Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#73
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostFreddy12, on 11 octombrie 2012 - 00:00, said:

Cred ca asta e problema.Pitbullii nefiind rasa omologata de FCI nu au pedigree, nu stii ce monta s-a facut, cine e ma-sa, ta-su, bunicii, strabunicii si din aceasta cauza poti nimeri un exemplar cum zici tu, dintr-o monta facuta aiurea. Ceea ce la amstaff cu pedigree e mai greu.

doar meciutorii adevarati....mai cresc pitbuli puri
cu toate ca nu sunt de acord cu luptele...ei sunt singurii care inca tin rasa asa cum a fost ea la inceput

Edited by bilibistrocizel, 11 October 2012 - 01:00.


#74
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011
Desi nu am experienta cu cele doua rase, inclin totusi inspre amstaff. Cat am avut cainele la oras, am fost cu el la tarcul pentru caine unde mai venea din cand in cand un baiat cu o femela de amstaff (cred ca avea pe atunci cam 1 an). M-a cucerit cu energia ei, cat timp era in tarc alerga tot timpul si se juca si asculta foarte bine comenzile primite de la stapan, desi nu avea dresaj profesionist.
Cum ti s-a mai spus pana acum, ai rabdare si cauta foarte bine inainte de a cumpara cainele. Cand ai gasit o canisa care sa-ti placa, du-te sa verifici conditiile in care sunt crescuti cainii si arunca un ochi si peste actele parintilor. Eu una, nu sunt de acord cu trimisul cainilor prin curier.

#75
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cine ar fi de acord cu trimisul cainilor prin curier ? Oricand poate sa iti faca o manevra si sa iti trimita alt caine decat cel pe care ti l-au aratat in poze. Chiar daca are aceeasi culoare poate sa fie alt caine . Cand vine vorba de catei imi place sa ii vad inainte sa ii cumpar/adopt . Uneori daca imi "pica cu tronc" nici nu stau la discutii . Il iau si il duc acasa instant :lol: . Asa am facut mereu cu toti cainii si cu pisicile . Cand eram mic adunam toti pisoii de pe strada . Am ajuns sa am 8 pisici :lol: .

#76
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011
Vaai, cum sa ai 8 pisici? Eu de abia ma descurc cu 2 motani :D

#77
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Aveam . Nu mai am . S-au tirat toate :( . Acum mai am doar un motan si 2 caini . Sper ca viitorul pitbull/amstaff sa se inteleaga bine cu motanul . Cainii care ii am acuma s-au acomodat cu motnaul in vreo 2 luni dupa ce a venit in familie . Il lasa sa bea de la ei din castron . Deci e ok .

#78
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011
Mai ramane sa accepte si motanul cainele :D Motanul meu cel mare nu s-a impacat deloc cu cainele, pe cand Motanelul l-a acceptat destul de repede.

#79
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si motanul meu e destul de dracos . Cainii mei ar vrea sa se joace cu el . Probabil si sa il jumuleasca putin , dar nu ii lasa . Le sterge cate 2 ghiare pe bot si ii calmeaza rapid .

La mine aproape in fiecare noapte e bataie intre pisici :lol: . Pisicile vecinilor mai vin in vizita , iar motanul meu e foarte agresiv cand vine vorba de incalcarea proprietatii :) . Nu accepta nici o alta pisica in curte , doar el si atat.

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am 2 ciobanesti germani; recomand tuturor rasa asta.

pitbul nu-mi plac cum arata fara suparare, am inteles insa de la amici care au ca sunt f iubitori cu stapanul (si nu toata familia)
daca de mic ii domini cainii devin supusi. pe mine "baiatul" cand ma vede lasa urechile jos, semn de supunere.... nu cred ca ar misca in fata mea

#81
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ciobanestii germani sunt foarte obedienti, sunt usor de dresat si daca e bine dresat, nu-ti iese  din cuvant. Cu terrierii e alta poveste. Daca nu stii sa te faci respectat, nu te asculta orice ai face. Vor cauta sa te pacaleasca ori de cate ori au ocazia. Dar daca reusesti sa le castigi respectul si iubirea, vei avea un caine exceptional de devotat, de atasat si ascultator si care nu va avea nevoie de prea multe comenzi verbale.

#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cainele il ai asa cum il cresti. Intr-un fel se va comporta un pitbul crescut in casa alaturi de om si cu totul altfel unul tinut in beci si care nu vede lumina zilei decat din an in paste. Eu am un prieten cu doi pitbulli masculi in casa care au un comportament exemplar. Sunt docili, linistiti, dornici de mangaieri ca niste caniche-i. Dorm pe canapea ca niste printisori si nu ii creaza nici un fel de probleme stapanului.

Edited by Freddy12, 11 October 2012 - 23:49.


#83
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Personal, nu-mi place cum arata pitbulul(nici amstafful). As alege oricand un rottweiler, un bullmastif, un ciobanesc german, chiar si un doberman pentru a-mi apara casa. Dar deh, gusturile nu se discuta. Trebuie sa ai mare grija cum il cresti si sa te implici foarte mult. Cum a spus si Freddy12 mai sus, daca sti ce faci si sti cum sa ii cresti, pot fi niste caini faini, daca nu, sunt sanse mari sa ai probleme.

#84
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cum ai zis si tu , gusturile nu se discuta . Dar sa trecem peste .
Timpul deja este programat pentru caine . Mai trebuie doar cainele ;) . Daca am zis ca vreau sa fac o treaba serioasa , am sa fac . Nu o sa il las de izbeliste . O sa am grija de el ca de ochii din cap :) .

#85
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ieri am fost la un crescator si mi-am luat un pui de pitbull in varsta de 7 saptamani si 5 zile . E o catelusa foarte energica . Cum fac un pas in curte imediat vine si ea dupa mine . Face ce face si numai pe langa mine sta . Are un temperament cam agresiv , dar asta cred ca pot rezolva . Atunci cand a intrat in curte , iar ceilalti 2 caini ai mei au inceput sa o latre(sunt legati) s-a repezit spre ei nervoasa si a inceput sa latre . Se agita sa ii dau drumu sa se duca la ei . Vroia sa arate si ea ca e cineva chiar daca e mica Posted Image .

Edited by emyboy, 27 October 2012 - 13:17.


#86
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
Sa-ti traiasca , sper sa ne tii la curent cu tot ce se intampla Posted Image

#87
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011
Felicitari pentru fetita :) Poate ne-o prezinti si noua :D

#88
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
baga poze cu ea si cu parintii daca ai

Edited by bilibistrocizel, 27 October 2012 - 21:31.


#89
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cu ea in momentul de fata chiar nu am . Dar am pozele pe care mi le-a dat crescatorul inainte sa o cumpar .
Cel alb e tatal , cea nagra e mama(se intelege ) , iar din pozele cu catelusii , ea e cea neagra cu burtica alba .
Legat de varsta am inteles eu gresit . Are 10 saptamani . A fost fatata pe 20 august . Luni ma duc cu ea la veterinar .

EDIT: De precizat ca ea l-a acceptat pe motan si vrea sa se joace cu el (desi lui nu ii place :lol:) , dar tot se da la cei 2 caini pe care ii mai am . E ciudat . Accepta pisica , dar nu accepta cainii ?

Attached Files



#90
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 27 octombrie 2012 - 21:43, said:

Cu ea in momentul de fata chiar nu am . Dar am pozele pe care mi le-a dat crescatorul inainte sa o cumpar .
Cel alb e tatal , cea nagra e mama(se intelege ) , iar din pozele cu catelusii , ea e cea neagra cu burtica alba .
Legat de varsta am inteles eu gresit . Are 10 saptamani . A fost fatata pe 20 august . Luni ma duc cu ea la veterinar .

EDIT: De precizat ca ea l-a acceptat pe motan si vrea sa se joace cu el (desi lui nu ii place Posted Image) , dar tot se da la cei 2 caini pe care ii mai am . E ciudat . Accepta pisica , dar nu accepta cainii ?

daca o lasi sa se joace cu ei...ii va accepta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate