Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#109
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
.



.
Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu  (Gal.2:21)





.

Edited by husand, 15 December 2012 - 04:25.


#110
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cine nu citeste toata Scriptura scrie din ignoranta. PECETLUIT e un cuvant greu, evident.....

Efeseni 1:13
Şi voi, după ce aţi auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), aţi crezut în El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,

Mai mult,

Romani 7:20
Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

Bisericosii nu inteleg ca la salvare primesti ceva spiritual (duh NOU) care locuieste in ceva supus satanei: trupul.

22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

Deci, toti cei salvati, sunt cu trupul pacatosi si nu au cum sa nu faca asta. Cu mintea, insa, sunt perfecti. De aceea, fara plata pacatelor integrala, nimeni nu poate fi mintuit, ca trupul e pacatos.

25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

Inima, insa, e pazita de Dumnezeu:

Filipeni 4:7
Şi pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gîndurile în Hristos Isus.

Edited by zexelica, 16 December 2012 - 11:43.


#111
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Cine nu citeste toata Scriptura scrie din ignoranta. PECETLUIT e un cuvant greu,

Da foarte greu.

Scriptura se explica pe sine.

Am primit Duhul

ati fost sfintiti, ati fost socotiti neprihaniti, in Numele Domnului Isus Hristos si prin Duhul Dumnezeului nostru. (1Cor.6:11)

ca arvuna ( mantuire in avans)  

  ne-a si pecetluit si ne-a pus in inima arvuna Duhului. (2Cor.1:22)

pentru rascumpararea in avans dar care urmeaza respectabile.

Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)


Deci nu ai trecut inca linia de finish.


Quote


Bisericosii nu inteleg ca la salvare primesti ceva spiritual (duh NOU) care locuieste in ceva supus satanei: trupul.
24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..
25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.



Asta s-o crezi dumneata ca aici descrie omul firesc,

. Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

si nu descrie si pe cel duhovnicesc

Textul continua .

Romani 8
1. Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
2. In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus m-a izbavit de legea pacatului si a mortii.

Deci cei ce sunt firesti (carnali) nu pot sa placa lui Dumnezeu. (Rom.8:8)

Quote

Deci, toti cei salvati, sunt cu trupul pacatosi si nu au cum sa nu faca asta

Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.


Vai mama noastra. Asta e argument

Dar, daca, in timp ce cautam sa fim socotiti neprihaniti in Hristos, si noi insine am fi gasiti ca pacatosi, este oare Hristos un slujitor al pacatului? Nicidecum! (Gal.2:17)



sa va innoiti in duhul mintii voastre, (Efes.4:23)


S-a terminat cu mintea mea si cu firea mea.

Nu binevoiesti sa te inveti pe tine insuti inainte de a invata pe altii ?

Mantuirea este un proces.

Am primit-o in avans (arvuna) de drept si o voi primi ( Izbavirea) de fapt.

Edited by husand, 16 December 2012 - 16:29.


#112
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
neeeeeexxxtttt!!!!!!!!

#113
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
11. Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, proroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori,
12. pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos,
13. pana vom ajunge toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;
14. ca sa nu mai fim copii, plutind incoace si incolo, purtati de orice vant de invatatura, prin viclenia oamenilor si prin siretenia lor in mijloacele de amagire;
15. ci, credinciosi adevarului, in dragoste, sa crestem in toate privintele, ca sa ajungem la Cel ce este Capul, Hristos.


27. si sa nu dati prilej diavolului.


30. Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii.





Deci nu ai trecut inca linia de finish.




neeeeeexxxtttt!!!!!!!!

Edited by husand, 19 December 2012 - 14:28.


#114
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
1 Ioan 5:11
Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne -a dat viaţa vecinică, şi această viaţă este în Fiul Său.

Romans 11
29For the gifts and calling of God are without repentance.

#115
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 10:25, said:

Romans 11
29For the gifts and calling of God are without repentance.

Are oare acest verset legătură cu subiectul în discuţie?  Susţine el că "mântuirea nu se poate pierde"?

#116
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 21 decembrie 2012 - 14:57, said:

Are oare acest verset legătură cu subiectul în discuţie?  Susţine el că "mântuirea nu se poate pierde"?

Mantuirea nu cumva este un dar? Chemarea?

Romani

29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

    30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

    31Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

    32El, care n'a cruţat nici chiar pe Fiul Său, ci L -a dat pentru noi toţi, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile?

#117
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 19:50, said:

Mantuirea nu cumva este un dar? Chemarea?

30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a

?



;;Corect este dar.

•Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)

4. Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.


Insa la tine nu prinde frate!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by husand, 11 March 2013 - 01:31.


#118
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 11 martie 2013 - 01:27, said:

;;Corect este dar.

•Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)

4. Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.


Insa la tine nu prinde frate!!!!!!!!!!!!!!!!
Ţi se pare că îl interesează adevărul din Scriptură?
Sau mai degrabă că încearcă să-şi susţină propriile păreri, neţinând cont de "toată Scriptura"?

#119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 10:17, said:

Ţi se pare că îl interesează adevărul din Scriptură?
Sau mai degrabă că încearcă să-şi susţină propriile păreri, neţinând cont de "toată Scriptura"?

Stimabile, caderea este pacat? Este. A platit Hristos TOATE pacatele? Le-a platit. Deci aceia nu aveau pacatele platite, deci sunt cei nesalvati din biserici.

Coloseni 2
13Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

#120
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 11 martie 2013 - 10:32, said:

Stimabile, caderea este pacat? Este. A platit Hristos TOATE pacatele? Le-a platit. Deci aceia nu aveau pacatele platite, deci sunt cei nesalvati din biserici.

Coloseni 2
13Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

zexe dragule, datorită jertfei lui Isus Dumnezeu le iartă oamenilor păcatele făcute "din neştiinţă", înainte să-l cunoască pe adevăratul Dumnezeu, scopul său şi cerinţele sale.  

(Faptele 3:17, 18) . . .Acum, fraţilor, ştiu că aţi acţionat din neştiinţă, aşa cum au făcut şi conducătorii voştri. 18 Dar Dumnezeu a împlinit în felul acesta lucrurile pe care le anunţase mai înainte prin gura tuturor profeţilor, şi anume că Cristosul său trebuia să sufere.

Jerfa lui Isus nu se aplică şi pentru păcatele făcute în cunoştinţă de cauză, intenţionat.

Din acest motiv Isus a afirmat în repetate ocazii că doar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

(Matei 24:13) . . .Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

(Revelaţia 2:10) Nu te teme de lucrurile pe care le vei suferi. Iată că Diavolul va continua să-i arunce pe unii dintre voi în închisoare ca să fiţi puşi la încercare pe deplin şi ca să aveţi un necaz de zece zile. Dovedeşte-te fidel până la moarte şi îţi voi da coroana vieţii!

(Evrei 10:26, 27) . . .Căci, dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27 ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii şi o gelozie aprinsă care îi va mistui pe cei ce se împotrivesc.

Meditează şi la cuvintele apostolului Pavel:

(1 Corinteni 9:24–27) . . .Nu ştiţi că alergătorii într-o cursă aleargă toţi, dar numai unul primeşte premiul? Alergaţi în aşa fel încât să-l obţineţi. 25 Pe lângă aceasta, oricine ia parte la o competiţie manifestă stăpânire de sine în toate lucrurile. Ei fac aceasta ca să primească o coroană pieritoare, însă noi facem aceasta pentru una nepieritoare. 26 Aşadar, eu nu alerg la întâmplare, îmi dirijez loviturile nu ca să lovesc în vânt, 27 ci îmi lovesc corpul cu pumnii şi îl conduc ca pe un sclav, ca nu cumva după ce le-am predicat altora să fiu eu însumi dezaprobat.

Începutul cursei creştine este important, însă, mai important este să ajungi la linia de sosire!

În apropierea oraşului Corint (Grecia) se afla locul unde se ţineau în antichitate renumitele Jocuri Istmice. Pavel ştia, fără îndoială, că fraţii corinteni erau familiarizaţi cu competiţiile atletice şi cu alte întreceri care se ţineau acolo. Apelând la cunoştinţele lor, el le-a reamintit acestora despre cursa pentru viaţă pe care o alergau: „Nu ştiţi că cei care aleargă pe locul de întrecere, toţi aleargă, dar numai unul primeşte premiul? Tot aşa şi voi alergaţi ca să-l dobândiţi“. Pavel a scos în evidenţă importanţa faptului de a rămâne în cursă şi de a înainta până la final.

Edited by Eugen3, 11 March 2013 - 10:41.


#121
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 10:40, said:

zexe dragule, datorită jertfei lui Isus Dumnezeu le iartă oamenilor păcatele făcute "din neştiinţă", înainte să-l cunoască pe adevăratul Dumnezeu, scopul său şi cerinţele sale.  
sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat. Dar tu stii mai bine... nu ne curata chiar de orice pacat, ci numai de alea facute din nestiinta.

#122
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 11 martie 2013 - 10:46, said:

sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat. Dar tu stii mai bine... nu ne curata chiar de orice pacat, ci numai de alea facute din nestiinta.

Corelează afirmaţia ta cu ce spune Pavel în versetul de mai jos ...

(Evrei 10:26, 27) . . .Căci, dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27 ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii şi o gelozie aprinsă care îi va mistui pe cei ce se împotrivesc.

#123
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 11 martie 2013 - 10:46, said:

sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat. Dar tu stii mai bine... nu ne curata chiar de orice pacat, ci numai de alea facute din nestiinta.

Nestiinta nu presupune exonerare de la lege.
Romani 1
18Mînia lui Dumnezeu se descopere din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari înăduşe adevărul în nelegiuirea lor.
    19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu.
    20În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi;

Stimabile, nu poti deosebi greasala, pacatul. Totul contrar Legii este pacat.
Romani 14:23
Dar cine se îndoieşte şi mănîncă, este osîndit, pentrucă nu mănîncă din încredinţare. Tot ce nu vine din încredinţare, e păcat.

Iar cei salvati nu pot pacatui.

1 Ioan 3
    6Oricine rămîne în El, nu păcătuieşte; oricine păcătuieşte, nu L -a văzut, nici nu L -a cunoscut.

    9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămînţa Lui rămîne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Iar, daca ar fi prostia asta cu pacatul dupa primirea Duhului care ramane neplatit, nimeni, nimeni nu ar putea fi mantuit:

Romani 7

    18Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voinţa să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.

    19Căci binele, pe care vreau să -l fac, nu -l fac, ci răul, pe care nu vreau să -l fac, iacă ce fac!

    20Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

    21Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.

    22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

    23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
    24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

    25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

Deci, orice om, daca nu are toate pacatele platite, va pacatui cu siguranta. De aceea ni se spune ca cei salvati nu pot pacatui, deoarece toata gresala e deja platita.

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 10:50, said:

Corelează afirmaţia ta cu ce spune Pavel în versetul de mai jos ...

(Evrei 10:26, 27) . . .Căci, dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27 ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii şi o gelozie aprinsă care îi va mistui pe cei ce se împotrivesc.

Inseamna ca Dumnezeu nu teface sa nu mai pacatuiesti, deci da, nu ai fost salvat, de fapt. Cum e si normal cu doctrina liberului arbitru in care voi va mintiti ca sunteti salvati si propovaduiti o alta Evanghelie.

#124
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 11 martie 2013 - 11:07, said:

Inseamna ca Dumnezeu nu teface sa nu mai pacatuiesti, deci da, nu ai fost salvat, de fapt. Cum e si normal cu doctrina liberului arbitru in care voi va mintiti ca sunteti salvati si propovaduiti o alta Evanghelie.

Ce idei susţii zexe .... te faci de tot râsul ...

(2 Petru 2:21, 22) . . .Căci ar fi fost mai bine pentru ei să nu fi cunoscut cu exactitate calea dreptăţii decât, după ce au cunoscut-o cu exactitate, să se abată de la porunca sfântă care le-a fost transmisă. 22 Cu ei s-a întâmplat ce spune proverbul adevărat: „Câinele s-a întors la vărsătura lui, iar scroafa spălată s-a întors să se tăvălească în mocirlă“.

Conform Scripturii, de salvare vor beneficia doar cei care vor continua să asculte de Dumnezeu până la capăt ...
Din acest motiv Isus a vorbit în repetate ocazii despre importanţa faptului de a persevera ..

(Marcu 13:13) . . .cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

#125
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 11 martie 2013 - 10:46, said:

sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat. Dar tu stii mai bine... nu ne curata chiar de orice pacat, ci numai de alea facute din nestiinta.

orice pacat de care ne pocaim.

#126
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 11 martie 2013 - 11:33, said:


orice pacat de care ne pocaim.
Corect.  Numai atunci când observă o căinţă sinceră, sau o părere de rău sinceră pentru păcatul făcut, iartă Iehova.  În acest caz el aplică foloasele jertfei de răscumpărare ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate