Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

sfat privind comfortul la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006
salut!
in primul rand, nu stiu daca am nimerit bine - la medicina parca era cam aiurea sa intreb...
am mers astazi intr-un taxi care avea pe scaun husa de bile de lemn - mi s-a parut ceva fantastic, mai rar asa senzatie placuta intr-o masina care NU e Mercedes...
mi-as lua si eu asa ceva, dar nu sunt prea linistit de ce spun testele astea cam multe pe net - aveti asa ceva? e adevarat ca, daca stai cu orele in scaun, te apasa pana la disperare pe 1-2 vertebre, ceea ce face utilizarea lor o problema cu adevarat medicala?... sau e doar comfort si un real ajutor in circulatia sangelui?
multam fain!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Intr-o vreme isi pusese tata (om operat de hernie de disc) pe Dacie . Cine naiba l-o fi pacalit...
Nu cred ca ajuta cu nimic.
Sa nu mai spun ca arata ca o mare tiganie.

Edited by mihai!, 06 October 2012 - 19:30.


#3
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
medical sau nu,pe timp de vara sint f f bune,nu transpiri la spate deloc
scaune cu racire nu s-au inventat,sau da?

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Scaune cu racire exista, dar sunt optionale si doar cateva masini scumpe se bucura de ele, lucru la indemana doar pentru cativa.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pentru pentru bugete mai scazute exista husa cu ventilatie/racire la Waeco .
Dupa parerea mea daca Ac-ul /Clima isi face treaba bine, improvizatiile nu ar trebui sa fie necesare.
Doar pentru cine nu are AC ar putea fi un compromis bun.

Edited by mihai!, 06 October 2012 - 20:31.


#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu cred ca din cauza "husei" cu bile ai stat tu bine pe scaunul ala ci din cauza scaunului.
Sunt multe criterii care ajuta la confort, in primul rand partea de jos a corpului (sezutul/fundul) trebuie sa stea in contact pe o suprafata cat mai mare cu scaunul, astfel incat presiunea corpului sa se distribuie egal pe o suprafata cat mai mare nu numai in zona feselor asa cum se intampla la masinile mici. De asta soferii de dube/tiruri pot sta muuulte ore la volan, iar soferii masinilor mici dupa 4-5 ore sunt intepeniti. Acelasi lucru ca la dube se intampla la masinile din clasa de lux, SUV-uri, etc, in general masini la care distanta intre podea si plafon este mare si scaunul poate sa stea drept.
Apoi mai sunt si alte criterii gen inaltimea masinii (cu cat e mai inalta cu atat mai bine), antifonare, marime (cu cat e mai mare cu atat e mai confortabila).

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cati soferi de TIR ati vazut cu bilute pe scaun? Pai astia conduc mii de km/zi, ei stiu cel mai bine ce-nseamna confortul pe distante mari.

#8
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006

 dan84, on 06 octombrie 2012 - 20:29, said:

Nu cred ca din cauza "husei" cu bile ai stat tu bine pe scaunul ala ci din cauza scaunului.
Sunt multe criterii care ajuta la confort, in primul rand partea de jos a corpului (sezutul/fundul) trebuie sa stea in contact pe o suprafata cat mai mare cu scaunul, astfel incat presiunea corpului sa se distribuie egal pe o suprafata cat mai mare nu numai in zona feselor asa cum se intampla la masinile mici. De asta soferii de dube/tiruri pot sta muuulte ore la volan, iar soferii masinilor mici dupa 4-5 ore sunt intepeniti. Acelasi lucru ca la dube se intampla la masinile din clasa de lux, SUV-uri, etc, in general masini la care distanta intre podea si plafon este mare si scaunul poate sa stea drept.
Apoi mai sunt si alte criterii gen inaltimea masinii (cu cat e mai inalta cu atat mai bine), antifonare, marime (cu cat e mai mare cu atat e mai confortabila).

nu sunt 100% de acord cu tine - uiti faptul ca soferii de tir sunt obligati sa ia acele 45 de minute la 4,5 ore de conduc continuu (parca...), cu pauza si mai mare dupa ce au acumulat 9 ore; deci si ei e posibil sa intepeneasca la 4- ore de condus, doar ca trebuie sa-si intinda oasele! de asemenea, eu stiu 2 soferi de cursa lunga, e drept, fumatori, care au probleme mari cu... hemoroizii.
senzatia placuta pe care o caut este insa in zona spatelui; vezi tu, loganul meu are un scaun cu o forma destul de ergonomica, cand vine vorba de condus (maxim imi amorteste gamba dreapta, dar asta e din cauza mea - imi sprijin tot piciorul aiurea de o bordura, cam cum faceam pe Dacia pe care am facut scoala...) mie imi place un masaj usor cam ma 'unduiesc' plictisit de drum in scaun, iar husa aia din bambus clar e doar anti-transpiratie!

PS> in mercedesul cumnatului meu am vazut/simtit scaun cu climatizare si pe timp de vara - superb!

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Aia cu scaunul ergonomic la Logan e maxima.
Daca ar fi asa cum zici tu nu si-ar mai lua niciunul Mercedes si alte prostii. Si-ar lua toti Dacia 1310 i-ar pune margele pe scaune si s-au scos.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 callenos2, on 07 octombrie 2012 - 08:50, said:

nu sunt 100% de acord cu tine - uiti faptul ca soferii de tir sunt obligati sa ia acele 45 de minute la 4,5 ore de conduc continuu (parca...), cu pauza si mai mare dupa ce au acumulat 9 ore; deci si ei e posibil sa intepeneasca la 4- ore de condus, doar ca trebuie sa-si intinda oasele! de asemenea, eu stiu 2 soferi de cursa lunga, e drept, fumatori, care au probleme mari cu... hemoroizii.
senzatia placuta pe care o caut este insa in zona spatelui; vezi tu, loganul meu are un scaun cu o forma destul de ergonomica, cand vine vorba de condus (maxim imi amorteste gamba dreapta, dar asta e din cauza mea - imi sprijin tot piciorul aiurea de o bordura, cam cum faceam pe Dacia pe care am facut scoala...) mie imi place un masaj usor cam ma 'unduiesc' plictisit de drum in scaun, iar husa aia din bambus clar e doar anti-transpiratie!

PS> in mercedesul cumnatului meu am vazut/simtit scaun cu climatizare si pe timp de vara - superb!

la Logan problema la condus mult vine de la lipsa de cruise control, unul din motiovele pentru care am optat pentru Megane in loc de logan.
merg la nantes de 4-5 ori pe an si alte calatorii in germania si spania.
numai cu masina. cu avionu ma plictisesc

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am condus si eu mai demult masina cuiva care avea huse dinastea si tot drumul m-am intrebat cine naiba le-a inventat sau daca chiar au vreun rol. Mie nu-mi plac dpdv estetic si in plus mi-au rupt fundul / cocoasa in aprox 100km(la intoarcere le-am dat jos)

In timp cred ca aceste huse afecteaza si scaunele masinii.

P.S Le-am observat la majoritatea masinilor celor din mediul rural si a chinezoilor....

Edited by polizei, 08 October 2012 - 17:16.


#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 tsunnami, on 08 octombrie 2012 - 15:57, said:

numai cu masina. cu avionu ma plictisesc
maxima si asta :). Te plictisesti in avion 3-4ore, da' nu te plictisesti cu zilele pe autostrazile de-afara :lol:

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am mai auzit asta si la altii + "placerea de a conduce"
in loc de 2-3 ore cu avionul prefera 2-3 zile cu masina
si nu e vorba de bani sau frica de avion...

cat despre "bilute", am incercat si eu Posted Image, dar dupa aproape 1 an am renuntat, am revenit la scaunele normale
pentru timp scurt de condus sunt foarte bune (1h), dar dupa o perioada mare devin incomode (tari, presiune mare pe anumite puncte de pe spate.., aveam senzatia ca stau pe pietre ascutite dupa cateva ore)
iarna erau extrem de reci (dupa 2 zile le-am dat jos), vara, daca apuca sa bata soarele in scaune cateva zeci de minute, se incalzeau ingrozitor, nu puteam sta pe ele
un avantaj suplimentar: indiferent de hainele purtate, nu mai ma "curentam" la iesirea din masina

Edited by aeon, 10 October 2012 - 14:05.


#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 richelieu, on 10 octombrie 2012 - 11:35, said:

maxima si asta Posted Image. Te plictisesti in avion 3-4ore, da' nu te plictisesti cu zilele pe autostrazile de-afara Posted Image

poti rade cat vrei, stiu e funny, Posted Image
de fiecare data merg pe alta parte, vad locuri noi, de fiecare data imi planific sa-mi cumpar ceva, de fiecare data ies de pe autostrada vreo 3-4 ore si merg prin satuce, opresc, beau o cafea, de cateva ori am ramas impresionat cum batrani in special vin la masa mea si povestesc in limba lor stiind ca eu nu le pricep vorba, opresc la marginea padurii si ma uit dupa furnici.
apoi, imi pun steagul canadei pe spate cu magnet si de vreo 3 ori m-au oprit de 2 ori canadieni si o data un american la o bere/cafea si sa mai schimbam o voce.

n-ai idee ce bogata e viata fara avion...
hai, mai razi si-acuma, huh?

odata, eram in slovenia, am oprit la o benzinarie la un omv, am pus gaz si inauntru la o cafea, un batran vine de-afara si ma ia in brate si m-a strans de am crezut ca ma rupe. si nu-s chiar mic.
plangea. vazuse semnul cu canada si am aflat de la fata de la pompa ca baiatul lui murise in afganistan, plecat din canada.
n-am mai fost bun toata ziua...
si cand te gandesti ca si eu era sa iau aceeasi cale in 2003...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate