Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Bucuresti-Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Salut!
Intentionez sa merg la Chisinau in noiembrie cu masina si sa stau acolo 2-3 zile. Vreau sa cer cateva pareri si sfaturi despre acest drum si actele/formalitatile necesare avand in vedere un singur aspect - masina e inregistrata pe persoana fizica dar nu e a mea.
Deci:
- drumul cel mai OK este cel cu iesire prin Albita?
- trebuie sa imi faca vreo imputernicire proprietarul sau e suficient talonul original la trecerea frontierei?
- am nevoie de vignieta, alta asigurare in Moldova?
- ce ar trebui sa mai stiu despre acest drum...?
Multumesc!

.

#2
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
Eu zic sa-ti faca imputernicire
La vama cred ca o sa platesti ceva vigneta, de alta asigurare nu ai nevoie

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Ai nevoie de asigurare pentru Moldova. In marea majoritate - ca sa nu spun in totalitate - asigurarile din Romania nu acopera si Moldova.
O poti face la vama - exista birou dedicat acolo.
Drumul prin Albita este intr-adevar cel mai bun, ai 91 de km de drum cum nu prea gasesti in Romania, oglinda. Cand ajungi in Chisinau insa, ai nevoie de suspensii bune.
Carburanti gasesti peste tot, statiile Petrom sunt bine reprezentate.
Nu tin minte sa fi luat vignieta, dar nu exclud posibilitatea sa ai nevoie.

#4
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
vorbesti prostii, daca asigurarea nu acopera si moldova atunci pentru RCA se mai face aditional o Carte Verde care e ieftina - 10-20 de lei , iar pentru casco un supliment de extindere teritoriala care e 20-30 de lei
Uita-te pe RCA si daca MD nu este taiata atunci se acopera

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
mai trebuie asigurare de sanatate (se vor oferi cei de la vama moldoveneasca sa o faca)

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 sorin61, on 16 octombrie 2012 - 09:38, said:

Ai nevoie de asigurare pentru Moldova. In marea majoritate - ca sa nu spun in totalitate - asigurarile din Romania nu acopera si Moldova.


Fals.Peste 50% din asiguratorii din RO au inclusa in cartea verde si Moldova (ex: Astra , Allianz , Euroins, Asirom , BCR , Uniqa ). In plus unii asiguratori care nu au inclus in polita si Moldova percep un tarif suplimentar.

Edited by polizei, 16 October 2012 - 11:21.


#7
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 krax, on 16 octombrie 2012 - 10:19, said:

vorbesti prostii, daca asigurarea nu acopera si moldova atunci pentru RCA se mai face aditional o Carte Verde care e ieftina - 10-20 de lei , iar pentru casco un supliment de extindere teritoriala care e 20-30 de lei
Uita-te pe RCA si daca MD nu este taiata atunci se acopera

Are si MD pe asigurarea RCA. Mai ramane procura/imputernicirea de la notar, extindere CASCO si asigurarea de sanatate....corect?

#8
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
cam asa ceva :)

#9
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Informatiile sunt de anul trecut de cand am fost in Chisinau.

La vama, in Albita-Leuseni, mi-au cerut: pasaport, permis, talonul masinii si imputernicire (masina e pe firma).

Tot in vama am mai mai platit o taxa de mediu pe 10 zile (atata am stat). Vreo 40 de lei moldovenesti asta insemnand cam 10 lei romanesti.

Am schimbat lei romanesti in lei moldovenesti chiar in vama, la ghiseul unde am platit si taxa de "mediu". Cursul a fost o idee mai bun decat in Chisinau.

Imediat dupa vama pe stanga este un Petrom. La aproximativ 1 km in directia Chisinau, pe dreapta, este un Lukoil care are si GPL.

Drumul pana in Chisinau este intr-adevar este superb. E fara gropi (cel putin era) si trece doar prin vreo 2 sate.

Daca ai si alte intrebari si sunt in stare sa iti raspund, cu cea mai mare placere.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 krax, on 16 octombrie 2012 - 10:19, said:

vorbesti prostii, [...]

nice, parca suntem in romania

#11
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 plmokn, on 16 octombrie 2012 - 11:35, said:


Are si MD pe asigurarea RCA. Mai ramane procura/imputernicirea de la notar, extindere CASCO si asigurarea de sanatate....corect?

Am inteles de la un notar ca nu se mai fac procuri de genul asta si ca trebuie facut un contract de comodat in situatia asta....stie cineva de povestea asta?

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 plmokn, on 25 octombrie 2012 - 11:25, said:

Am inteles de la un notar ca nu se mai fac procuri de genul asta si ca trebuie facut un contract de comodat in situatia asta....stie cineva de povestea asta?

io zic sa schimbi notarul

#13
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
de ce sa nu fie corecta si varianta de comodat? Se precizeaza acolo folosinta si indatoririle fiecaruia in parte - proprietar si utilizator, mai precis felul si perioada folosintei, obligatii de plata a taxelor, asigurarilor etc.
In principiu contractele de comodat se fac pentru utilizatorii care nu vor sa plateasca mult pe asigurari, RAR si alte prostii iar proprietarii sunt pensionari, persoane cu handicap etc si care platesc redus legal respectivele taxe si impozite ;)

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cand la vama se asteapta sa vada un document ... parca n-as vrea sa risc pe timpul si concediul meu, spaga mea
fiecare e liber sa faca ce vrea

#15
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 tsunnami, on 25 octombrie 2012 - 13:36, said:


io zic sa schimbi notarul
Am incercat la trei notari din trei zone ale Bucurestiului si toti mi-au dat acelasi raspuns: nu se mai fac procuri pentru iesire din tara....nu stiu ce sa zic...

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 plmokn, on 25 octombrie 2012 - 17:25, said:

Am incercat la trei notari din trei zone ale Bucurestiului si toti mi-au dat acelasi raspuns: nu se mai fac procuri pentru iesire din tara....nu stiu ce sa zic...

ia-i la telefon.
daca zic ca nu mai fac, intreaba-i motivul

#17
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
E fsssssss motive........s-au schimbat regulile lor de emitere a documentelor si le-a disparut procura ce mare lucru?
Fa contract de comodat dar daca folosesti masina mult fa-l pentru perioada lunga, poate mai pleci si sa nu fie nevoie sa faci altul.

#18
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Am facut procura. Politia de Frontiera mi-a zis tot de procura...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate