Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

fundatia casei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buna ziua la toata lumea, mai jos atasez pozele cu inceperea fundatiei, pe parcurs o sa am nevoie de ajutor chiar daca avem ingineri si proiectanti la casele noastre nu putem avea incredere mai in nimeni mai ales cand este casa ta. va fi o constructie p+1 de 9 pe 10 din bca categoria geotehnica este de gradul 2(risc moderat)  la fundatie am folosit fier de 8 si de 14 armarea a fost facuta asa : etrierii au 1,60 inaltime pe 20 latime sus si jos trei fiare de 14 iar pe lateral  5 fiare de 8 pe o parte si alta in pamant sa turnat b150 inaltime de 45 pe o latime de 60 iar restul de sus b200  am bagat mai putin in pamat pentru ca  vreau sa ma ridic mai sus fata de nivelul drumului deci jumatea din 1.20 cat a ramas afara o sa fie acoperita cu pamant ramanand astfel 1 metru in pamant si 60 -70 in afara. planseul peste elevatie a fost armat cu plasa de 6 cu ochiuri de 10 plus cateva bare de 14 pe mijlocul camerelor mai mari. mie mi se par cam mici samburii de beton mai ales ca o sa fie din bca zidurile exterioare de 24 iar cele int. de 20, planseul de la etaj (grosime de 16) il voi arma cu barre de 12 sus si jos se vor forma ochiuri de 20 plus calaretii.in primavara urmeaza sa zidim bca-il inca nu m-am hotarat daca folosim metoda clasica de zidire s-au adeziv.

#2
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
E frumos da' nu prea. A venit si iarna si tot nu e gata. Comunistii faceau un bloc in 2-3 saptamani si acum o casa in 3 ani.

Edited by popascu, 12 November 2012 - 18:59.


#3
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

View Postpopascu, on 12 noiembrie 2012 - 18:58, said:

E frumos da' nu prea. A venit si iarna si tot nu e gata. Comunistii faceau un bloc in 2-3 saptamani si acum o casa in 3 ani.

Da ce-ar trebui sa fie frumos ?

#4
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Gabriel, esti o persoana, care cineva de undeva , te are sub orotire. Mergi inaine, nu avea suspiciuni im ceea ce au facut meseriasi. Dupa foto postate, personal vazute de mine,vreo 3 ori, sa fii sigur ca tot ce ai si au facut meseriasii, este corespunzator. Ai bagat foarte multi bani si fii sigur ca vei avea o casa asa cum ti-ai dorit. Iti urez sa o mobilezi cu gust, iar nepoteii si nepotelele, sa alerge prin curtea si casa ta. Mai ai mult de munca dar satisfactiile vor fii pe masura efortului fizic si financiar depus. Personal am trecut prin aceste momente si de multe ori eram descurajat. Nu m-a sustinut nimeni cu nimic. Bafta in continuare si urmeaza-ti destinul.
Numai si numai bine sa gasesti in tot ce faci.

Iubiti natura. Merita !!!

#5
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
da' de ce ai pus monezile alea in fundatie? Aduc noroc?Posted Image

#6
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
monezile au fost puse ca sa poarte noroc pe langa ele sa mai pus si usturoi + apa sfintita pentru 1orgu multumesc mult de incurajare chiar am nevoie fierul a fost facut tot de mine si mai mult din jumatatea fundatiei a fost armat de mine si sotia mea, totul sa facut in regie proprie incercand sa economisim cat mai mult si bineinteles ca ma costat mult. inca o data multumesc.

#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgabriel1981, on 12 noiembrie 2012 - 19:54, said:

monezile au fost puse ca sa poarte noroc pe langa ele sa mai pus si usturoi + apa sfintita pentru 1orgu multumesc mult de incurajare chiar am nevoie fierul a fost facut tot de mine si mai mult din jumatatea fundatiei a fost armat de mine si sotia mea, totul sa facut in regie proprie incercand sa economisim cat mai mult si bineinteles ca ma costat mult. inca o data multumesc.

Frate, esti o persoana care stii ce vrei pentru tine si familia ta. Urmeaza-ti instinctul familiar, nu avea prejudecati, la ce zic vecinii,prietenii,rudele, amicii,apropiatii. Tu si sotia ta, sunteti singurii care luati decizii corecte in ce va predestinat soarta. Mergeti inainte, inainte, inainte. Va asigur din suflet ca va fii bine pentru voi.

Iubiti natura. Merita !!!

#8
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postgabriel1981, on 12 noiembrie 2012 - 19:54, said:

monezile au fost puse ca sa poarte noroc pe langa ele sa mai pus si usturoi + apa sfintita
incredibill...

#9
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
credibiiiill

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
fal cu adeziv pt. bca, e f. bun si nici nu faci multa mizerie

#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Adancimea de fundare care este ? Posted Image

#12
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View PostInginerul_bv, on 13 noiembrie 2012 - 12:19, said:

Adancimea de fundare care este ? Posted Image
adancimea este de 45-50 dupa cum am mai spus jumatate din elevatie o sa fie acoperita cu pamant

#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cam varza fierul. Etrierii nu au ciocurile indoite, sunt rari ca parul de pe porc, la intersectii nu se petrec barele de PC 60 de diametre cum ar trebui.........Da' deja ai acoperit cu beton asa ca nu se mai vede. Beton de egalizare...nix. Armatura direct pe pamant..... Las' ca merge si-asa. In stalpi de cat sunt barele ? Ma inseala pe mine ochii sau sunt 4 de 14 si zidesti cu BCA nu ?  Las' ca merge si-asa. Posted Image

Care e motivul pentru care ingropi juma' de elevatie ? Nu vad sa fie diferente de nivel majore din poze....

Edited by Inginerul_bv, 13 November 2012 - 13:48.


#14
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View PostInginerul_bv, on 13 noiembrie 2012 - 13:39, said:

Cam varza fierul. Etrierii nu au ciocurile indoite, la intersectii nu se petrec barele 60 de diametre cum ar trebui.........Da' deja ai acoperit cu beton asa ca nu se mai vede. Las' ca merge si-asa. In stalpi de cat sun barele ? Ma inseala pe mine ochii sau sunt 4 de 14 si zidesti cu BCA nu ?  Las' ca merge si-asa. Posted Image
cine va spus ca etrierii trebuie sa aibe ciocurile indoite ? in europa nu se fac asa. da sunt 4 de 14 iar la colturi sunt 8 de 14  ce vreti sa spuneti cu  la intersectii nu se petrec barele 60 de diametre cum ar trebui explicati-mi dumneavoastra

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
N-are rost discutia daca punem la indoiala obligativitatea indoirii ciocurilor de etrieri. Spor in continuare ! Posted Image

#16
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
de ce nu are rost discutia lucrurile ar trebui spuse daca dupa d-tra trebuia sa indoi ciocurile la etrieri explicati de ce este bine si nu  forumul acesta este sa ne ajutam intre noi s-au nu ? lucrurile trebuiesc spuse ca sa invatam cu totii sa nu gresim

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Se pare ca dvs. sunteti mai informat decat mine si stiti mai bine ce-aveti de facut. Nu vad la ce v-ar folosi niste sfaturi. Posted ImageCum spuneam, spor la construit in continuare !

View Postgabriel1981, on 13 noiembrie 2012 - 13:45, said:

cine va spus ca etrierii trebuie sa aibe ciocurile indoite ?

Edited by Inginerul_bv, 13 November 2012 - 14:07.


#18
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View PostInginerul_bv, on 13 noiembrie 2012 - 13:39, said:

Cam varza fierul. Etrierii nu au ciocurile indoite, sunt rari ca parul de pe porc, la intersectii nu se petrec barele de PC 60 de diametre cum ar trebui.........Da' deja ai acoperit cu beton asa ca nu se mai vede. Beton de egalizare...nix. Armatura direct pe pamant..... Las' ca merge si-asa. In stalpi de cat sunt barele ? Ma inseala pe mine ochii sau sunt 4 de 14 si zidesti cu BCA nu ?  Las' ca merge si-asa. Posted Image

Care e motivul pentru care ingropi juma' de elevatie ? Nu vad sa fie diferente de nivel majore din poze....
armatura nu este direct pe pamant dupa cum am mai spus vreau sa ma ridic mai mult fata de nivelul drumului

nu am spus ca sunt mai informat am zis ca daca cineva gresesete nu ajunge sa -i spui trebuie explicat bine cel putin mai invata si altcineva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate