Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

De ce unii oameni nu sarbatoresc Craciunul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#37
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
"zexelica" este un individ fara Dumnezeu, fara credinta, el nu participa la Biserica, la Adunare, nu cunoaste pe Cristos, nu intelege ce inseamna mesajul credintei dovedit de dragostea crestina, EL NU SE IMPARTASESTE, nu stie ca Cina Domnului se ia in mijlocul fratilor.

este un inselat al satanei, un om auto-izolat, cu mari probleme existentiale.

mi-e mila de el.

ma voi ruga pentru el.

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postionel.sat, on 23 noiembrie 2012 - 12:25, said:


1 octombrie 7 BC este data nasterii lui Isus.

#39
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 15:58, said:

Stimabile, eu am invatat singur. Nu a avut cine sa ma invete.

Păi aşa se explică faptul că nu înţelegi mare lucru din Scripturi ...

Tu crezi că degeaba i-a trimis Isus pe continuatorii lui să-i înveţi pe alţii?

Crezi că Isus nu ştia că deşi Biblia urma să fie accesibilă publicului larg, oamenii sinceri aveau nevoie de cineva care să le explice înţelesul corect al Scripturii?

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea . . .

View Postzexelica, on 23 noiembrie 2012 - 21:28, said:

1 octombrie 7 BC este data nasterii lui Isus.

Oricum ai calcula zexe, nu ai cum să ajungi la acest an.  Se cunoaşte data exactă a morţii lui Isus (14 nisan anul 33 e.n.), precum şi faptul că el a trăit pe pământ 33 de ani şi jumătate.

Deci anul pe care l-ai postat este incorect.

Observă ce detaliu menţionează Luca:

(Luca 2:1, 2) . . .În zilele acelea, Cezar August a dat un decret ca toată lumea să se înregistreze 2 (acest prim recensământ s-a făcut când Quirinius era guvernatorul Siriei).

În timpul lui Cezar Augustus s-au făcut în mod sigur două recensăminte. Primul a avut loc în anul 2 î.e.n., şi a împlinit profeţia din Daniel 11:20, iar al doilea, în anul 6 sau 7 e.n. (Fap. 5:37). Ambele recensăminte s-au făcut în timpul lui Quirinius, de unde reiese că el a fost guvernatorul Siriei în două perioade diferite. Luca vorbeşte despre primul recensământ, fapt ce situează naşterea lui Isus în anul 2 î.e.n.

Edited by Eugen3, 26 November 2012 - 11:16.


#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:13, said:

Păi aşa se explică faptul că nu înţelegi mare lucru din Scripturi ...

Tu crezi că degeaba i-a trimis Isus pe continuatorii lui să-i înveţi pe alţii?
Poate imi spui si mie pe Petru cine l-a invatat, te rog! Sau pe Enoh.

Quote

(Luca 2:1, 2) . . .În zilele acelea, Cezar August a dat un decret ca toată lumea să se înregistreze 2 (acest prim recensământ s-a făcut când Quirinius era guvernatorul Siriei).
Imi spui si mie sursa concluziei tale si cum se supune principiului COMPARAM SCRIPTURA CU SCRIPTURA?

Sau, facem exceptii gen 1914, cand folosesti un eveniment monden, omorarea cu succes a celor doi milogi iehovisti, si incerci sa strambi Scriptura incercand sa ajungi la acel an folosind concluzia drept ipoteza? In acel .... "calcul" spui odata ca 1 an = 360 de zile, fara a avea suport biblic. Iar cand te intreb despre proba biblica imi arati 1 zi = 1 an din Ezechiel 4.

Tu chiar numai cu mameluci discuti, frate? Daca-ti merge cu ignorantii, nu mai generaliza, mai ales cand tu, personal, nu ai studiat in viata ta macar un singur vers, ci copiezi din brosurica turnului.

#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 11:24, said:

Poate imi spui si mie pe Petru cine l-a invatat, te rog! Sau pe Enoh.

Nu trebuie să-ţi spun eu nimic ... ţi-a spus Isus cum urmau să stea lucrurile ...

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea . . .

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:50, said:

Nu trebuie să-ţi spun eu nimic ... ţi-a spus Isus cum urmau să stea lucrurile ...

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea . . .

Spune-mi cine l-a invatat pe Petru, te rog! Sau pe Enoh.

#43
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:50, said:



Nu trebuie să-ți spun eu nimic ... ți-a spus Isus cum urmau să stea lucrurile ...

(Matei 28:19, 20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea . . .

tot Isus a spus ucenicilor sa ramana in Ierusalim, pana la primirea botezului cu Duhul Sfant si ei au stat timp de 10 zile in rugaciune, in camaruta de sus, nefacand nimic altceva decat sa astepte rugandu-se !

si abia dupa ce Duhul a fost turnat, ei au inceput sa propovaduiasca, dupa cum ii calauzea Duhul Sfant.

dar martorii lui iehova ce fac? incearca sa vanda niste reviste stupide, bla-bla-uri studiate anterior, doar doar vor convinge pe vreunul, sa vina in religia lor pentru a contribui cu bani la bunastarea liderilor de la Brooklyn; neavand nici Duh sfant, nici har nimic, nimic, nimic !

tot ce fac ei este conform unei gandiri omenesti, care s-a dovedit de atatea ori a fi paguboasa ! (au tot schimbat invataturile, au tot avansat date false precum 1925, nici ceea ce sustin in prezent nu este conform Bibliei, nefiind inspirati de Duhul, nici profeti nici nimic).

Nu vedeti, ce minte de oameni nerozi?

adica ei au tupeul sa-si scuze propriile neputinte, ca nu au Duhul Sfant, zicand ca Isus a afirmat ca cei care vor face exorcizari sunt de la diavolul, dar asta a spus Isus??? Isus a zis ca vor veni unii care vor pretinde ca au facut aceste mari lucrari, dar in realitate fiind profeti si apostoli falsi (despre care vorbeste si apostolul Pavel !); pentru ca Isus a spus ca cel care va avea credinta va face si el aceleasi lucrari ca ale lui Isus, prin urmare vor veni unii falsi, hristosi si profeti mincinosi, care vor pretinde ca lucreaza in numele Domnului.

Edited by blueday, 26 November 2012 - 13:50.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 23 noiembrie 2012 - 21:28, said:

"zexelica" este un individ fara Dumnezeu, fara credinta, el nu participa la Biserica, la Adunare, nu cunoaste pe Cristos, nu intelege ce inseamna mesajul credintei dovedit de dragostea crestina, EL NU SE IMPARTASESTE, nu stie ca Cina Domnului se ia in mijlocul fratilor.

este un inselat al satanei, un om auto-izolat, cu mari probleme existentiale.

mi-e mila de el.

ma voi ruga pentru el.

Abel, Noe, Enoh si Avram unde s-au impartasit? Cu cine se adunau?
Pana una alta, stimabile, ai alta invatatura decat cea a lui Hristos. Te inchini lui satan, pe care-l numesti dumnezeu. Tu sustii ca Dumnezeu a platit TOATE pacatele, dupa care te mai pune inca odata la plata. Tu sustii ca dintr-o inima de piatra, fiind mort, poti alege pe Dumnezeu. Si alte si alte prostii satanice, stimabile.
Te doare undeva cand iti arat Scriptura contrara doctrinei bisericii tale. Nu stii nimic despre ploaia tarzie si sarbatoarea Corturilor. Nu poti interpreta spiritual niciun vers al acestei Scripturi. Astea toate definesc un om al satanei, stimabile. Care se minte impreuna cu altii ca el ca sunt salvati.

Ieremia 7:10
Şi apoi veniţi să vă înfăţişaţi înaintea Mea, în Casa aceasta peste care este chemat Numele Meu şi ziceţi: ,Sîntem izbăviţi!`... ca iarăş să faceţi toate aceste urîciuni!

Ieremia 48:14
Cum puteţi să ziceţi: ,Sîntem viteji, ostaşi gata de luptă?``

#45
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 23 noiembrie 2012 - 12:37, said:

  Aşa zişii "creştini" vor continua să sărbătorească Crăciunul ca şi până acum, că doar e vorba de distracţie, mâncare şi băutură ...






.

Daca sunt fii lui Avraam sarbatores exact ca Avraam.


Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat." (Ioan.8:56)

Daca nu, sunt rautaciosi si nici nu pot sa se bucure.




.

Stau pe tusa si arunca cu noroi.

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 13:37, said:

Spune-mi cine l-a invatat pe Petru, te rog! Sau pe Enoh.

Dumnezeu.

Insa nu au adaus de la ei , explicatii gen 2011.

Nu te grabi sa deschizi gura, si sa nu-ti rosteasca inima cuvinte pripite inaintea lui Dumnezeu; caci Dumnezeu este in cer, si tu, pe pamant, de aceea sa nu spui vorbe multe. (Ecl.5:2)

A fost ascultatotori respectabile si ai ramas la ce au auzit.

Caci inaintea Ta, o mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, si ca o straja din noapte. (Ps.90:4)


Fie ca vine la a doua straja din noapte, fie ca vine la a treia straja, ferice de robii aceia, daca-i va gasi veghind! (Luc.12:38)


View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:13, said:

Păi aşa se explică faptul că nu înţelegi mare lucru din Scripturi ...

Crezi că Isus nu ştia că deşi Biblia urma să fie accesibilă publicului larg, oamenii sinceri aveau nevoie de cineva care să le explice înţelesul corect al Scripturii?




Spune scriptura cine invata

.

In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)







.
.

Edited by husand, 26 November 2012 - 14:39.


#46
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 14:15, said:



Abel, Noe, Enoh si Avram unde s-au impartasit? Cu cine se adunau?
Pana una alta, stimabile, ai alta invatatura decat cea a lui Hristos. Te inchini lui satan, pe care-l numesti dumnezeu. Tu sustii ca Dumnezeu a platit TOATE pacatele, dupa care te mai pune inca odata la plata. Tu sustii ca dintr-o inima de piatra, fiind mort, poti alege pe Dumnezeu. Si alte si alte prostii satanice, stimabile.
Te doare undeva cand iti arat Scriptura contrara doctrinei bisericii tale. Nu stii nimic despre ploaia tarzie si sarbatoarea Corturilor. Nu poti interpreta spiritual niciun vers al acestei Scripturi. Astea toate definesc un om al satanei, stimabile. Care se minte impreuna cu altii ca el ca sunt salvati.

Ieremia 7:10
Și apoi veniți să vă înfățișați înaintea Mea, în Casa aceasta peste care este chemat Numele Meu și ziceți: ,Sîntem izbăviți!`... ca iarăș să faceți toate aceste urîciuni!

Ieremia 48:14
Cum puteți să ziceți: ,Sîntem viteji, ostași gata de luptă?``

matale esti rupt de Cristos, nu doar ca viata de crestin, dar nu ai nici cele mai elementare notiuni despre credinta.

Avraam, Noe etc., nu au fost crestini, prin urmare nu aveau cum sa se impartaseasca cu trupul si sangele lui Cristos.

astazi, fiecare crestin apartine de Biserica, aceasta fiind Trupul lui Cristos unde se manifesta Duhul Sfant, toti luand parte la Cina lui Cristos si asa mai departe; matale esti complet pe dinafara si ca viata de crestin si ca invatatura !

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 26 noiembrie 2012 - 14:31, said:

Spune scriptura cine invata

In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)



Corect.  Însă nu uita că Dumnezeu nu le vorbeşte oamenilor direct, ci prin intermediul reprezentanţilor săi.  Din acest motiv Isus i-a trimis pe toţi continuatorii săi să facă discipoli şi să-i înveţe pe alţii adevărul.

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 9:36–38) . . .Văzând mulţimile, i s-a făcut milă de ele, pentru că erau jupuite şi aruncate încoace şi-ncolo ca nişte oi fără păstor. 37 Atunci le-a zis discipolilor săi: „Da, secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. 38 Rugaţi-l deci pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său“.

Edited by Eugen3, 26 November 2012 - 16:58.


#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 26 noiembrie 2012 - 14:33, said:

matale esti rupt de Cristos, nu doar ca viata de crestin, dar nu ai nici cele mai elementare notiuni despre credinta.

Avraam, Noe etc., nu au fost crestini, prin urmare nu aveau cum sa se impartaseasca cu trupul si sangele lui Cristos.

astazi, fiecare crestin apartine de Biserica, aceasta fiind Trupul lui Cristos unde se manifesta Duhul Sfant, toti luand parte la Cina lui Cristos si asa mai departe; matale esti complet pe dinafara si ca viata de crestin si ca invatatura !

Aha, deci in rai sunt si altii inafara de crestini? :lol: :lol: Deci se poate ajunge in rai si fara sa mergi la biserica, sau nu?

#49
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 17:40, said:

Aha, deci in rai sunt si altii inafara de crestini? Posted Image Posted Image Deci se poate ajunge in rai si fara sa mergi la biserica, sau nu?


nu trebuie sa mergi la biserica, ci sa faci parte din biserica (care este totalitatea celor nascuti din nou)

tu nu faci parte, esti rupt de trup; nu ai legatura cu fratii, nu te rogi, nu te impartasesti, doar contrazici pe forumuri.

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 26 noiembrie 2012 - 17:53, said:



nu trebuie sa mergi la biserica, ci sa faci parte din biserica (care este totalitatea celor nascuti din nou)

tu nu faci parte, esti rupt de trup; nu ai legatura cu fratii, nu te rogi, nu te impartasesti, doar contrazici pe forumuri.

Ce legatura avea Enoh cu fratii? Sau Noe? Sau Avram? Nu vezi ca vorbesti prostii si clisee bisericesti?
Pai unde sa ma duc? La unii care propovaduiesc liberul arbitru? Pe bune? SI care le spui ca incalca Scriptura si-i doare-n cot? Pai aia sunt frati? Aia-s niste nemernici, stimabile.

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?

#51
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 27 noiembrie 2012 - 10:25, said:


Pai unde sa ma duc?

nu pe mine trebuie sa ma intrebi, ci pe Domnul Isus.

in mod sigur El are Biserica Sa, pe care portile Iadului nu o pot distruge, El stie unde sa te duca.

dar daca tu te complaci in starea in care esti, nu este de mirare ca traiesti izolat si singur, facand doar ce-ti place tie, bucurandu-te de placerile de o clipa ale pacatului.

Domnul sa aiba mila de tine !

#52
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 16:57, said:

Corect.  Însă nu uita că Dumnezeu nu le vorbeşte oamenilor direct, ci prin intermediul reprezentanţilor săi.  Din acest motiv Isus i-a trimis pe toţi continuatorii săi să facă discipoli şi să-i înveţe pe alţii adevărul.

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 9:36–38) . . .Văzând mulţimile, i s-a făcut milă de ele, pentru că erau jupuite şi aruncate încoace şi-ncolo ca nişte oi fără păstor. 37 Atunci le-a zis discipolilor săi: „Da, secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. 38 Rugaţi-l deci pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său“.

Asta respectabile cu cei ce sunt facuti fameni pentru impasratie de oameni care pot fi mincinosi si drepti unde nu sti pe mana cui pici pana te trezeste Dumnezeu,insa pe cei ce-i face Dumnezeu (nascuti de la Dumnezeu) nu-i pui da ?


Fiindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca." (Mat.19:12)

View Postzexelica, on 27 noiembrie 2012 - 10:25, said:

Pai unde sa ma duc? La unii care propovaduiesc liberul arbitru? Pe bune? SI care le spui ca incalca Scriptura si-i doare-n cot? Pai aia sunt frati? Aia-s niste nemernici, stimabile.



Da ma aia sunt frati ca neamurile nu se aleg se primesc cum se primesc.


cand voi veni, ii voi aduce aminte de faptele pe care le face, caci ne cleveteste cu vorbe rele. Nu se multumeste cu atat; dar nici el nu primeste pe frati si impiedica si pe cei ce voiesc sa-i primeasca si-i da afara din biserica. (3Ioan.1:10)

sau
fratilor mincinosi, furisati si strecurati printre noi ca sa pandeasca slobozenia pe care o avem in Hristos Isus, cu gand sa ne aduca la robie; (Gal.2:4)

Insa alta e problema la voi.


Ura .sa nu va calce cineva pe coada ca-l si strangeti de gat. Si dupa mai si vorbeste de roadele Duhului ?

Da !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! foarte mare crestin.

Te face Duhul sa asculti daca nu sari imediat ce esti cu coada strivita, in ascultare, in smerenie in umilinta...

Prietene asta se invata la biserica, sa primesti bobarnace si totusi sa iubesti pe ala mincinos si nemernic daca esti fiul lui Dumnezeu si cuvantul te numeste FRATE


pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie Cel intai nascut dintre mai multi frati. (Rom.8:29)

pe scurt strivit de fratii sai dar inviat in Tatal nostru cu putinta in sine de a rabda si a raspunde cu iubire la ura.



.

Edited by husand, 27 November 2012 - 14:00.


#53
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 27 noiembrie 2012 - 10:25, said:

Ce legatura avea Enoh cu fratii? Sau Noe? Sau Avram? Nu vezi ca vorbesti prostii si clisee bisericesti?
Pai unde sa ma duc? La unii care propovaduiesc liberul arbitru? Pe bune? SI care le spui ca incalca Scriptura si-i doare-n cot? Pai aia sunt frati? Aia-s niste nemernici, stimabile.

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?

Dacă tot îi dai ca exemple pe Enoh şi pe Avraam pentru a susţine o idee greşită, de ce nu trăieşti cum au trăit ei, şi nu respecţi aceleaşi reguli şi porunci pe care le-au respectat ei?

În timpul lor situaţia era una, în secolul I situaţia era alta, iar în zilele noastre cu siguranţă nu se poate compara situaţia cu cea din timpul în care au trăit Enoh şi Avraam ...

Trebuie să înveţi să ţii pasul cu carul ceresc al lui Iehova .... vezi Ezechiel 1:15-21

Şi, ca să revenim la subiect, nu există nici o dovadă că discipolii lui Isus din secolul I ar fi ţinut Crăciunul. Iată ce se spune într-o carte: „În primele două secole după naşterea lui Cristos, nimeni nu a ştiut cu exactitate data naşterii lui şi erau puţini cei interesaţi s-o afle“ (Sacred Origins of Profound Things, de Charles Panati).

Chiar dacă ar fi ştiut data exactă a naşterii lui Isus, discipolii săi nu ar fi serbat-o. De ce? Deoarece, aşa cum se spune într-o enciclopedie, primii creştini „considerau sărbătorirea zilei de naştere un obicei păgân“ (The World Book Encyclopedia).

Mai există un motiv pentru care creştinii din secolul I nu ar fi serbat naşterea lui Isus. Discipolii săi ştiau fără îndoială că aceste aniversări aveau legătură cu unele superstiţii. De exemplu, mulţi greci şi romani din antichitate credeau că fiecare om are un spirit protector care a asistat la naşterea sa şi care veghează asupra lui pe tot parcursul vieţii. Într-o carte se spune: „Acest spirit avea o relaţie mistică cu zeul în a cărui zi de naştere se năştea omul respectiv“ (The Lore of Birthdays, de Ralph şi Adelin Linton). Cu siguranţă, lui Iehova nu-i place nici o sărbătoare care face vreo asociere între Isus şi unele superstiţii (Isaia 65:11, 12).

Edited by Eugen3, 27 November 2012 - 16:33.


#54
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Simplu, probabil nu au ce pune pe masa :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate