Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#55
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am gasit pe cineva care vinde pui . Sunt corcituri de amstaff(mama) cu pitbull(tata) . Se merita asa ceva ? Sau mai bine ceva "original" ?

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ai bani, nu te prosti cu tot felul de corcituri. Ia-ti amstaff cu pedigree si gata. Daca nu iti ajung banii, mai asteapta si intre timp cauti crescatori inregistrati la AChR, vezi ce caini au, cand au monte planificate si apoi prenotezi un pui. Intre timp economisesti si la momentul cand vei lua puiul, vei avea si banii.  Daca nu ai bani sa-ti cumperi un pui de rasa, ma intreb cum te vei descurca in primele 6luni cand sunt cheltuieli mai mari cu vaccinarile, hrana de buna calitate, vitamine, jucarii, hamuri, lese, zgarzi, cosulet sau cotet ?

#57
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 emyboy, on 07 octombrie 2012 - 19:43, said:

Am gasit pe cineva care vinde pui . Sunt corcituri de amstaff(mama) cu pitbull(tata). Se merita asa ceva ? Sau mai bine ceva "original" ?

Am mai spus-o si eu, a spus-o si @Freddy12, au spus-o si altii: daca vrei un caine de acest gen, ia un amstaff de la un crescator serios.Si ma repet: crescator serios nu inmultitor !
Nu este cazul sa te grabesti - gandeste-te ca o sa ai cainele cel putin 10-15 ani. Prin urmare, o asteptare de cateva luni pentru un pui de calitate nu inseamna mare lucru.
Prin pui de calitate nu inteleg neaparat un caine de show, ci unul sanatos, cu garantia faptului ca respecta toate standardele rasei (atat dpdv fizic cat si al temperamentului).

Cateva canise de amstaff gasesti pe site-ul Bull Type Terrier Club.
Mai sunt si altele, trebuie doar sa cauti cu atentie si fara graba.

Repet: NU TE GRABI !
Este vorba despre o achizitie cu bataie lunga, nu despre o jucarie pe care ti-o doresti acum si de care te plictisesti peste un an si-o pui intr-un sertar !

#58
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 emyboy, on 07 octombrie 2012 - 19:43, said:

Am gasit pe cineva care vinde pui . Sunt corcituri de amstaff(mama) cu pitbull(tata) . Se merita asa ceva ? Sau mai bine ceva "original" ?

Ce faci daca iei un caine cu probleme de sanatate sau comportament? Esti dispus sa-ti sacrifici 10 ani de viata cu tratamente sau nervi, pe langa faptul ca nu o sa fie bun niciodata sa isi indeplineasca scopul pt care l-ai luat? Sau o sa dai cainele pe strada?

#59
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 miromulus, on 08 octombrie 2012 - 12:34, said:



Ce faci daca iei un caine cu probleme de sanatate sau comportament? Esti dispus sa-ti sacrifici 10 ani de viata cu tratamente sau nervi, pe langa faptul ca nu o sa fie bun niciodata sa isi indeplineasca scopul pt care l-ai luat? Sau o sa dai cainele pe strada?

Am inteles. Voi cumpara ceva de rasa. Am pus aceasta intrebare pentru ca eram curios sa vad daca iese ceva bun din combinarea celor 2 rase

#60
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Diversitatea genetica e buna, dar dupa nenumarate runde de selectie naturala. Cam asa e si cu cainii cand se incearca obtinerea unor rase/caracteristici noi, dar intr-un sistem foarte bine controlat care ia locul selectiei naturale.

Edited by miromulus, 08 October 2012 - 14:06.


#61
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Deci mai bine iau ceva necorcit . Cat despre ce mi-ai zis cu abandonatul , nu sunt genul . Eu tin cainele pana la ultima lui suflare . Nu il abandonez.

Edited by emyboy, 08 October 2012 - 15:13.


#62
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
eu am zis ciobanesc german , nu caucazian

si ok sa zicem ca nu sare nimeni gardul , dar daca scapa afara cainele din curte si rupe tot ce prinde pe strada ? :)

spre exemplu - Omul de afaceri Constantin Dan Cenan a fost condamnat irevocabil, de către magistraţii Curţii de Apel Cluj, la o pedeapsă de şase luni de închisoare cu executare şi plata unor despăgubiri morale de peste 200.000 de lei, pentru că rottweilerul său Sunny a muşcat de cap un copil de trei ani din vecini.
sursa Reportaj | Libertatea

#63
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Ciobanescul german (si in general orice rasa de ciobanesc) este mult mai agresiv cu omul decat un amstaff pur.
Asta datorita simplului motiv ca toti ciobanestii sunt caini de paza !

Cazurile (rarissime) de agresiuni asupra unui om provenite din partea unui amstaff au de regula ca si factor declansator unul dintre urmatoarele elemente:
- dresaj de atac incorect efectuat;
- agresiune directa asupra stapanului sau familiei acestuia (sau o interpretare eronata - vezi cazul de mai sus);
- incalcarea de catre un strain a zonei pe care o pazeste (dar mai rar, deoarece nu au un simt al proprietatii asa dezvoltat ca si rasele de paza);

Bine, accidente se pot intampla cu orice caine si in orice conditii - din acest motiv, orice caine ai avea este imperios necesar  a fi socializat de mic atat cu oamenii cat si animalele.
In cazul raselor cu potential agresiv (amstaff, pittbull, SBT, bull terrier, etc) este contraindicat dresajul de atac - cu exceptia cainilor de serviciu !

Referitor la dresaj defectuos - stiu un caz cu un amstaff caruia i-a fost administrat un pseudo-dresaj de catre un asa-zis dresor si care interpreta orice ridicare a mainii drept un semn de agresiune asupra stapanului.
De exemplu, mama stapanului plimba cainele pe strada (noroc ca avea lesa si botnita) si intr-o statie de autobuz un cetatean fuma. Cand au ajuns in dreptul lui, omul tocmai isi ducea tigara la gura - cainele a atacat instantaneu !
Noroc ca avea botnita, altfel se confirma faptul ca Fumatul poate sa ucida ! Posted Image

#64
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Fumatul langa caine poate sa ucida . Nu doar fumatul . Eu inca nu am murit :lol: .

#65
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 marr, on 09 octombrie 2012 - 18:22, said:

Ciobanescul german (si in general orice rasa de ciobanesc) este mult mai agresiv cu omul decat un amstaff pur.
Asta datorita simplului motiv ca toti ciobanestii sunt caini de paza !

Cazurile (rarissime) de agresiuni asupra unui om provenite din partea unui amstaff au de regula ca si factor declansator unul dintre urmatoarele elemente:
- dresaj de atac incorect efectuat;
- agresiune directa asupra stapanului sau familiei acestuia (sau o interpretare eronata - vezi cazul de mai sus);
- incalcarea de catre un strain a zonei pe care o pazeste (dar mai rar, deoarece nu au un simt al proprietatii asa dezvoltat ca si rasele de paza);

Bine, accidente se pot intampla cu orice caine si in orice conditii - din acest motiv, orice caine ai avea este imperios necesar  a fi socializat de mic atat cu oamenii cat si animalele.
In cazul raselor cu potential agresiv (amstaff, pittbull, SBT, bull terrier, etc) este contraindicat dresajul de atac - cu exceptia cainilor de serviciu !

Referitor la dresaj defectuos - stiu un caz cu un amstaff caruia i-a fost administrat un pseudo-dresaj de catre un asa-zis dresor si care interpreta orice ridicare a mainii drept un semn de agresiune asupra stapanului.
De exemplu, mama stapanului plimba cainele pe strada (noroc ca avea lesa si botnita) si intr-o statie de autobuz un cetatean fuma. Cand au ajuns in dreptul lui, omul tocmai isi ducea tigara la gura - cainele a atacat instantaneu !
Noroc ca avea botnita, altfel se confirma faptul ca Fumatul poate sa ucida ! Posted Image
nu este de glumit cu asa ceva
un vecin de al meu a avut o experienta asemanatoare care aproape l-a distrus. s-a intamplat in urma cu destul de multi ani.
se certa cu mama lui si pitbullul sau amstafful nu ma stiu ce era statea langa el
la un moment dat a ridicat bratul si desi cainele o cunostea chiar bine pe femeie a atacat-o intr-o clipita distrugandui bratul.
a 2-a zi cu mana lui a omorat cainele.
lucru asta s-a intamplat desi cainele nu a fost dresat niciodata sa atace era extrem de bine socializat si plus ca nu a atacat un neconoscut.

#66
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 OriOn20, on 10 octombrie 2012 - 01:23, said:

nu este de glumit cu asa ceva
un vecin de al meu a avut o experienta asemanatoare care aproape l-a distrus. s-a intamplat in urma cu destul de multi ani.
se certa cu mama lui si pitbullul sau amstafful nu ma stiu ce era statea langa el
la un moment dat a ridicat bratul si desi cainele o cunostea chiar bine pe femeie a atacat-o intr-o clipita distrugandui bratul.
a 2-a zi cu mana lui a omorat cainele.
lucru asta s-a intamplat desi cainele nu a fost dresat niciodata sa atace era extrem de bine socializat si plus ca nu a atacat un neconoscut.
rasele astea doua amstaff si pitbull..atat de mult isi iubesc stapanu incat si-ar da viata pentru el
din cauza asta a si sarit la maica-sa...

#67
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 bilibistrocizel, on 10 octombrie 2012 - 15:34, said:

rasele astea doua amstaff si pitbull..atat de mult isi iubesc stapanu incat si-ar da viata pentru el
din cauza asta a si sarit la maica-sa...
pai maica-sa l-a crescut si l-a hranit de mic
eu sunt de parere ca un caine echilibrat psihic nu ar face niciodata asa ceva.
deja un caine care interpreteaza orice gest al stapanului ca un semn de atac si o face impotriva oricui este un real pericol atat pt. stapan cati si pt. familia sa(de straini nu mai vb.) si singura solutie in oinia mea este eutanasierea.

#68
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 OriOn20, on 10 octombrie 2012 - 16:14, said:

pai maica-sa l-a crescut si l-a hranit de mic
eu sunt de parere ca un caine echilibrat psihic nu ar face niciodata asa ceva.
deja un caine care interpreteaza orice gest al stapanului ca un semn de atac si o face impotriva oricui este un real pericol atat pt. stapan cati si pt. familia sa(de straini nu mai vb.) si singura solutie in oinia mea este eutanasierea.


baiatu era doar in vizita la ea?sau locuiau cu totii?(mama,baiatu si cainele)

Edited by bilibistrocizel, 10 October 2012 - 16:36.


#69
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 bilibistrocizel, on 10 octombrie 2012 - 16:35, said:

baiatu era doar in vizita la ea?sau locuiau cu totii?(mama,baiatu si cainele)

locuiau impreuna.

#70
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asta e diferenta intre amstaff  si pitbull. Amstaff-ul, din punct de vedere psihic este un caine echilibrat. Desigur e vorba de amstaffi cu pedigree, cu ascendenti cunoscuti pina la a patra generatie. Pitbull-ul e un caine cu reactii imprevizibile si de aceea este interzis in foarte multe tari.Nu o spun eu, ci este parerea chinologilor.

#71
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Freddy12, on 10 octombrie 2012 - 20:14, said:

Asta e diferenta intre amstaff  si pitbull. Amstaff-ul, din punct de vedere psihic este un caine echilibrat. Desigur e vorba de amstaffi cu pedigree, cu ascendenti cunoscuti pina la a patra generatie. Pitbull-ul e un caine cu reactii imprevizibile si de aceea este interzis in foarte multe tari.Nu o spun eu, ci este parerea chinologilor.

ce-i care sunt selectati cum trebuie nu au treaba cu omu si nici imprevizibili nu sunt
dar multi fac monte intre amstaff si pitbull...care mai au si probleme de comportamet si dupa ii vand ca fiind pitbuli,dar un pitbul pur..nici o data nu e agresiv la om
toata tarasenia cu interzicerea rasei sa datorat celor care au facut monte alandala

 OriOn20, on 10 octombrie 2012 - 17:19, said:

locuiau impreuna.
acum m-am lamurit...
degeaba il hranea femeia..cainele la ales pe baiat ca stapan

Edited by bilibistrocizel, 10 October 2012 - 22:18.


#72
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca asta e problema.Pitbullii nefiind rasa omologata de FCI nu au pedigree, nu stii ce monta s-a facut, cine e ma-sa, ta-su, bunicii, strabunicii si din aceasta cauza poti nimeri un exemplar cum zici tu, dintr-o monta facuta aiurea. Ceea ce la amstaff cu pedigree e mai greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate