Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#667
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 22:29, said:

Eu nu pot sa-l sufar pe Yoda.
Era un maestru Jedi ce isi ascundea aroganta in spatele varstei.
In ep. 3 cand se duce Yoda sa-l confrunte pe imparat, el parca ii spune: "your arrogance blinds you".

#668
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
La anul apare Star Wars Rogue One. Macar la ala nu o sa trebuiasca sa ne facem atatea griji cu spoilerele, pentru ca oarecum stim cum va fi finalul, fiind plasa inainte de ep 4

#669
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBursul, on 28 decembrie 2015 - 00:06, said:

Ca sa faci o comparatie a SW (versiunea veche), fa comparatie cu filmele care au fost lansate pana atunci. Nu cred ca mai e un film care sa fi influentat cultura mondiala asa cum a facut-o SW. S-a ajuns sa se danseze si in discoteca muzica lui John Williams. La sfarsitul anilor 70 erau alte standarde in cinematografie. Scenele din filme, dialogurile, mimica actorilor nu erau asa de realiste ca acum. Nu poti sa faci o comparatie intre filmele de atunci cu cele de acum, mai ales intre cele care nu pun accent pe jocul actorilor.
E contraindicat sa tinem filmul pe un piedestal doar pt. ca a fost bun la vremea lui si in acelasi timp sa nu recunoastem meritele altora mai noi doar pt. ca a fost ala primul. Dauneaza creativitatii si explorarii potentialului genului.
In acelasi timp, nu a existat nimic in toti anii astia care sa inlocuiasca trilogia originala Star Wars (macar ca atmosfera), asa ca pana se va gasi o franciza noua de calitate, esti intr-adevar indreptatit sa le tii pe piedestal. Nu si dupa.

Quote

Iar fraza ca s-a jucat mai bine in 1-2-3 in loc de 4-5-6  Posted Image buna gluma.
Nu e gluma. In trilogia noua prestatia actorilor a fost mult peste falsitatea din trilogia originala, unde doar Harrison Ford (si poate Carrie Fisher cu indulgenta) au tinut filmele din punctul asta de vedere.

#670
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Una e sa zici ca nu-ti place filmul sau ca nu e genul tau, alta e sa zici ca filmul e de rahat. E o diferenta enorma.
La o intrebare de genul, de ce credeti ca SW e asa de popular?
Raspuns:

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 19:17, said:

are un scenariu de cct, joc actoricesc in mare parte bun pentru Prince in Bel Air cu unele scene penibile efectiv: genul batalia dintre trupele imperiale si ursuletii lui Flintstone din episodul 6. Da, inteleg e film cult dar nici asa s-o falfaim ca ce bua e vechea serie.

Aceasta problema nu e numai la SW, e la mai toate flmele care au critici f. bune si se trezeste un "cinefil" ca filmul e de cct. Si el probabil filmeaza cu telefonul in mod "portrait".

#671
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostBursul, on 29 decembrie 2015 - 00:17, said:

Aceasta problema nu e numai la SW, e la mai toate flmele care au critici f. bune si se trezeste un "cinefil" ca filmul e de cct. Si el probabil filmeaza cu telefonul in mod "portrait".
Acum eu nu am trecut la jigniri personale, nici macar subtile de genul "filmarea in portret". Tine-ti presupunerile pentru tine, te rog. Asa pot si eu spune ca seria veche e ridicata in slavi de nostalgici si persoane care au IQ-ul de "sub-geniali". REPET: ridicata in slavi.  Imi mentin parerea ca episoadele 1, 2, si 3 sunt mai bine jucate si cu un scenariu mai acatarii. Cel putin in 3 poti empatiza cu Anakin in contextul in care el era disperat sa-si salveze nevasta si in tot timpul asta fusese marginalizat de grupul de Jedi in frunte cu marele Joda.

Mno ce sa-i faci. Eu unul sunt consumator de romane SF (ex. seria Dune, Mana stanga a intunericului etc). Puteau si astia sa dezvolte ceva mai bun. Cand colo vad ca seria noua Star Trek e mai intensa si mai bine facuta decat SW 7. Rahat pansat cu ghiocei. Ce sa zic.

Edited by LeopardSurd, 29 December 2015 - 02:03.


#672
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Care-i faza cu Yoda? Parca murise pe planeta aia cu broaste. Apare si in filmul asta? Sau e vorba de fratele lui geaman, D-Yoda? :)

#673
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Nu nu apare.

#674
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Apare doar vocea lui la un moment dat, ca si a lui Obi Wan.

Mai multe detalii - am dat eu intr-un post pe topicul celor care au vazut deja filmul.

Ce-i drept e un personaj care aduce un pic cu el...

#675
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Nu știu de ce criticii seriei 4-5-6 nu țin cont de perioada în care au apărut. Atunci chiar au reprezentat ceva nou în cinematografie, seriile de azi, chiar dacă le considerăm mai bune decît cele inițiale, în contextul cinematografic general nu aduc nimic nou. E ca și cum ai desconsidera Ford T doar pentru că acum avem Loganuri.

#676
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Filmul asta nu are nici o urma de suspans, de necunoscut, de ceva sa te tina in scaun. Nici o emotie, nimic. Sters. Dar bine facut, lucios si placut ochiului.
Este pur si simplu un remake al ep. IV. Ma asteptam la mai mult.
Doamne, cind l-am vazut pe intunecatul (Kyle Ren) ca-si da masca jos si ce fata de nerd are m-a umflat risul.

#677
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Au fost SF-uri mult mai reusit in perioada lui, insa si atunci ca si acum multimea a apreciat mai mult desenele animate/filmele de copii...poveste simpla, lupta dintre bine si rau, navete spatiale, maimuțoi de toate felurile...pentru copilul din tine :)

SW cred ca-i cel mai prost film din toata istoria cinematografiei raportat la ce succes a avut. Pur și simplu nu exceleaza la nimic.

#678
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
http://www.latimes.c...226-column.html
Admit it: 'Star Wars: The Force Awakens' stinks -- and here's why
On Christmas Day, I fulfilled my duty as an American consumer and took the family to see the new "Star Wars" movie. The excursion solved a mystery: Why do so many of the reviews, even the enthusiastic ones, carry an undertone of disappointment?

The simple answer is that "Star Wars: The Force Awakens," is not very good. It's professionally made in the sense that it displays an industrial level of Quality Control. But it's depressingly unimaginative and dull in long stretches, and -- crucially -- reproduces George Lucas' original 1977 movie slavishly almost to the point of plagiarism.

This isn't to say that it's not an enjoyable way to spend a couple of hours. If you're among the millions who plainly have done so, bless your heart. The issue, however, is whether "The Force Awakens" even deserves to be considered as a movie, because it's not. It's the anchoring element of a vast commercial program, painstakingly factory-made for maximal audience appeal, which means maximal inoffensiveness.

#679
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbadsica, on 29 decembrie 2015 - 11:48, said:

Au fost SF-uri mult mai reusit in perioada lui, insa si atunci ca si acum multimea a apreciat mai mult desenele animate/filmele de copii...poveste simpla, lupta dintre bine si rau, navete spatiale, maimuțoi de toate felurile...pentru copilul din tine Posted Image

SW cred ca-i cel mai prost film din toata istoria cinematografiei raportat la ce succes a avut. Pur și simplu nu exceleaza la nimic.
Neh are si calitati. Ma refer la toata franciza si exclud mizeria asta de Farce Awakens.
Star Wars prezenta un univers nou, larg (care da senzatia de imensitate, desi ca mitologie e mult mai restrans decat cel din Warhammer 40K si Dune - daca tot am mentionat W40k) si destul de detaliat si o face mai mult prin imagini si mai putin prin vorbe. Actorii si replicile nu sunt insa punctele lui forte, chiar mediocre. In plus povestea in genul asta (saga spatiala) trebuie sa fie axata pe bildungsroman ca aia ii da epicitate (in afara de formarea atmosferei prin imagini si coloana sonora).
Restul sefeurilor care zici ca ar fi mai bune au alte calitati care-i lipsesc lu Star Wars, dar diferenta majora este universu foarte restrans in care se petrec.
Singurul care-mi vine in minte asemanator ca ton cu Star Wars a fost la vremea aia Battlestar Galactica care era serial si ala construit la repezeala si fara directie ceea ce se si observa (cel vechi ca astalalt nou e chiar bun). E, au fost ele mai multe incercari, dar ca si mizeria asta de film, nici unul nu a incercat sa exploreze la maxim potentialul genului, ci doar sa copie nesimtit ca sa scoata un ban rapid pe seama freneziei nou aparute pt. gen.

View Postblackcat, on 29 decembrie 2015 - 11:45, said:

Doamne, cind l-am vazut pe intunecatul (Kyle Ren) ca-si da masca jos si ce fata de nerd are m-a umflat risul.
Si ca ai adus vorba, masca lu penibilul asta seamana prea mult cu a lui Revan (KotOR 1). Tare mi-e ca o sa copie multe din povestea lu Revan in episoadele ulterioare. Pe langa Vader, Revan e cel mai "adevarat" personaj din universul extins al Star Wars (pt. ca universul extins e sau cel putin era pana la Farce Awakens considerat canon). Insa daca intr-adevar vor sa faca un Revan din Kylo Ren, deja l-au compromis cu fata de prost pe care o are, cu josnica ucidere a lu Han si cu faptul ca a mancat bataie grav de la o fata care habar nu avea cu ce se mananca ... forta... pana la incaierare.

Edited by Genjurooo, 29 December 2015 - 18:34.


#680
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Am revenit si eu, abia am vazut SW 7, am niste nedumeriri.

Deci, vor sa il faca pe Kilo Ren sa pare un tip dur, dar:
  • Rey il face praf.
  • Stormtropperu ala care s-o batut cu Finn (Finn avand sabia laser a familiei Skywalker)
  • Nu are un motiv sa poarte masca.


#681
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Am incercat sa iti raspund la intrebarile tale:
Spoiler

Edited by Bursul, 29 December 2015 - 22:57.


#682
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View PostBursul, on 29 decembrie 2015 - 22:55, said:

Am incercat sa iti raspund la intrebarile tale:
Spoiler

Poate ai dreptate, dar stormtropperu ala era chiar cool :).

#683
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View Postqwertyuiop123467890, on 29 decembrie 2015 - 22:11, said:

Am revenit si eu, abia am vazut SW 7, am niste nedumeriri.

Ma intreb de ce nu ai postat in topicul ptr cei care au avzut filmul...
Asta e ptr cei care nu l-au vazut inca.

#684
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLeopardSurd, on 29 decembrie 2015 - 02:02, said:

Acum eu nu am trecut la jigniri personale, nici macar subtile de genul "filmarea in portret". Tine-ti presupunerile pentru tine, te rog. Asa pot si eu spune ca seria veche e ridicata in slavi de nostalgici si persoane care au IQ-ul de "sub-geniali". REPET: ridicata in slavi.  Imi mentin parerea ca episoadele 1, 2, si 3 sunt mai bine jucate si cu un scenariu mai acatarii. Cel putin in 3 poti empatiza cu Anakin in contextul in care el era disperat sa-si salveze nevasta si in tot timpul asta fusese marginalizat de grupul de Jedi in frunte cu marele Joda.

Mno ce sa-i faci. Eu unul sunt consumator de romane SF (ex. seria Dune, Mana stanga a intunericului etc). Puteau si astia sa dezvolte ceva mai bun. Cand colo vad ca seria noua Star Trek e mai intensa si mai bine facuta decat SW 7. Rahat pansat cu ghiocei. Ce sa zic.
Nici eu nu m-am legat de IQ-ul vreunui user. Doar m-am referit ca sunt persoane care n-au nici o treaba cu cinematografia, dar dau verdicte de profesionisti. Ca sa vezi ce au insemnat prima serie SW poti sa citesti parerile unor regizori vizavi de aceasta tema. Voi face doar un mic rezumat, iar cine doreste poate sa citeasca tot articolul aici:
http://deadline.com/...son-1201669415/

How profound was that first film? I asked directors Peter Jackson, Ridley Scott, Guillermo del Toro, Ron Howard and Luc Besson to remember.

PETER JACKSON
I first saw Star Wars at the Cinerama Theatre in Courtney Place, Wellington. It was summer 1977, and I was 16 years old — possibly the perfect age. ...
As a filmmaker however, my gratitude and respect for George Lucas is without limit. In the decades following Star Wars, George has used his own resources to develop digital VFX, digital editing, digital sound and digital cinematography. He opened the door for me to make the films that I have, in a way I could have barely dreamt of doing before Star Wars. It’s only these technology advances driven by George that allow me to transfer images directly from my imagination onto the screen.
The same would be true of most filmmakers working today — but I can’t help feeling that George Lucas has never been fully appreciated by the industry for his remarkable innovations. He is the Thomas Edison of the modern film industry.

RIDLEY SCOTT
... By the time I finished the movie, I was so miserable because the film was so stunning. That’s the highest compliment I can give it; I was miserable for weeks. I hadn’t met George at that point, but I thought, Fuck George. Then, somebody sent me this script called Alien. I said, wow. I’ll do it. I was the fifth choice. ...
DEADLINE: So we have Star Wars to thank for Alien?
SCOTT: Yes. Thanks to Star Wars, and to Stanley Kubrick for the way he influenced George and definitely influenced me with 2001: A Space Odyssey. The design on 2001…that’s the threshold for everything being real. You look at 2001 and you look at Star Wars, that design was influencing everybody. I could never shake it off and it influenced me even in Prometheus. Stanley really got it right.


RON HOWARD
We stood in line for close to two hours and shared with that audience the most amazing experience….watching that world and story unfold. I felt such a surge of emotion during the final scene and credits that as we walked out I looked at Cheryl and simply asked, “Wanna see it again?” She didn’t even blink. “Yes,” and without breaking stride we got into another two-hour line and though it seems impossible, were floored even more by the second viewing. Our best day at the movies ever. I had just completed filming my first feature film, Grand Theft Auto for Roger Corman in early April. It was a day off from the editing with Joe Dante (who edited that movie) and it was entirely inspiring, and I had no idea in the world how he made that movie magic explode so vividly onto the screen.

GUILLERMO DEL TORO
What George did for the first time was he took the concept of sci-fi being a highly polished, pristine universe, and he made it feel mundanely used. Things were rotting or things were oxidized and rusty. Things had oil leaks. It was a lived-in universe. I couldn’t phrase it at the time, but if you think about Ridley Scott and Alien, the idea of truckers in space, which Ridley Scott does beautifully, and the way he made certain parts of the bowels of the ship feel worn and used and dingy. That is the crossbreeding of 2001 with Star Wars. Ridley Scott is in the direct lineage of Lucas and Kubrick. His is a very different tone but he is as precise with his lensing.

Asa ca atunci cand mai vrei sa zici ca SW 4-5-6 e de cct. mergi si zi-le lor. Sunt convins ca parerea ta va fi luata in considerare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate