Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Offf, mare dilema!
Despre abonamentele Ovunque in Lombardia ce stiti? Am gasit ca se pot lua pe mai multe zile, acopera trenurile regionale, transportul pe Iseo, cred ca si autobuzele in oras, poate si cel Como-Bellagio?
Vaporul pe Como sigur nu.

#38
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
da, acopera si autobuzele regionale.
eu n-as exclude vaporul intre varenna si bellagio sau menaggio . ma rog, pe triunghiul ala, in functie de ce as avea nevoie.

#39
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Sigur, si vapor. Ma gandesc asa:
Ziua 1: Bergamo-Varenna (tren), Varenna-Bellagio (vapor), Bellagio-Como (bus), Como-Bergamo (tren); acoperit cu abonament, mai putin vapor.
Ziua 2: Bergamo-Como (tren), vizitat Como, Como-Milano (tren), vizitat Milano, Milano-Bergamo (tren); acoperit cu abonament
Ziua 3: Bergamo-Brescia-Sulzano (tren), Sulzano-Monte Isola, Peschera (vapor), Sensola-Iseo (vapor), Iseo-Brescia-Bergamo (tren); acoperit cu abonament, inclusiv vapor
Cam astea ar fi ultimele variante, vazut un pic Brescia si Milano, intre trenuri.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Garda e superb, atat in N cat si in S la Sirmione.

#41
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postoverseas, on 20 martie 2018 - 15:43, said:

Garda e superb

tocmai d-aia merita mai mult decat o fuga de-o zi din bergamo.

#42
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Da, mi se pare ca ma intind prea mult si cu Garda, cred ca o sa raman la aceste trasee deocamdata, pentru o prima idee. Nu vreau nici sa ma simt pe fuga, contratimp, si asa o sa schimb trenuri si bus-uri. Ramane sa ma documentez acum cam ce merita vazut in fiecare din aceste puncte.

#43
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Peschiera del Garda nu este in Lombardia, deci atentie cum folositi abonamentul IVOIL(poate luati bilet de tren suplimentar pentru diferenta de drum). Mi se pare interesant ca in ziua 3 sa cobori din tren in Desenzano ( o adevarata statiune de vacanta) si cu vaporasul mergi in Sermione care nu trebuie ratat ( castelul, inghetata, etc.).
Lacul Garda merita o vacanta numai pentru el. La fel si lacul Maggiore.

Edited by azorel, 22 March 2018 - 01:28.


#44
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postazorel, on 22 martie 2018 - 01:27, said:

Peschiera del Garda nu este in Lombardia, deci atentie cum folositi abonamentul IVOIL(poate luati bilet de tren suplimentar pentru diferenta de drum).

asa e, nu e in lombardia, insa conform hartii se incadreaza in tariful regional. eu, cel putin, asa citesc harta/informatia. pt mai multa siguranta, e de intrabat in gara, atunci cand se cumpara cardul.
http://ontheworldmap...railway-map.jpg

#45
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Lacul Garda cred ca va fi vizitat in alta vacanta, raman cele trei zile pentru Como si Iseo. Asa ca nu cred ca voi avea probleme cu abonamentul, intentionez sa-l folosesc la trenuri, bus (C30 Bellagio-Como), vaporas pe Iseo si poate funicular in Como.
Ceva recomandari de must-see in Como si Bellagio? Ma documentez si eu dar o parere de la fata locului conteaza mult.

#46
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdariuscha, on 20 martie 2018 - 12:17, said:

drumul cu bus sau ferry rapid nu iti ia mai mult de 1h (cred!).
Drumul cu autobuzul(C30) dureaza,intr-adevar,cam o ora.

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 19 martie 2018 - 14:29, said:


Acum poate o sa ti se pare ca sunt taliban verde, dar cica Milano e cunoscut pentru poluare. Macar pentru copii, dati-l incolo de oras si mergeti in alta parte unde e mai multa vereata si aer curat.

Hai ca nu e poluare mai mare in comparatie cu ce gasesti in Romania. Citisem mai demult ca Clujul ar fi cel mai curat oras din Europa, m-am mirat de asta , eu fiind locuitor al Clujului pe vremea aia. Cautand cu atentie sursele si citind alte articole in alte limbi am aflat ca defapt a iesit asa clasamentul pt ca in Romania nu exista sisteme destul de performante pentru a masura emisiile de nu stiu ce fel.

#48
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postkerkyra, on 22 martie 2018 - 09:36, said:

Ceva recomandari de must-see in Como si Bellagio?
Pentru Como as recomanda o urcare in Brunate,cu funicularul.Si de aici,pe jos,pana la Faro Voltiano.Panorama e superba!
Strict in Como ar fi Catedrala,Tempio Voltiano,Centrul Vechi.
Pentru Bellagio nu as putea sa recomand ceva anume.Eu m-am multumit sa-i iau stradutele la pas.Sunt un spectacol in sine.

Edited by zuv, 23 March 2018 - 13:38.


#49
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Da, funicularul e pe lista, desi am inteles ca ar fi cel mai abrupt din Europa si nu prea ma impac la inaltime, dar cred ca merita.
La Bellagio cred ca trec pe lista gradinile vilei Melzi.

#50
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Unul din prietenii cu care am fost nu se impaca deloc cu inaltimile si a avut o usoara “jena”. Dar de ex mai ok decat pe dom. Gaseste loc cu fata spre directia de mers.

#51
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postkerkyra, on 23 martie 2018 - 14:19, said:

Da, funicularul e pe lista, desi am inteles ca ar fi cel mai abrupt din Europa si nu prea ma impac la inaltime, dar cred ca merita.
E,intr-adevar,abrupt.Am gasit pe Wiki ca inclinatia maxima ar fi de 55%.Chiar nu am remarcat la momentul respectiv ca ar fi mai abrupt decat altele,peisajul nu te lasa sa te gandesti la asta.Oricum,nu vad de ce ti-ar fi teama,nu e totusi un teleferic/telegondola,ai tot timpul pamantul sub picioare.

View Postkerkyra, on 23 martie 2018 - 14:19, said:

La Bellagio cred ca trec pe lista gradinile vilei Melzi.
Daca nu o faci in detrimentul plimbarii pe stradutele oraselului,e OK.

Edited by zuv, 23 March 2018 - 16:27.


#52
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
In Bellagio intentionez sa stau cea mai mare parte a zilei (ajuns dimineata in Varenna, plimbat putin, traversat, apoi seara intoarcere prin Como si tren).
Cu funicularul as vrea, o sa vad la fata locului... oare alta cale sa ajung sus nu este? :)

#53
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Exista si o alta cale: pe sosea cu masina.
Noi am urcat cu telefericul si am umblat putin prin Brunate. Am vazut masini. Nu stiu sa va spun cum arata soseaua de acces din Como, dar am mers cu autobuzul de la Como spre Bellagio si cred ca v-ar trebui o masina cat mai mica.

#54
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Da, am vazut ca se urca cu masina. O sa urc totusi cu funicularul, indur cateva minute, am vazut filmulete cu ce ma asteapta Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate