Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Muraturile bre.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012
Am o mica belea cu alea da la borca:
1. Am bagat ardei rosu(ala mic gras frumos) si s-a facut bine doar ardeiul care a fost feliat: Ala care a fost bagat întreg s-a facut ca naiba: Parca s-a mâncat pe interior si a ramas doar coaja de el: Înauntru lichid si coaja.
A avut otet(ala mai scump daca pot spune) si toate cele.
Tot asa s-a dus pe pluta si ardeiul lung care a fost bagat întreg.
Ce a fost facut gresit(si sa nu dea careva vina pe mine ca nu eu fac treburile astea).


Acuma Castravetele ala la borcan din Comert este varianta cu Otet sa înteleg? Are ceva daca feliez castravetele?
Cam atâta: Sunt în concediu si era cazul sa apara subiecte de ocupare a timpului.

Edited by -MosNicolae-, 19 November 2012 - 10:15.


#2
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012
Nu acuma pe bune chiar nu era gluma: Am mâncat muraturile si acuma trebuie sa pun eu altele... si nu stiu cum.

#3
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Asa se-ntampla cu ardeii capia pus la murat.

(intregi)
Aia opariti si pusi la otet isi mentin consistenta.

#4
-_O

-_O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 12.11.2012
mai mos', asta cu muraturile e treaba lui bunica' Posted Image iar  cine nu are batrani, sa'si cumpere ! Posted Image

Edited by -_O, 19 November 2012 - 15:20.


#5
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 bulesco, on 19 noiembrie 2012 - 15:13, said:

Asa se-ntampla cu ardeii capia pus la murat.

(intregi)
Aia opariti si pusi la otet isi mentin consistenta.
Nu stiam treaba asta: Ete ca s-a dus banul aiurea pe otet si kg alea care s-au stricat.
Faza este ca aia pe care i-au taiat(feliat) si-au pastrat consistenta si sunt exact ca aia din magazin... restul pe care nu i-am taiat: 3 borcane de câte Kg au... sunt de aruncat: Am zis macar sa amân munca(aruncatul lor) pâna cumpar alte Kg sa înlocuiesc paguba.

#6
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Asa se fac; ramane numai pielita de ei. Un proces chimic si o explicatie sigur este.

Edited by bulesco, 19 November 2012 - 15:22.


#7
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 -_O, on 19 noiembrie 2012 - 15:18, said:

mai mos', asta cu muraturile e treaba lui bunica' Posted Image iar  cine nu are batrani sa'si cumpere ! Posted Image
Pâna acuma nu puneam asa de diverse: Bagam doar gogonele/varza si toate alea într-un butoi si luam direct din butoi: Anul asta am zis sa merg mai pe naturale si mai putin pe alea din Comert(ca o mica paranteza: Ardeiul/Castravetele din comert îmi pare MULT prea DUR pentru stomac: Prea acru, prea întepator).
Sa vad zilele urmatoare cât mai dau pe ceva sticle de otet: Câteva Kg de castravete cornison, ardei gras.

 bulesco, on 19 noiembrie 2012 - 15:20, said:

Asa se fac; ramane numai pielita de ei. Un proces chimic si o explicatie sigur este.
Dap: Exact asa au ramas: Doar pielita.

#8
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Eu am pus sambata ce a trecut varza si muraturile (gogonelele). Pun intotdeauna si niste ardei capia la muraturi si invariabil se intampla cu ei ce ai patit tu.

#9
RegeleCocalarilor

RegeleCocalarilor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 15.10.2010
Mult prea complicat.
Vrajeste una de prin club sa vina in bucatarie sa-ti faca muraturile. Iesi cu mai putine batai de cap, chit ca-i femeie.

#10
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 bulesco, on 19 noiembrie 2012 - 15:25, said:

Eu am pus sambata ce a trecut varza si muraturile (gogonelele). Pun intotdeauna si niste ardei capia la muraturi si invariabil se intampla cu ei ce ai patit tu.
Sper sa nu patesc ceva asemanator si cu castravetele.

 RegeleCocalarilor, on 19 noiembrie 2012 - 15:27, said:

Mult prea complicat.
Vrajeste una de prin club sa vina in bucatarie sa-ti faca muraturile. Iesi cu mai putine batai de cap, chit ca-i femeie.
Nu sunt facute de mine: Eu doar le-am cumparat: Ce o sa fac si zilele urmatoare cu astea care s-au stricat: Normal ca mâine o sa citesc si eu pe borcan sa vad câte KG au si sa întreb câte Kg trebuie sa cumpar si cât otet.

Edited by -MosNicolae-, 19 November 2012 - 15:36.


#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Off-topic:Nu prea inteleg eu scopu muraturilor facute acasa, deseori mai scump decat cele gata facute.

#12
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2012 - 17:20, said:

Off-topic:Nu prea inteleg eu scopu muraturilor facute acasa, deseori mai scump decat cele gata facute.
Da - Nu - Da: Nu stiu ce sa zic:
- Teoretic sunt mai ieftine astea facut acasa: Pret Kg + pret otet + borcan are toata lumea.
Zic teoretic ca treaba asta implica timp pierdut, nu se fac toate, etc...
Acuma asta gândeam: Sa mai alerg pe la piata sa cumpar altele Vs. sa cumpar naiba niste castraveti/ardei la borcan din supermarket si s-a terminat discutia.
O sa vad mâine ce gasesc prin supermarket(ca tot trebuie sa cumpar si eu câte ceva).

#13
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu cumpar muraturile (doar castravetii murati imi plac Posted Image) pentru ca nu mananc atat incat sa merite efortul de a pune muraturi. Mai cumpar si sfecla, si castravetii si sfecla sunt foarte ok (cel putin din marcile pe care le-am cumparat pana acum).


p.s muraturle se pun vara !!

Edited by opop, 19 November 2012 - 17:54.


#14
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,589
  • Înscris: 10.08.2009

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2012 - 17:20, said:

Off-topic:Nu prea inteleg eu scopu muraturilor facute acasa, deseori mai scump decat cele gata facute.

Cum te-ai gandit tu ?
Castravetele, gogoneaua, conopida, varza, sunt cam 1 leu/kg in sezon. Apa e scumpa rau + alt leu greu kg de sare.nu merita frate, e prea scump.
Mai bine iei de la targ ( am fost in piata din fata Academiei ) unde niste baieti veseli cereau 25 ron/kg de muraturi ecologice. Tampiti sa fie ca niste destepti se mai gasesc.
Off topic - ce ma distreaza cum niste slanina afumata 2-3 zile ( care pierde f putin la cantar) e mai scumpa ca muschiuletul proaspat de porc.Posted Image

#15
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 opop, on 19 noiembrie 2012 - 17:42, said:

Si eu cumpar muraturile (doar castravetii murati imi plac Posted Image) pentru ca nu mananc atat incat sa merite efortul de a pune muraturi. Mai cumpar si sfecla, si castravetii si sfecla sunt foarte ok (cel putin din marcile pe care le-am cumparat pana acum).


p.s muraturle se pun vara !!
Din ce vad in Selgros este 30 de ron un borcan de 4100Grame...

 DANANDREI2001, on 19 noiembrie 2012 - 17:44, said:

Cum te-ai gandit tu ?
Castravetele, gogoneaua, conopida, varza, sunt cam 1 leu/kg in sezon. Apa e scumpa rau + alt leu greu kg de sare.nu merita frate, e prea scump.
Mai bine iei de la targ ( am fost in piata din fata Academiei ) unde niste baieti veseli cereau 25 ron/kg de muraturi ecologice. Tampiti sa fie ca niste destepti se mai gasesc.
Off topic - ce ma distreaza cum niste slanina afumata 2-3 zile ( care pierde f putin la cantar) e mai scumpa ca muschiuletul proaspat de porc.Posted Image
Sincer depinde de multe: La Castraveti a trecut când erau 1Ron kg... acuma sunt 2, la ardei tot asa: Era 2... acuma este vreo 3.5: A trecut perioada lor si cred ca mai bine iau 2 borcane de castraveti - 2 borcane de ardei la 3 ron din Kufland si rezolv toata chestia cu 12 ron - hai mai cumpar sa fie 20 de ron cu totul si scap de drum, de cumparat otet, de cumparat astea.
Vedem zilele urmatoare când chiar ajung în magazin sa vad PA Live cum sta treaba.

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Eu stiu ca am dat ~3.5 lei pe un borcan de 680g :)

#17
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 -MosNicolae-, on 19 noiembrie 2012 - 10:14, said:

Am o mica belea cu alea da la borca:
1. Am bagat ardei rosu(ala mic gras frumos) si s-a facut bine doar ardeiul care a fost feliat: Ala care a fost bagat întreg s-a facut ca naiba: Parca s-a mâncat pe interior si a ramas doar coaja de el: Înauntru lichid si coaja.
Tot asa s-a dus pe pluta si ardeiul lung care a fost bagat întreg.
Ce a fost facut gresit(si sa nu dea careva vina pe mine ca nu eu fac treburile astea).
Acuma Castravetele ala la borcan din Comert este varianta cu Otet sa înteleg? Are ceva daca feliez castravetele?

Eu pun si ardei iute intreg si gogosari intregi la borcan si stau foarte bine de la un an la altul. Trebuie sa ii intepi cu un cutit inainte sa ii asezi in borcan. Depinde si de compozitia  pe care o faci, sa aiba suficienta sare, suficient otet, zahar...

Daca feliezi castravetele inainte sa il pui la murat? Nu are nimic. Eu am facut un mix de castraveti feliati+ceapa taiata fiteluta+morcov rondele+ardei iute si a iesit foarte bun.

 -MosNicolae-, on 19 noiembrie 2012 - 17:39, said:

Da - Nu - Da: Nu stiu ce sa zic:
- Teoretic sunt mai ieftine astea facut acasa: Pret Kg + pret otet + borcan are toata lumea.
Zic teoretic ca treaba asta implica timp pierdut, nu se fac toate, etc...
Acuma asta gândeam: Sa mai alerg pe la piata sa cumpar altele Vs. sa cumpar naiba niste castraveti/ardei la borcan din supermarket si s-a terminat discutia.
O sa vad mâine ce gasesc prin supermarket(ca tot trebuie sa cumpar si eu câte ceva).
Am cumparat si eu de cateva ori din supermarket, dar nu am gasit nici castraveti nici gogosari pe gustul meu. Prefer sa le fac acasa, chiar daca fac un pic de deranj in bucatarie si pierd cateva zile. Norocul meu este ca face mama zacusca si bulion, ca nici din astea nu am gasit in comert pe gustul meu.

 opop, on 19 noiembrie 2012 - 17:42, said:



p.s muraturle se pun vara !!
Eu le pun in septembrie

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 opop, on 19 noiembrie 2012 - 19:54, said:

Eu stiu ca am dat ~3.5 lei pe un borcan de 680g Posted Image
Daca pui costu legumelor proaspete + costul cu prepararea + condimentele + alte buruieni ce trebuie + costurile cu sursa de caldura daca e cazu sa fie preparate la cald + costul spalarii borcanelor + eventual costul timpului pierdut o sa vezi ca iesi cam la fel sau mai scump ca si cum le-ai cumpara de-a gata la vreo promotie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate