Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Biblia este singura carte care a dovedit că are capacitatea de a vorbi despre anumite evenimente înainte ca acestea să se întâmple şi care nu a dat greş niciodată.  Ce spune ea despre viitorul nostru?  Ar trebui să ne fie teamă, sau să avem speranţă?

(Isaia 46:9, 10) . . .Amintiţi-vă de lucrurile dintâi, de demult, că eu sunt Cel Divin şi că nu există alt Dumnezeu, nici altcineva ca mine, 10 Cel ce spune de la început sfârşitul şi din timpuri străvechi lucrurile care n-au fost încă făcute, . . .

Edited by Eugen3, 29 October 2012 - 10:40.


#2
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Eu n-am citit biblia, dar imi poti unde nu a dat gres biblia despre evenimentele ulterioare scrierii ei ?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Probabil iti merge bine si nu ai altceva de facut.

#4
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 29 octombrie 2012 - 10:39, said:

Biblia este singura carte care a dovedit că are capacitatea de a vorbi despre anumite evenimente înainte ca acestea să se întâmple şi care nu a dat greş niciodată.  Ce spune ea despre viitorul nostru?  Ar trebui să ne fie teamă, sau să avem speranţă?

(Isaia 46:9, 10) . . .Amintiţi-vă de lucrurile dintâi, de demult, că eu sunt Cel Divin şi că nu există alt Dumnezeu, nici altcineva ca mine, 10 Cel ce spune de la început sfârşitul şi din timpuri străvechi lucrurile care n-au fost încă făcute, . . .


ce pueril !

Duhul Sfant a fost acela care a inspirat profetii sa vorbeasca in numele Domnului despre evenimente ulterioare de orice tip.

Biblia e o carte facuta de oameni, ei au cules anumite scrieri considerate inspirate de Duhul Sfant, le-au aranjat intr-o forma, au pus coperti, au tiparit etc.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEugen3, on 29 octombrie 2012 - 10:39, said:

Biblia este singura carte care a dovedit
Nu a dovedit nimic, este un simplu mit.

View Postblueday, on 29 octombrie 2012 - 12:31, said:

Biblia e o carte facuta de oameni, ei au cules anumite scrieri considerate inspirate de Duhul Sfant, le-au aranjat intr-o forma, au pus coperti, au tiparit etc.
Corect.

#6
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnasol2008, on 29 octombrie 2012 - 11:56, said:

Eu n-am citit biblia, dar imi poti unde nu a dat gres biblia despre evenimentele ulterioare scrierii ei ?

Iehova a prezis prin profetul Isaia, care a trăit în secolul al VIII-lea î.e.n., că oraşul Babilon avea să fie distrus (Isaia 13:19; 14:22, 23). Profeţia descria în amănunţime cum urma să se întâmple acest lucru. Trupele invadatoare aveau să sece fluviul care trecea prin Babilon şi să intre în oraş fără nici o confruntare armată. Şi asta nu era totul. Profeţia lui Isaia menţiona şi numele regelui care urma să cucerească Babilonul: Cirus. — Isaia 44:27—45:2.

Aproximativ 200 de ani mai târziu, în noaptea de 5 spre 6 octombrie a anului 539 î.e.n., o armată şi-a aşezat tabăra în apropierea Babilonului. Cine se afla în fruntea ei? Regele persan Cirus. A fost astfel pregătit cadrul pentru împlinirea unei profeţii uluitoare. Urma însă armata lui Cirus să invadeze Babilonul fără nici o luptă, aşa cum fusese profeţit?

Babilonienii aveau un banchet în acea noapte şi se simţeau în siguranţă la adăpostul zidurilor solide ce împrejmuiau cetatea. Dar, în mod ingenios, Cirus a deviat apele fluviului ce străbătea oraşul. Astfel, nivelul apei a scăzut repede permiţându-le oamenilor lui să treacă prin albia fluviului şi să ajungă la zidurile Babilonului. Cum avea însă armata lui Cirus să treacă de ziduri? Din anumite motive, în acea noapte, porţile oraşului fuseseră lăsate în mod imprudent deschise!

Profeţia mai spunea despre Babilon: „El nu va mai fi locuit, nu va mai fi niciodată popor în el, din generaţie în generaţie. Arabul nu-şi va mai întinde cortul acolo şi păstorii nu-şi vor mai ţărcui turmele acolo“ (Isaia 13:20). Profeţia a arătat nu numai că Babilonul avea să cadă, ci şi că oraşul urma să rămână nelocuit pentru totdeauna. Împlinirea acestor cuvinte este evidentă. Locul anticului Babilon — situat la circa 80 km sud de Bagdad, în Irak — este pustiu, dovedind că profeţia rostită de Iehova prin Isaia s-a împlinit: „Îl voi mătura cu mătura nimicirii“. — Isaia 14:22, 23.

#7
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Ceva mai recent din era noastra exista sau biblia nu mai contine nicio profetie dupa anul 1 e. n ? Cam greu sa crezi ca biblia nu greseste in a identifica viitoare intamplari, cand nu exista ceva concret din era noastra.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Unde este pastrat exemplarul acela al bibliei din sec. viii ien in care a fost consemnata profetia lui Isaia? Sau intr-o carte tiparita acum putina vreme se vorbeste de existenta unei profetii adeverite?

#9
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Mai bine bateti-va capul daca *maine* mai avem ce manca  Posted Image

#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Mă Jenule,
Prin strădania ta de a ne arăta că Scriptura se adeverește nu faci decît să confirmi predestinarea.
Tu nu ești de acord cu asta.
Fii liniștit dară. Pînă în ziua cînd lumea va fi zguduită mai e ceva timp. Nu mult, da mai e!Posted Image

#11
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Crestinii care cred in profetiile bibliei ca si ceilalti care au profetit tot felul de chestii (incluzindu-l aici pe Nostradamus) sufera de o mare problema: intii se trage cu arcul iar unde se infinge sageata acolo se deseneaza tinta. Cam asa e cu toate profetiile, dupa ce s-a intimplat vine cite un bou si zice: uite, s-a prevestit. Niciodata inainte.

Biblia e o carte de povesti evreiesti, cosmetizate de greci si de altii dupa ei. Povesti de adormit copiii. Nici macar nu are valoare istorica, majoritatea celor scrise in Biblie nu se sustin ca relatari din alte surse, sunt pure inventii ale unor minti odihnite.

#12
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Desigur.
Erau atît de odihniți încît au pus niște întrebări care nici azi nu au răspuns. Întrun fel au rîs de sau prăpădit de "inteligența" urmașilor. Fain nu ?

#13
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Au ris mai ales de cei care nu stiu sa scrie in limba romana.

#14
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postblackcat, on 29 octombrie 2012 - 16:56, said:

Au ris mai ales de cei care nu stiu sa scrie in limba romana.
Desigur.
Mai "ris" și acum!

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnasol2008, on 29 octombrie 2012 - 13:04, said:

Ceva mai recent din era noastra exista sau biblia nu mai contine nicio profetie dupa anul 1 e. n ? Cam greu sa crezi ca biblia nu greseste in a identifica viitoare intamplari, cand nu exista ceva concret din era noastra.

Stimabile, Biblia nu se ocupa de prevestirea viitorului aragazului vecinului sau a conflictelor interetnice, ci este o revelatie a legii lui Dumnezeu pt omenire. Scrisa, intr-adevar, cu ajutorul evenimentelor istorice, vindecari, vise, miracole. Inceputul si sfarsitul sunt in Biblie, insa nu sunt aceia care sa studieze asa ceva din cauza hermeneuticii gresite. In sfarsit... te bag la grele.

1 Corinteni 10

11 Aceste lucruri li s'au întîmplat ca să ne slujească drept pilde, şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste cari au venit sfîrşiturile veacurilor.

Edited by zexelica, 29 October 2012 - 19:31.


#16
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
zexelica, eu nu incerc sa descopar misterele bibliei, vreau sa stiu ce-au fumat cei care au scris-o. Explica-i celui care a deschis topicul unde-i inceputul si sfarsitul si ce e adevarat din biblie.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnasol2008, on 29 octombrie 2012 - 19:48, said:

zexelica, eu nu incerc sa descopar misterele bibliei, vreau sa stiu ce-au fumat cei care au scris-o. Explica-i celui care a deschis topicul unde-i inceputul si sfarsitul si ce e adevarat din biblie.

Ma Bucur Obor, stimabile. Mai bine intreaba-i pe iehovisti ce au fumat aia de le-au scris brosuricile de unde copiaza ei vrajelile astea cu prezicerea viitorului.
Aia vad un berbec si spun ca e SUA. Un urs si spun ca e Rusia. Eu zic ca sunt etnobotanice.............

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnasol2008, on 29 octombrie 2012 - 13:04, said:

Ceva mai recent din era noastra exista sau biblia nu mai contine nicio profetie dupa anul 1 e. n ? Cam greu sa crezi ca biblia nu greseste in a identifica viitoare intamplari, cand nu exista ceva concret din era noastra.

(2 Timotei 3:1–5) . . .Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te. . .

View Postzexelica, on 29 octombrie 2012 - 22:19, said:

Ma Bucur Obor, stimabile. Mai bine intreaba-i pe iehovisti ce au fumat aia de le-au scris brosuricile de unde copiaza ei vrajelile astea cu prezicerea viitorului.
Aia vad un berbec si spun ca e SUA. Un urs si spun ca e Rusia. Eu zic ca sunt etnobotanice.............

Faptul că unele animale au fost folosite în Biblie ca simboluri pentru nişte puteri mondiale este scriptural ...

(Daniel 8:20–22) . . .Berbecul pe care l-ai văzut şi care avea cele două coarne îi reprezintă pe regii Mediei şi Persiei. 21 Ţapul păros îl reprezintă pe regele Greciei. Cornul cel mare dintre ochii lui îl reprezintă pe primul rege. 22 Pentru că acesta s-a rupt şi în locul lui s-au ridicat în cele din urmă patru, din naţiunea lui se vor ridica patru regate, dar nu cu puterea lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate