Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#19
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Prin definitie culturala, Star Wars e mai tare decat Star Trek. Cand Abrams a fost angajat sa faca primul Star Trek, a incercat sa includa cate ceva care sa redea atmosfera din star wars. A incercat sa bage un pic de star wars intr-un film star trek. Asa ca eu am incredere ca ne va da un film Star Wars de exceptie.
Stiu ca el vrea sa redea atmosfera filmelor vechi, dar sper sa includa macar planeta Coruscant care a devenit deja o planeta-simbol a universului SW, una dintre planetele principale ale universului SW.

#20
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postzedicus, on 24 aprilie 2014 - 19:48, said:

Prin definitie culturala, Star Wars e mai tare decat Star Trek.
Eu cred ca, prin definitie culturala, nu ar trebui comparate. (desi sunt)

View Postzedicus, on 24 aprilie 2014 - 19:48, said:

Cand Abrams a fost angajat sa faca primul Star Trek, a incercat sa includa cate ceva care sa redea atmosfera din star wars. A incercat sa bage un pic de star wars intr-un film star trek.
Very, very bad idea.

View Postzedicus, on 24 aprilie 2014 - 19:48, said:

Asa ca eu am incredere ca ne va da un film Star Wars de exceptie.
.
Eu ma indoiesc, dar sper sincer sa ai tu dreptate si nu eu.

#21
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdiogene_din_butoi, on 24 aprilie 2014 - 19:22, said:

Asa ca nu stiu daca o sa vreau sa-l vad.
Ai aceleaşi reacţii ca şi creştinii ăia ţâfnoşi pe motiv că filmul Noe nu a fost suficient de fidel Bibliei. Posted Image
Încă nici măcar n-a apărut vreun trailer, şi deja pleci de la premisa că Abrams va masacra Star Wars.
Parcă se spunea că George Lucas supervizează anumite elemente din poveste, nu?

Edited by Tinkerbelle, 27 April 2014 - 22:32.


#22
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Pleaca de la premiza ca o sa fie film slab pt. ca Jabrams nu ne-a obisnuit cu filme bune.

#23
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Comunicatul oficial de presă, pentru distribuţia filmului Star Wars: Episodul VII, a ajuns în cele din urmă să fie lansat. Deși, nu s-a dezvăluit deocamdată nici un detaliu oficial despre personajele noi ce vor apărea în film, avem o pleiada de actori noi, dar si figuri familiare: John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, și Max von Sydow, se vor alătura starurilor din saga originală, Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisher (Printesa Leia), Mark Hamill (Luke Skywalker), Anthony Daniels (C-3PO), Peter Mayhew (Chewbacca ) și Kenny Baker (R2-D2).

sursa TotulDespreFilmeleNoi

#24
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
m-am uitat la cum arata noii actori. Oare ce roluri credeti ca vor juca ?

#25
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ce naiba cauta octogenarii aia in distributie? O sa-i puna cum l-a pus pe Spock sa inregistreze cateva secunde din pat de acasa.
Se mai potrivesc aia in Star Wars mai mult de o gramada la cum arata. Poate doar sa-i faca Vaderi pe toti (incepand cu duduia care o juca pe Leia).

#26
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postdjswoop, on 30 aprilie 2014 - 10:23, said:

Comunicatul oficial de presă, pentru distribuţia filmului Star Wars: Episodul VII, a ajuns în cele din urmă să fie lansat. Deși, nu s-a dezvăluit deocamdată nici un detaliu oficial despre personajele noi ce vor apărea în film, avem o pleiada de actori noi, dar si figuri familiare: ...... Andy Serkis .......


Nasty little Jedi thieves, they stole our preciousss!

#27
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostTinkerbelle, on 27 aprilie 2014 - 22:30, said:

Ai aceleaşi reacţii ca şi creştinii ăia ţâfnoşi pe motiv că filmul Noe nu a fost suficient de fidel Bibliei. Posted Image
Încă nici măcar n-a apărut vreun trailer, şi deja pleci de la premisa că Abrams va masacra Star Wars.
Parcă se spunea că George Lucas supervizează anumite elemente din poveste, nu?
No numa'ncet, nu sari.  Hai sa nu exageram, bine? Am zis ca nu stiu daca vreau sa-l vad, ceea ce inseamna ca nu m-am hotarat inca. Reactiile o sa apara DUPA ce(si daca, evident) o sa-l vad. Din moment ce am vazut ce-a  facut Abrams pana acum (si am constatat ca nu imi place) nu ar fi cam naiv din partea mea sa ma astept la altceva? Desi amprecizat mai sus ca as prefera sa ma insel eu( dar probabil ti-a scapat asta cand te grabeai sa ma incluzi in categoria tafnosilor! :) )

#28
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
In orice caz, forta fie cu voi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TG3bsJGJmdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Doar mie nu-mi place Star Wars?

De curand am downloa.. cumparat seria de pe torr.. magazinul de inchiriat filme si muzica, si n-am rezistat sa ma uit nici macar la jumatate din prima parte... am incercat sa ma uit si prin cele mai noi si alea tot asa cretine mi s-au parut.

#30
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbadsica, on 04 mai 2014 - 12:45, said:

Doar mie nu-mi place Star Wars?

De curand am downloa.. cumparat seria de pe torr.. magazinul de inchiriat filme si muzica, si n-am rezistat sa ma uit nici macar la jumatate din prima parte... am incercat sa ma uit si prin cele mai noi si alea tot asa cretine mi s-au parut.

Personal, cred ca depinde foarte mult daca iti place sau nu de momentul cand te-ai intersectat prima data cu SW. Copil fiind si vazand seriile originale la ciunema, mi s-a parut ceva fantastic. Cand a realizat dl. Lucas ca mai poate scoate bani (ca-si lasase loc de prequels :) a facut in 99 primul episod, absolut groaznic (Jar Jar Binks fans, anyone?), dar si-a revenit cu II si III mi se pare ca a facut legatura bine. Tinand insa cont ca 4, 5, 6 au fost realizate cu zeci de ani inainte, si ordinea cronologica este invers, este absolut bizar cand te uiti la toate in ordinea logica, cand ii vezi cum se lupta in primele episoade, fata de ce simple dueluri sunt luptele cu sabii mai apoi. Dar iata ca intre timp dl. Lucas s-a mai gandit o data sa faca bani vanzand SW lui Disney, sunt foarte curios cat de comercial va fi devenit Star Wars si ce vor descoperi noile generatii in noua trilogie.

#31
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
parerea mea e ca SW fiind luat sub tutela Disney e un lucru bun. Uitati-va ce bine le merge filmelor Marvel din universul Avengers. Nici nu sunt asa disneyificate, asa cum se speria lumea la inceput.

#32
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdiogene_din_butoi, on 02 mai 2014 - 21:43, said:

Hai sa nu exageram, bine?
Chiar aşa...deci nu-ţi place stilul regizoral al lui Abrams. Chiar dacă scenariul şi implicit povestea unui film sunt de calitate.
Ştii, mai sunt unii care confundă regizorul cu scenaristul/ii. :lol:

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbadsica, on 04 mai 2014 - 12:45, said:

Doar mie nu-mi place Star Wars?

De curand am downloa.. cumparat seria de pe torr.. magazinul de inchiriat filme si muzica, si n-am rezistat sa ma uit nici macar la jumatate din prima parte... am incercat sa ma uit si prin cele mai noi si alea tot asa cretine mi s-au parut.

Prima parte baniuesc ca-i asa numita parte a patra... prima aparuta. Razboiul Stelelor, cel putin primele 3 parti, sunt poveste pura. Nu e film de film, e film de poveste. Basm SF. Nu e deloc serios si in multe locuri e brinzos. Dar povestea e esentialul. Alea mai noi insa au deviat de la poveste si parerea mea e ca au dat-o rau in bara.

View Postzedicus, on 04 mai 2014 - 13:22, said:

parerea mea e ca SW fiind luat sub tutela Disney e un lucru bun. Uitati-va ce bine le merge filmelor Marvel din universul Avengers. Nici nu sunt asa disneyificate, asa cum se speria lumea la inceput.

Pai SW I-III sunt deja disneyficate destul!

#34
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
2001: A Space Odyssey nu e asa apreciat si ala a fost un film extraordinar!

#35
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

2001: A Space Odyssey

Doar ca filmul ala putea sa fie o ora si 10 minute, nu 3 sau cat naiba dureaza.

#36
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postpv7721, on 04 mai 2014 - 12:58, said:


Personal, cred ca depinde foarte mult daca iti place sau nu de momentul cand te-ai intersectat prima data cu SW.
Si eu cred la fel. Primul Star Wars l-am vazut la cinema, in epoca de aur, cand erai impresionat de orice pelicula color, d'apoi sa mai vezi sabii laser si nave spatiale! In plus, moartea lui ObiWan m-a traumatizat serios.N-am priceput eu prea multe, am înțeles doar că niște indivizi buni se bat cu cei răi într-o lume diferită de cea pe care o cunoșteam. Am văzut multe ”chestii” care îți furau privirea, dar săbiile cu laser au fost cele mai impresionante  pe care le văzusem până atunci. Acțiunea se desfășura cu asemenea repeziciune, încât nu reușeam să citesc prea mult din subtitrare. Nu aveam, totuși, nicio îndoială că cei buni vor câștiga. Pentru că așa trebuia. Întotdeauna. Până când am văzut prima luptă care mi-a marcat copilăria: Darth Vader cel rău vs Obi Wan Kenobi, maestrul cel bun. Obi-Wan a fost personajul care m-a impresionat cel mai mult, de la prima vedere( bătrânul cel bun, care știe tot și apără lumea de cei răi). Când Darth Vader cel rău l-a ucis pe bătrânul Kenobi cel bun, am plâns. În prima fază, nu mi-a venit să cred că murise cu adevărat. Tot așteptam să se întoarcă într-un fel sau altul și să-l omoare pe cel rău. Dar nu s-a întâmplat așa.  Atunci am înțeles pentru prima dată că cei buni nu câștigă întotdeauna. Aveam cinci ani și era prima mea întâlnire cu Războiul Stelelor.
Mai târziu, prin anii adolescenței, am găsit la biblioteca publică trilogia  Star Wars de Alan Dean Foster, D. Glut and James Kahn. Mi-au plăcut enorm de mult toate cele trei părți, dar parcă cel mai mult Imperiul contraatacă, probabil pentru că personajul Yoda mi-a lăsat o impresie deosebită. Prima parte mi-a adus în minte imagini destul de vii din filmul pe care îl văzusem, din greșeală, la cinema, cu mai bine de zece ani în urmă. Iar spre sfârșitul Întoarcerii lui Jedi, am ajuns să simt compasiune pentru nefericitul Darth Vader, care s-a dovedit a nu fi, totuși, încarnarea răului absolut, după cum crezusem atunci, la cinci ani.

mno, ajunge cu nostalgia! deci ideea era, dupa cum zicea si colegul, ca depinde mult de momentul si modul in care te-ai intersectat cu SW.

Daca cineva mai vrea sa ne povesteasca prima experienta cu SW...? Posted Image

View PostTinkerbelle, on 04 mai 2014 - 14:53, said:

Chiar aşa...deci nu-ţi place stilul regizoral al lui Abrams. Chiar dacă scenariul şi implicit povestea unui film sunt de calitate.
Ştii, mai sunt unii care confundă regizorul cu scenaristul/ii. Posted Image
Or fi, dar nu ma simt, daca asta vrei sa insinuezi asa subtil Posted Image O poveste buna poate fi stricata rau de tot daca nu e spusa bine, iar o poveste proasta poate fi reparata daca e spusa bine. Regizorul e foarte important, dupa (delocPosted Image ) umila mea parere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate