Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

reparat robineti

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
diana_v

diana_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2005
Mi-am dat seama ca neaparat trebuie sa capat cunostinte "practice" despre intretinutul instalatiilor din casa mea. O data pe luna se tot strica cate ceva si incep sa am o banuiala ca instalatorul face o treaba mai de mantuiala ca sa aiba la ce se intoarce si luna urmatoare. Asa ca lucrurie standard am hotarat sa le invat singura.
Problema actuala: robinetii (de tip vechi la care tot invarti) se tot dau peste cap. Suspectez ca au cedat sau garniturile (mai putin probabil), sau s-a tocit filetul. Mentionez ca-s fata total nepriceputa si am nevoie de sfat complet incepad de la ce cheie sa-mi cumpar si cam ce sa fac cu ea. Daca exista cineva care s-ar oferi sa explice as fi recunoscatoare. Stau cu chirie, asa ca nu prea as fi dispusa sa inlocuiesc cu totul instalatiile pt ca gazda nici nu vrea sa auda de asa ceva.

Edited by diana_v, 13 November 2005 - 09:37.


#2
blondu'

blondu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.08.2005
fiind fata si total nepriceputa recomand sa nu te bagi acolo.
nu au stricat filetul,ori garnitura s-a dus ori 'scaunul' unde etanseaza garnitura sa 'ciobit' si nu mai inchide.se scoate oberthain-ul si se pune un alt oberthain care are o mica freza in capat( in loc de garnitura) si se curata acel scaun unde etanseaza garnitura.pui la loc pe cel vechi cu garnitura noua,schimbi garnitura din oberthain,cu un fir  grafitat.in primul rind trebuie apa oprita de la subsol,si la cit de vechi sunt alea nu ai tu forta sa le desfaci,ar trebui si un arzator sa le incalzesti inainte sa se desfaca usor
ai inteles?sper ca da, dar...nu te baga tu .chema pe altcineva.ala degeaba a schimbat garniturile daca nu a curatat 'scaunul' din robinet.cheie parca de 17 fixa si la obethain de 14

Edited by blondu', 13 November 2005 - 14:20.


#3
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Curatatul 'scaunului' cere ceva efort.In plus, daca zici ca se dau peste cap, e posibil ca sa nu mai ai din ce freza, ca probabil e deja frezat tot ce se poate (filetul nu mai e suficient si iese surubul din piulita, inelegi ce vreau sa spun ?)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate