Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#1
mircea6544

mircea6544

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.10.2012
imi poate  spune cineva  de unde pot  cupara   foarfeci  de  o  calitate superioara   anul trecut  miam  cumparat  niste  foarfeci de l a expozitia agricola de la  hanovra  dar  au  avut  baietii grija  de mine  si  mi leau   furat  la spalatoria  aveam  una  cu  maner telescopic si   cu  un  fel de  crichet si pentru   ramuri  foarte   groase   si  mai  aveam  una  e  mana    tot  asa  cu  crichet   taiam  aproape   ocice  ramura    imi poate  spune  cineva  daca  se  gaseste  asa ceva  si aici

#2
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
foflosesc gardena, sunt rezistente.
http://www.gardena.c...care/secateurs/
http://www.gardena.c...branch-pruners/

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
CRICHÉT s. n. Joc sportiv între două echipe a câte 11 oameni care lovesc cu niște bastoane speciale mingea, încercând s-o introducă în poarta adversarului. – Din engl., fr. cricket.
Sursa: DEX '98 (1998)

CLICHÉT, clichete, s. n. Organ de mașină în formă de bară scurtă articulată la un capăt, iar cu celălalt capăt astfel profilat încât să împiedice rotirea într-un anumit sens a unei roți dințate. – Din fr. cliquet.
Sursa: DEX '98 (1998)

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
In Mr Bricolage gasesti foarfeci Bahco.  Sunt la 45-55 ron si, parerea mea, mai bune ca gardena cu 2 clase.
Bahco nu-s cunoscuti publicului larg pentru ca nu-si fac reclama, dar de 125 de ani produc scule si unelte din cel mai bun otel.
Sculele de gradina sunt facute in Franta din otel suedez.

#5
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Daca vrei ceva calumea cauta pe ebay si comanda Felco No.8 daca esti dreptaci. Dai un ban, dar te tine o viata. Cred ca e considerat cel mai bun.

#6
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Un fiskars cu pârghie. Merită.

#7
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006
Salut,
Vreau sa cumpar o foarfeca pentru taiat crengi mai groase.
Foarfeci din astea mici pentru taiat vita de vie am mai multe.
Vreau sfatul celor cu mai multa experienta pentru a alege o foarfeca cat mai folositoare.
Am vazut ca sunt foarfeci care functioneaza la fel ca cele mici clasice:
http://www.garden-ge...ies-loppers.htm
Si am mai gasit prin magazine un model cu nicovala si cu un sistem de parghii care cresc forta:
http://www.hilka.co....uct.php?id=1120

La ambele modele am vazut ca sunt si cu manere telescopice.
Eu as cumpara din cea cu nicovala dar nu stiu cum taie, daca se striveste creanga pe partea cu nicovala.

#8
vecinu2012

vecinu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2012

 bogdancic26, on 08 decembrie 2012 - 12:36, said:

Salut,
Vreau sa cumpar o foarfeca pentru taiat crengi mai groase.
Foarfeci din astea mici pentru taiat vita de vie am mai multe.
Vreau sfatul celor cu mai multa experienta pentru a alege o foarfeca cat mai folositoare.
Am vazut ca sunt foarfeci care functioneaza la fel ca cele mici clasice:
http://www.garden-ge...ies-loppers.htm
Si am mai gasit prin magazine un model cu nicovala si cu un sistem de parghii care cresc forta:
http://www.hilka.co....uct.php?id=1120

La ambele modele am vazut ca sunt si cu manere telescopice.
Eu as cumpara din cea cu nicovala dar nu stiu cum taie, daca se striveste creanga pe partea cu nicovala.

Pentru crengi mai groase, as opta pentru foarfeca bypass, prevazuta cu parghii pentru un efort cat mai mic, are o taietura mai curata decat foarfeca nicovala.Posted Image

#9
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006

 vecinu2012, on 08 decembrie 2012 - 15:36, said:

Pentru crengi mai groase, as opta pentru foarfeca bypass, prevazuta cu parghii pentru un efort cat mai mic, are o taietura mai curata decat foarfeca nicovala.Posted Image

Lamureste-ma putin ca nu am inteles; care dintre exemplele date de mine, primul sau al doilea.
Daca este vorba despre a doua foarfeca si aceasta este cu nicovala.

#10
vecinu2012

vecinu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2012

 bogdancic26, on 08 decembrie 2012 - 21:52, said:


Lamureste-ma putin ca nu am inteles; care dintre exemplele date de mine, primul sau al doilea.
Daca este vorba despre a doua foarfeca si aceasta este cu nicovala.

Primul model este bypass, dar nu are parghii pentru o taiere mai usoara, cel de-al doilea model este prevazut cu parghii, dar este tip nicovala, dupa cum am mai spus, preferinta mea se indreapta spre primul model (cu toate ca nu este prevazut cu parghii)

#11
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006
Ok multumesc, acum m-am lamurit ce vroiai sa spui.

#12
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Voia să spună că, în primul caz apare o tăietură prin forfecare, iar în al doilea caz, o tăietură prin presare.

#13
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006
Salut,

Am fost pe la ho...ach si am gasit niste forfeci marca Torq daca nu ma insel.
Arata destul de bine, manere din aluminiu, unele extensibile, pretul undeva intre 65 si 80 ron.
Care ati mai folosit, ce parere aveti, sunt de calitate? merita banii?

#14
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006
Una din foarfecile la care m-am oprit arata ca aceasta: https://www.hornbach...svl=artikel_img doar ca avea lama taietoare curba la fel ca foarfeca by-pass si un mecanism cu clichet care nu stiu cat este de fiabil, in plus are manere telescopice pentru un plus de forta; pret 80Ron
Cealalta este modelul asta: https://www.hornbach...vl=artikel_img# pret 65 Ron.
Eu as inclina pentru a doua varianta fiindca sunt mai putine piese in mecanism si mai putine sanse sa se strice cred.
Ce imi recomandati?

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 mircea6544, on 18 noiembrie 2012 - 21:05, said:

imi poate  spune cineva  de unde pot  cupara   foarfeci  de  o  calitate superioara   anul trecut  miam  cumparat  niste  foarfeci de l a expozitia agricola de la  hanovra  dar  au  avut  baietii grija  de mine  si  mi leau   furat  la spalatoria  aveam  una  cu  maner telescopic si   cu  un  fel de  crichet si pentru   ramuri  foarte   groase   si  mai  aveam  una  e  mana tot  asa  cu  crichet   taiam  aproape   ocice  ramura imi poate  spune  cineva  daca  se  gaseste  asa ceva  si aici

foarfeci de vie (pomi/horticultura), clesti si fierastraie adevarate gasesti la elvetienii de la felco.
http://www.felco.com...ATEURS A 1 MAIN

baietii fac foarfeci de gradinarit de peste 60 de ani.
toti i-au cam copiat intr-un fel sau altul.
gaseti aproape orice iti doresti la foarfece de vie: clasice (felco 2 si felco 4), ergonomice (felco 6, felco 8, felco 13), pentru dreptaci, pentru stangaci (felco 9, felco 10), cu maner rotativ antioboseala (rollin' handle bypass pruner - felco 7, felco 10 si felco 12), pentru diferite marimi ale palmelor, lame, contralame, arcuri si alte piese de schimb, pietre de ascutit, tocuri portfoarfeca, uleiuri de intretinere si curatare, garantie lifetime pentru manere ...
mi-am comandat si eu un felco 13 la importator. http://www.ampelos.r...a-felco-13.html
un felco 8, foarfeca normala, ergonomica, costa cam 43-44 de euroi.

flacaul de mai jos a facut o mica revolutie in taierile guyot si cea in cordon cu cepi de rod si a primit cea mai mare distinctie in domeniul viei-vinului din italia in 2012.
doar ca fapt divers, foloseste un felco 13, o foarfeca de vie atat pentru o mana cat si pentru doua maini (ca un minicleste de crengi - 30 mm diametru max de taiere - lemn verde)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PfeWZV9TnUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 trestie-de-balta, on 18 noiembrie 2012 - 22:45, said:

In Mr Bricolage gasesti foarfeci Bahco.  Sunt la 45-55 ron si, parerea mea, mai bune ca gardena cu 2 clase.
Bahco nu-s cunoscuti publicului larg pentru ca nu-si fac reclama, dar de 125 de ani produc scule si unelte din cel mai bun otel.
Sculele de gradina sunt facute in Franta din otel suedez.

si americanii suedezii de la bahco fac unelte absolut deosebite.
foarfeca de la mr bricolage e buna, dar e mai de duzina la bahco.
cred ca importatorii lui bahco, in romania, sunt cei de la vigra.
poate ca la ei se gasesc si modelele mai premium, px si pxr (maner rotativ)
interesant la foarfecile de vie de la bahco e ca ei au 3 marimi pentru mani si 3 marimi diferite pentru capul de taiere.
adica, de ex, poti alege o foarfeca pentru mana mica, dar cu capul de taiere mare (cu deschidere mare), modelul bahco px-s3.
de asemenea forma curbata spre interior a foarfecei (foarfeca nu sta drept cand sta culcata pe o suprafata plana) e ultra ergonomica.
catalogul bahco, pag 1120, unde incepe capitolul "unelte de macelarit gradina": http://www.bahco.com...ish.html#/1120/
lectura placuta.
si iata cum isi lauda unul marfa pe taraba lui din california:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MpaVwHK6Bx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 vecinu2012, on 09 decembrie 2012 - 08:08, said:

Primul model este bypass, dar nu are parghii pentru o taiere mai usoara, cel de-al doilea model este prevazut cu parghii, dar este tip nicovala, dupa cum am mai spus, preferinta mea se indreapta spre primul model (cu toate ca nu este prevazut cu parghii)

modele de foarfeci/clesti tip bypass sunt pentru crengi verzi (lemn viu).
foarfecele sau clestii tip nicovala (anvil pruner, in engleza) sunt [numai] pentru crengi uscate.
intotdeauna.
ca sa stiti la ce sa le utilizati, si mai bine, la ce sa nu le utilizati:

 bogdancic26, on 08 decembrie 2012 - 12:36, said:

Eu as cumpara din cea cu nicovala dar nu stiu cum taie, daca se striveste creanga pe partea cu nicovala.


#17
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ca tot veni vorba despre foarfecele TorQ de la Hornbach, nu e rau deloc.
zice si chiar pare ca e facuta in germania.
taie bine, otel bunicel si are si manerele cu un design user oriented, ca sa nu te bata in palma la lucru indelungat.
are si piedica aia anti desfacere a piulitei boltzului, lucru pe care il gasesti doar la foarfecele mai profi.
sistemul de blocare pe inchis a foarfecei nu incomodeaza deloc in timpul taierii, indiferent de pozitia mainii si a foarfecei cand lucrezi la vie.

eu am modelul ergonomic cu cap inclinat torq ...510 (pret 55 lei), dintre cele 3 modele pe care le au ei.
problema e ca nu trebuie exagerat cu grosimea de taiere. ei zic ca taie pana la 18 mm grosime (0,8 inch).
ea taie si la grosimea aia, dar parerea mea e ca nu trebuie fortata mereu la grosimi mari (ca de altfel orice foarfeca de vie).
si in plus, ca orice foarfeca trebuie tinuta mereu curata si ascutita, cand e nevoie si daca e depozitata o vreme mai indelungata.
antigripantul spray wd-40 si o carpa moale face minuni dupa fiecare utilizare.

se mai poate incerca cu austriecii de la stocker la capitolul foarfeci si clesti pentru pomi/vie.
exista un importator cunoscut la salonta, care vinde si butasi de vie si alte horty-culturi.

#18
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
@casuta_papusilor Asa credeam si eu ca foarfecele astea no name sunt bune. Pana am luat un Felco nr. 8 . Sincer nici nu poti compara. Poti sa ascuti foafecul no name si nu va taia niciodata ca cel Felco. Care mai sunt buni din ce am citit sunt Bahco si Fiskars. restul e can-can. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate