Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In general stapanul este atacat de un caine dominator, in fata caruia nu se poate impune. Scopul cainelui este sa devina el masculul alfa. Evident, excludem de aici cazurile de animale cu probleme, unde astfel de manifestari sunt cauzate de un dezechilibru psihic sau ai celor crescuti incorect (gen bataie la ordinea zilei)

Edited by miromulus, 06 October 2012 - 21:25.


#20
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Deci depinde si de stapan . Cat de bine se impune in fata cainelui . Unul din cainii care ii acum are obiceiul sa imi ia mana in gura cand il trag de bot :lol: . Nu apasa aproape deloc. Nici nu simti . Dar cand ii zic gata . Se da in spate si inceteaza . Trebuie sa ne si jucam , dar cand am zis gata , pai gata trebuie sa fie . Si ma asculta de fiecare data .

#21
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In functie de temperamentul cainelui, e mai usor sau mai greu sa obtii ceea ce iti doresti aici. In rest, e vorba doar de cazuri particulare al unor animale cu evidente probleme. Nicio rasa de caini care ar obisnui sa isi muste stapanul fara ca problema sa poata fi rezolvata nu ar fi putut putut purta denumirea de "domestica"

#22
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cred ca ma apuc de cautat un puisor . Sper sa gasesc . Din cate vad ambele rase sunt bune , dar multi pun accent pe amstaff , desi e mai putin agresiv .
Din ce am vazut preturile incept la de 350 de lei si continua pana ...la mult . Acum sper ca atunci cand voi merge sa iau un pui sa nu iau amstaff in loc de pitbull sau invers . Sincer mi-e cam greu sa diferentiez puii . Si nici pe adulti nu ii pot diferentia prea bine . Mi se par foarte asemanatori . Se vede ca sunt "frati" .

#23
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 18:59, said:

Salut !
As dori sa cumpar un pui care sa apartina uneia dintre cele 2 rase .Din ce am mai citit pe net am inteles ca amstaff-ul e un pitbull  caruia i s-a mai eliminat din agresivitate . Totusi am vazut persoane care zic de amstaff ca daca nu e "educat" de mic poate fi la fel de periculos ca cel mai rau pitbull.

Eu as vrea acest caine pentru a-mi proteja casa . In nici un caz nu va ganditi ca il vreau pentru lupte . Spatiu de miscare o sa aiva destul . Stau la casa si am si o gradina destul de generoasa . Deci are pe unde alerga atunci cand nu il scot la plimbare .

Acum intrebarile de baza :
1)Care ar fi mai potrivit dintre cele 2 rase ?
2) Cum le deosebesc intre ele ? Am mai vazut persoane care se plangeau ca au luat amstaff , iar vanzatorul le-a zis ca este pitbull .

Multumesc!
pentru paza alege alta rasa

#24
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Astea ma atrag cel mai mult . Cainii astia imi plac la nebunie . Atat ca aspect cat si ca temperament . Din cate vad in semnatura ta ai pitbull . Ce imi poti spune despre el ca si cunoscator ?

#25
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 19:31, said:

Daca vroiam un caine de talie mare imi luam un ciobanesc kaucazian . Eu vreau ceva mai mic . In plus un caine care ajunge la 100 kg mananca si mult . Un pitbull din cate stiu ajunge pe la 25-30 de kg . Si sigur daca il apuca damblaua nu e la fel de periculos precum o matahala de 100 kg Posted Image . De asta mai scap cum mai scap . Da' de namila aia cand se ridica pe picioarele din spate si ma pune la pamant nu cred ca mai scap cu viata .

Vreau referiri stric la cele 2 rase . Imi place pitbull-ul pentru masa musculara pe care o are . E forta bruta.Poate pune la punct pe oricine care imi incalca proprietatea . Amstafful am auzit ca este mai prietenos  , dar nici el nu e de dat la oparte cand vine vorba de masa musculara . Din cate am auzit, la ambele rase  temperamentul lor se formeaza in functie de educatia pe care o primesc . Si sincer am vazut si eu pitbulli cuminti prin parc care umblau fara zgarda si botnita si pe care puneau mana toti copiii. Eu sincer nu vreau sa fie intr-atat de educat .
habar n-ai cata putere au "piticii" astia in ei
iti spun ca proprietar de asa ceva
doamne fereste sa se intample sa pateasca ceva..si sa nu te mai intelegi cu el

#26
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pentru asta ii admir asa de mult . Pentru puterea si curajul de care dau dovada . De Amstaff ce imi poti spune ? Ai luat contact cu asa ceva ? Sunt diferente semnificative intre cele 2 rase ?

#27
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 22:06, said:

Astea ma atrag cel mai mult . Cainii astia imi plac la nebunie . Atat ca aspect cat si ca temperament . Din cate vad in semnatura ta ai pitbull . Ce imi poti spune despre el ca si cunoscator ?
putini pitbuli si amstafi fac paza
rasele astea doua nu trebuie indemnate spre agresivitate....din niste caini extrem de blanzi..pot deveni niste fiare
mare grija

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 22:08, said:

Pentru asta ii admir asa de mult . Pentru puterea si curajul de care dau dovada . De Amstaff ce imi poti spune ? Ai luat contact cu asa ceva ? Sunt diferente semnificative intre cele 2 rase ?
nu sunt diferente semnificative

#28
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Deci oricare as alege-o pot spune ca am facut o alegere buna . Asta in opinia mea . Vad ca tu nu esti de acord . Daca ai sa citesti pe pagina anterioara ai sa vezi ca am spus de cineva care are 3 pitbulli de paza .

#29
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 22:13, said:

Deci oricare as alege-o pot spune ca am facut o alegere buna . Asta in opinia mea . Vad ca tu nu esti de acord . Daca ai sa citesti pe pagina anterioara ai sa vezi ca am spus de cineva care are 3 pitbulli de paza .
deci fi atent la ce spun eu
pitbullu nu are voie sa fie agresiv cu oamenii,cainii cunostintei tale sunt "defecti"..si ii vor aduce numai necazuri

#30
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ce-i drept ca nu s-a ocupat de ei . Adica i-a cumparat de mici si i-a pus la paza . Atat . Nu plimbare , nu educare/antrenament . Totusi nu am auzit nimic de la el sa zica ca sunt agresivi cu membrii familiei . Si ii are de vre-o 7-8 ani .

Edited by emyboy, 06 October 2012 - 22:20.


#31
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Pitbull sau Amstaff pentru paza.
sincer niciunul nu este bun pt. asa ceva.

#32
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cum se face ca sunt destui pitbulli care sunt folositi pentru paza , iar voi imi ziceti ca nu sunt buni ? Desi ei isi fac foarte bine treaba .

#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postbilibistrocizel, on 06 octombrie 2012 - 22:06, said:

habar n-ai cata putere au "piticii" astia in ei
iti spun ca proprietar de asa ceva
doamne fereste sa se intample sa pateasca ceva..si sa nu te mai intelegi cu el
da stim esti fata
deci aproximarile tale in legatura cu asta mi se par irelevante.

#34
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostOriOn20, on 06 octombrie 2012 - 23:29, said:

da stim esti fata
deci aproximarile tale in legatura cu asta mi se par irelevante.
te inseli

#35
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostOriOn20, on 06 octombrie 2012 - 23:29, said:

da stim esti fata


Ce treaba are asta ? Asta te intereseaza pe tine ? Daca e fata ?

#36
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postemyboy, on 06 octombrie 2012 - 23:27, said:

Cum se face ca sunt destui pitbulli care sunt folositi pentru paza , iar voi imi ziceti ca nu sunt buni ? Desi ei isi fac foarte bine treaba .

cand vorbesti da pitbulli si paza folosesti termeni generali ceea ce mi se pare total incorect.
pt. cati putbul ai vazut tu ca sunt buni de paza eu am vazut cel putin de cateva ori mai multi care nu sunt buni de asa ceva.
sa cumperi un pitbull pt. paza este o loterie.
plus ca un pitbull nu este bine sa fie agresiv fata de oameni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate