Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#1
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Proba biblica, va rog, nu discutii filozofice.

Psa. 37:2; 51:9, 10, 11,12; Isa. 1:18; 38:16,17; 43:13, 25; 44:22; Ier.31:34; 32:40; 33:8; Eze.33:16; Luc.12:33; Ioan.5:24; 6:37, 39, 40; 10: 28,29; 14:17, 20, 23; 16:22;17:12; Rom. 6:7, 10; 8:1,10, 28, 29, 30,33, 35, 39;9:23, 24; 11:29; 1Cor.2:15; 2Cor. 1:22; 5:19,21; Gal. 4:6, 7, 6, 31;Ef. 1:13; 2:6,19; 4:30,32; Fil. 1:16; Col. 1:13,29; 2:10, 13; 1Tes.1:10; Tit 2:14; Evr.9:12, 13, 14, 15; 10:10,14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Ioan. 1:7; 3:3, 9, 14, 24;5:11, 18; 4:17

Edited by DayDreamer, 09 November 2012 - 11:38.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Ce e asta, program de pc dinala antic sau cod masina ? Posted Image

Edited by andreic, 09 November 2012 - 11:29.


#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postandreic, on 09 noiembrie 2012 - 11:29, said:

Ce e asta, program de pc dinala antic sau cod masina ? Posted Image

Cod masina, stimabile.

#4
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postandreic, on 09 noiembrie 2012 - 11:29, said:

Ce e asta, program de pc dinala antic sau cod masina ? Posted Image

instructiuni pentru cei care vor sa scape de morticica

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
E o discutie la obiect, stimabile, cu proba biblica.

#6
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Proba biblica:

Cine va răbda până la sfârșit va fi mântuit (Mat. 24:13).
Ci mă port aspru cu trupul meu și-l țin în stăpânire, ca nu cumva, după ce am propovăduit altora, eu însumi să fiu lepădat.[1Cor 9:27]
Vă fac cunoscut, fraților, Evanghelia pe care v-am propovăduit-o, pe care ați primit-o, în care ați rămas
și prin care sunteți mântuiți, dacă o țineți așa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba ați crezut
. "[1Cor 15:1,2]

În adevăr, dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos, se încurcă iarăși și sunt biruiți de ele, starea lor de pe urmă se face mai rea decât cea dintâi
Ar fi fost mai bine pentru ei să nu fi cunoscut calea neprihănirii, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă care le fusese dată.

Cu ei s-a întâmplat ce spune zicala adevărată: „Câinele s-a întors la ce vărsase” și „scroafa spălată s-a întors să se tăvălească iarăși în mocirlă.” [2Pet 2:20-22]
De aceea se vor numi argint lepădat, căci Domnul i-a lepădat. [Ier. 6:30]
Cel ce va birui va fi îmbrăcat astfel în haine albe. Nu-i voi șterge nicidecum numele din Cartea vieții și voi mărturisi numele lui înaintea Tatălui Meu și înaintea îngerilor Lui. [Apoc. 3:5]
De aceea, omorâți mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăția, patima, pofta rea și lăcomia, care este o închinare la idoli. [Coloseni 3:5]

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit (Mat. 24:13).
Cine are Duhul, va fi mântuit.

Quote

Ci mă port aspru cu trupul meu şi-l ţin în stăpânire, ca nu cumva, după ce am propovăduit altora, eu însumi să fiu lepădat.[1Cor 9:27]
Mai trebuia sa citesti si asta, astfel incat sa nu ai contradictie.

Romani 7

22 Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;
23 dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
24 O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..
25 Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.


Quote

În adevăr, dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoaşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Isus Hristos, se încurcă iarăşi şi sunt biruiţi de ele, starea lor de pe urmă se face mai rea decât cea dintâi
Ar fi fost mai bine pentru ei să nu fi cunoscut calea neprihănirii, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă care le fusese dată.
Cu ei s-a întâmplat ce spune zicala adevărată: „Câinele s-a întors la ce vărsase” şi „scroafa spălată s-a întors să se tăvălească iarăşi în mocirlă.” [2Pet 2:20-22]
De aceea se vor numi argint lepădat, căci Domnul i-a lepădat. [Ier. 6:30]

Cei din biserici au cunoscut calea neprihanirii. Si? Ce au facut? Icoane, maini de morti, etc.....

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postandreic, on 09 noiembrie 2012 - 11:29, said:

Ce e asta, program de pc dinala antic sau cod masina ? Posted Image
Te uiti cacrocodilul la oo si te faci ca pluoua. Pe urma o sa spui ca ai fost botezat crestineste ,si copii la fel , cununia religioasa , chiar sunt toate false pt tine ?

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 10 noiembrie 2012 - 13:05, said:

Te uiti cacrocodilul la oo si te faci ca pluoua. Pe urma o sa spui ca ai fost botezat crestineste ,si copii la fel , cununia religioasa , chiar sunt toate false pt tine ?

OFF TOPIC

#10
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 10 noiembrie 2012 - 12:44, said:

Cine are Duhul, va fi mântuit.
Cine nu asculta de Duhul nu va fi mantuit, chiar daca il are, poate huli/respinge/ alunga/ pe Duhul Sfant. Nu degeaba Duhul Adevarului indeamna si atentioneaza:
Proverbele 17:27 Cine își înfrânează vorbele, cunoaște știința, și cine are duhul potolit este un om priceput.

Isaia 66:2 Toate aceste lucruri doar mâna Mea le-a făcut și toate și-au căpătat astfel ființa – zice Domnul. – Iată spre cine Îmi voi îndrepta privirile: spre cel ce suferă și are duhul mâhnit, spre cel ce se teme de cuvântul Meu.

Romani 8:9 Voi însă nu mai sunteți pământești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Apocalipsa 2:7 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul: „Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.”  

Apocalipsa 2:11 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul: „Cel ce va birui nicidecum nu va fi vătămat de a doua moarte.”  
Apocalipsa 2:17 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul: „Celui ce va birui îi voi da să mănânce din mana ascunsă și-i voi da o piatră albă; și pe piatra aceasta este scris un nume nou pe care nu-l știe nimeni decât acela care-l primește.”  

Apocalipsa 2:29 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul.”
Apocalipsa 3:6 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul.”
Apocalipsa 3:13 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul.”  
Apocalipsa 3:22 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul.



View Postzexelica, on 10 noiembrie 2012 - 12:44, said:

Mai trebuia sa citesti si asta, astfel incat sa nu ai contradictie.

Romani 7

22 Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;
23 dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, și mă ține rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
24 O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..
25 Mulțămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

Nu numai ca nu exista contradictie, mult mai mult decat asta, exista completarea tabloului, icoanei sau a ideii de ansamblu a Duhului Sfant din spatele inspiratului, care continua:

Romani 6:
1 Ce vom zice, dar? Să păcătuim mereu, ca să se înmulțească harul?
2 Deci păcatul să nu mai domnească în trupul vostru muritor și să nu mai ascultați de poftele lui.

13 Să nu mai dați în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca niște unelte ale nelegiuirii; ci dați-vă pe voi înșivă lui Dumnezeu, ca vii, din morți cum erați; și dați lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe niște unelte ale neprihănirii.

14 Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteți sub Lege, ci sub har.

15 Ce urmează de aici? Să păcătuim pentru că nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

16  Nu știți că, dacă vă dați robi cuiva, ca să-l ascultați, sunteți robii aceluia de care ascultați, fie că este vorba de păcat, care duce la moarte, fie că este vorba de ascultare, care duce la neprihănire?
17 Dar mulțumiri fie aduse lui Dumnezeu, pentru că, după ce ați fost robi ai păcatului, ați ascultat acum din inimă de dreptarul învățăturii pe care ați primit-o.

18 Și, prin chiar faptul că ați fost izbăviți de sub păcat, v-ați făcut robi ai neprihănirii. –

19 Vorbesc omenește, din pricina neputinței firii voastre pământești: după cum odinioară v-ați făcut mădularele voastre roabe ale necurăției și fărădelegii, așa că săvârșeați fărădelegea, tot așa, acum trebuie să vă faceți mădularele voastre roabe ale neprihănirii, ca să ajungeți la sfințirea voastră!

Romani 7:7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aș fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu poftești!


View Postzexelica, on 10 noiembrie 2012 - 12:44, said:

Cei din biserici au cunoscut calea neprihanirii. Si? Ce au facut? Icoane, maini de morti, etc.....
Aici esti subiectiv. Care cei din biserici (chiar pe toti i-ai cunoscut?!)au cunoscut calea neprihanirii cu adevarat? A cunoaste Calea nu inseamna doar a citii/auzi niste propozitii, fie ele si biblice. Cuprinde si acest lucru, dar daca Adevarul nu este cunoscut in mod practic la nivel de fiinta, de traire vie, reala si este cunoscut doar la nivel de gandire, de crestin...."ism", un fel de "ism" filosofic placut teoretic, ideologic bun dar imposibil de trait practic, asta nu inseamna ca se cunoaste acea Cale la nivelul descris de Biblie - partasie reala, vie, cu Iisus Hristos.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleowatcher, on 11 noiembrie 2012 - 15:03, said:

Cine nu asculta de Duhul nu va fi mantuit, chiar daca il are, poate huli/respinge/ alunga/ pe Duhul Sfant. Nu degeaba Duhul Adevarului indeamna si atentioneaza:
Nimeni nu asculta Duhul INAINTE de mantuire, stimabile.

Romani 3
10 după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11 Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12 Toți s'au abătut, și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Iar Duhul in versurile din Apocalipsa este binecuvantarea institutionala data bisericilor si sunt atentionate in 1:5 ca daca nu-si vad de treaba le va fi luat.


Nu numai ca nu exista contradictie, mult mai mult decat asta, exista completarea tabloului, icoanei sau a ideii de ansamblu a Duhului Sfant din spatele inspiratului, care continua:

Quote

Romani 6:
1 Ce vom zice, dar? Să păcătuim mereu, ca să se înmulțească harul?
2 Deci păcatul să nu mai domnească în trupul vostru muritor și să nu mai ascultați de poftele lui.

13 Să nu mai dați în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca niște unelte ale nelegiuirii; ci dați-vă pe voi înșivă lui Dumnezeu, ca vii, din morți cum erați; și dați lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe niște unelte ale neprihănirii.

14 Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteți sub Lege, ci sub har.

15 Ce urmează de aici? Să păcătuim pentru că nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.

16  Nu știți că, dacă vă dați robi cuiva, ca să-l ascultați, sunteți robii aceluia de care ascultați, fie că este vorba de păcat, care duce la moarte, fie că este vorba de ascultare, care duce la neprihănire?
17 Dar mulțumiri fie aduse lui Dumnezeu, pentru că, după ce ați fost robi ai păcatului, ați ascultat acum din inimă de dreptarul învățăturii pe care ați primit-o.

18 Și, prin chiar faptul că ați fost izbăviți de sub păcat, v-ați făcut robi ai neprihănirii. –

19 Vorbesc omenește, din pricina neputinței firii voastre pământești: după cum odinioară v-ați făcut mădularele voastre roabe ale necurăției și fărădelegii, așa că săvârșeați fărădelegea, tot așa, acum trebuie să vă faceți mădularele voastre roabe ale neprihănirii, ca să ajungeți la sfințirea voastră!

Romani 7:7 Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aș fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu poftești!
Cel care are Duhul o sa faca bine, deoarece Dumnezeu IL FACE sa faca bine. Insa trupul este supus pacatului si de aceea exista o lupta permanenta.
Sa nu cumva sa amintesti de David cu Batseba, da?! Nu a luat-o cu japca la el, pe nevasta prietenului sau? Pai...acolo cum o dai? A pierdut salvarea? Hai sa fim seriosi.



Quote

Aici esti subiectiv. Care cei din biserici (chiar pe toti i-ai cunoscut?!)au cunoscut calea neprihanirii cu adevarat? A cunoaste Calea nu inseamna doar a citii/auzi niste propozitii, fie ele si biblice. Cuprinde si acest lucru, dar daca Adevarul nu este cunoscut in mod practic la nivel de fiinta, de traire vie, reala si este cunoscut doar la nivel de gandire, de crestin...."ism", un fel de "ism" filosofic placut teoretic, ideologic bun dar imposibil de trait practic, asta nu inseamna ca se cunoaste acea Cale la nivelul descris de Biblie - partasie reala, vie, cu Iisus Hristos.
Stimabile, bisericile au o alta Evanghelie si au neghina multa in ele. De fapt, au acum numai neghina.
Iar trairea cu Hristos este o dovada a prezentei Duhului insa nu este masura de verificare.
Singura masura de verificare este doctrina si intelegerea duhovniceasca a Scripturii.

2 Ioan 1
9 Oricine o ia înainte, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

1 Corinteni 2

7 Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

10 Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar și lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.
11 În adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot așa: nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12 Și noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaște lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.
13 Și vorbim despre ele nu cu vorbiri învățate dela înțelepciunea omenească, ci cu vorbiri învățate dela Duhul Sfînt, întrebuințînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovnicești.
14 Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovnicește.
15 Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.

Deci, daca tu ai Duhul, hai sa ne arati intelesul duhovnicesc al Scripturii. Insa, nu ai de unde sa copiezi si nu te vei baga. Niciun teolog nu se baga, stimabile.

#12
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 11 noiembrie 2012 - 16:20, said:

1 Nimeni nu asculta Duhul INAINTE de mantuire, stimabile.
2 Duhul in versurile din Apocalipsa este binecuvantarea institutionala data bisericilor si sunt atentionate in 1:5 ca daca nu-si vad de treaba le va fi luat.

1 Pai da, nu asculta inainte de acea "nastere din nou", convertire sau cum vrei sa-i zici. Iar convertirea este chiar constientizarea personala (venita tot de Sus) a individului ca a trait in neascultare de Duhul Sfant. Mantuit in contextul pamantean in care traim acum, inseamna a fi salvat din robia pacatului, si in sens absolut inseamna ceea ce urmeaza sa se intample la venirea Fiului Omului ca sa rasplateasca "vii si mortii". Deci, ceea ce vreau sa zic, este ca nu e bine sa confundam termenii de "convertit" cu "mantuit" atata timp cat inca traim pt ca ... din convertiti putem redeveni neconvertiti, vorba aia "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iar in mocirla... [2 Pet. 2:22]". De fapt, observ  din punctul nr 2 din quote ca imi confirmi exact ceea ce-ti zic eu la punctul nr1, deci : DS poate fi luat din Biserici, iar cum biserica este de fapt o comunitate umana rezulta ca oamenilor le poate fi retras DS, prin urmare ti-am raspuns implicit si la punctul 2.

View Postzexelica, on 11 noiembrie 2012 - 16:20, said:

1 Cel care are Duhul o sa faca bine, deoarece Dumnezeu IL FACE sa faca bine. Insa trupul este supus pacatului si de aceea exista o lupta permanenta.

2 Sa nu cumva sa amintesti de David cu Batseba, da?! Nu a luat-o cu japca la el, pe nevasta prietenului sau? Pai...acolo cum o dai? A pierdut salvarea? Hai sa fim seriosi.
1 De acord. Cu specificatia ca aceasta nu este Lege, adica cel care are DS in mod normal o sa faca bine pt ca El "te face sa faci bine", dar nu este obligatoriu cu tu sa faci exact ceea ce El te face sa faci. A  te face sa faci nu inseamna a te obiga sa faci. Zi tu ca nu e asa!

2 Din pacate David este un exemplu foarte rau daca se intelege stramb folosindu-ne de pacatele lui ca regula de viata pt credincios. Pe langa faptul ca acesta in acele momente s-a compòrtat ca un animal, bun de trimis direct la pedeapsa cu moartea, aceasta purtare a sa are repercusiuni grave si in ziua de astazi, drept dovada fiind chiar folosirea actelor sale pacatoase (criminal de pacatoase)  in scop eronat, ca sa putem sustine ca de fapt e ok sa pacatuiesti, sa dai in cap, sa iei femeia altuia (si cu japca pe deasupra), ca atata timp cat ai DS (dar cum sa ai DS in acele momente?) si esti scris acolo Sus ca salvat,  vezi dom'le nu se poate sa fii sters... ba se poate sa fii sters, ai verset!  Totusi, David s-a pocait realmente si cu greu de faptele astea nenorocite care nu trebuiau sa existe, iar daca s-a pocait, le-a respins, tu pt ce vrei sa te folosesti de ele? Pacatele sfintilor sunt pacate si influenteaza negativ si in ziua de astazi, dar asta e, ei s-au pocait de ele, iar noi asta tre' sa observam nu sa le folosim noi pacatele ca scuza pt noi, macar sa invatam si noi prin trairile lor, astfel incat sa nu trecem prin ele pt ca s-ar putea sa ramanem blocati acolo - in ele. Deci ideea e sa nu facem ca ei daca acestia au facut rau. Exemplul perfect este Omul Iisus Hristos, nu David, Moise, Ioan (1 si 2), Petru sau Pavel, chiar daca si acestia sunt exemple bune, totusi cel mai bun este Omul Iisus - noi la El si la acest tip de sfintenie suntem chemati cu Putere, iar trairea in ascultare de DS este de fapt marturia existentei Exemplului perfect, confirmand prin asta ca  marturia aceasta nu este doar de ordin didactic/teoretic, ci mult mai mult: este Viu pt ca e vorba de Iisus - Domnul si Dumnezeul nostru cel Viu care te face sa faci bine nu rau.


View Postzexelica, on 11 noiembrie 2012 - 16:20, said:

Deci, daca tu ai Duhul, hai sa ne arati intelesul duhovnicesc al Scripturii. Insa, nu ai de unde sa copiezi si nu te vei baga. Niciun teolog nu se baga, stimabile.
Cum demonstrezi tu ca intelesul tau este cel adevarat duhovnicesc? Nu poti, n-ai cum.  Poti dovedi ca Dumnezeu exista?... La fel este si cu intelesul duhovnicesc. Da, scriptura nu se contrazice, dar asta o spun si eu si altii nu numai tu. In plus, daca vezi scris acolo ca exista hula impotriva DS, cum poti sa crezi ca mantuirea nu se poate pierde?

Din pdv al prestiintei lui Dumnezeu intradevar cine este ales este si mantuit (asta doar din perspectiva stiintei/cunoasterii lui Dumnezeu), dar asta nu se datoreaza predestinarii ci atotstiintei... de fapt eu cred ca se datoreaza credintei lui Dumnezu, credinta care intrece parca si stiinta (asta e doar parere, oricum irelevanta de altfel). El stie tot, a vazut si facut tot din vesnicii.  Una este sa stii ce se intampla si cu totul alta este sa-i fi creat direct ca si mantuiti. Iisus Hristos nu a fost predestinat sa invinga raul prin bine, dar se credea (cu o credinta divina)  ca o va face, deoarece El - ca Dumnezeu-  si-a asumat acest lucru inca din vesnicii, confirmandu-l la caderea adamica si implinindu-l efectiv la intrupare.

P.S.: nu te supara, si nu sari cu "stimabile unde e proba biblica? " stiu ca ti se pare "filosofie", dar atunci cand discutam, fa-mi  hatarul asta de a-mi permite sa-mi exprim ideile macar din cand in cand (adica nu mereu si mereu, versete si versete...). Nu o fac cu gandul de a te contrazice aiurea.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleowatcher, on 11 noiembrie 2012 - 22:37, said:

1 Pai da, nu asculta inainte de acea "nastere din nou", convertire sau cum vrei sa-i zici. Iar convertirea este chiar constientizarea personala (venita tot de Sus) a individului ca a trait in neascultare de Duhul Sfant. Mantuit in contextul pamantean in care traim acum, inseamna a fi salvat din robia pacatului, si in sens absolut inseamna ceea ce urmeaza sa se intample la venirea Fiului Omului ca sa rasplateasca "vii si mortii". Deci, ceea ce vreau sa zic, este ca nu e bine sa confundam termenii de "convertit" cu "mantuit" atata timp cat inca traim pt ca ... din convertiti putem redeveni neconvertiti, vorba aia "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iar in mocirla... [2 Pet. 2:22]".
Stimabile, tu chiar nu intelegi ce este mantuirea. Nu ma bag sa-ti explic cu intelepciunea mea, ci iti dau exact cum spune Dumnezeu.

Ezechiel 36

26 Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.
27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Romani 7
22 Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

2 Corinteni 5:17
Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s'au dus: iată că toate lucrurile s'au făcut noi.

Galateni 6:15
Căci în Hristos Isus nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur nu sînt nimic, ci a fi o făptură nouă.

Deci, "convertirea" este o schimbare radicala. Faptura NOUA.

Coloseni 3:10
şi v'aţi îmbrăcat cu omul cel nou, care se înoieşte spre cunoştinţă, după chipul Celui ce l -a făcut.

Si, da, desigur, trupul spiritual il vom primi la venirea Domnului.

Quote

De fapt, observ  din punctul nr 2 din quote ca imi confirmi exact ceea ce-ti zic eu la punctul nr1, deci : DS poate fi luat din Biserici, iar cum biserica este de fapt o comunitate umana rezulta ca oamenilor le poate fi retras DS, prin urmare ti-am raspuns implicit si la punctul 2
Confuzie, confuzie si doctrina gresita.
Duhul Sfant dpdv institutional a fost dat la Cinzecime, pe 21 mai 33 AD (Fapte 2:1), cand a inceput oficial evanghelizarea prin institutia bisericii.

Matei 18:20
Căci acolo unde sînt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sînt şi Eu în mijlocul lor.``

Este Duhul in adunarea a doi sau trei? Este. Nu se confunda cu Duhul Sfint din fiecare individ.

Iar, Petru avea Duhul? Avea. Atunci ia si citeste de mai jos sa vezi ca in vedere este Duhul dpdv institutional, deoarece am contrazice Scriptura, fiind multi salvati de Hristos in acea perioada.


Ioan 7:39
Spunea cuvintele acestea despre Duhul, pe care aveau să -L primească ceice vor crede în El. Căci Duhul Sfînt încă nu fusese dat, fiindcă Isus nu fusese încă proslăvit.

Ioan 16:7
Totuş, vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mîngîietorul nu va veni la voi; dar dacă Mă duc, vi -L voi trimete.
Daca ar fi fost un vedere Duhul Sfant din fiecare individ salvat, cum ai concluzionat tu, atunci ar inseman ca nimeni nu a primit Duhul pe perioada cat a fost Hristos aici. Iar versuri directe ca s-a dat Duh Sfant individual avem garla...

Ioan 20:22
După aceste vorbe, a suflat peste ei, şi le -a zis: ,,Luaţi Duh Sfînt!

Quote

1 De acord. Cu specificatia ca aceasta nu este Lege, adica cel care are DS in mod normal o sa faca bine pt ca El "te face sa faci bine", dar nu este obligatoriu cu tu sa faci exact ceea ce El te face sa faci. A  te face sa faci nu inseamna a te obiga sa faci. Zi tu ca nu e asa!
Nu e asa! Nu imi spune tu ce inseamna si ce nu, te rog! Scrie clar ca te face sa faci. Deci nexam liber arbitru.

Quote

2 Din pacate David este un exemplu foarte rau daca se intelege stramb folosindu-ne de pacatele lui ca regula de viata pt credincios. Pe langa faptul ca acesta in acele momente s-a compòrtat ca un animal, bun de trimis direct la pedeapsa cu moartea, aceasta purtare a sa are repercusiuni grave si in ziua de astazi, drept dovada fiind chiar folosirea actelor sale pacatoase (criminal de pacatoase)  in scop eronat, ca sa putem sustine ca de fapt e ok sa pacatuiesti, sa dai in cap, sa iei femeia altuia (si cu japca pe deasupra), ca atata timp cat ai DS (dar cum sa ai DS in acele momente?) si esti scris acolo Sus ca salvat,  vezi dom'le nu se poate sa fii sters... ba se poate sa fii sters, ai verset!
Stimabile, gandirea asta denota lipsa Duhului. Cum sa vrei sa pacatuiesti? Pai nu esti faptura noua si nu ai duh nou.

Quote

Cum demonstrezi tu ca intelesul tau este cel adevarat duhovnicesc? Nu poti, n-ai cum.  Poti dovedi ca Dumnezeu exista?... La fel este si cu intelesul duhovnicesc. Da, scriptura nu se contrazice, dar asta o spun si eu si altii nu numai tu.
Vezi ca nici macar nu stii ce e aia, stimabile? Pai, de unde sa copiezi si tu, nah? Ca nu exista. Insa Scriptura arata ca avem si acest inteles, nu?

Apocalipsa 11
8 Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` şi ,,Egipt``, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Sodoma = Egipt = Ierusalim

Regele Babilonului si Faraon sunt pusi in multe versuri impreuna, ca si Sodoma si Egipt in acest vers, iar regele Babilonului in Isaia 14 este satan

12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pămînt, tu, biruitorul neamurilor!
13 Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei;
14 mă voi sui pe vîrful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.`

Mai mult, ti se spune ca femeile sunt o ALEGORIE in Galateni 4:24. Sunt elemente care pot fi definite clar cu versuri directe.
Femeia=biserica=Ierusalim=mireasa=cei salvati. Nu sunt versuri care sa arate asta direct? Sunt. Numai ca voi nu aveti de cine sa fiti invatati si nici nu studiati personal Scriptura, ci doar brosurica cu mantrele bisericii respective.

Quote

In plus, daca vezi scris acolo ca exista hula impotriva DS, cum poti sa crezi ca mantuirea nu se poate pierde?
In plus, te-as ruga sa citesti toata Scriptura inainte sa raspunzi in graba.

Coloseni 2:13
Cornilescu (RMNN)
13 Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

Te rog sa-mi spui si mie daca intelegi notiunea de TOATE. Toate include si acel pacat. Sau...nu mai e pacat, acum ca scrie ca ne-a platit pe toate?

Quote

Din pdv al prestiintei lui Dumnezeu intradevar cine este ales este si mantuit (asta doar din perspectiva stiintei/cunoasterii lui Dumnezeu), dar asta nu se datoreaza predestinarii ci atotstiintei... de fapt eu cred ca se datoreaza credintei lui Dumnezu, credinta care intrece parca si stiinta (asta e doar parere, oricum irelevanta de altfel). El stie tot, a vazut si facut tot din vesnicii.  Una este sa stii ce se intampla si cu totul alta este sa-i fi creat direct ca si mantuiti. Iisus Hristos nu a fost predestinat sa invinga raul prin bine, dar se credea (cu o credinta divina)  ca o va face, deoarece El - ca Dumnezeu-  si-a asumat acest lucru inca din vesnicii, confirmandu-l la caderea adamica si implinindu-l efectiv la intrupare.
Adica El stie ca tu esti baiat bun si ai sa alegi binele, sa inteleg?
Pe bune, e penibil sa tot dau aceste versuri pe care pur si simplu le ignorati.

Hebrews 12
2 Looking unto Jesus the author and finisher of our faith; who for the joy that was set before him endured the cross, despising the shame, and is set down at the right hand of the throne of God.

Autorul, deci initiatorul, nicidecum cel care accepta vreo fapta de-a noastra si Cel care si desavarseste mantuirea. Nu noi. Numai El. Noi, mucles si toata slava trebuie data numai si numai Lui.

Filipeni 1:6
Sînt încredinţat că Acela care a început în voi această bună lucrare, o va isprăvi pînă în ziua lui Isus Hristos.

Romani 14
4 Cine eşti tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpînului său; totuş, va sta în picioare, căci Domnul are putere să -l întărească pentru ca să stea.

Quote

P.S.: nu te supara, si nu sari cu "stimabile unde e proba biblica? " stiu ca ti se pare "filosofie", dar atunci cand discutam, fa-mi  hatarul asta de a-mi permite sa-mi exprim ideile macar din cand in cand (adica nu mereu si mereu, versete si versete...). Nu o fac cu gandul de a te contrazice aiurea.
Stimabile, chiar nu ma intereseaza filozofia, deoarece asa am porunca. Tu, poate nu ai, insa eu am. La biserica merge, stiu. Si eu in viata sunt altfel decat la treaba cu Biblia, mai si glumesc. Insa la meserie nu e loc de nimic altceva si nici de compromisuri bisericesti.

1 Corinteni 2

12 Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.
13 Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

De fapt este comparand spiritual cu spiritual in ultimul pasaj. Deci, nu de ofticos cer eu unele lucruri, OK?

Edited by zexelica, 12 November 2012 - 00:53.


#14
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 10 noiembrie 2012 - 12:44, said:

Cine are Duhul, va fi mântuit.

zexe, Dumnezeu le dă Spiritul său Sfânt celor care ascultă de El.  În momentul în care cineva nu se mai conformează cerinţelor sale, El îşi retrage Spiritul Sfânt.

Nu degeaba, apostolul Petru, adresându-se creştinilor din secolul I, i-a îndemnat "să facă tot posibilul să fie găsiţi de el fără pată" ...

(2 Petru 3:14) . . .De aceea, iubiţii mei fraţi, fiindcă aşteptaţi aceste lucruri, faceţi tot posibilul ca în final să fiţi găsiţi de el fără pată, fără defect şi în pace.


Apostolul Pavel arăta că unii fuseseră părtaşi ai spiritului sfânt, dar au căzut ...

(Evrei 6:4–6) . . .Căci este imposibil ca aceia care au fost luminaţi o dată pentru totdeauna şi au gustat darul ceresc, care au fost părtaşi ai spiritului sfânt 5 şi au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterea sistemului viitor, 6 dar care au căzut, să fie din nou reînsufleţiţi spre căinţă, pentru că ei înşişi îl ţintuiesc din nou pe stâlp pe Fiul lui Dumnezeu şi îl expun ruşinii publice.

Din acest motiv, Isus Cristos spunea că, doar cel care va persevera până la sfârşit va fi salvat ...

(Matei 24:13) . . .Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

(Evrei 10:36) 36 Fiindcă aveţi nevoie de perseverenţă, pentru ca, după ce aţi făcut voinţa lui Dumnezeu, să primiţi împlinirea promisiunii.

Edited by Eugen3, 12 November 2012 - 08:16.


#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 08:15, said:

zexe, Dumnezeu le dă Spiritul său Sfânt celor care ascultă de El.  În momentul în care cineva nu se mai conformează cerințelor sale, El își retrage Spiritul Sfânt.
Pai David nu a ascultat. Iar Coloseni spune ca ne-a iertat TOATE pacatele. Neascultarea de Dumnezeu nu mai este pacat?

Coloseni 2
13 Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

Deci, odata le-a platit si acum te pune inca odata la plata? Pai tu ai un dumnezeu nedrept, care te pune sa platesti pacatul de doua ori.

Quote

(2 Petru 3:14) . . .De aceea, iubiții mei frați, fiindcă așteptați aceste lucruri, faceți tot posibilul ca în final să fiți găsiți de el fără pată, fără defect și în pace.
Este normal sa lupti cu pacatul, stimabile. Versul nu invata ca si poti, insa. Asta ai bagat-o de la tine.
Insa Dumnezeu TE FACE sa pazesti poruncile.

Ezechiel 36
27 Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Si sa pazesti si sa implinesti poruncile. Inclusiv ce spune apostolul Petru.
  
Filipeni 2
13 Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.

Iti da si sa vrei si sa faci. Deci Dumnezeu 1 - omul 0.

A

Quote

postolul Pavel arăta că unii fuseseră părtași ai spiritului sfânt, dar au căzut ...

(Evrei 6:4–6) . . .Căci este imposibil ca aceia care au fost luminați o dată pentru totdeauna și au gustat darul ceresc, care au fost părtași ai spiritului sfânt 5 și au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu și puterea sistemului viitor, 6 dar care au căzut, să fie din nou reînsuflețiți spre căință, pentru că ei înșiși îl țintuiesc din nou pe stâlp pe Fiul lui Dumnezeu și îl expun rușinii publice.
Apostazia ce este ? Unde era Duhul? Chiar nu ai citit raspunsul pt leo?

Matei 18:20
Căci acolo unde sînt doi sau trei adunați în Numele Meu, sînt și Eu în mijlocul lor.``

1 Corinteni 3
16 Nu știți că voi sînteți Templul lui Dumnezeu, și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?

Aici este in discutie biserica, stimabile, daca ai rabdare sa citesti versurile anterioare. Deci Duhul locuieste "in ei", in "mijloc" nu in persoanele de acolo. Caci altfel avem exemplul celui cu adulterul si inseamna ca pacatosii au Duhul, ceea ce contrazice restul Scripturii. Avem si exemplele din Apocalipsa 2 si 3, unde scrie ca erau deja o adunare a satanei. Si, totusi, scrie ca Duhul e acolo. E Duhul in oamenii satanei, sau, cum?



Quote

Din acest motiv, Isus Cristos spunea că, doar cel care va persevera până la sfârșit va fi salvat ...

(Matei 24:13) . . .Dar cel care va persevera până la sfârșit, acela va fi salvat.

(Evrei 10:36) 36 Fiindcă aveți nevoie de perseverență, pentru ca, după ce ați făcut voința lui Dumnezeu, să primiți împlinirea promisiunii.
Cel care va persevera, iubi, crede, etc., este cel care are Duhul lui Dumnezeu. Deci, cei care au Duhul, vor fi salvati. Unde scrie ca depinde de ei sa persevereze? Scrie doar ca daca persevereaza, vor fi salvati. Insa mai scrie si ca NU POT sa asculte legea fara Duh.

Romani 8
7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Asta de ce nu mai citesti?

#16
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 09:48, said:

Pai David nu a ascultat. Iar Coloseni spune ca ne-a iertat TOATE pacatele. Neascultarea de Dumnezeu nu mai este pacat?

Coloseni 2
13 Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.


David a ascultat.  A fost un om "după inima lui Dumnezeu".  Deşi el a cedat tendinţelor păcătoase, care fac parte din natura omului imperfect, el s-a căit sincer, şi-a recunoscut cu umilinţă greşelile.  Dumnezeu îi iartă pe cei care se căiesc sincer.  El îşi retrage însă spiritul său sfânt de la cei care nu se căiesc atunci când păcătuiesc şi persistă în păcat.  Este o mare diferenţă între ce vrei tu să susţii şi ce învaţă Biblia în realitate ....

(Faptele 13:22) . . .Şi, după ce l-a îndepărtat, li l-a ridicat rege pe David, despre care a depus mărturie şi a zis: «L-am găsit pe David, fiul lui Iese, om după inima mea, care va face tot ce doresc».

(Psalmul 51:4)  4 Împotriva ta, numai împotriva ta am păcătuit şi am făcut ce este rău în ochii tăi. Astfel, tu eşti drept când vorbeşti şi curat când judeci.

(Proverbele 28:13) Cine îşi acoperă fărădelegile nu va prospera, dar celui ce le mărturiseşte şi se lasă de ele i se va arăta îndurare.

Deci, atât Colosenilor cât şi celorlalţi oameni le-au fost iertate păcatele deoarece s-au căit sincer, şi le-au recunoscut şi s-au străduit să nu le mai repete.

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 09:48, said:

cei care au Duhul, vor fi salvati. Unde scrie ca depinde de ei sa persevereze? Scrie doar ca daca persevereaza, vor fi salvati.

Şi acest "dacă" de ce/cine este condiţionat?


(Luca 13:24) . . .„Străduiţi-vă din răsputeri să intraţi pe uşa cea strâmtă,. . .

(Filipeni 3:12) Nu că aş fi primit deja premiul sau că sunt deja făcut perfect, ci mă străduiesc să văd dacă pot şi eu să apuc lucrul pentru care am fost şi eu apucat de Cristos Isus.

(2 Petru 1:10) . . .De aceea, cu atât mai mult, fraţilor, faceţi tot posibilul să vă asiguraţi chemarea şi alegerea, căci, făcând neîncetat aceste lucruri, nu veţi eşua niciodată. . .

(Romani 8:12, 13) . . .Aşadar, fraţilor, noi nu suntem datori faţă de carne ca să trăim potrivit cărnii; 13 căci, dacă trăiţi potrivit cărnii, veţi muri negreşit, dar dacă faceţi să moară prin spirit practicile corpului, veţi trăi.

Observă cum toate referinţele de mai sus arată că depindea de ei să persevereze.

Dumnezeu vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi, dar nu depinde numai de faptul că el vrea acest lucru.  

(1 Timotei 2:3, 4) . . .Lucrul acesta este bun şi plăcut înaintea Salvatorului nostru, Dumnezeu, 4 care vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi şi să ajungă la cunoştinţa exactă a adevărului.

Şi oamenii trebuie să-şi dorească să trăiască, să fie salvaţi.  Trebuie să facă şi ei ceva ...

(Isaia 45:22) Întoarceţi-vă la mine şi veţi fi salvaţi, voi, toţi cei de la marginile pământului, căci eu sunt Dumnezeu şi nu este altul!

(Faptele 17:30) Este adevărat că Dumnezeu a trecut cu vederea timpurile unei astfel de neştiinţe, totuşi acum el le spune oamenilor că toţi, pretutindeni, trebuie să se căiască.

Deci, pentru a fi salvaţi, oamenii trebuie mai întâi să se întoarcă la Dumnezeu şi să se căiască ...

Edited by Eugen3, 12 November 2012 - 10:22.


#17
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
1.  Şi acum aşa zice Domnul, Ziditorul tău, Iacove, şi Creatorul tău, Israele: "Nu te teme, căci Eu te-am răscumpărat şi te-am chemat pe nume, al Meu eşti!
2.  Dacă tu vei trece prin ape, Eu sunt cu tine şi în valuri tu nu vei fi înecat. Dacă vei trece prin foc, nu vei fi ars şi flăcările nu te vor mistui.
3.  Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul. Eu dau Egiptul preţ de răscumpărare pentru tine, Etiopia şi Saba în locul tău;
4.  Fiindcă tu eşti de preţ în ochii Mei şi de cinste şi te iubesc; voi da neamurile în locul tău şi popoarele în locul sufletului tău.
5.  Nu te teme, că Eu sunt cu tine! De la răsărit voi aduce seminţia ta şi de la apus te voi strânge pe tine.
6.  Voi zice către miazănoapte: "Dă-Mi-i" şi către miazăzi: "Nu-i opri!" Aduceţi pe fiii Mei din ţinuturi depărtate şi pe fiicele Mele de la marginile pământului;
7.  Pe toţi acei care poartă numele Meu şi pentru slava Mea i-am creat, i-am zidit şi i-am pregătit!
8.  Să vină poporul cel orb care are ochi şi cel surd care are urechi!
9.  Neamurile toate laolaltă să se adune şi să se strângă popoarele! Care dintre ele ne-au dat de ştire aceasta şi ne-au făcut proorocii? Să-şi aducă martorii şi să dovedească, să audă toţi şi să zică: "Adevărat!"
10.  Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11.  Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!
12.  Eu sunt Cel ce am vestit, Cel ce am izbăvit şi Cel ce am prezis şi nu sunt străin la voi. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul.
13.  Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici încolo Eu sunt! Nimeni nu poate să iasă de sub puterea Mea şi ceea ce fac Eu, cine poate strica?"


Frazele bold-uite se refera la cei alesi - un grup de oameni selectionati si pregatiti pentru viata vesnica

Edited by gi_fubar, 12 November 2012 - 11:23.


#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postgi_fubar, on 12 noiembrie 2012 - 11:08, said:

7.  Pe toţi acei care poartă numele Meu şi pentru slava Mea i-am creat, i-am zidit şi i-am pregătit!

10.  Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11.  Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!
12.  Eu sunt Cel ce am vestit, Cel ce am izbăvit şi Cel ce am prezis şi nu sunt străin la voi. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul.
13.  Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici încolo Eu sunt! Nimeni nu poate să iasă de sub puterea Mea şi ceea ce fac Eu, cine poate strica?"


Frazele bold-uite se refera la cei alesi - un grup de oameni selectionati si pregatiti pentru viata vesnica

Cine sunt cei care "poartă numele lui Dumnezeu"?
Ce apare în original în loc de "Domnul"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate