Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#19
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 09:48, said:

Iti da si sa vrei si sa faci. Deci Dumnezeu 1 - omul 0.


Si daca nu vrei dupa ce ai primit vointa, te elimina.

Daca nu cred  dupa ce ai primit credinta sunt out.

Iar fiii Imparatiei vor fi aruncati in intunericul de afara, unde va fi plansul si scrasnirea dintilor." (Mat.8:12)


Dupa ce ti-a dat vointa lui ai porunca

rob al lui Hristos, totdeauna se lupta pentru voi in rugaciunile sale, pentru ca, desavarsiti si deplin incredintati, sa staruiti in voia lui Dumnezeu. (Col.4:12)

Si am comparatie cu sfintirea unde dupa ce am fost sfiintit trebuie sa ma sfintesc si eu:


Dar ati fost spalati, ati fost sfintiti, ati fost socotiti neprihaniti, in Numele Domnului Isus Hristos si prin Duhul Dumnezeului nostru. (1Cor.6:11)


Ci, dupa cum Cel ce v-a chemat este sfant, fiti si voi sfinti in toata purtarea voastra. (1Pet.1:15)



Si da meritul este al lui Dumnezeu.

Am exemplul scripturii unde lupta si biruinta ESET A LUI DUMNEZEU insa omul trebuie sa vegheze prin Duhul Sfant,sa  se impotriveasca prin armele date de Dumnezeu

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi.
10. Dumnezeul oricarui har, care v-a chemat in Hristos Isus la slava Sa vesnica, dupa ce veti suferi putina vreme, va va desavarsi, va va intari, va va da putere si va va face neclintiti.


11. A Lui sa fie slava si puterea in vecii vecilor! Amin.

Fara nici cea mai mica contradictie intre versuri.

Edited by husand, 12 November 2012 - 11:46.


#20
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 12 noiembrie 2012 - 11:44, said:

Si daca nu vrei dupa ce ai primit vointa, te elimina


zexe pierde din vedere că Dumnezeu nu obligă pe nimeni să-i slujească.  El doar ne arată calea şi ne îndeamnă să alegem viaţa.

(Deuteronomul 30:19, 20) . . .Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi, 20 iubindu-l pe Iehova, Dumnezeul tău, ascultând de glasul lui şi alipindu-te de el; căci de el depinde viaţa ta şi lungimea zilelor tale, ca să locuieşti pe pământul despre care Iehova le-a jurat strămoşilor tăi Avraam, Isaac şi Iacob că li-l va da“.

(Iosua 24:15) . . .Dar, dacă este rău în ochii voştri să-i slujiţi lui Iehova, alegeţi astăzi cui vreţi să-i slujiţi: fie dumnezeilor cărora le-au slujit strămoşii voştri care erau dincolo de Fluviu, fie dumnezeilor amoriţilor în a căror ţară locuiţi. Dar eu şi casa mea îi vom sluji lui Iehova!“

#21
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 09:48, said:

Este normal sa lupti cu pacatul, stimabile. Versul nu invata ca si poti, insa.

Asta ai bagat-o de la tine.


Nu domnule speculezi.

Versul arata ca poti dupa ce ai fost salvat. A fost biruit sau eliminat in mine diavolul.

biruinta este a Domnului. - (Prov.21:31)

Corect


Totusi, in toate aceste lucruri, noi suntem mai mult decat biruitori, prin Acela care ne-a iubit. (Rom.8:37)


.
4. Ci, in toate privintele, aratam ca suntem niste vrednici slujitori ai lui Dumnezeu, prin multa rabdare, in necazuri, in nevoi, in stramtorari,
prin bunatate, prin Duhul Sfant, printr-o dragoste neprefacuta,
7. prin cuvantul adevarului, prin puterea lui Dumnezeu, prin armele de lovire si de aparare pe care le da neprihanirea;

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgi_fubar, on 12 noiembrie 2012 - 11:08, said:


13.  Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici încolo Eu sunt! Nimeni nu poate să iasă de sub puterea Mea şi ceea ce fac Eu, cine poate strica?"


Frazele bold-uite se refera la cei alesi - un grup de oameni selectionati si pregatiti pentru viata vesnica
Corect. Eugen nu intelege ca nu poti iesi de sub puterea lui Dumnezeu. Si cei salvati sunt mandri daca sunt robii Lui, fara sa decida ei nimic.

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 11:52, said:

zexe pierde din vedere că Dumnezeu nu obligă pe nimeni să-i slujească.  El doar ne arată calea şi ne îndeamnă să alegem viaţa.



Eugen este mai mult.


Dumnezeiasca Lui putere ne-a daruit tot ce priveste viata si evlavia, prin cunoasterea Celui ce ne-a chemat prin slava si puterea Lui, (2Pet.1:3)

Tot = absolut tot inclusiv vointa si infaptuirea (puterea sa ) trebuie doar to touch

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 11:55, said:

Corect. Eugen nu intelege ca nu poti iesi de sub puterea lui Dumnezeu. Si cei salvati sunt mandri daca sunt robii Lui, fara sa decida ei nimic.


Nu ca ignori tu scriptura.


Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, (Evr.6:4)

5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi


Ignoranta prietene, ignoranta.

Edited by husand, 12 November 2012 - 12:26.


#24
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 11:55, said:

Corect. Eugen nu intelege ca nu poti iesi de sub puterea lui Dumnezeu. Si cei salvati sunt mandri daca sunt robii Lui, fara sa decida ei nimic.

Dacă cineva nu ascultă de Dumnezeu până la sfârşit, nu poate fi salvat ...
Iată de ce Isus a subliniat importanţa perseverenţei "până la sfârşit" ...

(Matei 10:22) . . .cine va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

(Revelaţia 2:10) Nu te teme de lucrurile pe care le vei suferi. Iată că Diavolul va continua să-i arunce pe unii dintre voi în închisoare ca să fiţi puşi la încercare pe deplin şi ca să aveţi un necaz de zece zile. Dovedeşte-te fidel până la moarte şi îţi voi da coroana vieţii!

Cum îţi explici că unii dintre cei care deveniseră creştini, la un moment dat n-au mai vrut să asculte de Dumnezeu?
Deşi Dima a urmat o vreme învăţăturile lui Cristos, la un moment dat a ales să nu-i mai slujească lui Dumnezeu.  O persoană iese automat de sub puterea lui Dumnezeu în momentul în care decide să nu mai asculte de El.

(2 Timotei 4:10) . . .Căci Dima m-a părăsit, pentru că a iubit actualul sistem,. . .

(Romani 12:2) . . .Nu vă mai conformaţi acestui sistem, ci transformaţi-vă prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi constata voi înşivă care este voinţa cea bună, plăcută şi perfectă a lui Dumnezeu.

Tocmai asta este ideea.  Fiecare personal trebuie să-i dovedească lui Dumnezeu că-l iubeşte, rămânându-i fidel mai ales când trece prin necazuri, prin încercări.
Isus a dovedit că, dacă ne dorim cu adevărat, putem să-i rămânem loiali lui Dumnezeu, în pofida greutăţilor vieţii şi a persecuţiilor.

El le-a spus celor din sec. I, "Curaj! Eu am învins lumea".

(Ioan 16:33) . . .În lume veţi avea necazuri, dar curaj! Eu am învins lumea“.

Edited by Eugen3, 12 November 2012 - 12:06.


#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 09:48, said:

Cel care va persevera, iubi, crede, etc., este cel care are Duhul lui Dumnezeu.  NU POT sa asculte legea fara Duh.

Romani 8
7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

Asta de ce nu mai citesti?


Se supun foarte bine dupa salvare si pot asculta legea fiindca nu mai sunt firesti. Ba inca pot si birui.

Ei l-au biruit prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar pana la moarte. (Apoc.12:11)


Caci armele cu care ne luptam noi nu sunt supuse firii pamantesti, ci sunt puternice, intarite de Dumnezeu ca sa surpe intariturile. (2Cor.10:4)


.Altceva

View Postzexelica, on 10 noiembrie 2012 - 12:44, said:

Cine are Duhul, va fi mântuit.



Corect .Si este echivalentul in scriptura al lui "AM FOST MANTUITI."


Insa scriptura continua cu   "VOM FI MANTUITI"


View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 12:02, said:

(Matei 10:22) . . .cine va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

Corect

Care este echivalentul lui:"VOM FI MANTUITI"

Zic, dar: umblati carmuiti de Duhul si nu impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)


Daca traiti dupa indemnurile ei, veti muri; dar daca, prin Duhul, faceti sa moara faptele trupului, veti trai. (Rom.8:13)

Caci ne-am facut partasi ai lui Hristos, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita de la inceput, (Evr.3:14)

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 10:14, said:

Deci, pentru a fi salvaţi, oamenii trebuie mai întâi să se întoarcă la Dumnezeu şi să se căiască ...

Si cine le da pocainta  ?

sa indrepte cu blandete pe potrivnici, in nadejdea ca Dumnezeu le va da pocainta, ca sa ajunga la cunostinta adevarului;

(2Tim.2:25)

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)


Deci Dumnezeu

Referitor la mantuire nu este cale de intors.Este sens unic

Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)



.

Edited by husand, 12 November 2012 - 12:36.


#26
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 12 noiembrie 2012 - 12:35, said:

Deci Dumnezeu

Referitor la mantuire nu este cale de intors.Este sens unic

Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)
.

husand, în context Pavel vorbeşte despre cei care vor avea privilegiul de a guverna din cer împreună cu Fiul lui Dumnezeu, Isus.  El explica faptul că nu depinde de noi dacă vom avea acest privilegiu, ci de Dumnezeu.

Nici chiar Isus nu a avut autoritatea să stabilească cine va guverna alături de el în cer ....

(Matei 20:23) . . .a sta la dreapta şi la stânga mea nu este un lucru pe care eu să-l dau, ci este pentru aceia pentru care le-a fost pregătit de Tatăl meu“.

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 12:02, said:

Dacă cineva nu ascultă de Dumnezeu până la sfârşit, nu poate fi salvat ...
Stimabile, pai ti-am aratat ca scrie ca NU POTI ASCULTA cu firea pamanteasca, deci daca nu ai Duhul. E ingropata de la inceput si nu e nicio surpriza ca nu poti asculta.

Romani 8
7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Ce mai comentezi? Scrie ca nu poti asculta daca nu esti salvat.

Insa " cine" asculta sunt cei care au Duhul, care asculta datorita ROADEI Duhului.

Galateni 5
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

#28
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 14:11, said:

Stimabile, pai ti-am aratat ca scrie ca NU POTI ASCULTA cu firea pamanteasca, deci daca nu ai Duhul. E ingropata de la inceput si nu e nicio surpriza ca nu poti asculta.

Romani 8
7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Ce mai comentezi? Scrie ca nu poti asculta daca nu esti salvat.


zexe, iar nu ţii cont de context.  Pavel face o deosebire între legea mozaică, pe care nu putea să o respecte nimeni în mod perfect şi superioritatea legii lui Cristos sau legea spiritului, legea iubirii şi a libertăţii.

(1 Corinteni 9:21) . . .Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca şi cum aş fi fără lege — deşi, faţă de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos —, ca să-i câştig pe cei fără lege.

Edited by Eugen3, 12 November 2012 - 17:19.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 17:17, said:

zexe, iar nu ţii cont de context.  Pavel face o deosebire între legea mozaică, pe care nu putea să o respecte nimeni în mod perfect şi superioritatea legii lui Cristos sau legea spiritului, legea iubirii şi a libertăţii.

(1 Corinteni 9:21) . . .Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca şi cum aş fi fără lege — deşi, faţă de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos —, ca să-i câştig pe cei fără lege.

Stimabile, nu merge ca de fiecare data sa incerci sa strambi intelesul argumentand "contextul" dupa cum scrie la voi in brosurica.

Contextul este firea pamanteasca vs.omul duhovnicesc si lipsa puterii celor firesti de a se supune porunclor. Este Legea lui Dumnezeu in "context"care nu poate fi respectata de oamenii firesti. Care "context"? Sau, tu ai impresia ca numai batuti in cap sunt si la primul cliseu gen "primii crestini", "se refera" toata lumea te crede?

#30
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 17:28, said:

Stimabile, nu merge ca de fiecare data sa incerci sa strambi intelesul argumentand "contextul" dupa cum scrie la voi in brosurica.

Contextul este firea pamanteasca vs.omul duhovnicesc si lipsa puterii celor firesti de a se supune porunclor. Este Legea lui Dumnezeu in "context"care nu poate fi respectata de oamenii firesti. Care "context"? Sau, tu ai impresia ca numai batuti in cap sunt si la primul cliseu gen "primii crestini", "se refera" toata lumea te crede?

zexe, a scoate versete din contextul lor şi a le da o aplicare într-un alt subiect, nu este Scriptural.  Este ca şi când eu aş lua o expresie din postarea ta şi aş folosi-o într-o altă frază pentru a susţine că tu ai vrut să spui cu totul altceva, ceea ce este incorect.

Deci, dacă scriitorul vorbea despre un alt subiect, tu nu ai dreptul "să tai" din argumentaţia sa şi să afirmi că el vorbea de fapt despre altceva ....

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 13 noiembrie 2012 - 08:23, said:

zexe, a scoate versete din contextul lor şi a le da o aplicare într-un alt subiect, nu este Scriptural.  Este ca şi când eu aş lua o expresie din postarea ta şi aş folosi-o într-o altă frază pentru a susţine că tu ai vrut să spui cu totul altceva, ceea ce este incorect.

Deci, dacă scriitorul vorbea despre un alt subiect, tu nu ai dreptul "să tai" din argumentaţia sa şi să afirmi că el vorbea de fapt despre altceva ....

Stimabile, scriitorul este Dumnezeu.
Iar contextul este clar: firea pamanteasca vs. omul duhovnicesc. Cei firesti NU POT sa asculte legea.

Romani 8

1Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

2 În adevăr, legea Duhului de viaţă în Hristos Isus, m'a izbăvit de Legea păcatului şi a morţii.

3 Căci-lucru cu neputinţă Legii, întrucît firea pămîntească  o făcea fără putere-Dumnezeu a osîndit păcatul în firea pămîntească, trimeţînd, din pricina păcatului, pe însuş Fiul Său într'o fire asemănătoare cu a păcatului,

4 pentruca porunca Legii să fie împlinită în noi, cari trăim nu după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

5 În adevăr, ceice trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, umblă după lucrurile firii pămînteşti; pe cînd cei ce trăiesc după îndemnurile Duhului, umblă după lucrurile Duhului.

6 Şi umblarea după lucrurile firii pămînteşti, este moarte, pe cînd umblarea după lucrurile Duhului este viaţă şi pace.

7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

8 Deci, ceice sînt pămînteşti, nu pot să placă lui Dumnezeu.

9 Voi însă nu mai sînteţi pămînteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Deci......care context? chiar asa de mincinos esti? Fara text postat bagi de la tine ca este iesit din context.

Contextul este clar: "umblarea după lucrurile firii pămînteşti" si "umblarea după lucrurile Duhului". Si scrie ca cei firesti nu pot sa asculte legea, care porunceste sa alegi binele, sa crezi, sa iubesti, etc....

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 14:11, said:

Insa " cine" asculta sunt cei care au Duhul, care asculta datorita.... Duhului.



Corect respectabile am comentariul scripturii



6. Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova.



22. Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,
23. blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.
24. Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei.
25. Daca traim prin Duhul, sa si umblam prin Duhul.


Si conditia e clara trebuie sa asculti sa fi supus sa urmezi....


roada neprihanirii este semanata in pace pentru cei ce fac pace.

Dupa cum spune Scriptura.


cei taiati imprejur suntem noi care slujim lui Dumnezeu prin Duhul lui Dumnezeu, care ne laudam in Hristos Isus si care nu ne punem increderea in lucrurile pamantesti. (Filip.3:3)

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 14:11, said:

Stimabile, pai ti-am aratat ca scrie ca NU POTI ASCULTA cu firea pamanteasca, deci daca nu ai Duhul. E ingropata de la inceput si nu e nicio surpriza ca nu poti asculta.




Are duhul si poate asculta si pot demonstra cu scriptura ,insa nu vrea.

Edited by husand, 13 November 2012 - 13:24.


#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
NEXT!

#34
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 13 noiembrie 2012 - 09:33, said:

Deci......care context? chiar asa de mincinos esti? Fara text postat bagi de la tine ca este iesit din context.

Contextul este clar: "umblarea după lucrurile firii pămînteşti" si "umblarea după lucrurile Duhului". Si scrie ca cei firesti nu pot sa asculte legea, care porunceste sa alegi binele, sa crezi, sa iubesti, etc....

Pavel îi îndemna să-şi îndrepte mintea spre lucrurile spirituale.

(Romani 8:6–8) . . .Căci a îndrepta mintea spre carne înseamnă moarte, dar a îndrepta mintea spre spirit înseamnă viaţă şi pace, 7 fiindcă a îndrepta mintea spre carne înseamnă duşmănie cu Dumnezeu, deoarece carnea nu este supusă legii lui Dumnezeu pentru că nici nu poate. 8 Astfel, cei ce trăiesc potrivit cărnii nu-i pot plăcea lui Dumnezeu.

Fiecare individ alege spre ce anume să-şi îndrepte mintea.  Fie să se concentreze asupra lucrurilor carnale, plăcerilor de moment ale vieţii, fie să se concentreze asupra înfăptuirii voinţei lui Dumnezeu.

Edited by Eugen3, 15 November 2012 - 12:27.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 15 noiembrie 2012 - 12:26, said:

Pavel îi îndemna să-şi îndrepte mintea spre lucrurile spirituale.

(Romani 8:6–8) . . .Căci a îndrepta mintea spre carne înseamnă moarte, dar a îndrepta mintea spre spirit înseamnă viaţă şi pace, 7 fiindcă a îndrepta mintea spre carne înseamnă duşmănie cu Dumnezeu, deoarece carnea nu este supusă legii lui Dumnezeu pentru că nici nu poate. 8 Astfel, cei ce trăiesc potrivit cărnii nu-i pot plăcea lui Dumnezeu.
Ce scrie despre carne? Ca NU POATE sa se supuna legii lui Dumnezeu. Asta conteaza. Ca tu spui ca poate.
Iar despre morti, ei pot face ceva? Nu scrie ca suntem morti? Ce poate un mort sa faca? Nu sunteti sanatosi, nene!

#36
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 15 noiembrie 2012 - 15:44, said:

Ce scrie despre carne? Ca NU POATE sa se supuna legii lui Dumnezeu. Asta conteaza. Ca tu spui ca poate.
Iar despre morti, ei pot face ceva? Nu scrie ca suntem morti? Ce poate un mort sa faca? Nu sunteti sanatosi, nene!

Tocmai din acest motiv le-a fost dată legea evreilor, să-i conştientizeze că sunt imperfecţi, şi să-i ajute să înţeleagă că au nevoie de o răscumpărare corespunzătoare.

Când o persoană alege să-i slujească lui Dumnezeu, şi face dovada faptului că-l iubeşte, Dumnezeu îi dă spiritul sfânt ca să o ajute să-i rămână fidelă în încercări. vezi 1 Ioan 5:3

Însă, pentru a primi spiritul sfânt, trebuie să se roage Creatorului şi să i-l ceară. vezi Luca 11:13

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate