Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce inseamna frauda la diversi operatori mobili

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
M-a pus dracu sa citesc anexa contractului la RDS si am inceput sa am palpitatii pt. ca ma-ncadrez in niste tipare de apelare, ca noi toti dealtfel Posted Image

Mobilul Digi nu-l scot din casa, apelez doar anumite numere cu el, doar la anumite ore, preponderent dimineata si seara, in general conversatii lungi, doar in retea. Nu ma suna decat rar lumea pe el, cam 1-2 apeluri pe luna maxim(nu-l stie lumea). Unde mai pui ca-l folosesc doar prin DO.

Si acum partea oficiala, citat din celebra Anexa 2, FORM RCS_RDS COM VZ REZ 47- Baza Special Editia 5 Rev 3 Posted Image

Quote

4.1 Frauda
Cu titlu exemplificativ, criteriile utilizate de catre RDS in baza carora un apel poate fi identificat drept apel fraudulos, sunt urmatoarele:
1) - apeluri distribuite constant in intervale de timo
2) - apeluri efectuate in mod constant in intervalul 00-07.
3) - numar redus al apelurilor receptionate sau lipsa apelurilor de intrare(receptionate)
4) - existenta unui numar foarte mare de apeluri numai catre anumite destinatii sau numai catre destinatii distincte
5)- durata medie a apelurilor

Scorez foarte bine la urmatorii itemi:
1 - mai constant ca la mine nu poti sa vezi: dimineata la cafea, 1 ora sa aflu noutatile, sa socializez etc. Beau multa cafea Posted Image
2 - bara. Dorm bine pe burta.
3- 1 maxim 2 receptionate pe luna, ceilalti ma suna pe Vodafone, numai eu ma incapatanez sa sun in Digi.
4- de pe mobil nu apelez decat 4-5 numere constant.
5- mereu cam 30'-60'/apel. Cand nu ma pot intinde la vorba, nu apelez.

Ca sa dorm linistit la noapte, sunt sau nu sunt considerat fraudulos ? Fudul? Fudulos? Posted Image

Mai exista clauze asemanatoare la ceilalti operatori? Ce se mai ia in considerare pe langa aceste 5 puncte?

PS. Am 96 de like-uri, mai am nevoie de 4. Deci nu va sfiiti! Dati like! Posted Image
Recunosc ca isi avea un pic locul la FUN, dar sa ne descretim un pic fruntile, ca mai e pana vineri.

Edited by IP-XCENTRIC, 07 November 2012 - 21:51.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mie mi se brehane de ele. daca nu i-a mai injurat nimeni de mult, sa apeleze cu incredere.

1: sun haotic, cand am timp si chef. ma intind la vorba mai mult ca o muiere.
2: daca n-am ce face si am cu cine, rup cu sms-urile. da' si cu vorbitu'. aici
ar trebui chiar sa-mi multumeasca, ca le las reteaua libera ziua.
3: aici nu se aplica, ca ma suna lumea. n-am decat Digi, deci n-au de ales.
4: ooo, da. mii de minute intre numerele pe care le am. ocazional si in alte retele,
dar asta doar de pe numarul meu. ailalti nu apeleaza in afara Digi.
5: aici e haotic iar. daca am chef, stau la taclale. daca am draci expediez pe oricine.

Edited by dygey, 07 November 2012 - 21:56.


#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

Quote

4) - existenta unui numar foarte mare de apeluri numai catre anumite destinatii sau numai catre destinatii distincte
Mi se pare mie, sau chestia asta cam acoperă toată plaja de apeluri? Adică nici către destinații fixe n-ai voie, nici către distincte. Îmi scapă ceva?

#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
L-am citit initial dimineata, am zis ca nu vad bine, ceea ce e normal pana la a doua cana de cafea... dar apoi, daca le pui cap la cap, incepi sa te consideri infractor! De drept comun, evident! :D

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu ti se pare. e doar dovada tipica de clauze facute cu c*ru' si pe branci. pe un principiu asemanator,
nu ai voie nici sa te vezi la webcam cu mai multe persoane in acelasi timp, ca dup-aia faci IP multicasting.

Edited by dygey, 07 November 2012 - 22:20.


#6
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Asa sunt contractele in Romania, ca si legile, ca si persoanele care le fac... cretine! In tara asta intai conteaza ce-ti iese sau ce-ti poate iesi, apoi cum sa te acoperi, apoi cum sa-ti bati joc un pic, apoi logica si in final legile.

Edited by Getodacul, 07 November 2012 - 22:31.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostIP-XCENTRIC, on 07 noiembrie 2012 - 22:17, said:

L-am citit initial dimineata, am zis ca nu vad bine, ceea ce e normal pana la a doua cana de cafea... dar apoi, daca le pui cap la cap, incepi sa te consideri infractor! De drept comun, evident! Posted Image
Vor sa vada cat rezisti la stresPosted Image

#8
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Bai infractorule, pai tu crezi ca poti folosi cartela lu` Digi Mobilu` dupa cum vrei tu?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Probabil ca au mers prea mult pe principiul "it's a steal!" si acum dau serviciile la preturi atit de bune incit chiar se cred furati daca le folosesti la pretul cerut.

#10
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Eu as fi introdus, inainte de criteriile enumerate, un FUP, banuiesc ca au ceva statistici despre cat vorbesc utilizatorii. Nu strica sa stim si noi 3000/5000' luna, peste care, in caz ca se depaseste, se pot activa unele alerte de frauda.

Stiu ca teoretic FUP se  bate cap in cap cu notiunea de nelimitat, dar pana la urma trebuie si ei sa se protejeze....

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am avut eu 4275 de minute vorbite in retea in aprilie dar cred ca a fost o eroare de contorizare...

#12
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Da, teoretic trebuie sa ai o medie cam cum e la extraoptiunile din piata, 4500/5000 in retea, maxim adica.
Ca le vorbesti, ca le lasi lor, e problema ta, ai platit pt. ele...

Edited by IP-XCENTRIC, 07 November 2012 - 23:21.


#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
atata timp cat scrie maaare si lat "convorbiri nelimitate", ma c*c pe FUP, medii si orice altceva
mai face "piata". daca p-aia cu 5 lei la fix am inghitit-o, consider ca-i suficient. nu trec de 1500
de minute/sms-uri pe luna, dar fara alte magarii. oricum, astia nu s-au luat niciodata dupa altii
in ce priveste ofertele, nici unde era de bine, nici unde era praf pulbere fina.

dati-le idei, ca si-asa n-au ce face si o freaca pe Softpedia. pfff...uneori asa v-ar trebui cate o
chelfaneala la unii... Posted Image

Edited by dygey, 07 November 2012 - 23:57.


#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cred ca inainte de a se lansa un serviciu oficial pe piata, se incepe cu partea asta de preventie f...
Deci nu cred ca nu s-a gandit nimeni sau ca nu sunt luate in calcul, daca intinzi pelteaua sigur ai ceva ciuprize....Nu-mi mai aduc exact aminte, dar posta cineva foarte nemultumit ca nu s-au respectat criteriile din contract de truly unlimited voice, trecuse omul de vreo zece mii si ceva, o mica afacere gen call-center probabil Posted Image ....

Edited by IP-XCENTRIC, 08 November 2012 - 08:19.


#15
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
ok si daca ei considera ca ai facut frauda ce fac? ce s stipulat acolo in contract?

#16
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Vezi atasament si Sursa citatului.
Te pun sa platesti.

Attached Files



#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Absolut toate aceste contracte sunt făcute cu curul, ei știu că nu au șanse în fața unei instanțe, dar au șanse să sperie fraerii.

#18
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Asta e cea mai mare bazaconie: ei considera ca ai fraudat cum si cand vrea muschiu lor si te pun sa platesti tot cat vor ei. Chiar pot sa mearga cu asa ceva in instanta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate