Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Life Of Pi (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Ai inteles legatura dintre religii si povesti ? Ca nu sunt puse degeaba religiile alea multe acolo.

#56
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
E bun filmul, nu la fel de bun ca Big Fish de exemplu, dar bun.

@costy-ytsoc: ideea de baza a filmului este ca oamenii aleg in general sa creada intr-o poveste frumoasa (supravietuirea alaturi de un tigru) decat intr-o poveste adevarata (supravietuitorii umani care se ucid intre ei). In consecinta, intr-o lume meschina, credinta in Dumnezeu (ca poveste frumoasa) e un mod prin care iti creezi o viata mai buna.

Edited by glumetu, 22 March 2013 - 09:34.


#57
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
da,  e un subiect ce nu ma misca mai deloc,  intotdeauna  am considerat ca daca ai nevoie de religie ca sa fii o persoana decenta in viata  atunci esti cam prost.
Nu prea inteleg de ce au asa multa priza la public subiectele de genul asta, mie imi par ca ar avea ca public tinta o categorie de varsta ceva mai joasa, dar mai bine tac, e doar o parere/gust personal.

Edited by costy_ytsoc, 22 March 2013 - 13:04.


#58
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Mie mi s-a parut cam slabut filmul si nu am citit cartea.
Efectele speciale au fost foarte frumoase, dar pe mine m-au deranjat. Nu m-au dus cu gandul la basm, ci mai degraba mi-a dat impresia de neverosimil. Era mai frumos daca prezenta natura asa cum e pentru ca si ea poate arata ireal de frumos fara atatea efecte. E un film usurel, cu o poveste care de fapt nu spune mare lucru, din punctul meu de vedere. Ce se discuta acolo despre religie sau altele, sunt generalitati, nimic foarte wise.

#59
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
E despre romantism vs. realism. Si despre cum lumea nu mai are farmec in lipsa romantismului.

#60
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
vazut filmul. misto animatiile , misto ideea , pacat ca e vorba de o familie de indieni. aia a stricat tot filmul. daca puneau o famile de albi era ceva deosebit. asa , cu indieni putin imi pasa.

#61
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu cred ca tu esti rasist si nici macar nu esti constient de acest lucru.

#62
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDany noob, on 11 aprilie 2013 - 09:02, said:

Eu cred ca tu esti rasist si nici macar nu esti constient de acest lucru.

de ce sunt rasit? ca am o parere despre un film?

#63
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu , pentru ca ai o asemenea parere despre un film cu indieni.Nu o lua ca pe insulta dar asta e ce ar deduce orice om normal.Daca erau albi era un film deosebit , daca sunt indieni a stricat tot filmul.Ce urmeaza , sa fie toti blonzi ? Ne intoarcem la mentalitatile de genul ?

Edited by Dany noob, 12 April 2013 - 18:53.


#64
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Probabil ca daca era cu indieni din aia americani tip piei rosii filmul era mai OK ,nu?

#65
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSerpone, on 28 februarie 2013 - 18:09, said:



Stiinta nu a demonstrat nimic in legatura cu originile noastre. Stiinta pe baza a ceea ce stie pana  acum , banuieste ca ne-am trage din maimute. Dar si asta cam incepe sa se clatine.

E veche postarea dar e foarte amuzanta,sper ca intre timp te-ai mai documentat referitor la ce sustine stiinta legat de originile noastre.Daca totusi asta ai inteles dupa ce te-ai documentat atunci..

#66
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postglumetu, on 22 martie 2013 - 09:32, said:

credinta in Dumnezeu (ca poveste frumoasa) e un mod prin care iti creezi o viata mai buna.
Credinta iti poate da speranta atat de simplu, asta e marele atu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate