slaba. md10000 e bunicica, sa nu fim rai. ;)

#173
fox99

fox99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2007

View Postxsizero, on Dec 11 2007, 17:55, said:

ei, aflati ca e mare diferentza. te poti descurca cu ea, daca ai proietorul pe on. md9000 era mult mai slaba. md10000 e bunicica, sa nu fim rai. ;)

Nu cred ca este vorba de rautate ci de un fapt. Spun asta din proprie experienta (sunt patit).
Acum vreo doi ani filmam cu un sony TRV, parca 170, nu mai tin minte, am "upgrad-at" camera la un MD10000. Sincer, aceasta camera era mai proasta decit precedenta, am vindut-o in urmatoarea luna, am strins ceva bani si mi-am cumparat un VX.
Acum pot spune dupa mai bine de 2 ani de filmare cu vx-ul ca inca este o camera competitiva pe piata Romaneasca si sincer cred ca nu o voi schimba in urmatorii doi ani.
Din ceea ce am constatat eu la MD1000, mentionez ca nu am filmat decit 2 nunti cu aceasta camera, este execrabila, prin urmare:
Filmeaza groaznic in lumina putina, cu sau fara lampa.
Filmeaza prost in lumina naturala (de zi) - filmul este incetosat in diverse parti ale imaginii.
Gain-ul este urias si foarte prezent.
Nu poti filma fara sa intri in zona gain deoarece nu se vede nimic, nu ai contrast.
Chiar daca este de umar, fiind foarte usoara are o stabilitate precara.
Nu poti folosi lcd-ul cind filmezi de pe umar.
View-finder-ul este extrem de mic.
Sunetul este ok.
Comezile de white balance si de deschidere a diafragmei sunt destul de accesibile dar nu foarte.

PS. Sfatul meu sincer este sa va feriti de aceasta camera este execrabila.  MD10000 :raygun:

#174
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
pt X&0... nu mai inteleg nimic...ai o pocnitoare de MD, dar avatar e un JVC HD... sunt confuz.. ;)

#175
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007

View PostDIGITall Media, on Dec 18 2007, 14:35, said:

pt X&0... nu mai inteleg nimic...ai o pocnitoare de MD, dar avatar e un JVC HD... sunt confuz.. ;)
am trei camere...e o pasiune a mea.

#176
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
aha..atunci ...scuze!

#177
mautza

mautza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2006

View PostAnkh, on Sep 25 2006, 15:21, said:

problema cunoscuta...se pare ca "unguentul" de la lentile devine prea vascos.

          Problema este........camera! care, nu este altceva decat o camera mica de la Panasonic ''ambalata' intro carcasa mare ca sa para ''profi''. Daca te uiti la ea nu cu prea mare atentie la liftul, adica mecanismul care scoate caseta este acelasi cu cel de la camerele mici panasonic. Eram la un botez ,seara si am avut ocazia sa filmez 10 minute cu ea si pot sa va spun ca in interior, in restaurant desi tragea cu lampa calitatea imaginii era varza ca si la camerele mici. Am vazut apoi si dvd-urile de la petrecere si erau ... :thumbdown: . Iar design-ul camerei si greutatea foarte redusa mi-a intarit convingerea ca nu contine altceva decat...mult plastic gol la interior( trebuia sa-i faca o usita la ea ca sa o folosesti si ca torpedou). Lasand gluma la o parte(adevar 100%), nu recomand asa gen de camera pentru a fimla la nunti deoarece jumatate din petrecere se petrece in interior adica practic iti bati joc de jumatate din petrecerea omului ! Cum s-a mai scris mai sus cu inca 250-300 de euro in plus sau daca aveti noroc la acelasi pret luati o camera mai mica ca dimensiune (nu dau marca) dar mult mult mai performanta. Nu va spun din necunostinta de cauza: veti pierde o gramada de clienti. Eu m-am apucat de filmat nunti de acum 7 ani, dar datorita faptului ca am pus pret pe calitate, am mereu clienti fara sa mai fac reclama ca la inceput. Omul vede DVD-urile de la o nunta si daca ai place te suna. Sfatul meu este sa investiti in scule bune ca nu veti pierde! :peacefingers:
....si nu va veti mai mira ca se iceteste imaginea daca nu sacaiti zumul la camera...care oricum nu e rea clara niciodata...

#178
mautza

mautza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2006

View Postdaddy, on Sep 24 2006, 22:40, said:

Probabil ai o problema cu focalizarea cand o lasi pe auto.


#179
PogoPogo

PogoPogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare!
      Filmez la NBC-uri de vreo 2 ani...am amandoua camerele despre care vb voi aici(MD1000 si VX 2100e)....si mai am si un Sony DCR-HC27E pe care o folosesc pt captura video...si vreau sa va spun ca DCR-ul se comporta mai bine de cat MD_ul sub orice aspect....insa MD-ul are doar acel look profi...dar este VARZA!!!!!!!!!!
       Eu regret si acum ca mi-am luat MD-ul......NU FACETI ACEEASI GRESEALA!!!!!  NU are rost nici o discutie despre MD....nici despre ce lampa , ce proiectoare de 'Jde mii de wati....
       Oricum fiecare face ce vrea cu banii lui... :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate