Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

setare luminozitate pe orice player video

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Intre timp am instalat o noua versiune de Firefox si Adobe Flash Player.
Vizionand ceva filmulete pe youtube mi-am amintit de o setare care o am pe Windows la driverul video (nvidia): poti schimba luminozitate, contrast, etc pentru orice player video (global).
De ce mi-ar trebui asta: la monitorul meu am setat o luminozitate mai scazuta (ca sa-mi protejez ochii). Numai ca la filme se vede cam intunecat si acolo a trebuit sa maresc luminozitatea din driver. E mai usor de acolo, deoarece schimba la toate si nu trebuie sa ma complic cu fiecare in parte. Plus ca unele playere ca Adobe Flash Player nu au setare pentru asa ceva (din cate stiu eu).
Stiu ca e slaba sansa sa fie asa ceva si pe Linux dar poate stie cineva...
Multumesc anticipat.

#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Vezi daca iti ofera utilitarul de la driverele nvdia din linux acest lucru (presupun ca ai instalat driverele oficiale).

#3
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Deocamdata n-am instalat drivere - sunt cu cele implicite.
Am mai patit-o cu drivere de la NVidia si de atunci nu le mai instalez pe cele mai noi, ca deseori au probleme pentru placi video mai vechi...
Esti sigur ca se merita...?

#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
100%. Ce probleme ai intampinat, driverele de la nvidia sunt destul de ok, eu probleme n-am avut decat cu unele jocuri. Nu stiu sa-ti spun daca are optiunea asta deoarece n-am folosit decat optiunea de setare a rezolutiei, dar presupun ca poti seta tot felul de prostii ca-n Windows.

#5
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Fata de ATI, da, sunt mult mai ok dar nu 100%.
Probleme (in Windows): nu mergea setat nivelul de luminozitate la player-ele video, in multe jocuri daca ma miscam prea repede se bloca sau ma scotea afara. Uneori chiar nu mergea deloc driverul (galben in Device Manager).
Am observat ca cu cat placa video e mai veche si driverul e mai nou cu atat e mai mare sansa sa apara probleme. Asa ca n-am mai incercat sa pun versiuni mai noi, am pus una mai veche (166 sau 175) si de atunci merge bine.
N-am incercat sa pun eu unul in Slackware deoarece m-am gandit ca cele implicite or fi testate bine de cei care il scot si deci te poti baza pe ele...

Incerc si revin...

#6
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Am luat driverul 310.19 si am incercat sa-l instalez. Din prima m-a anuntat ca driverul curent Nouveau e in uz si trebuie dezactivat inainte de a instala pe cel de la NVidia.
Asta chiar ca nu-mi mai amintesc cum se face, asa ca ma uit prin documentatie si sper sa gasesc repede...

#7
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Am reusit sa dezinstalez driverul Nouveau si am pus driverul NVidia. La prima vedere nu e mare diferenta...
Cat despre utilitar de setare, l-am gasit pe acesta:
[ http://thumbnails105.imagebam.com/22282/a2a2f3222810812.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate nu are setarea care-o cautam...
Mai e altul...?

#8
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ala e si cel pe care il stiu eu, deci presupun ca nu stie de luminozitate.

#9
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View PostA_Catalin, on 27 noiembrie 2012 - 19:51, said:

...
Eu stiu ca are setari pentru luminozitate, ca si eu ajustam unele lucruri ca sa nu imi mai obosesasca ochii rau. O data efectuate ajustarile le salvam. Seamana cu cel din Windows dar ii lipsesc optiuni. Placa mea este GeForce 9400GT.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate