Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Upgrade de la Symbian la iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nsanedriv3r

nsanedriv3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.09.2007
Salutare tuturor.

Asa cum spune titlul, as vrea sa-mi schimb actualul telefon E71 (de care sunt EXTREM de multumit), cu un iPhone 3GS.
As vrea sa va intreb si pe voi daca merita acest upgrade. Precizez ca n-am mai avut iPhone, nu stiu aproape nimic despre ele, dar imi place sistemul de operare si faptul ca are un touchscreen foarte bun. Mai ales ca imi schimb abonamentul si voi avea acces mult mai mult la internet. Asta e principalul motiv pentru care am optat pentru acest telefon.
L-am gasit SH la 600 lei. Asta e pretul maxim pe care il dau pe un telefon.
Ma intereseaza in mod special bateria si claritatea audio (vorbesc in jur de 3 ore pe zi la telefon si vreau sa se auda clar si tare, la fel ca la E71).

Apreciez orice sfaturi de la cunoscatori. Eventual daca stiti alt telefon cu specificatii asemenatoare cu iPhone-ul, sunt deschis la idei.

#2
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008

View Postnsanedriv3r, on 23 octombrie 2012 - 14:18, said:

Salutare tuturor.

Asa cum spune titlul, as vrea sa-mi schimb actualul telefon E71 (de care sunt EXTREM de multumit), cu un iPhone 3GS.
As vrea sa va intreb si pe voi daca merita acest upgrade. Precizez ca n-am mai avut iPhone, nu stiu aproape nimic despre ele, dar imi place sistemul de operare si faptul ca are un touchscreen foarte bun. Mai ales ca imi schimb abonamentul si voi avea acces mult mai mult la internet. Asta e principalul motiv pentru care am optat pentru acest telefon.
L-am gasit SH la 600 lei. Asta e pretul maxim pe care il dau pe un telefon.
Ma intereseaza in mod special bateria si claritatea audio (vorbesc in jur de 3 ore pe zi la telefon si vreau sa se auda clar si tare, la fel ca la E71).

Apreciez orice sfaturi de la cunoscatori. Eventual daca stiti alt telefon cu specificatii asemenatoare cu iPhone-ul, sunt deschis la idei.

In categoria aia de pret gasesti tot SH Galaxy S sau nou Galaxy Mini 2 sau Galaxy Ace , care au specificatii mai bune decat 3GS. Totusi daca vrei IOS atunci este o alegere buna intrucat 3GS-ul se misc foarte bine in comparatie cu Iphone 3.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Sa iti iei incarcatorul cu tine.O sa ai nevoie..

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007
Daca vorbesti asa de mult zilnic, eu unul as ramane la E71 ... gandeste-te ca iPhone-ul ala are si bateria terminata dupa atatia ani, mai ales ca un iPhone de multe ori il incarci zilnic, asa ca probabil vei avea o dezamagire legata de timpul de standby ... iar daca te intereseaza mult si calitatea convorbirii ... hmmm ... eu n-as face "upgrade-ul" in locul tau. As lua iPhone-ul daca as fi interesat in primul rand de navigare pe net, aplicatii, etc, dar in momentul in care vorbesti 3 ore zilnic si te intereseaza in primul rand calitatea convorbirii chiar nu stiu daca e recomandat pasul asta, diferenta intre cat tine in conditiile astea E71 si cat tine un iPhone (second, de acum 3 generatii, deci cu bateria suficient de uzata) e destul de mare zic eu.

#5
nsanedriv3r

nsanedriv3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.09.2007
Mersi baieti pentru raspunsuri.
Eu nu vreau sa schimb E71 pentru ca m-am saturat de el, ci pentru ca vreau o mobilitate mai mare pe internet. Vreau ecran mai mare, etc etc. Binenteles ca bateria trebuie sa fie foarte buna ca stau si mult pe net.
De la Samsung imi place Galaxy Note, dar nu ma incadrez la pret.
Ce ar insemna sa schimb bateria la iPhone? Asta in caz ca prind una foarte uzata?
Ce alte telefoane mai stiti voi care se incadreaza in specificatiile iPhone?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnsanedriv3r, on 23 octombrie 2012 - 14:18, said:

Salutare tuturor.

Asa cum spune titlul, as vrea sa-mi schimb actualul telefon E71 (de care sunt EXTREM de multumit), cu un iPhone 3GS.
As vrea sa va intreb si pe voi daca merita acest upgrade. Precizez ca n-am mai avut iPhone, nu stiu aproape nimic despre ele, dar imi place sistemul de operare si faptul ca are un touchscreen foarte bun. Mai ales ca imi schimb abonamentul si voi avea acces mult mai mult la internet. Asta e principalul motiv pentru care am optat pentru acest telefon.
L-am gasit SH la 600 lei. Asta e pretul maxim pe care il dau pe un telefon.
Ma intereseaza in mod special bateria si claritatea audio (vorbesc in jur de 3 ore pe zi la telefon si vreau sa se auda clar si tare, la fel ca la E71).

Apreciez orice sfaturi de la cunoscatori. Eventual daca stiti alt telefon cu specificatii asemenatoare cu iPhone-ul, sunt deschis la idei.

Suntem cam în aceeaşi situaţie.
În februarie 2011 am avut de ales între E71 şi E72; am ales E72. Nici acum nu regret că l-am ales, Symbian-ul cu care e echipat fiind ideal pentru un telefon mobil.
În schimb, sunt dezamăgit de wifi. Cu toate că vede toate reţelele disponibile, nu se conectează la aproape niciuna free. Cu cele parolate, dacă mi se dă parola, se descurcă excelent. Dar cu cele free nu se împacă deloc. Fie nu se conectează pur şi simplu, fie pierde semnalul - şi nu le mai vede - când mi-e navigarea mai dragă.
Nu sunt adeptul reţelelor de socializare, dar în foarte puţine cazuri sunt nevoit să apelez la Yahoo Messenger şi, în majoritatea cazurilor, să caut diverse informaţii. Acestea sunt cazurile în care E72 devine inutil.
Verişoara mea are un iPhone 3GS cumpărat cam acum doi ani de la Orange, nu ştiu cu ce abonament. L-am butonat intens şi mi-am făcut o părere. Proastă. De ce?
- acumulatorul se încălzeşte excesiv la navigarea prin App Store şi mai ales la upgrade-ul aplicaţiilor şi se consumă văzând cu ochii (cam un procent pe minut);
- am reuşit să-l blochez în timp ce căutam propriul meu număr la contacte, ca să modific nişte detalii. S-a deblocat numai după ce s-a consumat tot acumulatorul, când l-a pus la încărcat;
- rezoluţia ecranului, comparativ cu iPhone 4S, este slabă;
- semnalul se pierde când vorbeşte la el în condiţii ceva mai dificile, cum ar fi într-un tramvai sau autobuz aglomerat. La metrou nu-l poate folosi;
- spre deosebire de E71 şi E72, ce pot fi folosite pentru business având Quickoffice (ştiu, ecranul e foarte mic pentru aşa ceva, dar în caz de necesitate merge un Word - eu ţin pe telefon jurnale de călătorie), iPhone e orientat mai mult pe partea de socializare şi entertainment. În plus, iPhone este supraevaluat ca raport preţ-calitate. De la un telefon te aştepţi să poţi vorbi în orice situaţie, inclusiv în cele de urgenţă, cazuri în care tot după E71/E72 aş căuta prin buzunare şi nu după iPhone;
- dacă eşti precum mine, cu degete mai late (mai ales degetele mari), vei vedea că tastatura virtuală QWERTY de pe iPhone e un calvar, spre deosebire de cea a lui E71;
- revin la acumulator: fără să-l forţeze prea mult, îl încarcă în fiecare noapte, fiind destule cazuri când după ora 18 revine la vechiul Nokia 2730 fiindcă iPhone-ul nu-l mai poate folosi.

Părerea mea:
Nu renunţa la E71, mai ales că spui că eşti EXTREM de mulţumit. Ia-ţi o tabletă, pentru un ecran cu adevărat mare şi, în cazul iPad-ului, măcar pentru 10 ore de folosit continuu.
Recunosc că mi-au plăcut foarte mult Samsung Galaxy Note, atât smartphone-ul, cât şi tableta (10.1). Dar, la tablete, parcă tot iPad 3 mă atrage mai mult. Aplicaţii cu interfaţă sobră şi elegantă, utilizare extrem de simplă, cel mai precis ecran touch din câte există la ora actuală pe piaţa asta, rezoluţie excelentă pentru fotografii şi documente text (inclusiv cărţi). La Samsung Galaxy 10.1 ecranul m-a dezamăgit ca rezoluţie, în rest tableta mi-a plăcut pentru câteva funcţii ce o situează peste iPad: rularea simultană a mai multor videoclipuri pe întregul ecran sau a unui videoclip peste o aplicaţie full screen, mini-aplicaţiile ce pot fi deschise peste cele deja deschise (de exemplu, un blocnotes sau un calculator aritmetic peste o pagină web), S Pen-ul, managerul de fişiere etc.
Navigarea pe net e mult mai plăcută pe o tabletă decât pe un smartphone, deşi smartphone-ul e mai comod de ţinut în mână când te deplasezi, decât tableta. Dar ăsta nu e un criteriu. În Praga am văzut o gagică fotografiind pe stradă cu un iPad şi nimeni n-o privea ciudat, deci orice e posibil.

Edited by PSC, 31 October 2012 - 10:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate