Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cultura salatei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#19
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu am patit asta, cu vrabiutele, dar in gradina deschisa!
Chiar sa nu observe zburatoarele prin solar? Sau sa le observe si sa nu le
"acuze" de daune?

#20
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Anul ăsta cred că te mai bucuri de solar vreo două săptămâni. După aia te aduni prin casă...

#21
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna dimineata forumisti.
@danutz_2009
Am optat pentru sulfat de cupru. Vreau ,,bio''. Cultiv pentru familie si consum propriu. Imi poti spune si doza, sau modalitate de tratament?
@trestie-de-balta
Cutura de salata, este infiintata in solar. Seara usa se inchide. Exclus zburatoare. fenomenul de disparitie are loc noaptea. Crede-ma ca dimineata intru in solar,cu sufletul inchis. Nu stiu ce surprize neplacute ma asteapta (((.
@ciudin
Deja m-am cam retras. Dar nu in casa. In locul unde am avut merii pe spalieri (i-am scos pentru ca au fost rosi de iepuri asta iarna). Am adus vreo 5 rabe (masini), cu pamant de lunca. Am raul Arges la 500 m de casa. Este un pamant pufos. Vreau sa ameliorez solul pentru a cultiva in primavara rasadurile produse de noi. Il pun in grosime de 15-20 cm. E bine ?  La 2 km de casa, am complexul de crestere pasari. La o perioada de 1 luna, halele sunt curatate de dejectii. m-am interesat si pot lua orice cantitate. Pot sa inglobez, acest ingrasamant in solul pregatit si sa amestec prin aratura si frezare, in acest moment, fara sa mai compostez gainatul. Cred eu (poate nu este bine), ca pana la primavara, datorita zapezii si gerului, se mai atenueaza aciditatea.
Scuze pentru off topicul cu pamantul si ingrasamantul. Va multumesc pentru raspunsuri si astept in continuare sa ajutati un neinitiat, dar cu foarte multa ambitie si dorinta de a face lucrurile bine.
Toate cele bune sa fie cu voi.


Iubiti natura. merita !!!

Edited by 1orgu, 13 November 2012 - 10:51.


#22
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Post1orgu, on 13 noiembrie 2012 - 10:48, said:

@danutz_2009
Am optat pentru sulfat de cupru. Vreau ,,bio''. Cultiv pentru familie si consum propriu. Imi poti spune si doza, sau modalitate de tratament?

Am dat o singura data si am preparat "dupa ochi"!
Eu nu aveam plante importante in acel moment, nu exista riscul sa "ard" plantele!
Roaga-l pe horia66 sa-ti zica doza! Sau cauta pe forum, candva ne-a zis doza!

Numai bine!

#23
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Azi noapte, spre ziua, in zona unde locuiesc a plouat dupa foarte, foarte, mult timp. Dimineata cand am intrat in solar, ceata, abur, condens, nu vedeai la 2 m. Pe folie pana la inaltimea de 80 cm. am gasit ,,infractorii''. Limaxi de cca. 1-1,5 cm. Am postat aceast lucru si in topicul sere, solarii si adaposturi. Prietenii nostri comunii mi-au dat sugestii, sfaturi, solutii. Nu stiu la care din ele sa fac apel. Sunt intr-o nebuloasa totala. Tu pentru care varianta ai opta?
Var nestins. Pus intre randuri sau la minim doua randuri.
Mesurol.
Optimol.
Carpe umede, puse din loc in loc, sub care se aduna limaxii. Ultima optiune este valabila cand nu am umezeala in solarel. Dar acum e numai umezeala.
Te apreciez, pentru solutia care o consideri viabila. Am nevoie de cat mai multe sugestii.
Iti multumesc si te asigur de raspuns corespunzator (daca pot real), la o eventuala , intrebare a ta.
Numai bine sa gasesti, pe unde te urmeaza pasii tai.

Iubiti natura. Merita !!!

#24
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu mai posta in dublu! Si la sera si la salata!
Cei care intra aici citesc ambele subiecte!

#25
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdanutz_2009, on 14 noiembrie 2012 - 21:29, said:

Nu mai posta in dublu! Si la sera si la salata!
Cei care intra aici citesc ambele subiecte!
Corect, mea culpa.

Iubiti natura. Merita !!!

#26
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Attached File  DSC02910.JPG   4MB   85 downloadshotiiAttached File  DSC02911.JPG   4.24MB   74 downloadsprofitoriiAttached File  DSC02912.JPG   3.48MB   76 downloadsdaunatoriiAttached File  DSC02915.JPG   3.93MB   70 downloadsasta e grasuliu(((Attached File  DSC02916.JPG   4.06MB   93 downloadsva trece la amintiri neplacuteAttached File  DSC02686.JPG   4.27MB   209 downloadsnu intru in intimitate lor
Buna seara all forumisti
Imaginile sunt de azi dimineata. Folia era plina de limaxi. Imaginile cu solarelul nostru, arata foarte clar ce pot face acesti devoratori. In spate dreapta, era plin de salata, acum mai sunt cateva plantute. In partea dreapta, plan apropiat au devorat toata salata, care era de vreo 5-6 cm. In stanga, au inceput sa dea atacul la spanac. Ridichiile sunt si ele supuse uni tir nemilos din partea lor. Efectiv nu credeam ca pot produce atatea pagube niste balosi de melci. Va sfatuiesc ca la primele semne de atac, sa luati masuri fara nici un fel de amanare. Alfel veti pati ca mine. Voi posta niste imagini cu acesti ,,infractori'', care ne distruge munca si sperantele. De ieri am intrat in razboi total cu cei care vor sa beneficieze de munca noastra.
Vara in gradina, aveam foarte multi melci cu cochilie. Acum s-au bagat la iernat, pe sub frunze, pe la radacina murilor si a zmeurei, pe sub gardul viu de buxusi. Cum dreaku sa nu se inmulteasca cand fac ,,sex in trei''. Imaginile spun tot.
Aveti grija de munca voastra si nu amanati nici macar una ora starpirea daunatorilor, cand depistati atacurile lor.

Iubiti natura. Merita !!!

Attached Files


Edited by 1orgu, 15 November 2012 - 21:38.


#27
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Si pe unde au intrat in solar? Trebuie sa te gandesti la niste bariere naturale.

#28
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Fratioare, sunt sigur ca se aflau in sol. Dupa finalizarea si acoperirea solarului, datorita umiditatii existente in acesta, pentru ei a fost cel mai propice mod de expansiune.
Sincer ca orice rau care duce spre bine, pentru mine consider ca a fost o experienta tragica, dar benefica. nu aveam cum sa ma feresc de ei decat prin parcurgerea acestei etape nefaste. Pe viitor iorgu va fii cel care va conduce ostilitatile. Fii sigur ca voi tine la curent cu deciziile luate si rezultatele obtinute, pe cei care vor cere informatii si carora nu le doresc sa treaca prin ce trec eu.
Incerc sa fiu zilnic prezent pe site si sa postez informatii reale referitoare la acest subiect, care in aparenta se rezuma, la seman, ud si culeg. Personal cred ca nu este asa de simplu.
Odihna placuta si un smn linistit.

Iubiti natura. Merita !!!

#29
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara.
Am declansat <<furtuna in solar>>, impotriva limaxilor. Azi am cumparat 4 (patru) pachetele cu ,,mesurol'', fiecare de 150 gr. Se disrtribuie cate 5 gr. pe mp. Cum solarelul meu are 120 mp., M-am incadrat. Am imprastiat comform modului de intrebuintare si acum astept rezultatele. Nu cred ca am facut o afacere buna. Din contra cred ca am cam pierdut la capitolul financiar.
Un plic costa 26 roni ! Deci am dat 104 roni. Nu ma plang, nu ma vait, fata de alte cheltuieli, asta e un mizilic. Dar incep usor usor sa ajung la concluzia, ca varul nestins, sau zeama bordeleza era un tratament mai eficient. Nu stiu de ce, dar poate intuitia ma salveaza si acum, ca de obicei. De ce nu merg eu pe traditionalisme si ma hazardez in domeniul necunoscut? La livada am dat numai cu bordeleza si a fost totul,totul, totul, ok. Cred ca trebuia sa fac o dezinfectie a solului inainte de a cultiva ceva in solar. Dar am ramas surprins de multitudinea balosilor si am intrat putin in stare de panica. Asta si datorita pagubelor, pe care le-au facut. Sa vedem ce rezultatare are acest tratament.
Pareri, opinii, sugestii,sfaturi ?
Va doresc sa nu aveti asa ceva in solar.

Iubiti natura. Merita !!!

#30
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Post1orgu, on 16 noiembrie 2012 - 20:01, said:

Cred ca trebuia sa fac o dezinfectie a solului inainte de a cultiva ceva in solar.

Sigur trebuia! Tot cu sulfatul de cupru.

#31
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdanutz_2009, on 16 noiembrie 2012 - 21:51, said:

Sigur trebuia! Tot cu sulfatul de cupru.
Acum, sunt ca un nou nascut. Dar cel putin am invatat sa tastez si sa accesez ,,softpedia''. Ma fac eu maricel, danutze. Crede-ma, ca intr-un fel ma bucur ca am patit-o. Datorita acestui fapt voi lua la modul cel mai serios si corespunzator, masurile adecvate. Nu este frate loc de minimalizare in acest domeniu. Multumesc sincer pentru sugestie. Promit ca voi devenii, in scurt timp, beton, teoretic si practic la la acest capitol.  Pasuieste-ma pana in primavara, cel tarziu vara. Sa vezi atunci foto si impresii.
Sa tastam numai si numai de bine.

Iubiti natura. Merita !!!

#32
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Un om destept invata din greseli!
Ideal ar fi sa invatam din greselile altora, sa nu facem intai greseala care ne va "invata" ceva!

Eu am scris vis-a-vis de greselile mele!
Apreciez ca si tu faci asta!
Alti colegi pot invata de la cei care scriu despre greseli/nereusite ..... ca la laude (multi dintre noi) suntem primii!

#33
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdanutz_2009, on 16 noiembrie 2012 - 22:31, said:

Un om destept invata din greseli!
Ideal ar fi sa invatam din greselile altora, sa nu facem intai greseala care ne va "invata" ceva!

Eu am scris vis-a-vis de greselile mele!
Apreciez ca si tu faci asta!
Alti colegi pot invata de la cei care scriu despre greseli/nereusite ..... ca la laude (multi dintre noi) suntem primii!
De acord in totalitate cu tine. Dar stii ca mai este un aspect minimalizat de noi ? Consideram aproape toti, ca noua nu ni se poate intampla!  Ba da frate, Cu toti suntem expusi acelorasi percepte de siguranta pe noi. Cand vedem ca ne-am ,,luat-o'', vom sta stramb si vom judeca drept, cum de fapt ai afirmat si tu.
Odihna placuta la toti forumisti. Merg la somnic, maine muncesc la greu.

Iubiti natura. Merita !!!

#34
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Post1orgu, on 16 noiembrie 2012 - 20:01, said:

Buna seara.
Am declansat <<furtuna in solar>>, impotriva limaxilor. Azi am cumparat 4 (patru) pachetele cu ,,mesurol'', fiecare de 150 gr. Se disrtribuie cate 5 gr. pe mp. Cum solarelul meu are 120 mp., M-am incadrat. Am imprastiat comform modului de intrebuintare si acum astept rezultatele. Nu cred ca am facut o afacere buna. Din contra cred ca am cam pierdut la capitolul financiar.

Vezi ce scrie aici ? Da, scrie ca doza este de de 5 grame / 10 mp, si nu 5 grame / mp. Practic, ai administrat o doza de 10 ori mai mare !

O sa te reclame limacsii la Haga, iorgule ....

Edited by jumborom, 16 November 2012 - 22:50.


#35
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Eu in locul dv as infiinta o cultura acvaponica de salata.
Ce va propun acum e din experienta proprie:
Solarul dv suporta amenajarea unui sistem recirculant de acvacultura ce contine cca 40-50 mc de apa, ceea ce inseamna o productie anuala de cca 5 tone de somn sau  3 tone de salau sau 3 tone de sturioni, sau combinatii intre aceste specii sau multe altele. Deasupra bazinelor se pot monta tevi de pvc cu diametrul intre 75 - 110 mm, cu cate o nişă (gaură) de 50 mm la fiecare 15 cm. In functie de spatiu, se pot obtine cca 70 de nise in aceste tevi pe metru liniar de solar in care se pot creste 1-4 fire de salata in cate un pahar de unica folosinta umplut cu pietris sau perlit, sau vata minerala, sau, sau, sau etc. In aceste pahare, 1-4 plantutze de 15 zile (crescuta in alta parte, in rasadnite clasice) mai necesita cca 4 saptamani sa devina o planta mare, sanatoasa si foarte frageda. Nu are nevoie de nimic altceva (nutrient) decat de apa din bazinele pestilor ce va circula pe fundul acelor tevi de 75-110 mm. Paharul de plastic va fi scufundat cca 1 cm in apa, fiind destul ca perlitul, vata sau ce o fi sa se imbibe si sa aduca nutrientii la salata.
Salata in acvaponie e floare la ureche. Este un produs extrem de sanatos, creste repede, nu se imbolnaveste, nu trebuie stropit... nici nu stiu vreo problema pe care ar putea sa o aiba. Nu are nevoie de adaosuri de minerale sau altceva.
Daca nu as fi incercat personal, nu as fi fost la fel de increzator. Noi am incercat pe un sistem de acvacultura creat intr-un solar de 8 x 15 metri, alimentat cu apa de la robinet, deci potabila. Metabolismul pestilor si activitatea biofiltrelor asigura exact ce are nevoie planta: nitrati. Unde mai pui, ca aceste culturi acvaponice purifica apa pestilor, creand o simbioza din care toti castiga, mai ales fermierul!

#36
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna dimineata.
@jumborom
Daaaaaaaaaa. Asa este. Am recitit prospectul. Ai dreptate. Am dat din lac in put? Oare va afecta cu ceva, din plantutele ramase?
Macar scap de toti nenorociti si profitorii de limaxi?
@sturio
Tentanta si atractiva propunerea ta. Am un lac de acumulare la 30m. de proprietatea mea. Apa se gaseste din belsug la adancimea de 2,5m. In put am oglinda de apa de 6-7m. Nu a scazut niciodata sub acest nivel. Niste poze, cheltuieli si posibilitatea de realizare, poti pune si tu. Mai am teren destul si poate mai fac un solar. Acum il fac singur, sau cel mult cu un ajutor dupa mine. Am devenit ,,maestru'', dupa ce am trecut prin toate fazele de constructie.
Propun sa mutam discutia in alt topic. Nu vreau sa mai fiu off topic.

Iubiti natura. Merita!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate