Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ellen G. White - femeia care a proorocit in biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 zexelica, on 20 noiembrie 2012 - 08:45, said:

Nu este nicio contradictie concluzia ca femeile prooroceau<strong> INAFARA BISERICII

SCRII TAMPENII ! Cat casa de mari !gaseste tu alt cuvant, ca eu nu reusesc.Spui ca femeia poate profeti in afara bisericii, pai cui vrei sa-i profeteasca? siesi???

#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 blueday, on 29 noiembrie 2012 - 11:11, said:

SCRII TAMPENII ! Cat casa de mari !gaseste tu alt cuvant, ca eu nu reusesc.Spui ca femeia poate profeti in afara bisericii, pai cui vrei sa-i profeteasca? siesi???

Daca ai fi avut timp sa citesti Scriptura in loc sa te arunci pe jos in biserica spanand ca .. :lol: duhul vorbeste prin tine :lol: ai fi observat ca femeile se adunau inafara cetatii. Acolo puteau prooroci.

#57
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 13:30, said:



Daca ai fi avut timp sa citesti Scriptura in loc sa te arunci pe jos in biserica spanand ca .. :lol: duhul vorbeste prin tine :lol: ai fi observat ca femeile se adunau inafara cetatii. Acolo puteau prooroci.

daca mai ai putin respect in tine, scrie versetul unde apare aceasta idee, ca femeile nu pot prooroci decat in afara cetatii.

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 blueday, on 29 noiembrie 2012 - 15:22, said:

daca mai ai putin respect in tine, scrie versetul unde apare aceasta idee, ca femeile nu pot prooroci decat in afara cetatii.

Nu scrie locul unde pot prooroci. Insa scrie locul unde nu pot: IN BISERICA.

#59
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 16:30, said:



Nu scrie locul unde pot prooroci.

Evident ca in biserica, unde sa prooroceasca?

dar tu ce ai scris aici:

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 13:30, said:



Daca ai fi avut timp sa citesti Scriptura in loc sa te arunci pe jos in biserica spanand ca .. :lol: duhul vorbeste prin tine :lol: ai fi observat ca femeile se adunau inafara cetatii. Acolo puteau prooroci.

aici afirmi ca femeile puteau prooroci in afara cetatii si imi faci observatie ca nu am citit Scripturile, iar apoi cand te intreb unde scrie, zici ca nu scrie...

SA-TI FIE RUSINE !

#60
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mi-e rusine de Dumnezeu, nu de un membru al unei biserici satanice, stimabile.

Faptele Apostolilor 16:13
În ziua Sabatului am ieşit afară pe poarta cetăţii, lîngă un rîu, unde credeam că se află un loc de rugăciune. Am şezut jos, şi am vorbit femeilor, cari erau adunate laolaltă.

Cum sa se citeasca la tine la biserica vreun vers contrar doctrinei voastre? No way!!!! Asa erau toate brosuricile bisericilor moarte ca  a ta, prin America.

#61
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 16:45, said:


Faptele Apostolilor 16:13
În ziua Sabatului am ieșit afară pe poarta cetății, lîngă un rîu, unde credeam că se află un loc de rugăciune. Am șezut jos, și am vorbit femeilor, cari erau adunate laolaltă.


aici scrie ca femeile puteau prooroci doar in afara cetatii???!!!!!!!

imi pare rau, dar eu inchei dialogul cu tine, eu nu-mi pierd vremea cu orice individ ciudat.

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 blueday, on 29 noiembrie 2012 - 16:47, said:

aici scrie ca femeile puteau prooroci doar in afara cetatii???!!!!!!!

imi pare rau, dar eu inchei dialogul cu tine, eu nu-mi pierd vremea cu orice individ ciudat.

In postul anterior am specificat ca nu exista porunca ca femeile sa se adune NUMAI in afara cetatii. Ti-am aratat unde scrie ca femeile se adunau inafara bisericii.

#63
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 16:50, said:


Ti-am aratat unde scrie ca femeile se adunau in afara bisericii.

asa, si?

UNDE SCRIE CA FEMEILE AVEAU VOIE SA PROOROCEASCA DOAR IN AFARA BISERICII??????

opreste-te.
daca esti aici sa-ti bati joc, eu iti zic STOP !

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 blueday, on 29 noiembrie 2012 - 17:01, said:

asa, si?

UNDE SCRIE CA FEMEILE AVEAU VOIE SA PROOROCEASCA DOAR IN AFARA BISERICII??????

opreste-te.
daca esti aici sa-ti bati joc, eu iti zic STOP !

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Deci, daca in biserica nu au voie, automat trebuind sa prooroceasca, o fac numai INAFARA bisericii.

#65
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 29 noiembrie 2012 - 22:03, said:

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Deci, daca in biserica nu au voie, automat trebuind sa prooroceasca, o fac numai INAFARA bisericii.

Aşa este.

Potrivit Bibliei, cei cărora le-a fost încredinţată supravegherea congregaţiilor în secolul I au fost bărbaţi.
Cei doisprezece apostoli ai lui Isus Cristos au fost cu toţii bărbaţi şi la fel au fost cei numiţi mai târziu supraveghetori şi slujitori auxiliari în congregaţiile creştine (vezi Mat. 10:1–4; 1 Tim. 3:2, 12).

Femeile sunt sfătuite „să înveţe în tăcere, cu supunere deplină“ la întrunirile congregaţiei, ceea ce înseamnă că nu le este permis să pună întrebări cu scopul de a contesta autoritatea bărbaţilor în congregaţie. Femeilor „nu le este permis să vorbească“ la aceste întruniri dacă, prin ceea ce ar spune, ar dovedi lipsă de supunere (1 Tim. 2:11, 12; 1 Cor. 14:33, 34).

Astfel, chiar dacă femeile au o preţioasă contribuţie la activităţile congregaţiei, nu este prevăzut ca ele să prezideze sau să ia conducerea în instruirea congregaţiei când sunt prezenţi bărbaţi calificaţi.

Cu toate acestea, femeile pot şi trebuie să fie predicatoare sau slujitoare ale veştii bune când nu este vorba de întrunirile congregaţiei.

La Penticosta din 33 e.n., spiritul sfânt a fost turnat atât peste bărbaţi, cât şi peste femei. Apostolul Petru a explicat evenimentul, citând Ioel 2:28, 29: „«În zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise. Şi chiar şi peste sclavii mei şi peste sclavele mele voi turna din spiritul meu în zilele acelea şi ei vor profeţi»“ (Fap. 2:17, 18).

În acelaşi fel, şi astăzi femeile iau parte la serviciul creştin, predicând din casă în casă şi conducând studii biblice la domiciliu.

(Psalmul 68:11) . . .Iehova rosteşte cuvântul; femeile care anunţă vestea bună sunt o mare armată.

(Filipeni 4:2, 3) . . .O îndemn pe Evodia şi o îndemn şi pe Sintiche să aibă aceeaşi gândire în Domnul. 3 Da, te rog şi pe tine, adevărat tovarăş de jug, să continui să le ajuţi pe aceste femei care au luptat cot la cot cu mine pentru vestea bună, împreună cu Clement şi cu ceilalţi colaboratori ai mei, ale căror nume sunt în cartea vieţii.

#66
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
problema voastra, este ca femeile nu mai proorocesc deloc si nici barbatii; de asemenea, nu exista nici vorbire in limbi, despre care Pavel spune ca ar dori ca toti sa vorbeasca in limbi.

nu exista deci nimic supranatural, prin urmare nici Duh Sfant nu este, deoarece Duhul Sfant este supranatural; tot ce faceti: lucrari omenesti, sortite pieirii (inutile)

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
1 Corinteni 11:3
Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii, şi că Dumnezeu este capul lui Hristos.

Efeseni 4:15
ci, credincioşi adevărului, în dragoste, să creştem în toate privinţele, ca să ajungem la Cel ce este Capul, Hristos.

Este o parabola care ne arata ca nu congregatia=femeie aduce Cuvantul, ci Hristos. Dar la ei......care Cuvant?

#68
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 blueday, on 26 decembrie 2012 - 13:38, said:

problema voastra, este ca femeile nu mai proorocesc deloc si nici barbatii; de asemenea, nu exista nici vorbire in limbi, despre care Pavel spune ca ar dori ca toti sa vorbeasca in limbi.

nu exista deci nimic supranatural, prin urmare nici Duh Sfant nu este, deoarece Duhul Sfant este supranatural; tot ce faceti: lucrari omenesti, sortite pieirii (inutile)
Nu știi tu ce este Duhul Sfânt...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate