Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple iPad 4

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Depinde si la ce o vei folosi. Daca o iei strict pentru pentru jocuri, web browsing, vizionare filme online sau din memoria interna atunci iPad Mini e perfect.
Dar trebuie sa tii minte ca e putin mai dificil sa instalezi aplicatii non-App Store, aplicatiile nu partajeaza fisierele intre ele, asa ca daca vrei de exemplu sa deschizi un film cu mai multe player-e video atunci va trebui creata o copie a fisierului video pentru fiecare aplicatie in parte (nu stiu daca exista vreun workaround pentru problema asta), iar daca vrei sa-l customizezi trebuie neaparat sa-i faci jailbreak, dupa care trebuie sa cauti sa vezi exact ce aplicatii sau tweakuri sa instalezi din Cydia.
In schimb pe Android e mult mai usor sa customizezi interfata sistemului de operare si multe alte aspecte, iar multe dintre ele nici nu necesita root-are (un fel de jailbreak pentru Android).

#38
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostHider141, on 02 noiembrie 2012 - 18:28, said:

Depinde si la ce o vei folosi. Daca o iei strict pentru pentru jocuri, web browsing, vizionare filme online sau din memoria interna atunci iPad Mini e perfect.

Da, doar pentru acest lucru vreau sa-mi iau, seara cand ajung acasa mi-ar fi mult mai usor sa intru de pe tableta pe mess, sau un browsing, mai citesc un mail, plus ca e usor de folosit, mai usor decat un laptop, am si un netbook, dar mi-e greu ca nu prea am cum sa scriu atunci cand stau in pat, se incinge, tine bateria putin, trebuie sa stau cu cablu si etc.Chiar azi am vazut o tableta de la samsung cu android, era ok, de aceea nu stiu ce sa fac, sa-mi iau ipad, sau samsung.Multumesc pentru ajutor :)

#39
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
iPad 4 DISTRUGE toate Androidele!!!

http://www.anandtech...-under-the-hood

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51304.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51310.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51306.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uitati-va la Samsung Galaxy S3 ce scor de rahat are! Da are paispe procesoare si suna bine! Aha, ha, ha, ha! :))

Edited by Blomsfield, 03 November 2012 - 10:27.


#40
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBlomsfield, on 03 noiembrie 2012 - 10:20, said:

...Uitati-va la Samsung Galaxy S3 ce scor de rahat are! Da are paispe procesoare si suna bine! Aha, ha, ha, ha! Posted Image)
optimizare, optimizare, si iarasi optimizare. iOS si orice jocuri/programe sunt optimizate pentru o mana de device-uri, in timp ce S.O.-ul Android si jocurile/aplicatiile disponibile trebuie facute sa mearga pe mii de device-uri cu configuratii diferite.
Crezi ca daca Apple lansa cateva zeci de modele de iPhone, iPad si iPod Touch/an mai reuseau sa optimizeze OS-ul si aplicatiile incat sa lucreze asa bine cu hardware-ul si sa stoarca orice strop de performanta din el?

Edited by Hider141, 03 November 2012 - 19:28.


#41
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View PostHider141, on 03 noiembrie 2012 - 19:27, said:

optimizare, optimizare, si iarasi optimizare. iOS si orice jocuri/programe sunt optimizate pentru o mana de device-uri, in timp ce S.O.-ul Android si jocurile/aplicatiile disponibile trebuie facute sa mearga pe mii de device-uri cu configuratii diferite.
Crezi ca daca Apple lansa cateva zeci de modele de iPhone, iPad si iPod Touch/an mai reuseau sa optimizeze OS-ul si aplicatiile incat sa lucreze asa bine cu hardware-ul si sa stoarca orice strop de performanta din el?
Hai ca te-ai facut de rahat cu raspunsul asta. Cand iPhone 5 este de 10 ori mai rapid decat Galaxy S3 si iPad 4 este de 13 ori mai rapid, taci din gura, bagi capul in paman si nu vii cu raspunsuri hilare. Fa si tu asa cum fac fratii tai fandroizi care se fac ca ploua la faza asta! :D

PS
Si ca sa nu va obositi venind cu teste de javascript, ceea ce am postat arata in special performantele GPU, nu cat de rapid se incarca pagina de browser. Adica placa grafica, aia pe care dati voi o gramada de bani ca sa jucati Crysis. Se vorbeste ca placa grafica din iPad 4 este daja la nivelul unui GForce 200-300.

#42
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostBlomsfield, on 03 noiembrie 2012 - 10:20, said:

Uitati-va la Samsung Galaxy S3 ce scor de rahat are! Da are paispe procesoare si suna bine! Aha, ha, ha, ha! Posted Image)

View PostBlomsfield, on 04 noiembrie 2012 - 11:15, said:

ceea ce am postat arata in special performantele GPU, nu cat de rapid se incarca pagina de browser. Adica placa grafica, aia pe care dati voi o gramada de bani ca sa jucati Crysis. Se vorbeste ca placa grafica din iPad 4 este daja la nivelul unui GForce 200-300.
deci, Galaxy S3-ul are paispe procesoare grafice?? nu de alta, dar s-au comparat performantele GPU-ului... da, vor fi niste gameri pe iPad foarte fericiti.

oricum, acum ai si tu motive sa fii mandru de iPod nano-ul tau. felicitari, ai intrat in liga mare! Posted Image

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBlomsfield, on 04 noiembrie 2012 - 11:15, said:

Hai ca te-ai facut de rahat cu raspunsul asta. Cand iPhone 5 este de 10 ori mai rapid decat Galaxy S3 si iPad 4 este de 13 ori mai rapid, taci din gura, bagi capul in paman si nu vii cu raspunsuri hilare. Fa si tu asa cum fac fratii tai fandroizi care se fac ca ploua la faza asta! Posted Image

Si daca ar fi asa, nu eu m-am colorat la gura.

Edited by Hider141, 05 November 2012 - 08:21.


#44
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Intrebare pentru posesorii de Ipad 4: pot fi probleme sa preiau aceleasi aplicatii instalate deja pe un Ipad 1 pe Ipad 4? Am citit ca ar fi probleme de sincronizare vis a vis de versiunile Ios si Itunes diferite suportate de fiecare dispozitiv. Ideea este ca m-ar tenta un Ipad 4 sau Ipad mini si nu as vrea sa mai cumpar inca o data aplicatiile deja instalate pe primul Ipad. Banuiesc ca va trebui sa imi cumpar si adaptorul de mufa lighting pentru Ipad 4 pentru aceasta sicnronizare sau este suficient sa fac backup online prin WiFi pe Icloud si apoi le va vedea automat pe Ipad 4?

#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postxhermesx, on 06 noiembrie 2012 - 12:19, said:

Intrebare pentru posesorii de Ipad 4: pot fi probleme sa preiau aceleasi aplicatii instalate deja pe un Ipad 1 pe Ipad 4? Am citit ca ar fi probleme de sincronizare vis a vis de versiunile Ios si Itunes diferite suportate de fiecare dispozitiv. Ideea este ca m-ar tenta un Ipad 4 sau Ipad mini si nu as vrea sa mai cumpar inca o data aplicatiile deja instalate pe primul Ipad. Banuiesc ca va trebui sa imi cumpar si adaptorul de mufa lighting pentru Ipad 4 pentru aceasta sicnronizare sau este suficient sa fac backup online prin WiFi pe Icloud si apoi le va vedea automat pe Ipad 4?

Dupa ce vei conecta noua tableta la ICloud, toata configuratia vechiului IPad iti va fi transferata (contacte, internet history, aplicatii, mai putin muzica si filmele care nu au fost luate din ITunes store).

Edited by George_Catean, 06 November 2012 - 12:23.


#46
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Hmmm, suna bine. Citisem de niste probleme ale unor posesori pe net si eram ingrijorat in cazul achizitiei. Mai astept totusi sa vad ce poate noul Samsung Google Nexus 10 si apoi trec la achizitie. Desi parca am o presimitire ca tot Ipadul se va misca mai "natural". Sunt fan Android si imi place versiunea 4.2, de aceea inca mai oscilez.

#47
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Este decizia ta, dar sunt 100% sigur ca IPad se va misca mai bine. Android ruleaza intr-o masina virtuala, iar IOS este adaptat direct pentru hardwareul pe care vine.

#48
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004
Ciudat mai denumesc ăștia modelele de iPad. Adică New IPad acum e vechi, iar cel nou este cu Retina display? Păi nu avea și New iPad Retina display? Era greu un 3 și 4 (sau 3.1). Posted Image

#49
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Da George_Catean, stiu cum se misca Ios-ul dar ma deranjeaza limitarile lui. Daca dezvoltatorii de Android ar avea macar un an sa dezvolte sistemul de operare doar pe 2-3 dispozitive ca cei de la Apple, intradevar consider ca Android ar matura pe jos cu Apple. Parerea mea este ca viitorul apartine Android. Pana la urma totul tine de gust, de ceea ce doresti sa faci cu el, si, de ce nu, si de pret.
Zoom, da, curata lipsa de vigilenta. Afara e Ipad 4, la noi mai vezi (ex emag) Ipad cu retina display. M-am lovit de asta cand cautam preturi la noi.
Cat despre testele anandtech pentru GPU, sunt destul de sugestive, dar in restul testelor un Nexus 10 este peste un Ipad si peste multe alte dispozitive. Si nu doar GPU este esential la o tableta. http://www.anandtech...nexus-10-review. Depinde cum spuneam de ceea ce vrei la device si de cate parale esti dispus sa cheltui, recte raportul pret/performanta.

Si daca tot facem comparatii si statistici: http://mostly-tech.c...ver-a-nexus-10/ Precizez ca imi plac ambele sisteme, fiecare cu ale lui, si este inca prematur sa discutam complet despre Nexus 10. dar nici sa punem subiectiv Apple/Ios pe un piedestal.

#50
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006
Cred ca o sa-mi cumpar un iPad 4....  unul WiFi de 16 GB, se pare ca sunt cel putin 2 pravalii care-l vand la 2469,99 lei si il au in stoc cu livrare imediata....

Mai trebuie sa stabilesc daca il iau pe negru sau pe alb....

Despre rivalitatea iOS vs Android...  nu cred ca lumea trebuie sa fie asa incordata Posted Image e loc pentru toti, fiecare cu avantajele lui...

Mi-e imi place mai mult Apple, e mai frumos, mai simplu, mai placut, mai fluid, mai stabil....

Folosesc MacBook Pro si iPhone 4s, pot sa ma declar foarte multumit de ele....

Edited by oldcalin, 06 November 2012 - 20:58.


#51
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004

View Postxhermesx, on 06 noiembrie 2012 - 13:38, said:

Zoom, da, curata lipsa de vigilenta. Afara e Ipad 4, la noi mai vezi (ex emag) Ipad cu retina display. M-am lovit de asta cand cautam preturi la noi.

Păi şi americanii tot aşa îi spun, la derută.

#52
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006
Prieteni va scriu de pe iPad 4...
Ce sa va spun.....    e super iScula :)))

#53
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: Daca te plictisesti si vrei sa incerci un joc pe iPad iti recomand Need for Speed Most Wanted. N-o sa regreti ca dai 6Euro pe joc, l-am incercat pe iPad3 si chiar merita.

#54
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostBlomsfield, on 03 noiembrie 2012 - 10:20, said:

iPad 4 DISTRUGE toate Androidele!!!

http://www.anandtech...-under-the-hood

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51304.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51310.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.anandtech.com/graphs/graph6426/51306.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uitati-va la Samsung Galaxy S3 ce scor de rahat are! Da are paispe procesoare si suna bine! Aha, ha, ha, ha! Posted Image)
Top de rahat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate