Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Laptop Sony Vaio personalizat sau Macbook Pro?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bia_maria

bia_maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
Am deschis acest topic pentru ca as vrea sa-mi cumpar un laptop. Facand niste eforturi, as putea sa-mi iau Macbook Pro 13 cu o reducere pentru studenti, la 1099 euro.

Dar ce ma deranjeaza este ca mi se pare prea scump pentru ce "poate sa faca". Adica, inteleg ca e de calitate, ca e Apple etc. Dar totusi...

Precizez ca vreau neaparat un laptop usor si sa nu aiba mai mult de 13.3".

Cautand in magazine online, am vazut seria S de la Sony Vaio si pe urma am intrat pe magazinul Sony din Franta.

Am ales modelul de 13.3" si l-am personalizat.

Iarasi, cu o reducere pt studenti, pretul final cu toate taxele a ajuns la aprox 892 euro.

Pentru banii astia, are urmatoarea configuratie:

Intel Core i3 2,4 GHz, 3 Mb cache
Windows 8 (64 bit)
HDD 500 Gb Serial ATA - 7200 rpm
6 Gb Ram - SDRAM 1333 MHz
Cititor Blu-ray
ecran cu rezolutie 1366x768
Intel HD Graphics 4000

Baterie care tine 7 h (asa zice pe site-ul lor).

Macbook-ul de care ziceam mai sus are:

Intel i5 2,5 Ghz cu Turbo Boost pana la 3,1 GHz
HDD 500 Gb Serial ATA - 5400 rpm
4 Gb Ram - SDRAM 1600 MHz
DVD RW
Intel HD Graphics 4000

Bateria - 7 h (tot de pe site-ul lor)

Tinand cont de diferentele intre cele doua configuratii, care credeti ca ar trebui sa il cumpar?

Stiu ca Macbook-ul are o calitate renumita. In schimb, Sony Vaio cum e? Ati avut? Ati folosit? La nivel de durabilitate, finisaj, ce parere aveti?

Sper sa imi raspunda cineva. Si multumesc ca v-ati facut timp sa cititi tot post-ul.

PS: Am uitat sa scriu ca la Macbook e configuratia de baza, nu am schimbat nimic. Daca adaugam mai multi Ram sau un Hdd mai mare, ar fi fost mult mai scump...


Am vazut ca si Asus are Ultrabook-ul si Toshiba Portege, dar nu au DVD RW :( ceea ce e destul de important. Ca nu vreau sa car si un DVD RW extern cu mine...

Edited by bia_maria, 25 October 2012 - 22:36.


#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ia Sony, nu arunca banii pe prostii.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pt. ce o sa il folosesti?

#4
bia_maria

bia_maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
Nu sunt amatoare de jocuri, dar in rest pt Office, navigare web, sa urmaresc seriale si filme online si pt scoala. De aia e f important sa nu fie prea greu... Am uitat sa spun ca daca aveti alternative la marcile astea si cam la acelasi pret, sunt deschisa la sugestii.

Edited by bia_maria, 25 October 2012 - 22:34.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Macbook PRO, durabil, stabil, forte!
Sony, sunt faine, pretul e la fel de nejustificat ca si la Apple, rezistente, se incalzesc la fel de mult. problema, Windows!  [ sau, linux. dar n-ai asa mare arie de aplicatii ]
Eu as merge pe Macbook PRO, fara sa ma uit inapoi. as scapa de una din problemele secolului, MS&Windows!
ps. de la sony mi-a placut seria T, si seria Z [ seria Z e o bomboana de laptop, am si trecut cu vederea faptul ca avea windows pe el :lol: ]

Edited by lex404, 25 October 2012 - 22:37.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Exact, problema e windows-ul.
Pt. unii este insa un avantaj.
Ma rog, daca ai bani de aruncat ia macbook-ul. Daca nu, te va multumi mai mult ca sigur si acel VAIO (deasemea laptopuri f. bune d.p.d.v. al calitatii).
Seria Z cred ca depaseste bugetul.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de Sony-uri.
am avut "plasticuri" care au tinut, doar ca s-au deformat
am avut si aluminii, scumpe si care bateau la ochi

De blu-ray n-ai nevoie, de Windows 8 n-ai nevoie [ dpmdv este un esec total, cf. cu platformele actuale. este conceput pentru touchscreen, nu mouse! ], 4 GB ram iti ajung [1600 MHz ].
Ce are Sony-ul mai bun, e HDD-ul. e mai "vitezoman" , dar oricum n-ai sa-ti dai seama de diferente :P

#8
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Apreciez Mcbook-urile dar cum ai spus tu prea scump pentru ce "poate sa faca".Eu am 3 sony in casa si pe primul il am de 5 ani fara nici o problema cu el,pe ultimul il am de 3sapt.aproape cu aceeasi configuratie care ai scris tu,  si la un pret decent .

Deci parerea mea ia Sony.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Chiar folosesti DVD-RW frecvent? Un ultrabook (Asus, Samsung, Toshiba) ar fi mai mult decat perfect.

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătit

#11
emanuel blaga

emanuel blaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2007
ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătită:))

ia-ți sony
pentru mac nu ești încă pregătită :))

#12
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Eu am Vaio S versiunea 2011.  Verifica urmatoarele:
- sunetul  ( versiunea 2011 a fost un esec total, daca puneau boxele in niste conserve ar fi sunat probabil mai bine ).
- la LCD cauta o rezolutie mai buna (1600 sau chiar 1920). 1366x780  este  o rezolutie antica. Poti oricand sa schimbi dimensiunea fontului insa nu poti sa iti schimbi lcd-ul atunci cand o sa realizezi ca nu poti face mare lucru pe rezolutia respectiva. Dai destul de multi bani pe el, banui ca nu o sa-l schimbi prea curand.
- hdd cu platane ar fi de evitat din cauza incalzirii si a zgomotului. Eu am ales ssd si din punct de vedere al performatntei nu am de ce sa ma plang. Drept este ca din 4 ( puse in raid [astea mai noi vin cu 2 puse in raid ]) unul mi-a crapat, dar l-am scos din array si functioneaza excelent cu 3. Din pacate garantia a expirat :D  OOO HAPPY ME.
- DVD :D . L-am folosit de vre-o 4 ori intr-un an , iar un amic care si-a luat cu BlueRay inca nu s-a uitat la un film pana acum. Directia pe care o vad pe internet este scoaterea complet a cititoarelor optice de pe laptoape. Parca si Apple la noua serie de McBook o sa le livreze fara unitate  BR sau DVD . Parerea mea : de banii astai pune mai mult RAM sau/si SSD.

Orice decizie vei lua sa-l folosesti fericit/a.

-

#13
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
bia-maria, amindoua calculatoare sunt bune.
Dar dezavantajul la cel cu Windows e ca atunci cind vrei sa il reistalezi, trebuie sa il reactivezi.
Cu Mac OS X e mai usor si mai simplu - fara activare \ reactivare.

Edited by EnterpriseGTX, 14 November 2012 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate