Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

fundatia casei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#37
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu ma laud deloc, ba din contra sunt o persoana de rand care a cunoscut greutatile vietii..... si acest topic l-am spus pentru ca o sa am nevoie de ajutor sa pot continua constructia.. tu cum iti permiti sa srii lucrurile astea....

mai bien luai casa gata facuta. Nu merita atata cheltuiala. Mai stai si in frig afara ca sa se termine constructia in 3 ani. Eventual cauta o rulota.

#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ajutor de pe forum sa continui constructia unei case ??????????????????????????? Posted Image  Cred ca glumesti. Sau vrei sa-ti cada jos la cutremurul din 2014.

#39
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
daca as fi un moderator ti-as sterge imediat contul dupa forum .care e problema ta? daca te-ai fi uitat la inceputul topicului ai fi vazut ca am scris clar ca o sa am nevoie de ajutor.

#40
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Contul nu se sterge, cel mult se baneaza. Nu mai scriu aici. Sucees in continuare cu casa si constructia si apoi amenajarea.

#41
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
gabriel 1981
Imi pare sincer rau ca am avut dreptate.
Fiti ocrotiti de necazuri, rate neplatite, deceptii de la meseriasi, regrete create artificial si da un replay la ce am postat !!!
Numai bine tie si familiei tale. Cat mai multa caldura sa ai parte in noul vostru camin.

Iubiti natura. Merita !!!

#42
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View Post1orgu, on 14 noiembrie 2012 - 19:58, said:

gabriel 1981
Imi pare sincer rau ca am avut dreptate.
Fiti ocrotiti de necazuri, rate neplatite, deceptii de la meseriasi, regrete create artificial si da un replay la ce am postat !!!
Numai bine tie si familiei tale. Cat mai multa caldura sa ai parte in noul vostru camin.

Iubiti natura. Merita !!!
multumesc din nou . fie ca bunul dumnezeu sa salasluieasca in inima tuturor.

#43
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
acum o sa am nevoie de ajutor deci in zona mea (vrancea) mai multe case p+1 se contruiesc cu  (diferiti proiectanti si ingineri) cu samburi si bca. eu am respectat intocmai proiectul , acum am vazut ca multa lume spune ca nu este bine bca+samburi deci ce trebuie sa fac? o zidesc cu caranida portanta cel putin parterul? s-au sa fac samburii in continuare si sa-i imbrac cu stalpi? multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde si ma vor sfatui.

#44
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
in ce stadiu esti acum cu lucrarile la casa ? poti detalia sau arata cateva planuri ca sa ne putem face o imagine la ce construiesti ?
detaliaza si elementele care vom completa structura casei (ce apare in proiect sau ce doresti tu) : ziduri/pereti , planseele de peste parter si etaj , sarpanta si invelitoarea

#45
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
la primavara urmeaza sa incepem zidirea,va fi o constructie p+1 de 9 pe 10  cu 11 samburi + 4dubli la cele 4 colturi , sus camerele vor fi exact ca  cele de jos a parte 1 perete de 1,70 lungime care trece peste hol+ un altul de circa 1 metru

#46
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pentru mai multe detalii poti descarca fisierul cu planurile fundatiei unde sunt si dimensiunea etrierilor pentru stalpi grinde centura etc. invelitoare va fi tabla tip lindab zidurile vor fi de 24 ext. si 20 int.

Edited by gabriel1981, 15 November 2012 - 20:56.


#47
gabimate

gabimate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2012
Am si eu o dorinta de a-mi construi o casa. Incerc sa gasesc toate informatiile in acest domeniu. Pentru fundatia dvs. cat beton ati folosit si cat v-a costat ?

#48
aky68

aky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.09.2012
1) Pentru iorgu asta cu ocroteala...Lasa-ne...Tu crezi ca oamenii astia vor sa-i dea in cap ? In nici un caz.Vor sa-l fereasca de belele mari !!!
2) Gabriel casca bine ochii Posted Image si documenteaza-te de 1157 de ori inainte sa incepi un proiect atat de complicat(simplu in aparenta) ca sa nu regreti (chiar fatal) mai tarziu.
3) Acum da-i mai departe cu casa insa cu mare atentie si cu deschidere la sfaturi...
4)Omule...(nu te cunosc,nu ma cunosti) fa dupa carte nu dupa ureche...Tine minte asta.
5)Asculta sfaturile,uita-te cine te sfatuieste si coroboreaza cu cartea(cartile).Vezi...corespund sfaturile ?

Ca m-am enervat...Posted Image

Un patit...Daca as mai face acum o casa...as face-o cu cartea in mana si FARA PRIETENII dar inconjurat de prieteni vechi.DECI FARA PRIETENII !!!

Bafta maxima, omule...si...retine...UNII VAD IAR ALTII PRIVESC sunt oameni cu doxa pe forumul asta(si nu numai)care chiar le vad .Unii dintre noi privim.

Edited by aky68, 19 November 2012 - 19:57.


#49
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View Postgabimate, on 18 noiembrie 2012 - 22:22, said:

Am si eu o dorinta de a-mi construi o casa. Incerc sa gasesc toate informatiile in acest domeniu. Pentru fundatia dvs. cat beton ati folosit si cat v-a costat ?
ai mesaj privat

#50
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
E cam tarziu acum ca ai facut fundatiile, dar pe scurt:

1. Casa ta nu respecta normele in vigoare (in special P100-1:2006 si CR6 - 2006).

2. La fundatii au fost intr-adevar anumite greseli de executie (ca nu ai adancimea de inghet, ca nu ai facut egalizare, ca nu ai indoit ciocurile, etc.), dar am vazut si mai rau in alte cazuri.

Casa probabil n-o sa cada pe tine, dar nici nu e bine proiectata/executata. Dupa parerea mea, 95% din casele din zidarie construite in ultimii ani nu au mare legatura cu normele de proiectare si executie.

Cea mai grava problema mi se pare ca nu ai respectat adancimea de inghet (dar fiind armata toata elevatia s-ar putea sa nu ai probleme prea mari).

Iti recomand ca macar parterul sa il faci cu caramida (nu BCA).

#51
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View Postugrukk, on 20 noiembrie 2012 - 11:11, said:

E cam tarziu acum ca ai facut fundatiile, dar pe scurt:

1. Casa ta nu respecta normele in vigoare (in special P100-1:2006 si CR6 - 2006).

2. La fundatii au fost intr-adevar anumite greseli de executie (ca nu ai adancimea de inghet, ca nu ai facut egalizare, ca nu ai indoit ciocurile, etc.), dar am vazut si mai rau in alte cazuri.

Casa probabil n-o sa cada pe tine, dar nici nu e bine proiectata/executata. Dupa parerea mea, 95% din casele din zidarie construite in ultimii ani nu au mare legatura cu normele de proiectare si executie.

Cea mai grava problema mi se pare ca nu ai respectat adancimea de inghet (dar fiind armata toata elevatia s-ar putea sa nu ai probleme prea mari).

Iti recomand ca macar parterul sa il faci cu caramida (nu BCA).
oricum nu cred ca o sa am probleme de inghet, pentru ca sa pus deja pamant pe langa elevatie, cat despre adancimea de fundare argila profoasa galbena incepe de la 0.40 pana la 1 metru eu am bagat 45 in pamant dar cand sa nivelat terenul sa sapat mai adanc ramanad circa 15cm afara +45  fac 60 deci adancimea se afla la 60 chiar daca sa turnat numai 45, au intrat putin peste doua tone de fier.placa (b200 grosime de 12cm)a fost bine armata cu plasa de 6 ochiuri de 10 plus barre de 14 pe mijlocul camerelor mai mult, o intrebare de ce imi recomanzi sa fac cu caramida(portanta?) samburii sunt prea mici ? i pot face mai mari ? mai armati? cat despre egalizare atuci statiile de betoane aveau foarte multi clienti si trebuia sa astept o saptamana si nu cred ca veneau pentru cative metrisori de b50 in plus am turnat de b150 am zit ca daca se mai scurge macar sa ramana b100. multumesc anticipat

Edited by gabriel1981, 20 November 2012 - 15:31.


#52
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
salut, stie cineva ceva despre bca-ul ytong ? daca este portant cum spun producatorii? deci care este diferenta intre bca-uri portante si neportante, pentru ca la prima vedere par a fi facute din acelasi material.

#53
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postgabriel1981, on 04 decembrie 2012 - 18:21, said:

salut, stie cineva ceva despre bca-ul ytong ? daca este portant cum spun producatorii? deci care este diferenta intre bca-uri portante si neportante, pentru ca la prima vedere par a fi facute din acelasi material.
Ce spun producatorii sint fantasmagorii economice si atit!Simburei la zidarie de BCA nici sa nu te gindesti vreodata,o aberatie mai mare nu a putut sa inventeze dorel pe santier!Grosimea minima a unui stilp intr o structura de rezistenta pe zidarie portanta(caramida GVP sau plina)este de 25/27 cm,ca se mai fac simburei asta e cu totul altceva ,simburei se fac la peretii interiori care s mai subtirei un 24/24 sau 25/25cm cu minim 4  x fi 12.Dar cu romanul pungas hot si mai ales idiot,se sinucide singur,a inventat el o solutie,simburei la bca si la caramida ca stilpi de rezistenta...mai mare aneratie nici ca se poate!
Pt bca stilpii de rezistenta sint de minim 30/35 cm cu 6 x fi 14 si etrieri de fi 10 striat(pc52) 6 buc/ml,iar la noduri se mai pun si repartitii de grinda inclusiv de placa,asta daca vrei sa fii sigur 99% pe structura,deci ca sa fim intelesi,perete de 20 sau 24 cm de bca nu poate fi decit la interior,nicidecum pe exterior,ca romanul inventeaza si se masacreaza asta e altceva dar tehnic este interzis,punct!
Cca 97-98% din romani cred ca o casa se face asa...dupa cum are el banii,adica ieftin si cu tupeu,am vazut o alta "duda" de mi a stat inima,noroc ul meu ca am ochiul format,pereti de 15 cm de bca cu stilpi de 15/15,plus placa de beton peste parter, m am oprit la timp n am mai intrat inauntru,peretii si stilpii in toate directiile adica strimbi,casa sta in picioare,dar pt cit timp oare!
Regulile minime de constructie,stilpii la maxim 3,4-3,7 m unul de celalalt,grosimea minima este de 25/27 cm la caramida si 30/35 la bca,pc 52 minim 4 fi12 la caramida si 6 fi 14 la bca.Pt fundatie si soclu armat,la un P+1,un minim de b200 cu 8fi 16 pe soclu si 5 etrieri de fi 12 /ml,iar pe colturi si sub stilpi,cuzineti in care se incastreaza mustatile de stilpi.
Sapatura se face la cca 1,3-1,4 m adincime fata de cota 0 a pamintului natural,se egalizeaza cu b50 se monteaza conform balizarii(axele stilpilor din proiect),dupa care adincimea optima de turnare a fundatiei armate sau nearmate(de regula se mai pune macar niste plase pe lateral(cine stie meserie stie ce spun) sau se armeaza conform studiului geo ceva mai slab decit soclul-proiectantul decide asta.Se monteaza cuzinetii in care se "infig" mustatile stilpilor cu ciocul in interiorul cuzinetilor,legati bine cu sirma de fi 1,18,si cu etrieri de siguranta la capatul superior,fierul stilpilor trebuie sa aibe minim 2m inaltime fara ciocuri adica "lumina ".Ramine in acest mod 1,2-1,25 m adincime pt fundatie,limita de inghet, se toarna un b100 in care se mai pot introduce pietre refuz de ciur 45-85 mm,cca 1-2 mc la un minim de 10 mc se poate accepta,dar asta numai in cazul in care nu este nevoie de grinzi sau centuri armate in fundatie(in pamint).Soclul este armat,se respecta axele stilpilor(mustatile) conf proiectului,dar ,in opinia mea daca pui un etrier in plus pe ml si 2 bare in plus pe centuri nu strica deloc,asta pt linistea ta,se taorna un beton de granulatie mai mica 7-16 mm piatra un b200 minim,b 300 in zonele muntoase sau pe lg mare,unde aerul este mai rece si eventual sarat-agentii astia chimici cam golani dar asta e -,cofrajele bine executate se masoara diagonalele sa fie extrem de precise si se toarna betonul dupa ce s a armat corespunzator...proiectului.
Se lucreaza numai din axele stilpilor care trebuiesc respectati din fundatie pina la ultima grinda/centura de sus,altfel iese o strimbatura de ...vomita si ciini cind se uita!Iar la strimbaturi sintem doctori docenti in case suie strimbe si "capcane pt familiile noastre",aici duce zgircenia si eventual lipsa banilor.Dar cind te apuci de o casa trebuie sa ti faci un buget cit mai real,nu dupa ureche,daca vecinul a facut o cu 15000 euro,eu sint mai destept si o fac cu 10000 euro,eventual si mai mare,daca o cadea pe mine asta e...mi am tras o singur si  definitiv,nu i asa!Cam asta este istoria noastra cu casele,le spuneti voi amatorii case sau vile,dar ele de fapt sint cotete sau cel mult grajduri cu patul,pericole iminente nimik altceva.Daca era asa simplu de facut case,credeti ca noi inginerii care invatam sa calculam rezistenta structurilor minim 4-5 ani ,seismica si statica de ni se "prajeste creierul" de atitea calcule ,mai mergeam la scoala si ne fortam sa trecem atitea examene,nu uitati ca univ de c tii e singura din lume care nu este PRIVATA este numai de stat,asta r trebui sa va dea de gindit oarecum,daca n ati stiut ,ati aflat acum.Va jucati cu vietile voastre si ale familiilor voastre,ce citesc pe aici ma ingrozesc,o sa spuneti ca din lipsa de bani nu apelam la proiectanti sau ingineri,nu mai sintem chiar asa scumpi cum eram odata,poftim ti am informatii clare,sigure ,acumpoti sa te apuci,dar un cofraj corect stii sa faci,stii sa legi fierul in stilpi+ grinzi+centuri+ placa...acolo este "smecheria de baza" ,betonul stii sa l faci dupa o reteta macar,sint carti de cca 10-12 lei care s facute de dr. ingineri si sint ok tehnic,dar e greu cu cititul,nu!
Nu am certat pe nimeni,luati acest mesaj ca pe un avertisment sincer,real,fara nici un fel de interes personal al meu fata de cineva,ca sa nu va "sinucideti" singuri la primul dans mai serios al pamintului,nu fiti inconstienti cu viata familiilor voastre,ok!Rabdare,studiati,calculati cheltuielile,studiu de marketing,,vezi ce bani ai,pe unde te incadrezi ca suprafata si manopera,te gindesti bine si te apuci,altfel n o sa mai dregi/repari casa in veci,masuratorile super precise nu glume proaste,ok!

Bca portant nu prea exista,ok...poate vor inventa producatorii astia ceva dar nu bca !

#54
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
buna ziua
am vazut ce ai facut acolo.
dupa parerea mea primul pas este gresit fundarea trebuie facuta de minim 1 m de la nivelu pamantului  tu ai facut-o de 0,45 -0,50 ziceai ,o sa ai pobleme din cauza asta,in timp nu acum in rest este ok

Edited by borza_v, 09 December 2012 - 15:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate